7.8.16. Ремонт сушильних установок і топок, які працюють на газоподібному паливі, необхідно проводити згідно інструкціями по експлуатації, котрі повинні бути опрацьовані кожним підприємством з врахуванням особливостей вироб-ництва.

7.8.17. При ремонті та тривалій зупинці устаткування, агрегатів, які працюють на газу, газопроводи повинні відклю-чатися і ставитися заглушка після наступного запірного при-строю.

Установлені на газопроводах заглушки повинні мати хвостовики, які виступають за межі фланців.

8. ВИМОГИ ДО ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА КРОХМАЛЕ-ПАТОКОВОЇ ПРОДУКЦІЇ

8.1. Тракторні навантажувачі

8.1.1. До управління тракторними навантажувачами допускаються особи не молодші 18 років, які мають посвідчення на право управління цією машиною та знають вимоги безпечного ведення робіт.

8.1.2. Конкретний зміст, обсяг, порядок і умови робіт, які виконуються навантажувачем, потрібно установити на підприємстві згідно з відповідними документами.

8.1.3. Перед тим, як приступити до експлуатації машини, машиніст навантажувача повинен вивчити технічний опис і інструкцію по його експлуатації, а також інші експлуатаційні документи.

8.1.4. Вимоги безпеки до тракторних навантажувачів повинні відповідати ГОСТ 12.2.019-86 і цим Правилам.

8.1.5. Двері кабіни тракторного навантажувача необхідно зблокувати з механізмом піднімання.

8.1.6. Тракторні навантажувачі повинні бути обладнані пристроєм, який забезпечує надійну видимість при положенні навантажувача з піднятим ковшем.

Коробка передач трактора повинна бути обладнана спеціальним пристроєм (блокіровкою), який виключає запуск основного двигуна при включеній передачі. Запуск двигуна повинен проводитися з кабіни трактора.

8.1.7. Робота тракторних навантажувачів на площадках з нахилом понад 5°, а також з ямами і канавами не допускається.

8.1.8. Тракторні навантажувачі треба обладнати навісними нестандартними пристроями, які відповідають характеру робіт, що виконуються.

8.1.9. Вікна кабіни повинні бути засклені і забезпечувати установлену оглядовість. Вікна і двері кабіни, які відкриваються, повинні мати стаціонарне огородження, яке виключає можливість небезпеки при висовуванні з машини.

8.1.10. На тракторних навантажувачах повинні бути попереджувальні написи для безпечності робіт:

а) на ковшу зліва і справа «Не стій під ковшем»;

б) на стінках кабін, в середині : «Під час роботи відкривати дверцята та висовуватись із кабіни забороняється», «Перед виходом із кабіни опусти ківш на землю та виключи приводний вал». У кабіні тракторного навантажувача повинна бути вивішена інструкція з безпечної експлуатації машини.

8.1.11. На роботи, які виконуються в умовах підвищеної небезпеки, небхідно розробити проект проведення робіт.

8.1.12. Для виділення небезпечної зони роботи тракторного навантажувача потрібно установлювати знаки безпеки в радіусі (8-10 м), який зазначений в інструкції по експлуатації тракторного навантажувача.

8.1.13. Забороняється:

- експлуатація навантажувача з невідрегульованим граничним вимикачем або без нього;

- заходити у кабіну навантажувача, а також виходити з неї при піднятому у верхнє положення ковші.

8.1.14. Робота навантажувачів безпосередньо під проводами діючих повітряних ліній електропередачі будь-якої напруги забороняється.

При роботі в охоронній зоні ліній електропередачі необхідно додержуватися таких вимог:

а) відстань від будь-якої частини машини або вантажа, який підіймають, в будь-якому положенні, зокрема й при найбільшому підійманні або вильоті ківша до ближнього проводу, який знаходиться під напругою, повинна бути не менше: при напрузі лінії

до 1 кВ - 1,5 м

- « - 1 - 20 кВ - 2 м

35-110 кВ - 4 м

- « - 150-220 кВ - 5 м

- « - до 330 кВ - 6 м

- « - до 500 кВ - 9 м

постійного струму до 800 кВ - 9 м.

б) машиністу навантажувача необхідно попередньо видати наряд-допуск, який визначає умови проведення робіт, підписаний власником підприємства.

Для забезпечення безпечного проведення робіт необхідно

призначити відповідальну особу із фахівців (прізвище її вказується в наряді-допуску), під безпосереднім керівництвом якої повинна проводитись робота.

8.1.15. Під час проїзду під лінією електропередачі, яка знаходиться під напругою, робочі органи навантажувача повинні знаходитись в транспортному положенні. Пересування машин поза дорогою під проводами лінії електропередачі, яка; знаходиться під напругою, проводити у місцях найменшого провисання проводів (ближче до опори).

