а) виконувати правила особистої гігієни (особиста охайність, користування спецодягом, тримання інструмента і рук у чистоті);

б) інструмент і запасні частини зберігати в спеціальній шафі і переносити їх у спеціальних закритих ящиках з ручками;

в) при проведенні робіт уживати заходів до попередження попадання сторонніх предметів у сировину, напівфабрикати і готову продукцію.

15.15. Контроль за дотриманням правил особистої гігієни працівниками виробництва покладається на начальника цеху, зміни, ділянки.

15.16. З метою охорони здоров'я та попередження виробничого травматизму всім працівникам підприємства слід виконувати основні вимоги охорони праці та виробничої санітарії згідно з чинними нормативними документами.

15.17. Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, обладнання та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, якими користується працівник, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативних актів з охорони праці.

16. Контроль за дотриманням Санітарних правил

16.1. Адміністрація підприємств зобов'язана забезпечити:

а) дотримання санітарних правил у повному обсязі;

б) розробку та виконання планів санітарно-оздоровчих і протиепідемічних заходів;

в) придбання для персоналу достатньої кількості санітарного одягу відповідно до затверджених нормативів, її своєчасний ремонт, прання і заміну, придбання спецодягу та взуття, а також засобів індивідуального захисту органів дихання, зору, слуху;

г) своєчасну організацію занять і екзаменів із санітарного мінімуму для всіх працівників основних виробничих цехів, відділень і ділянок;

ґ) проведення медичних оглядів працівників, а також придбання необхідної кількості особистих медичних книжок і подання медичним закладам повних списків працівників, що підлягають медобстеженню;

д) своєчасне поповнення обґрунтованого запасу дезінфекційних і мийних засобів;

е) проведення бактеріологічного контролю виробництва з періодичністю і в обсязі, погодженими з державною санітарно-епідеміологічною службою;

є) наявність аптечок для надання першої медичної допомоги та їхнє своєчасне поповнення;

ж) організацію санітарно-освітньої роботи шляхом проведення семінарів, бесід, лекцій.

16.2. Відповідальним за санітарний стан підприємства і за дотримання чинних правил є керівник підприємства.

16.3. Відповідальним за санітарний стан цехів, відділень підприємства є керівник відповідного цеху, відділення (бригадир, майстер, змінний інженер, начальник зміни).

16.4. Відповідальними за санітарний стан складів, лабораторій, їдалень і підсобних та інших приміщень є відповідні посадові особи.

16.5. Відповідальним за санітарний стан устаткування, апаратури, інвентарю і робочого місця є працівник на певній дільниці.

16.6. Відповідальними за виконання технологічних та санітарних вимог на виробництві, а також за безпечність та якість є керівник підприємства.

16.7. Відповідальним за дотримання умов технологічних інструкцій та ведення технологічних журналів є майстри, технологи, завідувачі виробництв і навчальних цехів (дільниць).

Директор Департаменту державного санітарно-епідеміологічного нагляду МОЗ України А.М.Пономаренко