3.2.3 Допоміжні будівлі і приміщення

3.2.3.1 Склад допоміжних будівель і приміщень (таблиця 1) та їх оснащення встановлюються відповідно до СНиП 2.09.04-87. Допускається передбачати додатково до вказаних в таблиці 1 інші побутові приміщення з відповідним обладнанням.

Таблиця 1

Допоміжні будівлі і приміщення

Будівлі

Приміщення

Склад приміщень

Побутові

Санітарно—побутові

Гардеробні, душові, умивальні,

туалетні, кімнати для куріння,

місця для пристроїв питного

водопостачання, приміщення для

обігрівання

Охорони здоров'я

Пункти охорони здоров'я, при-

міщення особистої гігієни

жінки, приміщення для відпо-

чинку в робочий час

Громадського харчування

їдальні , їдальні-роздавальні,

кімната приймання їжі

Культурного

Приміщення для зборів, заклади

обслуговування

культури, спортивні споруди

Адміністративні

Управління, громадських

організацій, охорони праці

Відстань від робочих місць у виробничих будівлях до туалетів, місць для куріння, приміщень для відпочинку, обігрівання або охолодження, пристроїв питного водопостачання — не більше 75м, а від робочих місць на території підприємства — не більше 150 м.

Розрахунок потреби санітарно-побутових приміщень та спеціальних побутових пристроїв для працівників, які зайняті безпосередньо на виробництві, проводиться відповідно до санітарної характеристики виробничих процесів і кількості працюючих в найбільш численній зміні (табл. 2).

Норму площі побутових приміщень на 1 чоловіка чи одиницю обладнання, геометричні параметри, мінімальні віддалі між осями і ширину проходів між рядами обладнання належить приймати згідно з СНиП 2.09.04-87.

Побутові приміщення — душові, умивальні, туалети, а також умивальники при їїдальнях і буфетах належить забезпечувати милом і електрорушниками.

Входи в будівлі обладнуються тамбурами.

3.2.3.2 Гардеробні приміщення призначаються для зберігання домашнього та спеціального одягу, обладнуються шафами розмірами 0,25х0,5х1,65м. Кількість шаф приймається рівною списковій кількості працівників. Тип гардеробних та кількість відділень у шафах визначаються за таблицею 2.

При гардеробних приміщеннях передбачаються: площа для розміщення чергового персоналу, площа для переодягання працюючих, туалет на один-два унітази, якщо на відстані до ЗО м від входу в гардероб не передбачено туалет загального користування.

3.2.3.3 Суміжно з гардеробними належить розміщувати душові. Душові обладнуються відкритими кабінами розмірами в плані 0,9х0,9 м, загородженими з трьох сторін. Кабіни відділяються одна від одної перегородками з вологостійких матеріалів висотою 1,8 м на відстані 0,2 м від підлоги.

Душові кабіни обладнуються індивідуальними змішувачами холодної та гарячої води, поличками для мила та підніжками для ніг.

Кількість душових сіток визначається залежно від кількості працюючих в найбільш численній зміні (табл. 2).

Якщо в душовій чотири або більше душових сіток, слід передбачати переддушові, призначені для переодягання.

Не допускається розміщувати душові та переддушові біля зовнішних стін будівель.

Таблиця 2

Санітарна характеристика виробничих процесів

Група виробничих проце-сів

Санітарна характеристика виробничих процесів

Види робіт і професій

Розрахункова кількість людей на 1 санітарний прилад

Тип гардеробних, кіль-кість

відді-

Спеціальні побутові приміщення і прист-

на

душову сітку

на

кран

лень шафи на одну людину

рої

1

2

3

4

5

6

7

1

Процеси, що викликають забруднення тіла і спецодягу речовинами 3-го і 4-го класів небезпеки

тільки рук

Управління базою, бухгалтерія, плановий відділ, торговельно-асортиментний відділ, експедиція, відділ матеріально-технічного постачання, відділ кадрів, АГВ (крім прибиральниць), відділ головного механіка, сторожова охорона,, бібліотека, адміністративно-технічний персонал виробничого корпусу

7

25

Зага-льні, і відді-лення

-

1

2

3

4

5

6

7

тіла, спецодягу, якого можна позбутися без застосування спец. миючих засобів

Приймання і відправлення друкованної продукції:

кранівник, стропальник, ліфтер, вантажник, диспетчер-контролер, комплектувальник, водій електровізка, приймальник-експедитор, різчик, комірник, підсобний робітник

Прибирання приміщень

15

10

Зага-льні, 1 відділення

-

тіла і спецодягу, особливо забруднюючими речовинами

Ремонтно-механічний цех:

старший майстер, слюсар, токар, фрезерувальник, зварник, столяр, слюсар-водопровідник, підсобний робітник

Зарядно-акумуляторна станція:

технік-електрик, зарядник

Робота на автомобілях, електро— і автокарах, навантажувачах

5

20

Зага-льні, 2 відділення

Хімчистка або пран-ня

2

Процеси, що протікають при несприятливих метеорологічних умовах

При температурі повітря +10 град. і нижче, включаючи роботи на відкритому повітрі

Водії електро— і автонавантажувачів, вантажники, прибиральники території на відкритому повітрі

5

20

Приміщення для обігіву

3.2.3.4 Умивальні розташовуються в окремих приміщеннях, суміжних з гардеробними, або в гардеробних. Умивальники у виробничих, адміністративних приміщеннях та приміщеннях громадського харчування допускається розміщувати в тамбурах при туалетах. Кількість кранів в умивальнях визначається згідно з таблицею 2.

Кожен умивальник обладнується змішувачем холодної і гарячої води. В умивальнях передбачаються гачки для рушників і одягу, полички для мила, дзеркала.

