Допускається також перетин у прогоні. У цьому разі відстань по вертикалі між ближніми проводами ліній, що перетинаються, на опорі і в прогоні повинна бути не менше ніж: між неізольованими проводами ПЛ – 1 м; між неізольованими проводами ПЛ і ПЛІ – 0,5 м; між проводами ПЛІ – 0,1 м. Ця відстань визначається за температури повітря плюс 15°С без вітру.

2.4.61У разі перетину лінії до 1 кВ у прогоні опори, які обмежують прогін перетину, можуть бути проміжного та анкерного типів.

Місце перетину ліній між собою в прогоні необхідно вибирати якомога ближче до опори верхньої лінії. Відстань по горизонталі від опор ПЛІ до проводів ПЛ повинна бути не менше ніж 2 м, а до проводів ПЛІ – не менше 1 м.

  1. У разі паралельного проходження або зближення ліній до 1 кВ з лінією напругою понад 1 кВ горизонтальна відстань між ними повинна бути не менше зазначеної у 2.5.189.
  2. У разі перетину ліній до 1 кВ з лініями напругою понад 1 кВ відстань від проводів лінії понад 1 кВ до проводів лінії до 1 кВ має відповідати вимогам 2.5.180 і 2.5.186.

Перетини, зближення, сумісна підвіска ліній до 1 кВ з лініями зв'язку (ЛЗ), лініями радіотрансляційних мереж (ЛРМ), кабельного телебачення (КТ)

  1. Кут перетину лінії до 1 кВ з проводами або підвісними кабелями ЛЗ, ЛРМ, КТ по можливості повинен бути близьким до 90 градусів. Для ускладнених умов кут перетину не нормується.
  2. Відстань по вертикалі від проводів лінії до 1 кВ за найбільшої стріли провисання до проводів або підвісних кабелів ЛЗ і ЛРМ у прогоні перетину повинна бути не менше ніж:

0,5 м – від СІП ПЛІ;

1,25 м – від неізольованих проводів ПЛ.

2.4.66Відстань по вертикалі від проводів лінії до 1 кВ до проводів або підвісних кабелів ЛЗ або ЛРМ у разі перетину на спільній опорі повинна бути не менше ніж:

0,5 м – між СІП і ЛЗ або ЛРМ;

1,5 м – між неізольованим проводом ПЛ і ЛРМ.

  1. Місце перетину проводів лінії до 1 кВ з проводами або підвісними кабелями ЛЗ і ЛРМ у прогоні повинне знаходитися якомога ближче до опори лінії до 1 кВ, але не менше ніж за 2 м від неї.
  2. Перетин лінії до 1 кВ з ЛЗ і ЛРМ може бути здійснено за одним з таких варіантів:
  3. проводами лінії до 1 кВ і ізольованими проводами ЛЗ чи ЛРМ (2.4.69);
  4. проводами лінії до 1 кВ і підземним або підвісним кабелем ЛЗ чи ЛРМ (2.4.70);
  5. проводами лінії до 1 кВ і неізольованими проводами ЛЗ чи ЛРМ (2.4.71);

4) підземною кабельною вставкою в лінію до 1 кВ і неізольованими або ізольованими проводами ЛЗ чи ЛРМ (2.4.72).

2.4.69 У разі перетину лінії до 1 кВ з ізольованими проводами ЛЗ чи ЛРМ необхідно дотримуватися таких вимог:

  1. перетин ПЛІ з ЛЗ чи ЛРМ можна здійснювати в прогоні і на опорі;
  2. перетин неізольованих проводів ПЛ з проводами ЛЗ, а також з проводами ЛРМ напругою вище ніж 360 В необхідно здійснювати лише в прогоні. Перетин неізольованих проводів ПЛ з проводами ЛРМ напругою до 360 В можна здійснювати як у прогоні, так і на спільній опорі;
  3. опори лінії до 1 кВ, які обмежують прогін перетину з ЛЗ чи ЛРМ напругою вище ніж 360 В, повинні бути анкерного типу. У разі перетину абонентських ЛЗ і ЛРМ напругою до 360 В допускаються опори проміжного типу, посилені додатковою приставкою або підкосом;
  4. проводи лінії до 1 кВ необхідно розташовувати над проводами ЛЗ і ЛРМ. На опорах лінії до 1 кВ, які обмежують прогін перетину, неізольовані проводи повинні мати подвійне кріплення, СІП необхідно кріпити анкерними затискачами. Проводи ЛЗ і ЛРМ на опорах, що обмежують прогін перетину, повинні мати подвійне кріплення;
  5. з'єднання проводів лінії до 1 кВ або проводів ЛЗ і ЛРМ у прогоні перетину не допускається.

