Профiлактичне обслуговування компресорних установок повинно здiйснюватися згiдно з експлуатацiйною інструкцією заводу – виробника.

6.8.2. До обслуговування компресорних установок, в тому числi малогабаритних компресорних установок, а також зарядних станцiй (типу ПЗУС та iнших) допускаються особи не молодше 18 рокiв, якi пройшли медичний огляд, спецiальне теоретичне та практичне навчання i якi мають посвiдчення на право обслуговування компресорних установок.

6.8.3. При використаннi для привода компресора електродвигуна машинiст повинен мати квалiфiкацiйну групу по електробезпецi не нижче III.

6.8.4. Пересувнi компресори належить розташовувати на рiвних майданчиках. Колеса їх пiд час роботи повиннi бути закрiпленi башмаками чи упорами. Компресорнi установки не можна розташовувати ближче нiж за 10 м вiд ацетиленових генераторiв та мiсць зберiгання легкозаймистих матерiалiв.

6.8.5. Перед пуском компресора машинiст зобов'язаний перевiрити його технiчний стан та систему змащування.

6.8.6. Пiсля пуску компресора машинiст зобов'язаний перевiрити його роботу, звернувши особливу увагу на показання вимiрювальних приладiв на щитi управлiння. Пiд'єднувати споживачiв стиснутого повiтря машинiст може тiльки пiсля того, як вiн переконається в справностi компресора.

Пiд час роботи компресора залишати його без нагляду забороняється.

6.8.7. Компресор повинен бути негайно зупинений у наступних випадках:

–якщо манометр на цилiндрi низького чи високого тиску , а також на нагнiтальнiй лiнiї показує тиск вище допустимого;

–якщо електроприлади на розподiльному щитi вказують на перевантаження електродвигуна;

–при ушкодженнi контрольно-вимiрювальних приладiв компресора;

–якщо чути стукiт, удари в компресорi чи двигунi, а також виявленнi їх несправностi, якi можуть привести до аварiї;

–якщо нагрiв будь–яких частин компресора чи двигуна безперервно збiльшується та їх температура перевищує норму;

–при раптовому припиненнi чи зменшеннi подавання води для охолодження;

–якщо немає освiтлення;

–при пожежi.

Якщо компресор був тимчасово зупинений, пускати його в роботу можна тiльки з дозволу особи, яка вiдповiдає за безпечну експлуатацiю установки.

6.8.8. Проводити роботи з профiлактики чи ремонт обладнання компресорних установок та зарядної станцiї однiй людинi забороняється.

6.8.9. Мастиловодовiддiлювач, промiжний та кiнцевий холодильники, повiтрозабiрник, якщо у них немає пристроїв для автоматичного продування, необхiдно продувати не менше, нiж через 2 години роботи. Фiльтри необхiдно перiодично прочищати, а мастило у них замiнювати свiжим через кожнi 40 годин роботи.

6.8.10. Пiд час роботи двигуна та компресора необхiдно стежити, щоб не було течi мастила та палива в баках та трубопроводах.

6.8.11. Для запобiгання вибуху при експлуатацiї компресорної установки необхiдно застосовувати мастило тiльки паспортної марки. Не можна допускати пiдвищення температури стисненого повiтря, яке може спричинити запалення в цилiндрах продуктiв розкладання мастила, а також окису залiза промоченого мастилом, яке накопичилось на стiнках трубопроводiв.

6.8.12. Через визначений час експлуатацiї, але не менше одного разу на 6 мiсяцiв, повинно проводитися очищення мастиловодовiддiлювача, промiжних та кiнцевих холодильникiв, повiтрозабiрника та нагнiтальних повiтропроводiв вiд мастильних вiдкладень способом, який не спричиняє корозiї металу.

Забороняється очищати мастиловодовiддiлювач, промiжний та кiнцевий холодильники, повiтрозабiрник та нагнiтальнi повiтропроводи випалюванням.

6.8.13. Максимальна температура стиснутого повiтря в компресорi не повинна перевищувати межi, яка визначена інструкцією. Необхiдно перiодично прочищати цилiндри, трубопроводи та резервуар компресора вiд окису залiза та мастила.

Щоб запобiгти надмiрному пiдвищенню температури повiтря, яке стискується, треба постiйно стежити за правильною та безперервною циркуляцією охолоджувальної води в оболонках блока цилiндрiв та клапаннiй коробцi.

6.8.14. Забороняється застосовувати бензин чи гас для промивання картера, фiльтрiв, а також всiх деталей, якi пов'язанi з проходженням по них стиснутого повiтря.

6.8.15. Забороняється палити та розпалювати вогонь поблизу компресорної установки.

6.8.16. Необхiдно ретельно стежити за справнiстю та надiйнiстю стикових з'єднань шлангiв пневматичних iнструментiв, повiтророзподiльника та на промiжних стиках. Робота з дефектними шлангами та при несправних стикових з'єднаннях забороняється.

6.8.17. Манометри та запобiжнi клапани повиннi бути запломбованi. На шкалi кожного манометра повинна бути нанесена червона позначка, яка вказує для даного компресора межу тиску, перевищення якої забороняється. Манометри належить перевiряти не менше одного разу на рiк.

