1. Під час виймання вугільних пластів, для яких характерне значне виділення пилу, треба застосовувати таку організацію робіт в очисному вибої, при якій виключається необхідність знаходження людей у місцях із високим рівнем запилення повітря.
    1. При підготовці виймальної машини до експлуатації, а також після виконання ремонтних робіт, під час яких проводилося роз’єднання окремих вузлів зрошувального приладу, повинна бути перевірена герметичність з'єднань трубопроводів розведення води, а перед установленням зрошувачів усі канали для подання води у зрошувальному пристрої повинні бути ретельно промиті водою або продуті стисненим повітрям.
    2. Подавання води до зрошувального пристрою машини повинне проводитися по водопроводу, яким укомплектована машина. Допускається застосування водопроводів, виготовлених на шахті. Для цих водопроводів повинні застосовуватися напірні рукави з робочим тиском не менше як 3,0 МПа і з'єднувальна арматура заводського виготовлення.
    3. Вмикання зрошувального насосу і керованих вентилів повинно бути зблоковано із включенням виймальної машини. Зрошувальний насос системи придушення пилу механізованого кріплення повинен мати незалежне вмикання.
    4. Забороняється працювати без комбайнового й штрекового фільтрів, регулювати продуктивність центробіжних зрошувальних насосів шляхом скидання частини води з боку високого тиску.
    5. Під час виймання вугілля у нішах рекомендується подавати воду для задушення пилу по окремому гнучкому водопроводу і додавати до води змочувач.
    6. Під час буропідривного виймання зрошення або зв'язування відкладеного пилу на поверхні виробок необхідно проводити на відстані до 20 м від зарядів, що підриваються, і не більше ніж за 20-30 хв. до підривання шпурів.
    7. При пневматичній закладці необхідно забезпечити:

зволоження матеріалу для закладки;

герметичність трубопроводів для закладки;

періодичне обмивання поверхні виробки в місцях осідання пилу;

швидкість повітря у зоні закладки не більше як 2 м/с.

  1. Для зниження пилоутворення при проведенні закладання бутових смуг в лавах крутих пластів повинно провадитись зволоження породної маси водою або розчином змочувача перед завантаженням її у вагонетки.
  2. БОРОТЬБА З ПИЛОМ У ПІДГОТОВЧИХ ВИРОБКАХ
    1. Для зниження запилення повітря під час проведення тупикових виробок необхідно:

передбачувати схему провітрювання, при якій виключається надходження пилу із сусідніх діючих вибоїв;

застосовувати керування вибійними машинами з пунктів, розташованих на свіжому струмені або поза зоною основного пилового потоку;

передбачати мінімальну кількість пунктів перевантаження відбитої гірничої маси;

забезпечувати провітрювання з оптимальною за пиловим фактором швидкістю повітря 0,4-0,75 м/с, якщо не вимагається більша швидкість за газовим або тепловим фактором.

Під час усіх виробничих процесів, при яких утворюється й виділяється пил, повинно застосовуватися придушення пилу з параметрами, вказаними у табл. 4.

Таблиця 4

Параметри придушення пилу під час основних виробничихпроцесів у підготовчих виробках

Спосіб придушення пилу

Тиск рідини, МПа

Питома витрата рідини

Одиниці виміру

Значення

1

2

3

4

Зрошення під час роботи прохідницьких комбайнів

Не менше як 1,2,

л/м3 гірничої маси

Не менше як 100

Зрошення під час роботи вантажних машин

Не менше як 0,5

Те саме

Не менше як 50

Промивка під час буріння свердловин

Те саме

л/хв.

Не менше як 25

Промивка під час буріння шпурів

-"-

л/хв.

Не менше як 10

Обмивка гірничої виробки перед підривними роботами

-"-

л/м2 поверхні виробки

1,0-2,0

Водяна завіса під час підривних робіт

-"-

л/м3 прохідного повітря

0,1

  1. Під час проведення виробок комбайнами слід застосовувати способи і засоби (зрошення, обмивка вибою і виробки й ін.) для забезпечення технічно досяжного рівня залишкової запиленості рудникової атмосфери.
    1. У разі використання автономних пилоуловлюючих установок провітрювання тупикової підготовчої виробки може бути нагнітально-всмоктуюче або всмоктуюче. При розробці технологічних схем нагнітально-всмоктуючого провітрювання повинні бути ураховані вимоги Керівництва щодо проектування вентиляції вугільних шахт.