2.4.70 У разі перетину лінії до 1 кВ з підземним або підвісним кабелем ЛЗ чи ЛРМ необхідно дотримуватися таких вимог:

1) відстань від підземної частини металевої або залізобетонної опори і заземлювача дерев'яної опори до підземного кабелю ЛЗ і ЛРМ у населеній місцевості повинна бути, як правило, не менше 3 м. В ускладнених умовах допускається зменшувати цю відстань до 1 м (за умови допустимості впливу на ЛЗ і ЛРМ); підземний кабель ЛЗ чи ЛРМ слід прокладати в сталевій трубі або покривати швелером чи кутовою сталлю на довжину в обидва боки від опори не менше 3 м;

  1. у ненаселеній місцевості відстань від підземної частини або заземлювача опори лінії електропередавання до підземного кабелю ЛЗ і ЛРМ повинна бути не меншою від вказаної в таблиці 2.4.5;
  2. проводи лінії до 1 кВ слід розташовувати, як правило, над підвісним кабелем ЛЗ і ЛРМ (див. 2.4.69, п.4);

Таблиця 2.4.5 Найменша відстань від підземної частини та заземлювача опори лінії до підземного кабелю ЛЗ і ЛРМ у ненаселеній місцевості

Еквівалентний питомий опір землі, Ом.м

Найменша відстань, м, від підземного кабелю ЛЗ і ЛРМ до

заземлювача або підземної частини залізобетонної і металевої опори

підземної частини дерев'яної опори, яка не має заземлювального пристрою

До 100

10

5

Понад 100 до 500

15

10

Понад 500 до 1000

20

15

Понад 1000

30

25

  1. з'єднання проводів лінії до 1 кВ у прогоні перетину з підвісним кабелем ЛЗ і ЛРМ не допускається. Переріз утримної жили СІП з однією утримною жилою в джгуті повинен бути не менше 35 мм2, а переріз кожної жили СІП з усіма утримними жилами в джгуті – не менше 25 мм2. Неізольовані проводи ПЛ повинні бути багатодротовими перерізом не менше ніж: алюмінієві – 35 мм2, сталеалюмінієві – 25 мм2;
  2. на опорах ЛЗ і ЛРМ, які обмежують прогін перетину, металеву оболонку підвісного кабелю і трос, на якому підвішується кабель, необхідно заземлювати;

6) відстань по горизонталі від основи кабельної опори ЛЗ і ЛРМ до проекції ближнього проводу лінії до 1 кВ на горизонтальну площину повинна бути не меншою за найбільшу висоту опори прогону перетину.

2.4.71 У разі перетину ПЛІ з неізольованими проводами ЛЗ чи ЛРМ необхідно дотримуватися таких вимог:

  1. перетин ПЛІ з ЛЗ і ЛРМ можна здійснювати як у прогоні, так і на спільній опорі;
  2. опори ПЛІ, які обмежують прогін перетину з ЛЗ і ЛРМ, повинні бути анкерного типу;
  3. утримна жила СІП з однією утримною жилою в джгуті або джгута з усіма утримними жилами на ділянці перетину повинна мати коефіцієнт запасу міцності на розтяг за розрахункових навантажень не менше ніж 2,5, а проводи ЛЗ і ЛРМ – не менше 2,2;
  4. проводи ПЛІ слід розташовувати над проводами ЛЗ чи ЛРМ. На опорах ПЛІ, які обмежують прогін перетину, утримна жила (утримні жили) СІП необхідно закріплювати в натяжних затискачах.
  5. з'єднання утримної жили СІП з однією утримною жилою та жил СІП з усіма утримними жилами, а також проводів ЛЗ і ЛРМ у прогоні перетину не допускається.