8.1.16. При переміщенні та установленні машини поблизу виямок (котлованів, траншей, каналів тощо) відстань від підош-ви відкосу виямки до ближньої опори машини повинна бути не менше:

при глибині виямки 1 м - 1,5 м

2 м - 3,0 м

3 м - 4,0 м

4 м - 5,0 м

5 м - 6,0 м.

Якщо неможливо витримати зазначену відстань, відкоси виямок потрібно укріплювати.

8.1.17. У нічний час місце роботи навантажувача повинно бути освітлене.

8.1.18. У кабіні навантажувача повинні бути вогнегасник і аптечка першої допомоги.

8.1.19. Всі механізми навантажувача належить тримати у належній чистоті та не допускати до просочування палива і мастила.

8.1.20. При запуску двигуна навантажувача у період морозів забороняється вживати поверхневе обігрівання двигуна відкритим полум'ям. У цьому випадку обігрівання треба

проводити, наповнюючи систему водою, а в картер двигуна налити нагріте масло.

Забороняється заправляти паливний бак при працюючому двигуні.

8.1.21. Для технічного обслуговування та ремонту навантажувачів на підприємствах потрібно передбачити майстерні (спеціальні цехи), обладнані відповідно до вимог будівельних, санітарних і протипожежних норм і правил та укомплектовані технічними засобами, спеціальними спорудами і технічним персоналом.

8.1.22. Для утримання навантажувачів повинні бути обладнані спеціальні стоянки (парки) з укритими спорудами і твердим покриттям території.

8.2. Буртоукладальні машини

8.2.1. Конструкція буртоукладача повинна відповідати вимогам ГОСТ 12.2.003-91, ГОСТ 12.2.019-86 і цих Правил.

8.2.2. Буртоукладальні машини повинні бути оснащені:

- блокуючими пристроями, які запобігають швидкому опусканню розвантажувальних площадок;

- уловлювачами для коліс автомобілів і боковими упорами;

- аварійним відключенням виконавчих механізмів у буря-коукладальній машині, яке розміщене у кабіні оператора і кабіні тракториста;

- площадкою для безпечного відкривання бортових замків автотранспорту на платформі бокового перекидання;

- площадками для обслуговування землевідокремлювача;

- тримачами бортів полегшення при відкриванні та закриванні бортів автомобілів під час бокового розвантажування.

8.2.3. Площадка поздовжнього перекидання повинна мати блокіровку висувних упорів коліс з силовими гідроциліндрами для підіймання платформи або місточка бункера і забезпечувати надійну фіксацію транспорту.

8.2.4. На машинах з площадками бокового перекидання треба передбачити спеціальні площадки для обслуговування, з яких можна здійснювати відкривання крюків (замків) бортів і зачистку кузова транспорту, який розвантажують, а також пристрої для полегшення відкривання та закривання бортів.

8.2.5. На машинах з приводом від трактора потрібно передбачити:

- блокуючий пристрій, який виключає можливість запуску Двигуна трактора при виключеному механізмі приводу машини;

- механізм аварійного відключення приводу машин із кабіни машиніста. Період спрацювання механізму аварійного відключення не більше 3 с.

Запуск двигуна повинен проводитися з кабіни трактора.

8.2.6. На машинах з електричним приводом треба передбачити:

- можливість включення приводу всіх конвеєрів, а також відключення всіх конвеєрів або кожного з них із кабіни;

- блокуючий пристрій, який виключає можливість повторного включення приводу конвеєра із кабіни до ліквідації аварійної ситуації;

- блокування приводів конвеєрів таким способом, щоб при раптовій зупинці кожного конвеєра попередні автоматично відключались, а наступні продовжували працювати до повного сходження з них транспортованої сировини.

8.2.7. Машина повинна бути обладнана кабіною для захисту оператора від несприятливого впливу зовнішнього середовища.

Конструкція та розміщення кабіни не повинні викликати появу додаткових небезпечних і шкідливих факторів та заважати діям оператора.

8.2.8. Конструкція та внутрішні розміри кабіни повинні

забезпечувати машиністу вільний вхід в зимовому одязі.

Висота кабіни повинна бути не менше 2 м.

8.2.9. З робочого місця оператора (кабіни) повинен бути забезпечений огляд робочої зони, робочих органів і автотранспорту, який розвантажується.

8.2.10. Органи управління в кабіні повинні бути розташовані в межах зони досяжності моторного поля при виконанні операцій в положенні «сидячи» відповідно до вимог ГОСТ

12.2.032-78 і в положенні «стоячи» відповідно до вимог ГОСТ

12.2.033-78.

8.2.11. Органи управління повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.019-86.

У кабіні оператора на панелі повинна бути нанесена схема з написом фіксованих положень (переміщень) органів управління.

8.2.12. Розміщення органів управління повинно виключати можливість їх випадкового включення (виключення) і не утворювати перешкод для входу оператора у кабіну і виходу із неї.

8.2.13. Кабіна оператора повинна бути засклена, утеплена, забезпечена системою обігрівання та кондиціонування. Мікроклімат у кабіні оператора повинен бути забезпечений відповідно до вимог ГОСТ 12.1.005-88*.

