У цьому підрозділі доцільно також проаналізувати проблеми, пов'язані з втратами теплової енергії при наданні послуг централізованого опалення. Найбільші обсяги втрат теплової енергії мають місце, як правило, у наступних випадках:

- при відборах води для побутових потреб з систем опалення, в бюджетних установах, торговельних закладах, майстернях, гаражах та квартирах;

- при несанкціонованих врізках до систем опалення як населенням, так і іншими категоріями споживачів;

- при несвоєчасному наданні інформації підприємству щодо збільшення розміру опалюваної площі;

- при невиставленні рахунків на оплату за опалення місць загального користування при відключенні абонентів від системи централізованого опалення;

- при частковому порушенні ізоляції теплових мереж у підвалах, гаражах;

- при недостатньому утепленні вікон, дверей, під'їздів будинків, підвалів та горищ;

- самовільне регулювання споживачами роботи будинкових лічильників.

Централізоване постачання гарячої води. При аналізі обліку послуг централізованого постачання гарячої води необхідно зупинитись на:

- обліку гарячої води за будинковими засобами обліку гарячої води (кількість будинкових засобів обліку, середнє споживання за будинковим засобом обліку, проблеми будинкового обліку);

- обліку гарячої води за квартирними засобами обліку (кількість індивідуальних засобів обліку, середнє споживання води в л/особу/добу, особливості повірки засобів обліку тощо);

Окремі з цих показників можна навести в табличній формі. Як приклад, в цьому підрозділі наведено таблицю щодо споживачів гарячої води.

Споживання гарячої води станом на кінець 200_ року

Показник 

Кількість абонентів 

Кількість осіб 

Кількість лічильників 

Середньодобова реалізація послуг, л/особу 

Без засобів обліку 

  

  

  

  

За показниками індивідуальних засобів обліку 

  

  

  

  

За показниками будинкових засобів обліку 

  

  

  

  

Необхідно приділити увагу аналізу проблем, пов'язаних з недостатніми обсягами реалізації послуг постачання гарячої води. Зокрема, доцільно проаналізувати та наближено оцінити (в тис. м3) обсяги втрат гарячої води за рахунок наступних факторів:

- втрати у квартирах багатоквартирних будинків, не оснащених засобами обліку (виникають за рахунок витоків через несправність запірного обладнання (кранів), а також через невідповідність між кількістю фактично проживаючих та зареєстрованих осіб). Якщо засоби обліку встановлені на багатоквартирних будинках, можна оцінити обсяги втрат у розрахунку на одну особу, а потім наближено порахувати заниження обсягів реалізації в цілому по підприємству, враховуючи кількість осіб-користувачів послуг ГВП;

- втрати у квартирах, оснащених індивідуальними засобами обліку.

Доцільно розрахувати річні втрати від надання послуг за неповіреними індивідуальними засобами обліку. Розрахунок можна виконати за формулою:

V = (Vn - VI) х No /1000000 х 365, 

де V - річні втрати від надання послуг за неповіреними засобами обліку (тис. м3);

Vn - середньодобове споживання гарячої води в розрахунку на одну особу за відсутності індивідуальних засобів обліку (л/особу/добу);

No - кількість осіб, які розраховуються за спожиту гарячу воду за показниками індивідуальних засобів обліку.

Загальні розрахункові обсяги спожитої, але неоплаченої гарячої води доцільно звести до таблиці, шаблон якої залежатиме від причин можливих втрат. У загальному ця таблиця може мати наступний вигляд:

Загальна оцінка спожитої, але не оплаченої гарячої води

Види/джерела втрат 

Обсяг втрат (тис. м3/рік) 

1. 

Втрати у квартирах багатоквартирних будинків, не оснащених засобами обліку 

  

2. 

Втрати у квартирах, оснащених індивідуальними засобами обліку 

  

3. 

Втрати у внутрішньобудинкових мережах 

  

  

Всього 

  

Аналіз комерційних втрат як теплової енергії при наданні послуг централізованого опалення, так і гарячої води при наданні послуг централізованого постачання гарячої води дасть змогу підприємству визначити напрями роботи щодо їх скорочення.

Напрям 4: Організація роботи з боржниками

Стан розрахунків за послуги. Для оцінки стану розрахунків за теплову енергію та/або послуги теплопостачання необхідно надати інформацію про дебіторську заборгованість (на початок та на кінець років, що аналізуються), річні нарахування та суму оплати в розрізі категорій споживачів. На основі цієї інформації необхідно визначити рівень оплати за спожиті теплову енергію та/або послуги в цілому по підприємству та в розрізі категорій споживачів, зміну рівня оплати за два останні роки та віднайти причини змін.

Для спрощення оцінки рівня оплати населенням рекомендується аналізувати ці дані без врахування пільг і субсидій. Дані, що аналізуються, повинні узгоджуватись з інформацією, наведеною в розділі 2.3.2 "Фінансовий аналіз".

Для наочності інформацію про стан оплати населенням можна подати у табличній формі за нижченаведеним шаблоном:

Рівень оплати та заборгованість населення (без пільг та субсидій), тис. грн.

Роки 

Дебіторська заборгованість на початок року 

Нараховано за рік 

Сплачено за рік 

Дебіторська заборгованість на кінець року 

Рівень оплати,% 

Рік 1 

  

  

  

  

  

Рік 2 

  

  

  

  

  

Якщо дозволяє система автоматизації розрахунків, що використовується на підприємстві, можна навести (станом на кінець року) розподіл сум заборгованості за термінами (наприклад, до 3 міс., від 3 до 6 міс., від 6 міс. до 1 року, від 1 до 3 років, понад 3 роки), як показано у нижченаведеній таблиці:

Дані про дебіторську заборгованість населення за строками погашення (станом на кінець року, тис. грн.)

