9.4.11. Очищення шнека і проштовхування кусків змерзлої картоплі необхідно проводити за допомогою дерев'яного весла, скребачки або іншого пристосування.

9.5. Одержання картопляної кашки

9.5.1. При організації і проведенні процесів подріблення картоплі повинні забезпечуватися метеорологічні умови в зоні працюючих відповідно до вимог ГОСТ 12.1.005-88*.

9.5.2. Робоче місце обслуговуючого картоплетертушку повинно бути забезпечене припливно-витяжною вентиляцією, освітленням, комплектом інструментів і пристосувань.

9.5.3. При очищенні і ремонті підземних збірників, чанів, глибоких приямків і тонелей з причини можливого скупчення в них шкідливих газів необхідно додержуватись правил роботи в ємкостях у відповідності з вимогами, вказаними в розділі 10.1 цих Правил.

9.5.4. Шнеки, що подають картоплю в тертушку, повинні бути закриті.

9.5.5. Очищення шнеків необхідно проводити спеціальними скребачками.

9.6. Розмивання крохмалю

9.6.1. Ланцюгові приводи екстракторів повинні бути обладнані індивідуальними суцільними металевими огородженнями.

9.6.2. Барабани відстійних, відстійно-промивних, відстійно-фільтруючих та інших центрифуг повинні бути збалансовані.

9.6.3. Запуск центрифуги і її експлуатація повинні проводитися тільки при закритому кожусі зовнішнього барабана.

Перед зупинкою цеху внутрішній барабан центрифуг, станцію гідроциклонів необхідно промити водою.

9.6.4. Експлуатація відцентрово-лопатевих, барабанно-струменевих сит повинна проводитись тільки при закритих огороджувальних дверцятах, щитах тощо.

9.6.5. Ситові апарати повинні бути установлені у відповідності з технологічною схемою.

9.6.6. Площадки для обслуговування дугових сит необхідно огороджувати перилами.

9.6.7. Проведення будь-яких газових робіт в корпусі сит необхідно виконувати у відповідності з «Типовой инструкци-ей по организации безопасного проведения газоопасных работ».

9.6.8. Випадкові розливи продукту слід негайно прибирати.

9.6.9. Збірники крохмальних суспензій повинні бути оснащені кришками для огородження по периметру.

9.6.10. При роботі в середині розливних чанів, збірників, уловлювачів для вловлення крохмалю необхідно додержуватися вимог розділу 10.1 цих Правил.

9.6.11. Крохмальні уловлювачі, що знаходяться поза будівлею заводу, необхідно огородити суцільним бар'єром висотою не менше 1,2 м.

9.7. Зберігання зерна

9.7.1. Площадки для зберігання зерна необхідно заасфальтувати, вирівняти з влаштуванням нахилу не більше 0,1 для відведення атмосферних опадів та обладнати засобами механізації і пристосуваннями для проведення робіт. При короткочасному зберіганні зерна відкриті" площадки повинні бути обладнані навісами і огороджені.

9.7.2. Гранично допустиме завантаження складів зерном повинно позначатися рискою, нанесеною ясно на стіні склада.

9.7.3. Засіки, бункери, завальні ями та інші ємкості для зберігання зерна повинні покриватися суцільними настилами з обладнанням в них завантажувальних люків діаметром не більше 250 мм.

9.7.4. Внутрішня поверхня засіків, бункерів, ям повинна бути гладенькою, без тріщин, щілин і вибоїн, а стіни повинні мати нахил не менше 45°, який забезпечує повне осипання зерна.

9.7.5. При бунтуванні зерна і розбиранні бунтів для запобігання падінню робочих з висоти або заваленню їх зерном, що нависло, необхідно щоб:

- кут нахилу сторін бунта був не більше 45°;

- подавання зерна з бунтів висотою вище 2 м проводилося з краю бунта і тільки зверху.

9.7.6. Підключення електроустаткування рухомих транспортерів до роаподільної коробки і заземлюючих пристроїв дозволяється тільки особам, що мають допуск До обслуговування електроустановок.

9.7.7. Засіки, бункери, завальні ями та інші закриті ємкості повинні бути обладнані відвідними повітроводами, аспіра-ційними і фільтраційними пристроями для вилучення запиленого повітря.

9.7.8. Для відведення статичної електрики, що накопичилась на фільтрах, необхідно застосовувати індукційні нейтралізатори.

9.7.9. Вивантаження зерна із залізничних вагонів повинно бути організовано з додержанням таких заходів:

- для гальмування вагонів необхідно застосовувати стандартні гальмові башмаки, кількість яких повинна забезпечувати роботи по всьому розвантажувальному фронту;

- перед завантаженням вагона необхідно впевнитись в справності його дверей;

- робочі, що відкривають або закривають двері вагонів, повинні знаходитись зі сторони напрямку руху дверей для запобігання травмам, погоджуючи свої дії з іншими робітниками;

- для входу в вагон і виходу з нього при відсутності естакади повинна бути драбина, яка має зверху крюки.