6.8.18. Манометр не допускається до експлуатацiї, якщо:

–вiдсутня пломба чи тавро;

–прострочений термiн перевiрки;

–стрiлка манометра при його вiд'єднаннi не повертається на нульову позначку шкали;

–розбите скло чи є iншi пошкодження, якi можуть впливати на його показання.

6.9. Робота машин та механiзмiв в охороннiй зонi повiтряних лiнiй електропередачi (ПЛЕ)

6.9.1. Охоронною зоною вздовж ПЛЕ є дiлянка землi та простору мiж двома вертикальними площинами, якi проходять через паралельнi прямi лiнiї, вiддаленими вiд крайнiх дротiв (в невiдключеному станi) на вiдстань, значення якої наведено в табл.6.2.

Таблиця 6.2

Напруга повiтряної лiнiї електропередачi, кВ

Вiдстань вiд крайнiх дротiв, м

до 1

2

вiд 1 до 20

10

25

15

110

20

150

25

220

25

330

30

400

30

500

30

750

40

800 (постiйного струму)

30

6.9.2. Будiвельно-монтажнi роботи, у тому числi перемiщення машин та механiзмiв в охороннiй зонi дiючої ПЛЕ, належить проводити пiд безпосереднiм керiвництвом iнженерно-технiчного працiвника, вiдповiдального за безпеку проведення робiт, при наявностi письмового дозволу органiзацiї – власника лiнiї та наряду – допуску. Наряд-допуск повинен бути пiдписаний технiчним керiвником (головним iнженером, головним енергетиком, особою, яка вiдповiдає за безпечний стан електрогосподарства) органiзацiї, яка виконує роботи. Форма наряду – допуску наведена в додатку 7.

6.9.3. Наряд – допуск видається на строк, необхiдний для виконання даного обсягу робiт. У випадку перерви в проведеннi робiт бiльше доби наряд – допуск скасовується; при поновленнi робiт повинен видаватися новий наряд – допуск.

Наряд – допуск виписується в двох екземплярах: один видається виконавцю перед початком роботи та повертається пiсля закiнчення роботи; другий екземпляр зберiгається у власника машини. У випадках, коли машина видiляється для робiт в iншiй органiзацiї, необхiдно заповнити заявку встановленої форми (додаток 8).

6.9.4. Перед початком роботи машин та механiзмiв в охороннiй зонi ПЛЕ необхiдно забезпечити зняття напруги з лiнiї, при цьому повиннi виконуватися вимоги, якi наведенi в п.6.9.2.

Якщо немає можливостi зняти напругу з лiнiї, то проводити роботу в охороннiй зонi дозволяється при умовi додержання вимог, якi наведенi в п.п.6.9.2, 6.9.5.

6.9.5. Вiдстань вiд пiдйомної чи висувної частини машини в будь – якому її положеннi до вертикальної площини, що утворюється проекцiєю на землю найближчого дроту повiтряної лiнiї, який знаходиться пiд напругою, повинна бути не менше наведеної в табл.6.3.

Таблиця 6.3

Напруга повiтряної лiнiї електропередачi, кВ

Вiдстань до крайнього дроту, м

до 1

1,5

вiд 1 до 20

2,0

вiд 35 до 110

4,0

вiд 150 до 220

5,0

до 330

6,0

до 500

9,0

до 800 (постiйного струму)

9,0

При цьому корпуси машин та механiзмiв, за винятком машин на гусеничному ходу, повиннi заземлюватися за допомогою переносного заземлювача.

6.9.6. Допускається робота машин та механiзмiв безпосередньо пiд дротами ПЛЕ, якi знаходяться пiд напругою 110 кВ та вище, при умовi, що вiдстань вiд пiдйомної чи висувної частини машин, а також перемiщуваних вантажiв в будь-якому положеннi, до найближчого дроту, повинна бути не менше вказаної в табл.6.3.

6.9.7. Робота стрiлових кранiв пiд ввiмкненими контактними дротами мережi наземного електротранспорту може проводитися при додержаннi вiдстанi мiж стрiлою крана та контактними дротами не менше 1 м при установленнi обмежувача (упора), який не дозволяє зменшити вказану вiдстань при пiднiманнi стрiли.

6.9.8. Пiд час проїзду пiд лінією електропередачi, яка знаходиться пiд напругою, робочi органи машин повиннi бути в транспортному положеннi. Пересування машин поза дорогами пiд дротами лiнiї електропередачi пiд напругою належить проводити в мiсцi найменшого провисання дротiв (ближче до опори).

6.9.9. Робота та перемiщення будiвельних машин та механiзмiв поблизу фiдерних лiнiй проводового мовлення та лiнiй зв'язку з дистанцiйним живленням повинно проводитися пiд безпосереднiм наглядом керiвника робiт з додержанням вимог п.п.6.9.5, 6.9.8.

6.9.10. При роботi поблизу лiнiї електропередачi машинiст повинен стежити за тим, щоб через нерiвнiсть грунту не виникло рiзкого iнерцiйного вiдхилення робочого органа машини в бiк дротiв.