Показник 

Борги, час сплати яких не настав 

Прострочена (неоплачена в строк) заборгованість  

Понад 3 роки 

Всього 

до 3 міс. 

від 3 міс. від 6 міс. 

від 6 міс. до 1 року 

до 1 року до 3 років 

Сума боргу, тис. грн. 

  

  

  

  

  

  

  

% від загальної суми 

  

  

  

  

  

  

  

Якщо є технічна можливість, можна також показати (в межах кожної групи боржників за терміном заборгованості), який відсоток боргів охоплено договорами про погашення заборгованості та судовими рішеннями про стягнення заборгованості.

Форми роботи з боржниками. У цьому підрозділі необхідно описати, які форми роботи з боржниками застосовуються на підприємстві та в місті. Серед них, наприклад, можуть бути:

- щомісячне вручення попереджень боржникам, заборгованість яких перевищує певний термін чи певну суму (підприємство самостійно визначає ці критерії);

- контроль з боку виконкому міської ради за оплатою послуг працівниками бюджетних установ міста;

- укладання договорів на реструктуризацію боргу (погашення заборгованості);

- ведення автоматизованого реєстру боржників, регулярний моніторинг заборгованості та стану виконання договорів реструктуризації боргу;

- публікації в міській газеті, розміщення в під'їздах житлових будинків списків справних платників із зазначенням загальної суми боргу по під'їзду;

- співпраця міської влади з державними та приватними нотаріусами щодо стимулювання споживачів, які відчужують своє житло, до сплати боргів за житлово-комунальні послуги;

- вручення досудових попереджень боржникам, чия заборгованість перевищує певний термін чи певну суму (підприємство самостійно визначає ці критерії);

- подання судових позовів, співпраця з виконавчою службою;

- відключення боржників;

- інші.

Реструктуризація заборгованості. У цій частині необхідно описати особливості виконання Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію", умови погашення боргу за договорами реструктуризації.

Інформацію про стан виконання договорів про реструктуризацію заборгованості доцільно представити у табличній формі за нижченаведеним зразком:

Стан виконання договорів "Про реструктуризацію заборгованості за житлово-комунальні послуги"

Станом на кінець року 

Кількість боржників на кінець року 

Кількість укладених договорів на кінець року 

Реструкту-ризований борг на кінець року, тис. грн. 

Нарахування за договорами, тис. грн./рік 

Фактична сплата, тис. грн./рік 

Середній термін реструктуризації боргу, місяців 

Рік 1 

  

  

  

  

  

  

Рік 2 

  

  

  

  

  

  

Для повноти аналізу доцільно перерахувати основні проблеми реструктуризації заборгованості (серед яких можуть, наприклад, зустрічатися такі як відмова від укладання договору; невиконання умов договору; недосконалість комп'ютерних програм ведення обліку заборгованості та стану погашення боргу за умовами договору тощо).

Позовна робота. Для наповнення цього підрозділу слід описати стан ведення позовної роботи з боржниками - фізичними особами. Доцільно інформацію про проведену позовну роботу представити у табличній формі.

Дані про стан позовної роботи з боржниками

  

Рік 1 

Рік 2 

Кількість, шт. 

Сума, грн. 

Кількість, шт. 

Сума, грн. 

Надіслано до суд позовних заяв 

  

  

  

  

Розглянуто судом позовних заяв 

  

  

  

  

Задоволено позовні вимоги рішенням суду 

  

  

  

  

Надіслано виконавчих листів до Державної виконавчої служби 

  

  

  

  

Всього погашено боргу 

  

  

  

  

Можна зазначити, чи звільнене підприємство від сплати мита при поданні судових позовів щодо боржників - фізичних осіб.

Крім того, необхідно узагальнити основні проблеми ведення позовної роботи (наприклад, незвільнення підприємства від сплати мита при поданні судових позовів щодо боржників - фізичних осіб; відсутність укладених договорів з населенням про надання послуг; низька ефективність роботи виконавчої служби тощо).

За результатами проведеного аналізу роботи підприємства щодо збуту послуг необхідно зробити висновки про основні недоліки та наявні проблеми. Зокрема, слід зосередитись на наступних питаннях:

- проблеми в організації роботи зі споживачами (рівень організації роботи абонентського відділу (відділу збуту), понаднормативні навантаження контролерів, неналежний рівень укладання договорів про надання послуг із населенням, недостатній рівень автоматизації);

- проблеми в обліку споживання послуг населенням (відсутність будинкового обліку споживання теплової енергії та гарячої води, невисокий рівень збору помісячних показників індивідуальних засобів обліку гарячої води, недооблік спожитої води неповіреними засобами обліку, низька середньодобова реалізація гарячої води за наявності індивідуальних засобів обліку, відсутність обліку втрат у внутрішньобудинкових мережах, відбір води для побутових потреб з систем опалення, неповідомлення підприємства про збільшення опалюваної площі, невиставлення рахунків за опалення місць загального користування при відключенні абонентів від системи централізованого теплопостачання, недостатнє утеплення вікон, дверей, під'їздів будинків, підвалів та горищ, втручання в роботу будинкових теплових засобів обліку);

- проблеми організації роботи з боржниками (недосконалий облік стану розрахунків населення за спожиті послуги, низька активність підприємства в роботі з боржниками, відсутність впливу ОМС на боржників, неналежний процес укладення договорів з населенням про погашення дебіторської заборгованості, низький рівень позовної роботи, незастосування до боржників таких засобів впливу як відключення тощо).