7.2.29. При виявленні поломки або порчі обладнання, арматури або інших пристроїв на магістральних водопроводах абонент зобов'язаний терміново повідомити про це Управління групового водопроводу і обгородити місце пошкодження до прибуття аварійної бригади. Якщо пошкодження викликані діями абонента, то ремонтні роботи виконуються за його рахунок.

7.3. Експлуатація водонапірних башт і підземних резервуарів

7.3.1.Водонапірні башти і резервуари повинні забезпечити вирівнювання режимів роботи насосної станції і зберігання регулюючих, аварійних і протипожежних об'ємів води, а також об'єми води на власні потреби систем водопостачання. В процесі зберігання води в резервуарах її якість повинна відповідати вимогам ГОСТ 287482. Вода, що зберігається в резервуарах повинна бути надійно захищена от зовнішніх забруднень шляхом герметизації резервуарів і іх обладнання спеціальними фільтрами-поглиначами.

7.3.2. При експлуатації водонапірних башт і резервуарів персонал

зобов'язаний :

  • вести контроль якості вхідної і вихідної води;
  • утримувати споруди в задовільному санітарному стані, періодично проводити їх очистку і дезінфекцію;
  • здійснювати спостереження за рівнем води;
  • слідкувати за справністю запірно-регулюючої арматури, трубопроводів, люків-лазів, дверей, фільтрів-поглиначів, систем роздачі води і будівельних конструкцій;
  • систематично проводити випробування на герметичність і протікання води з резервуарів;
  • терміново виконати заходи по ліквідації протікання води всередину резервуарів крізь стінки і перекриття;
  • вести нагляд за станом башт і резервуарів, які розташовані за межами території водопроводу і здійснювати їх охорону.

7.3.3. Періодичність і об'єм контролю якості води в резервуарах повинні встановлюватись в залежності від продуктивності очисних споруд і погоджуватись с місцевими органами Державного санітарного нагляду.

7.3.4. Для кожного резервуара, в залежності від його призначення і на основі аналізу режиму водоспоживання і досвіду експлуатації, повинен бути розроблений добовий графік рівнів води в ньому з врахуванням повного обміну води на протязі 48 годин та необхідності збереження аварійного і протипожежного запасів води.

7.3.5. Резервуари повинні бути обладнані пристроями і приладами, які повинні забезпечувати:

  • захист питної води від забруднення повітрям, яку надходить в резервуар під час експлуатації;
  • роздачу води в пересувну тару;
  • контроль за рівнем води і передачу даних на диспетчерський пункт або на насосну станцію;
  • можливість відбору проб води без доступу в резервуар.

7.3.6. Входи в люки-лази резервуарів і водонапірних башт повинні бути герметично закриті і опломбовані. Порядок входу в резервуар або башту повинен встановлюватись інструкціями, погодженими з місцевими органами Держсаннагляду.

7.3.7. Вікна водонапірних башт повинні бути закриті мілкою (1х1 мм) металевою сіткою. Необхідно слідкувати за цілістю сіток для попередження забруднення води комахами.

7.3.8. При погіршенні бактеріологічних і фізико-хімічних показників води в резервуарі або башті, необхідно проводити їх промивку фільтрованою водою з підвищеною до 2 мг/л концентрацією залишкового хлору при підвищених витратах води через резервуар (башту). Якщо така промивка не дає позитивних результатів, необхідно виконати очистку і дезінфекцію резервуара (бака водонапірної башти).

7.3.9. Не рідше 1 разу на рік повинна проводитись перевірка герметичності резервуарів, їх очистка і дезінфекція, перевірка роботи фільтрів-поглиначів, пристроїв для роздачі води в пересувну тару, всіх трубопроводів, запірної арматури, люків-лазів, дверей і т.ін.

7.3.10. Виконання робіт по очистці, фарбуванню, ремонту резервуара (бака водонапірної башти) повинні оформлятись наказом по підприємству (управлінню). Перед виконанням робіт засувки на трубопроводах, що підводять і що відводять воду, повинні бути закриті і опломбовані.

7.3.11. Після закінчення очистки, фарбування або ремонту в резервуарі (баці водонапірної башти) повинен складатись спеціальний акт, в якому наводяться:

  • час зняття пломб;
  • перелік виконаних робіт;
  • характеристика санітарно-технічного стану резервуара (бака водонапірної башти);
  • час закінчення і спосіб дезінфекції;
  • відповідальний за виконання робіт.