9.7.10. При перекочуванні вагона робочі повинні знаходитись з боку вагона. Зачистку залізниці необхідно проводити тільки після відкочування вагонів.

9.8. Замочування зерна

9.8.1. Відділення для замочування зерна повинно розташовуватись в ізольованому приміщенні, яке обладнане припливно-витяжною вентиляцією.

9.8.2. Люки чанів для замочування зерна, розподільні жолобки стрічкових транспортерів повинні бути закриті щільними кришками з оглядовими вікнами, на яких установлюються запобіжні решітки.

9.8.3. Підлогу в приміщенні відділення для замочування зерна необхідно очищати не рідше двох разів в зміну і змивати гарячою водою.

9.8.4. Роботу всередині чану для замочування зерна необхідно проводити відповідно до вимог розділу 10.1 цих Правил.

9.8.5. Стаціонарні драбини, що ведуть на збірники, повинні бути достатньо освітлені.

9.9. Дроблення зерна

9.9.1. Приміщення, в яких розташовані машини для дроблення зерна з підвищеним рівнем шуму і вібрації, повинні бути ізольовані і самі машини установлені на віброізолюючій основі.

Подавання зерна із бункера-накопичувача на дроблення повинне регулюватися заслінкою або засувкою в залежності від навантаження двигуна дробарки.

9.10. Сушіння крохмалю і крохмалепродуктів

9.10.1. Цехи сушіння крохмалю повинні відповідати вимогам «Правил пожежної безпеки в Україні», а також ГОСТ 12.4.009-83.

9.10.2. Сушильні відділення повинні бути забезпечені засобами пожежогасіння.

9.10.3. В приміщеннях сушильного цеху не слід допускати накопичення пилу. Концентрація пилу у повітрі не повинна, перевищувати 6 мг/м3.

9.10.4. В сушільному відділенні всі апарати, які виділяють пил, повинні бути герметизовані.

9.10.5. Для підтримування нормальних умов роботи в сушильному відділенні повинна бути влаштована припливно-витяжна вентиляція. Прибирання цеху слід проводити не рідше 1 разу на зміну тільки мокрим способом або пилесосом. Всі електродвигуни і пускові пристрої повинні бути вибухонебезпечного виконання.

В приміщеннях сушіння крохмалю і крохмалепродуктів мон-тажні, демонтажні і ремонтні роботи дозволяється проводи-ти тільки по наряду-допуску.

9.10.6. Всі вогневі роботи в сушильному відділенні по-винні проводитися тільки у відповідності з вимогами розді-лу 10.3 цих Правил.

9.10.7. Для захисту від можливих розрядів статичної елек-трики повинна бути заземлена вся апаратура транспортерно-технологічного устаткування, металеві конструкції, газопроводи, пневмотранспорт, аспіраційні труби, металеві частини фільтрів для пилу і інше устаткування цеху як в середині приміщення, так і зовні його.

Всі тертьові деталі механізму і устаткування, встановлено-го у вибухонебезпечних приміщеннях, повинні бути густсто змащені електропровідним мастилом.

9.10.8. У сушильному відділенні не повинно бути механ-ічних і електричних джерел іскроутворення.

9.10.9. Бункери для крохмалю повинні утримуватися по-стійно закритими. Рукавні фільтри із текстильних матеріалів необхідно прошивати металевим (мідним, алюмінієвим тощо тросиком і заземляти їх.

9.10.10. Користуватися у сушильному відділенні відкритими вогнем, а також палити - забороняється, про що на видному місці повинні бути вивішені попереджувальні знаки і надписи

9.11. Пакування і складування готової продукції

9.11.1. Роботи по пакуванню крохмалю, глюкози в мішки зашиванню, транспортуванню їх в склад повинні бути механ-ізованими.

9.11.2. Для запобігання попаданню холодного повітря в пакувальню через проріз в місці проходу транспортера не-обхідно обладнати шлюзовий затвор.

9.11.3. Приміщення пакувальні і склад готової продукції повинні бути обладнані системою загальнообмінної вентиляції.

9.11.4. Пакувальні машини в кінці кожної зміни необхідно очищати від пилу пилесосом або вологим способом.

9.11.5. Пакувальні машини і механізми повинні бути обладнані звуковою і світловою сигналізаціями.

9.11.6. Склади для кожного виду продукції повинні бути окремими. Мішки з продуктами необхідно укладати в штабелі на підтоварниках. Висота підтоварника повинна бути не менше 0,2 м.

9.11.7. Зберігати сухий крохмаль, глюкозу необхідно в сухих складах, які провітрюються.

9.11.8. Кожна секція складу повинна мати не менше двох дверних прорізів, обладнаних козирками, які не виходять за межі габаритів наближення. Двері складів повинні відкриватися назовні або розсовуватися. Верхні ролики підвісних дверних прорізів повинні бути обладнані огородженням вздовж направляючих рейок, які виключають падіння дверей при виході роликів із направляючих рейок.

