8.11 Визначення герметичності з'єднань під дією постійного вакууму проводиться згідно з 8.10.

Вузли з'єднання повинні зберігати герметичність під дією внутрішнього розрідження (0,03±0,01) МПа у ванні з водою з температурою (23±2)°С протягом (60± 1) хв. Рівень вакууму у гірлянді повинен підтримуватися з похибкою не більше 2 %.

Падіння вакууму у гірлянді контролюється обладнанням згідно з ГОСТ 24157 або вакуумметром.

8.12 Стійкість при постійному внутрішньому тиску труб проводять згідно з ГОСТ 24157 на зразках труб кожного типорозміру з будівельною довжиною l ≤ , відібраних згідно з 7.3 та 7.7. Випробувальні зразки вирізаються завдовжки L не менше з гладкої частини відібраних зразків труб.

Випробування проводять згідно з умовами, вказаними в таблиці 12, не менше ніж на трьох зразках.

Випробувальний тиск для труб одного типорозміру є однаковим і розраховується за формулою:

(8.3)

де - початкове напруження в стінці випробного зразка згідно з 5.2.5, МПа;

dem max - максимальний середній зовнішній діаметр гладкої частини зразка труби, мм;

- мінімальна товщина стінки гладкої частини зразка труби, мм.

Визначення dem max і еу min - згідно з ДСТУ Б В.2.7-93.

Розрахунок випробувального тиску проводять з похибкою не більше 0,01 МПа.

Тиск у зразку повинен підтримуватися з похибкою не більше 2 %.

Результати випробувань вважаються позитивними, якщо:

  • жоден випробувальний зразок не зруйнувався до закінчення контрольного терміну випробування;
  • під час випробувань зруйнувався один зразок, але при повторних випробуваннях жоден з випробувальних зразків не зруйнувався;

Примітка. Зразки з руйнуванням, що виникає на відстані ≤ 0,1L від заглушки, в розрахунок не приймаються. Зразок замінюють іншим і випробовують знову.

9 ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ

9.1 Труби та фасонні вироби не належать до категорії небезпечних вантажів згідно з ГОСТ 19433 і транспортуються будь-яким видом транспорту згідно з правилами перевезення вантажів, що діють на даному виді транспорту.

9.2 Труби та фасонні вироби зберігають згідно з ГОСТ 15150, розділ 10, в умовах 5 (ОЖ 4). Труби та фасонні частини повинні бути захищені від дії прямих сонячних променів. Умови зберігання повинні виключати можливість механічного пошкодження або деформування труб та фасонних частин та забруднення їх поверхні. Допускається зберігання труб та фасонних виробів в умовах 8 (ОЖ 3) протягом не більше трьох місяців з дати виготовлення.

Допускається зберігання труб та фасонних виробів поштучно без упаковки в горизонтальному положенні в один ряд, а також у приміщеннях, що опалюються, на відстані не менше одного метра від нагрівальних приладів.

10 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

10.1 Виробник повинен гарантувати відповідність труб та фасонних виробів вимогам цих ТУ за дотримання умов транспортування та зберігання.

10.2 Гарантійний термін зберігання - два роки з дати виготовлення .

10.3 Прогнозований термін експлуатації - 50 років.

Додаток А

(обов'язковий)

ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ТА ЗАТВЕРДЖЕННЯ КОНТРОЛЬНИХ ЗРАЗКІВ ЗОВНІШНЬОГО ВИГЛЯДУ

А.1 Контрольний зразок (зразок-еталон) - це відрізок труби без розтруба кожного типорозміру завдовжки (500±10) мм або труба з розтрубом, або фасонний виріб кожного типорозміру з нанесеним на їх поверхню маркуванням, затверджені як представники для порівняння з ними виготовлених виробів за зовнішнім виглядом згідно з 5.2.1 та іншими ознаками, які визначають органолептичними методами.

А.2 В якості контрольного затверджують зразок з установочної партії труб та фасонних виробів при їх постановці на серійне виробництво згідно з ДСТУ Б А.3.1-6.

А.3 Кожен контрольний зразок забезпечують запломбованим ярликом, який прикріплюють до зразка, та технічним описом.

В ярлику вказують умовне позначення виробу, найменування підприємства-виготовлювача та інформацію про затвердження контрольного зразка, а також графу затвердження підприємством-виготовлювачем. Графа затвердження скріплюється круглою печаткою з датами підписання.

У технічному описі міститься інформація про контрольний зразок, підприємство-виготовлювач, зовнішній вид поверхні виробу, а також допустимі дефекти та пошкодження.

А.4 Контрольні зразки оформлюються для кожного діаметра виробу кожного кольору вихідної сировини. Термін дії контрольного зразка не встановлюється.

А.5 Для забезпечення вхідного контролю виробу у споживача можуть використовуватись робочі контрольні зразки, які є копіями основного контрольного зразка або його частини. Правильність копії підтверджує підприємство-виготовлювач.

А.6 При зміні показників або їх значень, що наведені в таблицях 1-8, 10-13 та згідно з 5.2.1 цих ТУ, контрольні зразки підлягають перезатвердженню.

А.7 Контрольні зразки зберігаються на підприємстві-виготовлювачі.

Додаток Б

(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. ISO 4065: 1996 Thermoplastics pipes - Universal wall thickness table (Труби з термопластів - Універсальна таблиця товщини стінки)
  2. ISO 11922-1: 1997 Thermoplastics pipes for the conveyance of fluids - Dimension and tolerances - Part 1: metric series (Труби з термопластів для транспортування рідин - Розміри та граничні відхили - Частина 1: метричні серії)
  3. EN 744: 1995 Thermoplastics pipes. Test method for resistance to external blows by the round-the-clock method (Труби з термопластів. Метод тестування на стійкість до дії зовнішніх ударів рівномірно розподілених по периметру)
  4. EN 1451-1: 1998 Plastics piping systems for soil and waste discharge (low and high temperature) within the building structure - Polypropylene (PP) - Part 1 Specifications for pipes, fittings and system (Системи пластмасових трубопроводів для водовідведення і каналізації (низької та високої температури) в межах конструкцій будинків - Поліпропілен (ПП) - Частина 1. Технічні вимоги до труб, фасонних виробів та системи)

Код УКНД 93.030, 23.040.20