5.2.7 Реперна система, на якій закріплюють прогиноміри, повинна складатись із чотирьох паль, що забиваються або загвинчуються попарно в грунт із протилежних сторін виробки на відстані 1,0 - від країв, та металевих ригелів, що прикріплюються до них паралельно, на яких установлюють прогиноміри. Глибина заглиблення паль у грунт повинна забезпечувати нерухомість реперної системи в процесі випробування.

5.2.7 Реперная система, на которой крепят прогибомеры, должна состоять из четырех свай, забиваемых или завинчиваемых попарно в грунт с противоположных сторон выработки на расстоянии 1,0 - от краев, и прикрепляемых к ним параллельно металлических ригелей, на которых устанавливают прогибомеры. Глубина погружения свай в грунт должна обеспечивать неподвижность реперной системы в процессе испытания.

ДСТУ Б В.2.1-7-2000 (ГОСТ 20276-99) с.7

5.3 Підготовка до випробування

5.3.1 Під час випробувань у котлованах, шурфах і дудках штамп із плоскою підошвою встановлюють на дно виробки. Для досягнення щільного контакту підошви штампа з грунтом необхідно зробити не менше двох поворотів штампа навколо його вертикальної осі, змінюючи напрям повороту. Після встановлення штампа перевіряють горизонтальність його положення.

У глинистих грунтах з IL ?? 0,75 штамп слід установлювати у виїмку, яку улаштовують на дні виробки. Глибина виїмки повинна бути 40 - , поперечний розмір виїмки не повинен перевищувати діаметр штампа більше ніж на .

Стінки виїмки за необхідності слід закріпити.

5.3.2 Поверхня грунту в межах площі втановлення штампа повинна бути ретельно спланована. При утрудненні в плануванні грунту слід улаштовувати із маловологого піску мілкого або середньої крупності подушку завтовшки 1- для глинистих і не більше - для великоуламкових грунтів.

При випробуваннях штампами площею 5000 см2 просадних грунтів із замочуванням товщина подушки повинна складати 2 - для забезпечення дренування води в грунт. Подушку слід укладати по всій площі установлення штампа і навколо нього на відстані не менше .

5.3.3 При випробуваннях у свердловинах штампом типу III площею 600 см2 установлення штампа проводять після зачищення вибою свердловини спеціальним буровим наконеч-ником-зачищувачем в декілька прийомів з його витягуванням на поверхню після кожного зачищення.

Штамп, прикріплений до колони труб діаметром , яка має напрямні хомути, спускають у свердловину і добиваються щільного контакту штампа з грунтом не менше ніж двома поворотами колони труб навколо осі. Штамп повинен бути встановлений нижче обсадної труби на глибину 2-.

5.3.4 Заглиблення гвинтового штампа проводять загвинчуванням механічно або вручну нижче вибою свердловини або з поверхні в масив грунту без буріння свердловини. При випробуваннях у свердловинах глибина загвинчування гвинтового штампа нижче вибою свердловини повинна складати для глинистих грунтів текучопластичної і текучої консистенції і насичених водою пісків

5.3 Подготовка к испытанию

5.3.1 При испытаниях в котлованах, шурфах и дудках штамп с плоской подошвой устанавливают на дно выработки. Для достижения плотного контакта подошвы штампа с грунтом необходимо произвести не менее двух поворотов штампа вокруг его вертикальной оси, меняя направление поворота. После установки штампа проверяют горизонтальность его положения.

В глинистых грунтах с IL ?? 0,75 штамп следует устанавливать в выемку, устраиваемую на дне выработки. Глубина выемки должна быть 40 - , поперечный размер выемки не должен превышать диаметр штампа более чем на .

Стенки выемки при необходимости следует закрепить.

5.3.2 Поверхность грунта в пределах площади установки штампа должна быть тщательно спланирована. При затруднении в планировке грунта следует устраивать из маловлажного песка мелкого или средней крупности подушку толщиной 1- для глинистых и не более - для крупнообломочных грунтов.

При испытаниях штампами площадью 5000 см2 просадочных грунтов с замачиванием толщина подушки должна составлять 2 - для обеспечения дренирования воды в грунт. Подушку следует укладывать по всей площади установки штампа и вокруг него на расстоянии не менее .