8.2.14. Крісло оператора повинно відповідати вимогам ГОСТ 21889-76.

8.2.15. Рухомі ланцюгові контури і обертові частини приводів повинні мати огородження із листового металу або металевої сітки. Інші зони повинні бути огороджені сітчатими огородженнями.

8.2.16. Електробезпека машини повинна відповідати вимогам ГОСТ 12.1.019-79, а також ПТЕ і ПТБ.

8.2.17. Струмопроводи повинні бути розміщені та закріплені на металоконструкції машини так, щоб виключалась можливість їх механічного пошкодження.

8.2.18. Силовий кабель живлення буртоукладача з електричним приводом повинен бути захищений від механічних пошкоджень. Для укладання кабелю треба використовувати спеціальні підставки (козли) висотою не менше 0,5 м.

8.2.19. Системи освітлення та сигналізації на мобільних неелектрифікованих машинах повинні підключатись до джерела живлення з напругою 12 або 24 В, а на машинах з електричним приводом - до знижувального трансформатора з напругою не більше 42 В.

Напруга в ланцюгу управління повинна бути не більше 42 В. Для переносних світильників треба використовувати напругу не більше 12В.

Підключати системи освітлення та сигналізації до зовнішньої мережі струму забороняється.

8.2.20. Опір ізоляції обмоток електродвигунів і трансформаторів, ланцюгів управління, силової та освітлювальної електропроводки повинен бути не менше 0,5 МОм.

8.2.21. Всі металеві частини електроустаткування, які не проводять струм, повинні бути заземлені (занулені) згідно З ПУЕ, ГОСТ 12.1.010-76, ГОСТ 12.2.007-75.

Опір електричного контакту між металевими частинами електроустаткування машин, які не проводять струм, і затискачем заземлення ( занулення) не повинен бути понад 0,1 Ом.

8.2.22. Електродвигуни та інші електричні вироби, що установлені поза кабіною управління на машинах з електричним приводом, повинні мати оболонки з ступенем захисту не менше 1Р53, решта - не менше 1Р31 за ГОСТ 14254-80.

8.2.23. На шафі управління повинна бути нанесена електрична принципова схема. Внутрішня поверхня дверцят шафи управління повинна бути пофарбована у червоний (сигнальний) колір відповідно до ГОСТ 12.4.026-76.

8.2.24. При виконанні робіт у темний час доби штучне освітлення робочого місця та місць для обслуговування машини повинне бути комбіноване і складатися із освітлення буртового поля і місцевого освітлення.

8.2.25. Освітленість робочих поверхонь машин, які становлять небезпечність у відношенні до травматизму (конвеєри, приймальний бункер, розвантажувальні площадки і кузов транспорту, який розвантажують), повинна бути не менше 10 лк, на решті - не менше 3 лк.

8.2.26. Кабіна оператора повинна бути обладнана світильниками з автономним виключенням, як розсівають світло. Освітленість у кабіні машиніста при включеному внутрішньому освітленні повинна бути не менше 50 лк.

8.2.27. Освітленість місць ремонту, змащення підшипників, натяжних і напрямних зірочок, ланцюгів і полотен, ведучих валиків, регулювання натягу ланцюгів повинна бути 75-170 лк.

8.2.28. Для місцевого освітлення робочих місць потрібно використовувати світильники із захисним кутом не менше 45° закритого виконання - для кабіни і вологозахищеного виконання - для зовнішнього освітлення.

8.2.29. Буртоукладачі необхідно обладнати звуковою та світловою сигналізаціями, які повинні включатись:

- при в'їзді автотранспорту на перекидну площадку (світлова);

- при фіксуванні в уловлювачах коліс (звукова);

- при пуску конвеєрів буртоукладача (звукова);

- при переміщенні буртоукладача (звукова і світлова).

8.2.30. Запобіжний клапан гідророзподільника повинен бути запломбований. Пломбу потрібно поставити після перевірки клапана на величину максимально допустимого тиску в гідросистемі. Забороняється самостійне регулювання машиністами запобіжного клапана гідросистеми.

8.2.31. Для безпечного і зручного входу оператора в кабіну і виходу з неї машина повинна бути забезпечена сходами або підніжками.

Висота першого східця сходів (підніжки) від землі повинна бути не більше 400 мм, відстань між східцями - 250-350 мм, ширина - не менше 150 мм, установка східця - на глибину не менше 100 мм.

При наявності двох або більше східців потрібно установлювати перила.

8.2.32. Місця зачалювання і піддомкрачування великога-баритних вузлів повинні бути позначені за ГОСТ 14192-77 і ГОСТ 10000-75.

8.2.33. Гнучкі шланги, які використовують у гідросистемі буртоукладача, повинні бути захищені від механічних пошкоджень. У кабіні оператора потрібно установити манометр для контролю тиску в гідросистемі.