7.3.12. Інструменти для очистки резервуарів перед початком робіт повинні оброблятись 1%-ним розчином хлорного вапна.

7.3.13. При очистці резервуара (бака) в першу чергу необхідно видалити осадок з дна, потім очистити стінки і колони металевими щітками до повного видалення слизу і обмити стіни і колони водою з брандспойта в два прийоми. Після цього необхідно відмити дно резервуара (бака) і всі поверхні обмити ще раз з брандспойта.

7.3.14. Відкривати світлові люки дозволяється тільки на першій стадії очистки. Перед остаточною промивкою люки повинні бути закриті і резервуар освітлений штучним світлом.

7.3.15. Робочі, що виконують чистку резервуарів, повинні бути одягнені в гумові чоботи, чистий спецодяг і головний убір. У випадку виходу працівника, що виконує роботи в резервуарі, в місця загального користування, він повинен обов'язково зняти спецодяг і знову одягти його при поверненні.

Перед входом в резервуар (під час виконання робіт в ньому) повинна стояти ємність з 1%ним розчином хлорного вапна для обмивання гумового взуття.

7.3.16. Після закінчення ремонту або очистки резервуара (бака) необхідно обов'язково виконати дезінфекцію розчином активного хлору:

  • для резервуарів (баків) великої місткості методом зрошення розчином з'єднань активного хлору с концентрацією 200...250 мг/л (з розрахунку 0.3...0.5 л на 1 м2 поверхні резервуара (бака) при контакті 1...2 години);
  • для резервуарів (баків) малої місткості методом заповнення водою з вмістом активного хлору 75...100 мг/л при контакті 5...6 год.

Після дезінфекції резервуар (бак) повинен бути промитий відфільтрованою водою. Резервуар може бути включений в експлуатацію після двох задовільних бактеріологічних аналізах, які виконуються з інтервалом в часі, необхідним для повного обміну води в резервуарі (баці).

7.3.17. Адміністрація підприємства (управління) зобов'язана повідомити органи Державного санітарного нагляду про закінчення робіт по очистці, фарбуванню або ремонту резервуара (бака).

7.3.18. Допуск персоналу до резервуарів, башт і на їх територію необхідно обмежити тільки необхідними випадками, які повинні бути оговорені у відповідних інструкціях. Допуск сторонніх осіб на територію резервуарів (башт) категорично забороняється.

7.3.19. Двері камер і люки-лази резервуарів чистої води повинні бути опечатані або опломбовані представниками охорони. Ключі повинні зберігатись в начальника (технолога) очисних споруд (цеху очистки води).

7.3.20. Один раз на два роки необхідно проводити випробування підземних резервуарів на протікання води с визначенням їх розмірів.

7.3.21. Металеві баки водонапірних башт необхідно фарбувати не менше одного разу на 3 роки антикорозійними фарбами, які дозволені Головним санітарно-епідеміологічним управлінням Міністерства охорони здоров’я України.

7.3.22. В зимових умовах необхідно проводити заходи по боротьбі з льодовими явищами в водонапірних баштах.

7.3.23. Перед настанням зими необхідно перевірити термоізоляцію стінок бака, напірного стояка і трубопроводів водонапірної башти і усунути виявлені пошкодження.

7.3.24. При тривалих періодах від'ємних температур повітря в баштах з пічним опаленням, необхідно топити піч, льодову кірку, яка утворюється сколюється чистим інструментом.

7.3.25. При замерзанні води в баці водонапірної башти лід, який намерз (якщо з стояка спущена вода) можна розтопити при 3...4 кратному заповнені бака водою з температурою 8...10оС, з скидом її через водорозбірний стояк. Обігрів замороженого стояка водонапірної башти необхідно проводити паром, електричним струмом або відритим полум'ям паяльної лампи.

7.3.26. Прогрівання повинне виконуватись до тих пір, поки вода не піде в башту. Після цього необхідно виконати скидання води через водонапірну башту на протязі 10...12 год.

7.4. Експлуатація трубопроводів та арматури

7.4.1. Для обліку наявності та стану споруд на водоводах та мережах експлуатуючі організації повинні мати план-схему в масштабі 1:2000 або 1:5000, на якій вказуються : діаметр, довжина та матеріал труб, глибина закладання труб, рік прокладання водоводів та мереж, трубопровідна арматура. Складні вузли необхідно деталізувати окремо на цій же схемі.