5.3.3 При испытаниях в скважинах штампом типа III площадью 600 см2 установку штампа производят после зачистки забоя скважины специальным буровым наконечни-ком-зачистителем в несколько приемов с его извлечением на поверхность после каждой зачистки.

Штамп, прикрепленный к колонне труб диаметром , имеющей направляющие хомуты, опускают в скважину и добиваются плотного контакта штампа с грунтом не менее чем двумя поворотами колонны труб вокруг оси. Штамп должен быть установлен ниже обсадной трубы на глубину 2-.

5.3.4 Погружение винтового штампа производят завинчиванием механически или вручную ниже забоя скважины или с поверхности в массив грунта без бурения скважины. При испытаниях в скважинах глубина завинчивания винтового штампа ниже забоя скважины должна составлять для глинистых грунтов текучепластичной и текучей консистенции и насыщенных водой песков и -

ДСТУ Б В.2.1-7-2000 (ГОСТ 20276-99) с.8

і - для решти грунтів. Допускається збільшувати указану глибину у випадках, коли при вимірах осьового навантаження на штамп виключається вплив тертя грунту з боковою поверхнею ствола.

5.3.5 У процесі загвинчування гвинтового штампа повинен проводитись контроль за його зануренням відносно глибини заглиблення штампа за один оберт А/; до кроку гвинтової лопаті а. Це відношення повинно знаходитись у межах

для остальных грунтов. Допускается увеличивать указанную глубину в случаях, когда при измерениях осевой нагрузки на штамп исключается влияние трения грунта по боковой поверхности ствола.

5.3.5 В процессе завинчивания винтового штампа должен проводиться контроль за его погружением относительно глубины погружения штампа за один оборот А/г к шагу винтовой лопасти а. Это отношение должно находиться в пределах

(5.1)

5.3.6 Після встановлення штампа монтують пристрій для навантаження штампа, анкерний пристрій та вимірювальну систему.

5.3.7 Контрольний прогиномір встановлюють на реперній системі, його нитку прикріпляють до нерухомого репера, що влаштовується в стіні виробки; довжина нитки повинна дорівнювати довжині нитки проги-номіра, який вимірює осідання штампа.

5.3.8 Після монтажу всіх пристроїв і вимірювальної системи записують початкові показання приладів.

5.4 Проведення випробування

5.4.1 Навантаження на штамп слід збільшувати ступенями тиску ??р, вказаними в таблицях 5.2- 5.4.

Загальна кількість ступенів тиску після досягнення тиску, що відповідає вертикальній нормальній напрузі від власної ваги грунту ??zg,о на відмітці випробування, повинно бути не менше чотирьох.

До першого ступеня тиску слід включити вагу деталей установки, яка впливає на навантаження штампа.

При використанні штампа типу II кільцеве привантаження повинне відповідати напрузі

?? zg, о на відмітці випробування.

Час витримки кожного наступного ступеня тиску повинен бути не менше часу витримки попереднього.

5.3.6 После установки штампа монтируют устройство для нагружения штампа, анкерное устройство и измерительную систему.

5.3.7 Контрольный прогибомер устанавливают на реперной системе, его нить закрепляют к неподвижному реперу, устраиваемому в стене выработки; длина нити должна быть равна длине нити прогибомера, измеряющего осадку штампа.

5.3.8 После монтажа всех устройств и измерительной системы записывают начальные показания приборов.

5.4 Проведение испытания

5.4.1 Нагрузку на штамп следует увеличивать ступенями давлений ??р, указанными в таблицах 5.2 - 5.4.

Общее количество ступеней давления после достижения давления, соответствующего вертикальному нормальному напряжению от собственного веса грунта ??zg,о на отметке испытания, должно быть не менее четырех.

В первую ступень давления следует включить вес деталей установки, влияющих на нагрузку штампа.

При применении штампа типа II кольцевая пригрузка должна соответствовать напряжению ?? zg, о на отметке испытания.

Время выдержки каждой последующей ступени давления должно быть не менее времени выдержки предыдущей.