9.11.9. В кожній секції складу повинні бути приставні драбини.

9.11.10. При укладанні штабелів в складських приміщеннях необхідно передбачати такі відстані:

по периметру складів - не менше 0,7 м від стін або виступаючих конструкцій;

між штабелями і конвеєром - не менше 1 м;

між штабелями - не менше 0,75 м.

Ширина проїздів для електровивантажувачів та інших механізмів повинна бути не менше максимальної ширини навантаженого транспорту плюс 1,0 м.

9.11.11. Освітлення складів зберігання крохмалю, глюкози повинно відповідати вимогам СНиП ІІ-4-79. Додатково в складах необхідно передбачати бокове штучне освітлення.

9.11.12. Санітарно-побутові приміщення робітників, які працюють в складах тарного зберігання крохмалю, глюкози, повинні відповідати вимогам СНиП 2.09.04-87.

9.11.13. Підлога у складах зберігання крохмалю, глюкози повинна бути горизонтальною і мати тверде покриття, здатне витримати розрахункове навантаження від штабелів і засобів механізації та бути завжди у справному стані.

9.11.14. Мішки з крохмалем, глюкозою масою по 50 кг при механізованому укладанні та розбиранні штабелів дозволяється укладати висотою не більше 20 рядів.

Укладання мішків в штабелі повинно проводитись з перев'язкою рядів у відповідності з вимогами ГОСТ 12.3.009-76.

9.11.15. З метою забезпечення пожежної безпеки відстань від штабелю до елементів електричного освітлення повинна бути не менше 1 м.

9.11.16. Вентиляційні канали у підлогах складів повинні бути закритими. Установлювати механізми на перекриттях венти-

ляційних каналів дозволяється тільки при позитивних результатах перевірки міцності перекриття із розрахунком на додаткове динамічне навантаження.

9.11.17. Мікроклімат (температура, відносна вологість та швидкість руху повітря) у складах для тарного зберігання крохмалю, глюкози повинен відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005-88*.

9.11.18. Прорізи у стінах суміжних складів для виходу конвеєрів повинні бути обладнані пристроями (підвісними щитами, завісами, шиберами, заслінками), що виключають протяги.

9.11.19. Для безпечного виконання процесів укладання та розбирання штабелів мішків з крохмалем, глюкозою склади повинні бути забезпечені штабелеукладачами, лотками для спускання мішків із штабелів, матеріалом для прокладок, приставними драбинами, ручними візками, трав пами, козлами.

10. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО ОКРЕМИХ ВИДІВ РОБІТ .

10.1. Робота всередині апаратів і ємкостей

10.1.1. Розкриття, огляд, очищення та ремонт апаратів ємкостей, трубопроводів та іншого технологічного устаткування на ділянках, пов'язаних з виділенням вибухонебезпечних, ток-сичних газів, горючих рідин, пари, а також роботи у колодязях потрібно проводити тільки після одержання на це на-ряду-допуску (за виключенням аварійних випадків, передба-чених у плані ліквідації аварій) та під безперервним нагля-дом фахівців. Я

10.1.2. Для проведення планово-попереджувальних ре-монтів, ліквідації аварій повинні бути розроблені, з врахуванням місцевих умов, та затверджені власником підприємств інструкції і схеми підключення апаратів від водяних, парових, продуктових, газових та інших трубопроводів.

10.1.3. Робота в ємкостях повинна проводитися вдень. Нічні роботи всередині ємкостей можуть проводитися тільки в аварійних випадках.

10.1.4. Ємкість, яку потрібно розкрити для внутрішнього огляду, очищення, ремонту, повинна бути охолоджена, звільнена від продукту, промита, а при необхідності пропарена гострою парою, продута інертним газом і повітрям, відключена з допомогою заглушок від діючої апаратури та системи трубопроводів. Заглушки з хвостовиками повинні бути встановлені на всіх, без винятку, комунікаціях, які підведені до ємкості, що ремонтується.

10.1.5. При наявності в ємкості перемішуючих пристроїв (інших рухомих вузлів) повинно бути перевірено відключення їх привода від джерел живлення електроенергією видимим розривом та наявністю запобіжних плакатів про відключення.

10.1.6. Ємкість, нагріта у процесі експлуатації, перед проведенням газонебезпечних робіт повинна бути охолоджена до температури, яка не перевищує ЗО °С.

У випадку необхідності проведення робіт при більш високій температурі розробляють додаткові заходи безпеки (безперервна обдувка свіжим повітрям, застосування теплоізольо-ваного спецодягу та взуття, часті перерви у роботі тощо).

10.1.7. На ємкостях або комунікаціях, які знаходяться у ремонті або очищені, під час проведення робіт потрібно вивісити попереджувальний плакат «Ремонт» і знімати його тільки після дозволу відповідального за проведення газонебезпечних робіт.

10.1.8. Очищення резервуарів, ємкостей та іншої апаратури потрібно проводити за допомогою ефективних засобів, що не вимагають перебування в них людей.