Нагнітально-всмоктуюче провітрювання з використанням автономних пилоуловлюючих установок може бути впроваджене в шахтах будь-якої категорії за метаном, крім виробок, небезпечних за раптовими викидами та суфлярами.

Всмоктуюче провітрювання допускається до застосування у виробках негазових шахт.

  1. Буріння шпурів (свердловин) повинно здійснюватися з промивкою. У випадках, коли здійснення промивки під час буріння шпурів (свердловин) утруднене, допускається використовувати зрошення устя шпуру (свердловини) водою, а за наявності стисненого повітря - водоповітряною сумішшю. Під час зрошування водоповітряною сумішшю витрата води може бути зменшена удвічі порівняно із зрошуванням водою.
    1. Обмивання водою або 0,1% водяним розчином змочувача вибою й виробки на відстані не менше як 20 м від зарядів, що підриваються, повинно проводитись за 20-30 хв. до підривання. У виробках шахт, небезпечних за газом і пилом, заходи щодо боротьби з пилом повинні застосовуватися в об'ємі й послідовності, обумовлених діючими Єдиними правилами безпеки при підривних роботах.
    2. У вертикальних стволах, що проводяться буропідривним способом, із припливом води більше ніж 5 м3/год. обмивання вибою перед підривними роботами й зрошення під час вантаження породи проводити не обов'язково.
  2. БОРОТЬБА З ПИЛОМ У ТРАНСПОРТНИХ І ПРИСТВОЛЬНИХ

ВИРОБКАХ

  1. На пересувних та напівстаціонарних вантажних пунктах, а також у пунктах навантаження й перевантаження на стрічкових конвеєрах повинно застосовуватися зрошення завантажуваної гірничої маси.

Зрошувачі необхідно встановлювати таким чином, щоб розпилювана вода повністю перекривала осередок пиловиділення. Питома витрата води на зрошування повинна бути не менше як 5 л/т, а тиск води - не менше за 0,5 МПа.

  1. У пунктах навантаження й перевантаження на стрічкових конвеєрах слід передбачати:

загорожу борту на ділянці довжиною не менше як 5 м;

укриття для запобігання видуванню пилу;

пристрої для очищення від пилу й штибу неробочої вітки конвеєра.

  1. В головних транспортних виробках, обладнаних стрічковими конвеєрами, рекомендується передбачати:

провітрювання з оптимальною за пиловим фактором швидкістю повітря 0,71,3 м/с;

укриття вантажної вітки конвеєра у виробках із швидкістю повітря понад 3 м/с.

  1. У разі застосування зрошення на стрічкових конвеєрах необхідно передбачати автоматичне включення подавання води.
    1. Не рідше одного разу на місяць треба проводити обмивання конвеєрних виробок і прибирання скупченого вугільного дрібняка й шламу. На шахтах, які розробляють пласти, небезпечні за вибухами пилу, обмивання повинно проводитися відповідно до вимог Інструкції із запобігання й локалізації вибухів вугільного пилу.
    2. Для зниження пиловиділення під час роботи перекидувача і комплексів завантажувальних пристроїв повинні застосовуватися: укриття основних джерел пиловиділення, аспірація та очищення запиленого повітря. При їх улаштуванні рекомендується керуватися Нормами технологічного проектування поверхні вугільних і сланцевих шахт, розрізів і збагачувальних фабрик, затверджених Мінвуглепромом СРСР 31.03.86 за узгодженням з Держбудом СРСР, ДКНТ і Держгіртехнаглядом СРСР.
    3. Відведення запиленого повітря з укриттів перекидачів, вантажних пристроїв допускається проводити з використанням загальношахтної депресії. У такому випадку у виробці з вихідним запиленим вентиляційним струменем необхідно встановлювати водяні завіси з питомою витратою води 0,1-0,2 л/м3 очищуваного повітря.
  2. ЗНЕПИЛЮВАННЯ ВХІДНИХ ТА ВИХІДНИХ ВЕНТИЛЯЦІЙНИХ

ПОТОКІВ

  1. З метою знепилення повітряних потоків, що проходять гірничими виробками, повинні застосовуватися водяні та водоповітряні (туманоутворюючі) завіси, водоповітряні ежектори, засоби уловлювання та очищення від пилу повітряних потоків (пилоуловлюючі установки), лабіринтно-тканинні завіси.
    1. У разі застосування туманоутворюючих завіс із метою безперервного зв’язування пилу інші види пиловибухозахисних завіс можуть не застосовуватися.