3.2.3.5 Туалети в багатоповерхових виробничих, побутових і адміністративних будівлях передбачаються на кожному поверсі.

При кількості працюючих на двох суміжних поверхах до ЗО чол. туалет може бути тільки на одному з них — з найбільшою кількістю працюючих; при 10 працюючих на трьох поверхах допускається один туалет.

Допускається загальний туалет для чоловіків і жінок при кількості працюючих в зміні не більше 15 чол.

Вхід в туалет належить передбачати через тамбур із дверима, які самі зачиняються.

В тамбурах туалетів розміщуються умивальники із розрахунку один умивальник на чотири кабіни, при меншій кількості кабін — один умивальник на кожний туалет.

Розрахунок кількості умивальників та електросушарок подано в таблиці 3.

Таблиця З

Норми обладнання в санітарно-побутових приміщеннях

Назва обладнання

Кількість працівників на

1 обладнання

знання

у виробничих примі

в адміністративних

щеннях

примщеннях

Унітази, пісуари

18/12

45/30

Умивальники, електросушарки

72/48

40/27

Примітки

1. В чисельнику наведено показник для чоловіків, в знаменнику — для жінок.

2. При кількості працівників менше розрахункової необхідно приймати 1 одиницю обладнання.

3.2.3.6 Кімнати для куріння належить розміщувати суміжно з туалетами або приміщеннями для відпочинку та обігрівання. При кількості працюючих в найбільш численній зміні менше 100 чол. для куріння обладнують спеціальні місця на сходових клітках, в тамбурах при туалетах, де вивішують знак "Місце для куріння".

Місця для куріння необхідно забезпечувати вогнетривкими урнами, які належить щодобово очищувати, дезинфікувати і заливати на 1/3 водою.

3.2.3.7 Кількість пристроїв питного водопостачання визначають з розрахунку: один пристрій на 200 чоловік, що працюють в найбільш численній зміні. Температура питної води має бути в межах 8??С - 20??С

3.2.3.8 Площа приміщення для відпочинку і обігрівання в робочий час для тих. що працюють в холодному приміщенні або на вулиці, визначається з розрахунку 0,3 м2 на одного працюючого в найбільш численній зміні, але не менше 9 м2.

Приміщення для відпочинку обладнуються вішалками для одягу і умивальниками зі змішувачами холодної і гарячої води з розрахунку один умивальник на 60 працюючих.

3.2.3.9 На підприємствах з кількістю працюючих від 50 до 300 передбачається медичний пункт, більше 300 — фельдшерський пункт, які розташовуються на перших поверхах адміністративних будівель.

3.2.3.10 Приміщення для особистої гігієни жінок влаштовують при кількості працюючих в найбільш численній зміні не менше 15 жінок. Там же належить передбачити місця для роздягання та умивальник. Їх кількість приймається з розрахунку одна установка на 75 жінок.

3.2.3.11 В усіх виробничих і побутових приміщеннях необхідно мати аптечки з набором необхідних медикаментів і перев'язувальних матеріалів для надання першої долікарської допомоги.

3.2.3.12 На підприємствах передбачаються приміщення для забезпечення працюючих громадським харчуванням (загальним, дієтичним). Їдальні передбачаються при кількості працюючих в одну зміну більше 200. При меншій кількості працюючих — їдальні-роздавальні (буфети) з відпусканням гарячих страв, привезених з інших підприємств громадського харчування. Кількість місць в їдальнях — з розрахунку одне місце на чотирьох працюючих.

При кількості працюючих менше 30 передбачаються кімнати приймання їїжі, обладнані умивальниками, кип'ятильниками, електричними плитами та холодильниками.

3.2.3.13 На підприємствах передбачаються приміщення культурного обслуговування працюючих.

3.3 Підприємства роздрібної книжкової торгівлі

3.3.1 Книжкові магазини

3.3.1.1 Торговельні приміщення

Торговельні зали книжкових магазинів мають бути максимально зручними для покупців і персоналу, освітленими, сухими і добре провітрюваними з тим, щоб умови мікроклімату відповідали параметрам, викладеним в додатках 1,3. Підлоги торговельних залів мають утримуватися у доброму стані.

Торговельні зали книжкових магазинів технологічно зв'язуються з приміщеннями для підготування товарів до продажу та приміщеннями для зберігання товарів, оснащуються засобами переміщення товарів.

Вітрини магазинів слід обладнувати експозиційними площадками глибиною до 1,5 м, пристроями для захисту скла вітрин від запотіння і заледеніння, а при необхідності — від прямих сонячних променів. Не рекомендується обладнувати робочі місця (прилавки, розкладки) біля віконних вітрин.

Входи, виходи і сходи в книжкових магазинах мають бути окремими для покупців і для обслуговуючого персоналу. В торговельних залах має бути не менше двох (з врахуванням основного) евакуаційних виходів безпосередньо назовні або на сходову клітку.

Ширина проходів в торговельних залах між обладнанням, а також між обладнанням і стінами приміщень має відповідати діючим нормам (таблиця 4).

Таблиця 4

Ширина проходів між обладнанням в торговельних залах книжкових магазинів

Вид проходів між торговельними кижкових магазинів

Ширина проходів, м, не менше

Прохід для покупців в торговельний зал

1,7

Між лініями касових кабін розрахункового вузла і стелажами

2

Між паралельно розміщеними стелажами і основними гілками

1,4

Між касовими кабінами розрахункового вузла або прилавками обслуговування і встановленими паралельно до них стелажами і основними гірками

2,5

Між прилавками і обладнанням за прилавком

0,9

Між кабінами контролерів-касирів

0,6