ДСТУ Б В.2.1-7-2000 (ГОСТ 20276-99) с.9

Таблиця

5.2

Таблица

Грунти

Грунты

Коефіцієнт водонасичення Коэффициент

водонасыщения

Ступінь тиску ??p, МПа, при щільності будови грунтів

Ступень давления ??p, МПа, при плотности сложения грунтов

Часумовної стабілізації деформації t,год

Время условной стабилизации деформации

t,ч

щільні плотные

середньої щільності средней плотности

пухкі рыхлые

Великоуламкові Крупнообломочные

Sr ?? 1,0

0,1

0,1

0,1

0,5

Піски крупні

Пески крупные

Sr ?? 1,0

0,1

0,05

0,025

0,5

Піски середньої крупності Пески средней крупности

Sr ?? 0,5

0,5<Sr ?? 1,0

0,1

0,1

0,05

0,05

0,025

0,025

0,5

1,0

Піски мілкі і пилуваті

Пески мелкие и пылеватые

Sr ?? 0,5

0,5<Sr ?? 1,0

0,05

0,05

0,025

0,025

0,01

0,01

1,0

2,0

Таблиця

5.3

Таблица

Грунти

Грунты

Ступінь тиску ??p, МПа з коефіцієнтом пористості Ступень давления ??p, МПа, при коэфициенте пористости

Час умовної стабілізації

деформації t, год

Время условной стабилизации деформации t, ч

е ?? 0,5

0,5 < е ?? 0,8

0,8 < е ?? 1,1

е > 1,1

Глинисті з показником

текучості:

Глинистые с показателем текучести:

IL ?? 0,25

0,25 ?? iL ?? 0,75

0,75 ?? iL ?? 1

/L ?? 1

0,1

0,1

0,05

0,05

0,1

0,05

0,025

0,025

0,05

0,05

0,025

0,01

0,05

0,025

0,01

0,01

1

2

2

3

* З коефіцієнтом пористості е ?? 1,1 час стабілізації збільшується на 1 год.

* При коэффициенте пористости е ?? 1,1 время условной стабилизации увеличивается на 1 ч.

Таблиця

5.4

Таблица

Грунти

Грунты

Ступінь тиску ??p, МПа Ступень давления ??p, МПа

Час умовної стабілізації деформації t, год

Время условной стабилизации деформации t, ч

Просадні природної вологості Просадочные природной влажности

0,05

1

Просадні після замочування

Просадочные после замачивания

0,025

2

Органо-мінеральні та органічні

Органо-минеральные и органические

0,005-0,01

4

5.4.2 Кожний ступінь тиску витримують до умовної стабілізації деформації грунту (осідання штампа).

За критерій умовної стабілізації деформації приймають швидкість осідання штампа, яка не перевищує за час t, указаний в таблицях 5.2 - 5.4.

5.4.2 Каждую ступень давления выдерживают до условной стабилизации деформации грунта (осадки штампа).

За критерий условной стабилизации деформации принимают скорость осадки штампа, не превышающую за время t, указанное в таблицах 5.2 - 5.4.

ДСТУ Б В.2.1-7-2000 (ГОСТ 20276-99) с.10

5.4.3 Відліки за прогиномірами на кожному ступені навантаження проводять:

- при випробуванні великоуламкових грунтів і пісків - через кожні 10 хв протягом перших півгодини, 15 хв протягом другої півгодини і далі через 30 хв до умовної стабілізації деформації грунту;

- при випробуванні глинистих грунтів -через кожні 15 хв протягом першої години, 30 хв протягом другої години, далі через 1 год до умовної стабілізації деформації грунту.

5.4.4 Випробування просадних грунтів із замочуванням слід проводити за схемою "двох кривих" або "однієї кривої".

Вибір схеми випробувань повинен бути проведений у залежності від комплексу характеристик, необхідних для проектування.

Випробування за схемою "двох кривих" слід виконувати за необхідності визначення повного комплексу характеристик (5.5.3), за схемою "однієї кривої" - у випадках, коли достатньо визначити модуль деформації грунту природної вологості і відносне просідання при одному заданому тиску.

5.4.5 Під час випробувань за схемою "однієї кривої" навантаження на штамп збільшують ступенями до заданого тиску рз, який приймається в інтервалі 0,2 - 0,4 МПа.

Тиск рз повинен бути встановлений з урахуванням передбачуваного фактичного тиску на грунт в основі фундаменту, що дорівнює сумі тисків від навантаження фундаменту і власної ваги грунту в насиченому водою стані на відмітці випробування.

Після досягнення умовної стабілізації осідання на останньому ступені, який відповідає тиску рз, грунт в основі штампа слід замочити і продовжувати замочування з вимірюванням осідання грунту до його умовної стабілізації при витраті води не менше ніж розрахована згідно з додатком Г.