У виробках, де є здимання бокових порід, слід застосовувати завіси із зменшеною витратою рідини (туманоутворюючі завіси, завіси з водоповітряними ежекторами) або проводити зв’язування відкладеного пилу змочувально-зв’язуючими сумішами, застосовувати засоби уловлювання й очищення від пилу повітряних потоків.

  1. Витрата рідини для водяної завіси повинна прийматися такою, що дорівнює 0,1 л на 1 м3 повітря, що проходить під тиском 0,5 МПа, для туманоутворюючої завіси - 0,05 л на 1 м3 повітря, що проходить під тиском 0,3-0,4 МПа. Для водоповітряних ежекторів витрата та тиск води приймаються у відповідності до технічної характеристики ежектора.
    1. Завіси для знепилювання повітряного потоку встановлюються на відстані не більше як 20 м від вікна лави у напрямку руху повітря.
    2. Зрошувачі водяної або водоповітряної завіси встановлюються таким чином, щоб переріз виробки було повністю перекрито факелами розпиленої рідини.

На кожні 500 м3/хв. прохідного повітря встановлюється по одній завісі. У разі необхідності встановлення кількох завіс відстань між ними повинна дорівнювати 3-5 м.

  1. Завіси повинні діяти протягом усього часу виймання вугілля або іншого технологічного процесу, що супроводжується пиловиділенням. Вмикання подачі води на завіси повинно проводитися під час запуску виймальної машини.
  2. ВОДОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГІРНИЧИХ ВИРОБОК ТА ВОДОПІДГОТОВКА
    1. З метою пилоподавлення повинна застосовуватися вода, що відповідає вимогам ГОСТ 2874-82 “Вода питна. Гігієнічні вимоги й контроль за якістю” за бактеріологічним і токсикологічним показниками, яка має активну реакцію від 6 до 9,5 рН, а також не має різкого неприємного запаху й містить радону або торону не більше як 1-10-6 кюрі/л.

За відсутності або нестачі води питної якості за узгодженням з органами санітарного нагляду дозволяється використовувати шахтну воду або воду з інших джерел для боротьби з пилом за умови її очищення від механічних домішок, знешкодження бактеріологічного забруднення й нейтралізації. Вода, яка подається для пилоподавлення, після очищення повинна мати такі якісні показники: відсутність стороннього запаху; вміст зависів не більше як 50 мг/л; активна реакція рН від 6 до 9,5; титр кишкової палички не менший за 300 см3.

  1. З метою встановлення відповідності якості води вимогам п. 7.1 цієї Інструкції щоквартально повинен проводитися її аналіз у лабораторії місцевої санепідстанції. Відбір проб води для аналізу повинен проводитися з пожежно-зрошувального трубопроводу в місцях підключення споживачів.

Місце й графік відбору проб води затверджується технічним керівником шахти й погоджується з органами санепіднагляду.

  1. У місцях підключення споживачів води до трубопроводу повинні бути встановлені фільтри для очищення води від механічних зависів, розмір яких перевищує 0,5 мм. Фільтри повинні встановлюватися незалежно від якості води, яка надходить. За наявності на дільниці зрошувальної установки, до комплекту якої входить фільтр, застосування додаткового фільтра не вимагається.
    1. Дільничний пожежно-зрошувальний трубопровід повинен бути розрахований на пропуск такої кількості води, яка забезпечує заданий режим роботи засобів пилоподавлення на дільниці.

Загальна витрата води у дільничному трубопроводі визначається за формулою:

m

Q=£ knQ

де Q - загальна витрата води по дільниці, м3/с;

k - коефіцієнт одночасності роботи однотипних споживачів (значення приймається за табл. 5);

m - число одночасно працюючих споживачів;

n - число однотипних споживачів;

Qn - витрата води на одиничного споживача, визначена за технічною характеристикою засобів пилоподавлення або за продуктивністю технологічного процесу і питомою витратою води (див. табл. 2, 3 і 4), м3/с.

Таблиця 5

Коефіцієнт одночасності роботи однотипних споживачів

Споживачі

Коефіцієнт одночасності при числі споживачів

1-2

3-5

5-10

понад 10

1

2

3

4

5

Виймальні машини і вантажно-перевантажувальні пункти

1,0

0,85

0,75

0,5

Бурильні машини, свердла, молотки

1,0

0,9

0,8

0,6

Установки для нагнітання води в пласт

1,0

0,9

0,8

0,6

Водяні завіси

1,0

0,7

0,4

0,2

Перекидувачі

1,0

1,0

0,95

-

Водозабірні пункти для обмивання виро-бок і заповнення посудин водяних заслонів

0,5

0,3

0,3

0,3