6.9.11. При випадковому доторканнi робочого органа машини до дроту лiнiї електропередачi, яка знаходиться пiд напругою, чи при виникненнi мiж ними електричного розряду забороняється до зняття напруги з лiнiї електропередачi чи вiдведення стрiли крана на безпечну вiдстань доторкатися, стоячи на землi, до машини, сходити з неї на землю чи пiднiматися на неї.

Якщо через доторкання робочого органа машини до дроту чи внаслiдок електричного розряду виникне загорання машини, яке не дозволяє залишатися в нiй, водiй повинен, не тримаючись руками за металевi частини, стрибнути на землю обома ногами одночасно. Вiддалятися вiд машини можна тiльки стрибками на однiй нозi чи на обох ногах одночасно. Вiддалятися можна кроком в пiв-ступнi, щоб уникнути дiї крокової напруги, при цьому не дозволяється вiдривати п'ятки i ступнi вiд землi.

7. ПЕРЕСУВНI ЕЛЕКТРОСТАНЦIЇ

7.1. До обслуговування пересувних електростанцiй допускаються працiвники, якi навченi безпечним методам проведення робiт та мають квалiфiкацiйну групу по електробезпецi не нижче II. Цi працiвники повиннi знати iнструкцiю по обслуговуванню пересувних електростанцiй, а також технiчну документацiю, яка додається до неї.

7.2. Електростанцiя повинна комплектовуватися переносним заземлювачем, дiелектричними рукавичками та калошами, iнструментом з iзольованими ручками, покажчиком напруги, захисними окулярами, а також вуглекислотним вогнегасником, протипожежною тканиною, аптечкою та штатним кабелем для пiдiмкнення навантаження.

7.3. У випадку загорання двигуна електростанцiї, палива, мастильних матерiалiв чи iзоляцiї генератора забороняється гасити полум'я водою. Для гасiння полум'я необхiдно користуватися вуглекислотним вогнегасником чи протипожежною тканиною. При загораннi двигуна необхiдно негайно припинити надходження до нього палива.

7.4. При роботi пересувна електростанцiя повинна установлюватися на вiдстанi не менше 10 м вiд дерев'яних та складських примiщень, копиць, стогiв та посiвiв.

7.5. Пiсля установлення пересувної електростанцiї її корпус повинен заземлюватися за допомогою переносного заземлювача. Корпус обладнання, яке живиться вiд пересувної електростанцiї, повинен мати металевий зв'язок з заземлювачем електростанцiї. Заземлювач повинен бути виконаний згiдно з "Правилами устройства электроустановок" (ПУЭ) / изд.6, переработанное и дополненное/ (затвердженi Головдерженергонаглядом СРСР 1986 р.).

7.6. Забороняється палити та запалювати вогонь поблизу електростанцiї, залишати її без нагляду пiд час роботи, допускати до працюючої електростанцiї стороннiх осiб.

7.7. Рiдке паливо необхiдно зберiгати у металевому бiдонi. У вечiрнiй час заправлення електростанцiї рiдким паливом та мастилом можна проводити тiльки при свiтлi електричного лiхтаря.

7.8. Паливо та мастило належить заливати за допомогою лiйки. Пiд час заливання необхiдно стежити за тим, щоб пiд електростанцiю не пiдтiкало паливо та мастило. Випадково пролите паливо чи мастило належить негайно засипати пiском чи землею. Забороняється пiд час роботи двигуна заправляти його паливом та мастилом.

7.9. Пiд час роботи електростанцiї треба стежити за тим, щоб не було течi палива з карбюратора, бака та трубопроводiв.

7.10. Забороняється торкатися частин, що обертаються; необхiдно стежити за справнiстю огорож вентилятора та пасiв.

7.11. Щоб уникнути опiку рук та обличчя забороняється при перегрiвi двигуна вiдкривати пробку радiатора.

7.12. При електростанцiї повинен бути плакат: "Пiд напругою. Небезпечно для життя!", який необхiдно вивiшувати на електростанцiї пiд час роботи.

7.13. Перед кожним ввiмкненням навантаження необхiдно попереджувати про це споживача. Забороняється вiд'єднувати та приєднувати споживачiв до щита електростанцiї, який знаходиться пiд напругою.

7.14. Щоб уникнути випадкової враження електрострумом забороняється пiд час роботи електростанцiї доторкуватися до струмоведучих частин, якi знаходяться пiд напругою, а також проводити будь-який ремонт, змiну запобiжникiв тощо.

8. ЗЕМЛЯНI РОБОТИ ПРИ БУДIВНИЦТВI I ЕКСПЛУАТАЦIЇ ЛIНIЙНО-КАБЕЛЬНИХ СПОРУД (ЛКС) ЗВ'ЯЗКУ

8.1. Загальнi вимоги

8.1.1. Землянi роботи (вiдкопування траншей, котлованiв, бурiння, продавлювання, прокладання кабелю кабелепрокладачем) повиннi виконуватися тiльки за затвердженими кресленнями. На них повиннi бути вказанi всi пiдземнi споруди, якi розташованi вздовж траси лiнiї зв'язку чи перехрещують її в робочiй зонi.