В процесі поточної експлуатації на цій схемі за допомогою пересувних умовних позначок диспетчер зобов'язаний фіксувати всі зміни на водоводах та мережах, які викликані роботами по їх обслуговуванню або ліквідації аварій (положення засувок, ділянок труб або арматури, виключення для ремонту або підключення нових абонентів). Така оперативна інформація дозволяє швидко приймати необхідні рішення по локалізації аварій з відключенням від мережі найменшої кількості споживачів.

7.4.2. Для оперативного обліку наявності та стану водоводів і споруд на них експлуатуюча організація повинна вести технічну інвентаризацію.

На кожне існуюче або таке, що вводиться в експлуатацію абонентське підключення необхідно скласти облікову картку, в якій необхідно фіксувати рік прокладки, діаметр та матеріал труб, назву абонента, номер та рік встановлення водолічильника, глибина закладання вводу.

Всі зміни, які відбуваються на водоводах та мережах, пов'язані з будівництвом та реконструкцією, повинні бути оформлені спеціальними актами, які є основою для внесення необхідних змін план-схему водоводів або мереж. Звірка цих даних повинна виконуватись щорічно.

На кожен існуючий або побудований колодязь (камеру) повинні бути заведені облікові картки з наведенням порядкового номеру колодязя, адреси та прив'язок до постійних орієнтирів, деталювання глибини закладання та відмітки верха труби. В картці повинні фіксуватись всі профілактичні та ремонтні роботи, виконані в колодязі, з наведення дати проведення, виду робіт, прізвища виконавця робіт. Це дозволяє контролювати якість виконання робіт та відмовитись від необхідності складання актів приймання робіт.

Відповідальність споживачів та експлуатаційної організації за стан та обслуговування водоводів та мереж необхідно визначати за балансовою приналежністю та фіксувати в договорі на відпуск води.

7.4.3. В процесі експлуатації персонал, що обслуговує водопровід зобов'язаний:

  • підтримувати споруди та пристрої на водоводах і мережах в справному стані шляхом проведення оглядів та планово-попереджувальних ремонтів;
  • вчасно виявляти споруди та арматуру, технічний стан яких не відповідає вимогам нормальної експлуатації і які вимагають проведення планово-попереджувальних робіт;
  • підтримувати економний режим роботи водоводів шляхом встановлення необхідних напорів у споживачів, запобіганням зниження пропускної можливості діючих водоводів та мереж, раціонального використання резервуарів та водонапірних башт;
  • постійно контролювати використання води споживачами, виявляти та ліквідовувати протікання та непродуктивні витрати води, здійснювати нагляд за зберіганням споруд та пристроїв на водоводах і мережах;
  • приймати заходи для швидкого виявлення, локалізації та ліквідації аварій і пошкоджень на водоводах і мережах, визначення причин аварій та розробці проектів реконструкції водоводів, що передбачають заходи по зниженню динамічної дії на них.

7.4.4. Роботи по технічній експлуатації водоводів складаються з нагляду за станом мережі та споруд, проведення заходів по забезпеченню нормальної їх роботи.

В першу групу входять:

  • регулярний обхід магістралей, відгалужень мережі та водорозбірних точок з перевіркою і оглядом стану колодязів, засувок, вантузів, клапанів впуску-випуску повітря, протиударних клапанів та гасителів гідравлічних ударів, зворотних клапанів, водовипусків, вказівних стовпчиків, обвалування колодязів та стан люків з кришками;
  • обстеження дюкерів та переходів з одночасним проведенням дрібного профілактичного ремонту;
  • контроль якості води, що подається, спостереження за режимом роботи та пропускною спроможністю водопроводів шляхом вимірювання тиску на майданчиках насосних станцій, трубах та водозабірних точках, контроль водозабірних точок.

В другу групу робіт входять:

  • проведення заходів по підготовці водопроводів та споруд до роботи в зимових умовах (утеплення колодязів, арматури мережі, вантузів, засувок, відключення тимчасових споживачів);
  • підтримання споруд в задовільному санітарному стані;
  • промивка та дезінфекція ділянок водопроводів;
  • знищення бур'янів на земляних валах водопровідних ліній;
  • поточний та капітальний ремонти, які необхідно планувати на основі опису робіт, що складається при періодичних оглядах трубопроводів.