У разі перетину неізольованих проводів ПЛ з неізольованими проводами ЛЗ чи ЛРМ необхідно дотримуватися таких вимог:

1) перетин проводів ПЛ з проводами ЛЗ або проводами ЛРМ напругою вище ніж 360 В необхідно здійснювати лише в прогоні. Перетин проводів ПЛ з абонентськими і фідерними лініями ЛРМ напругою до 360 В допускається здійснювати на опорах ПЛ;

2) опори ПЛ, які обмежують прогін перетину, повинні бути анкерного типу;

  1. проводи ЛЗ, як сталеві, так і з кольорового металу, повинні мати коефіцієнт запасу міцності на розтягування за найбільших граничних навантажень не менше ніж 2,2;
  2. проводи ПЛ слід розташовувати над проводами ЛЗ і ЛРМ. На опорах, які обмежують прогін перетину, проводи ПЛ повинні мати подвійне кріплення;
  3. з'єднання проводів ПЛ, а також проводів ЛЗ і ЛРМ у прогоні перетину не допускається. Проводи ПЛ повинні бути багатодротовими перерізом не менше ніж: алюмінієві – 35 мм2, сталеалюмінієві – 25 мм2.

2.4.72У разі перетину підземної кабельної вставки в лінію до 1 кВ з ізольованими або неізольованими проводами ЛЗ чи ЛРМ необхідно дотримуватися таких вимог:

  1. відстань від підземної кабельної вставки або її заземлювача до опори ЛЗ або ЛРМ повинна бути не менше ніж 1 м, а в разі прокладання кабелю в ізолювальній трубі – не менше ніж 0,5 м;
  2. відстань по горизонталі від основи кабельної опори лінії електропередавання до проекції ближнього проводу ЛЗ або ЛРМ на горизонтальну площину повинна бути не менше ніж висота опори прогону перетину.

2.4.73У разі паралельного проходження і зближення відстань по горизонталі між проводами ПЛІ і проводами ЛЗ або ЛРМ повинна бути не менше ніж 1 м.

У разі зближення ПЛ з повітряними ЛЗ і ЛРМ відстань по горизонталі між неізольованими проводами ПЛ і проводами ЛЗ або ЛРМ повинна бути не менше ніж 2 м. В ускладнених умовах ця відстань може бути зменшена до 1,5 м. В інших випадках відстань між лініями повинна бути не меншою від висоти найвищої опори ПЛ, ЛЗ і ЛРМ.

У разі зближення ПЛ з підземними або підвісними кабелями ЛЗ, ЛРМ необхідно виконувати вимоги 2.4.70 (пункти 1 і 5).

  1. Зближення лінії напругою до 1 кВ з антенними спорудами передавальних і приймальних радіоцентрів, виділеними приймальними пунктами радіофікації і місцевими радіовузлами не нормується.
  2. Проводи від опор ліній до вводів в будівлі (споруди) не повинні перетинатися з проводами відгалужень від ЛЗ та ЛРМ. Їх необхідно розташовувати на одному рівні або вище ЛЗ і ЛРМ.

Відстань по горизонталі між проводами лінії і проводами ЛЗ і ЛРМ, лініями кабельного телебачення і спусками від радіоантен на вводах повинна бути не менше ніж 0,5 м для СІП і 1,5 м – для неізольованих проводів ПЛ.

2.4.76На опорах ПЛІ допускається сумісне підвішування кабелю сільської телефонної мережі (СТМ) в разі забезпечення таких вимог:

  1. нейтральна жила СІП повинна бути ізольованою;
  2. відстань від СІП до підвісного кабелю СТМ у прогоні і на опорі ПЛІ повинна бути не менше ніж 0,5 м;
  3. кожна опора ПЛІ на ділянці сумісного підвішування повинна мати заземлювальний пристрій з опором заземлення не більше ніж 10 Ом;
  4. на кожній опорі ПЛІ відрізку спільного підвішування необхідно здійснювати повторне заземлення РЕN-провідника;
  5. утримний канат телефонного кабелю разом з металевим сітчастим покриттям на кожній опорі ПЛІ слід приєднувати до заземлювача опори самостійним провідником (спуском).

2.4.77 Сумісне підвішування на спільних опорах неізольованих проводів ПЛ і проводів ЛЗ будь-якої напруги не допускається.

Допускається на спільних опорах сумісне підвішування неізольованих проводів ПЛ і ізольованих проводів ЛРМ. У цьому разі необхідно дотримуватися таких вимог:

  1. номінальна напруга ПЛ повинна бути не вище ніж 380 В;
  2. номінальна напруга ЛРМ повинна бути не вище ніж 360 В;
  3. відстань від нижніх проводів ЛРМ до поверхні землі повинна відповідати вимогам «Правил строительства и ремонта воздушных линий связи и радиотрансляционных сетей»;
  4. неізольовані проводи ПЛ слід розташовувати над проводами ЛРМ; вертикальна відстань від нижнього проводу ПЛ до верхнього проводу ЛРМ на опорі повинна бути не менше ніж 1,5 м, а в прогоні – не менше ніж 1,25 м. У разі розташування проводів ЛРМ на кронштейнах ця відстань установлюється від нижнього проводу ПЛ, розташованого з того ж боку, що і проводи ЛРМ.

2.4.78 На спільних опорах допускається сумісне підвішування СІП ПЛІ та ізольованих проводів ЛЗ і ЛРМ. У цьому разі необхідно дотримуватися таких вимог:

  1. номінальна напруга ПЛІ повинна бути не вище ніж 380 В;
  2. номінальна напруга ЛРМ повинна бути не вище ніж 360 В;
  3. номінальна напруга ЛЗ, розрахункова механічна напруга в проводах ЛЗ і відстань від нижніх проводів ЛЗ до поверхні землі повинна відповідати вимогам «Правил строительства и ремонта воздушных линий связи и радиотрансляционных сетей»;

4) проводи ПЛІ слід розташовувати над проводами ЛЗ і ЛРМ; відстань по вертикалі від СІП до верхнього проводу ЛЗ і ЛРМ незалежно від їх взаємного розташування має бути на опорі і в прогоні не менше ніж 0,5 м. Проводи ПЛІ і проводи ЛЗ і ЛРМ рекомендується розташовувати з різних боків опори.

2.4.79Сумісне підвішування на спільних опорах неізольованих проводів ПЛ і кабелів ЛЗ не допускається.

Сумісне підвішування на спільних опорах неізольованих проводів ПЛ напругою не більше ніж 380 В і кабелів ЛРМ допускається за дотримання вимог 2.4.77, визначених для ізольованих проводів ЛРМ.

  1. Сумісне підвішування на спільних опорах проводів лінії електропередавання напругою не вище ніж 380 В і проводів телемеханіки допускається за дотримання вимог 2.4.77, визначених для ізольованих проводів ЛРМ, і 2.4.78 – для ізольованих проводів ЛЗ і ЛРМ, за умови, якщо кола телемеханіки не використовуються як канали провідного телефонного зв'язку.
  2. На опорах ПЛІ або ПЛ допускається підвішування волоконно-оптичних кабелів зв'язку (ОК):

неметалевих самоутримних (ОКСН);

неметалевих, навитих на фазний провід або джгут СІП (ОКНН).

Відстань від ОКСН до поверхні землі в населеній і ненаселеній місцевостях повинна бути не менше ніж 5 м.

Відстань між проводами лінії електропередавання і ОКСН на опорі і в прогоні повинна бути не менше ніж 0,4 м.

Перетини і зближення ПЛІ (ПЛ) з інженерними спорудами

2.4.82У разі перетину або паралельного проходження лінії до 1 кВ із залізницями, а також автомобільними дорогами І і II категорії (за класифікацією таблиці 1.1 ДБН В.2.3-4-2000) необхідно виконувати вимоги глави 2.5, визначені для ПЛ (ПЛЗ) напругою до 20 кВ.

Допускається перетини здійснювати за допомогою кабельної вставки в лінію. У цьому разі влаштування кабельної вставки повинно відповідати вимогам глави 2.3.

2.4.83У разі зближення ПЛ з неізольованими проводами із автомобільними дорогами відстань від проводів ПЛ до дорожніх знаків і їх утримних тросів повинна бути не менше ніж 1 м; утримні троси необхідно заземлювати з опором заземлювального пристрою не більше 10 Ом.

У разі зближення ПЛІ з автомобільними дорогами відстань від СІП до дорожніх знаків і їх утримних тросів повинна бути не менше ніж 0,5 м. Заземлення утримних тросів не вимагається.