Ліквідація аварій (пошкодження водопроводів, споруд, обладнання або порушення їх роботи, що викликає повне або часткове припинення подачі води споживачам) повинна проводитись в терміновому порядку спеціально створеними для цієї мети аварійними бригадами.

7.4.5. Обслуговування водопроводів в процесі поточної експлуатації повинне здійснюватись слюсарями-обхідниками шляхом регулярного об'їзду (обходу), огляду та профілактичного ремонту закріплених за ними ділянок.

Об'їзд (обхід) водоводів експлуатаційний персонал зобов'язаний проводити по графіку, який затверджений головним інженером РЕД.

Приблизна періодичність експлуатаційних робіт по утриманню водоводів наведена в табл.7.4.

Таблиця 7.4.

Періодичність експлуатаційних робіт по утриманню водоводів та арматури

Назви робіт

Склад робіт

Строки виконання

Обхід водоводів

Перевірка стану земляного валика по трасі водоводів, наявність та стан кришок люків та вказівних стовпчиків

Виявлення протікань, провалів землі по трасі водоводів та інших неполадок, перевірка стану водозабірних точок та переходів під залізними та автомобільними дорогами.

1 раз на 2 місяці при наявності телефонного зв'язку зі споживачами

Перевірка водо-споживання

Зняття показань водомірів.

1 раз на місяць разом з об'їздом водоводів

Огляд лінійної арматури на водоводах

Перевірка технічного стану та дії магістральних та відвідних засувок (відкриття та закриття) та їх шпинделів, вантузів, протиударної арматури, зворотних клапанів, випусків бруду. Одночасно проводиться змащування шпинделів, редукторів та всіх різьбових та тих частин арматури, що труться

1 раз на 2 міс.

Огляд водопровідних колодязів та камер переключення

Видалення з кришок колодязів бруду, снігу. Перевірка стану люків, стін та швів колодязів і камер, ущільнення навколо труби, наявність та стан ходових скоб та драбин, спостереження за втратами води. Очистка колодязів та камер від бруду, льоду, снігу, відкачування води та усунення причин її появи. Підтягування болтів сальників та фланцевих з'єднань, заміна розбитих люків.

1 раз на 2 місяці без спускання в колодязь і 1 раз на 6 місяців з внутрішнім обстеженням.

Огляд засобів електричного захисту

Вимірювання електричних параметрів на станціях катодного захисту і дренажних установках

1 раз на 2 місяці

Перевірка зон дії засобів електричного захисту

Вимірювання захисних потенціалів по всій трасі трубопроводів при всіх ввімкнених засобах електричного захисту (СКЗ,ПДУ, протектори) із складанням потенціальних діаграм.

1 раз на рік

Дослідження режиму роботи водоводів

Перевірка тиску в контрольних точках.

1 раз на 3 міс.

Перевірка вільних напорів на майданчиках насосних станцій

Виконується для орієнтовного контролю наявності води (вільного напору) у споживачів. По різкому падінню тиску визначають появи значних пошкоджень

3...4 разу на добу

Контроль якості води, що транспортується

Відбирання проб в характерних, водорозбірних точках для проведення хімічного та бактеріологічного аналізів.

1 раз на місяць з 25 % водорозбірних точок

Промивка водоводів та відводів

Виконується через водовипуски і водорозбірні стояки для обміну води та видалення можливих відкладень, що осідають з води на стінках трубопроводу

Згідно графіка 1 раз на рік та у випадках погіршення якості води

Знищення бур'янів на земляному валику

Виконується гербіцидами, дискуванням або висіванням багаторічних трав

1 раз на рік

Заходи по запобіганню замерзання пристроїв на мережі

На трубопроводах діаметром 100...150 мм та всіх з'єднувальних лініях виконується утеплення всіх колодязів соломою з встановленням внутрішньої дерев'яної кришки або корзини з в'язального дроту. На водоводах та мережах діаметром 200 мм та більше перевіряють закриття колодязів металевими кришками, а всі колодязі з вантузами утеплюють.

Щорічно в четвертому кварталі

Зняття утеплень

Виконується весною з очищенням колодязів від бруду та сміття

Щорічно в травні разом з оглядом лінійної апаратури мережі