Кут перетину ПЛ з надземними і наземними трубопроводами для транспортування негорючих рідин і газів, а також з промисловими канатними дорогами не нормується.

2.5.242 Перетин ПЛ 110 кВ і вище з надземними і наземними магістральними і промисловими трубопроводами (далі – магістральні трубопроводи) для транспортування горючих рідин і газів, як правило, не допускається.

Допускається перетин цих ПЛ з діючими однонитковими наземними магістральними трубопроводами для транспортування горючих рідин і газів, а також з діючими технічними коридорами цих трубопроводів у разі прокладання трубопроводів у насипі.

У прогонах перетину з ПЛ надземні і наземні трубопроводи для транспортування горючих рідин і газів, крім прокладених у насипі, слід захищати огорожами, які виключають попадання проводів на трубопровід як у разі їхнього обриву, так і необірваних проводів під час падіння опор, які обмежують прогін перетину.

Огорожі слід розраховувати на навантаження від проводів у разі їхнього обриву або під час падіння опор ПЛ, які обмежують прогін перетину, і на термічну стійкість під час протікання струмів КЗ.

Огорожі слід установлювати з обох боків перетину на відстані від трубопроводу, яка дорівнює висоті опори. Ширина огорожі має перевищувати відстань від проекції крайніх відхилених проводів ПЛ на 4 м – для ПЛ 110-220 кВ і на 8 м – для ПЛ 330-750 кВ. Відстань від опор ПЛ до огорожі слід установлювати, як до надземних трубопроводів.

2.5.243 Опори ПЛ, які обмежують прогін перетину з надземними і наземними трубопроводами, а також з канатними дорогами, повинні бути анкерними нормальної конструкції. Для ПЛ зі сталеалюмінієвими проводами перерізом алюмінієвої частини 120 мм2 і більше або зі сталевими линвами перерізом 50 мм2 і більше, за винятком ПЛ, які перетинають пасажирські канатні дороги, допускаються анкерні опори полегшеної конструкції або проміжні опори. Підтримувальні затискачі на проміжних опорах повинні бути глухими.

У прогонах перетину ПЛ з трубопроводами для транспортування горючих рідин та газів проводи і троси не повинні мати з'єднань.

2.5.244 Проводи ПЛ слід розташовувати над надземними трубопроводами і канатними дорогами. У виняткових випадках допускається проходження ПЛ напругою до 220 кВ під канатними дорогами, що повинні мати містки або сітки для огороджування проводів ПЛ. Кріпити містки і сітки на опорах ПЛ не допускається.

Відстані по вертикалі від ПЛ до містків, сіток і огорож (2.5.242) повинні бути такими ж, як до надземних і наземних трубопроводів і канатних доріг (табл. 2.5.50).

2.5.245 У прогонах перетину з ПЛ металеві трубопроводи, крім прокладених у насипі, канатні дороги, а також огорожі, містки і сітки слід заземлювати. Опір, який забезпечується шляхом застосування штучних заземлювачів, повинен бути не більше ніж 10 Ом.

2.5.246 Відстані в разі перетину, зближення і паралельного проходження ПЛ з надземними і наземними трубопроводами та канатними дорогами повинні бути не меншими від зазначених у табл. 2.5.50*.

Відстані по вертикалі в нормальному режимі роботи ПЛ слід приймати не меншими від значень, вказаних у табл. 2.5.50.

Таблиця 2.5.50 – Найменша відстань від проводів ПЛ до наземних, надземних трубопроводів, канатних доріг

Перетин, зближення або

Найменша відстань1, м,

для ПЛ напругою, кВ

до 20

35

110

150

220

330

500

750

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Відстань по вертикалі (у просвіті) в разі перетину:

- від невідхилених проводів ПЛ до будь-якої частини трубопроводів (насипу), захисних пристроїв, трубопроводу або канатної дороги в нормальному режимі;

3**

4

4

4,5

5

6

8

12

- те саме в разі обриву проводув суміжному прогоні;

2**

2**

2**

2,5

3

4

-

-

Відстані по горизонталі:

у разі зближення і паралельного проходження від крайнього невідхиленого проводу до будь-якої частини:

- магістрального нафтопроводу і нафтопродуктопроводу

50 м, але не менше висоти опори

- газопроводу з надлишковим тиском понад 1,2 МПа (магістрального газопроводу)

Не менше подвійної висоти опори, але не менше 50 м

- трубопроводу зріджених вуглеводневих газів

Не менше 1000 м

- аміакопроводу

Трикратна висота опори, але не менше 50 м

- немагістральних нафтопроводу і нафтопродуктопроводу, газопроводу з надлишковим тиском газу 1,2 МПа і менше, водопроводу, каналізації (напірної і самопливної), водостоку, теплової мережі

Не менше висоти опори***

Приміщення з вибухонебезпечними зонами і зовнішніми вибухонебезпечними установками:

- компресорних (КС) і газорозподільних станцій (ГРС): на газопроводах з тиском понад 1,2 МПа

80

80

100

120

140

160

180

200

- на газопроводах з тиском газу 1,2 МПа і менше

Не менше висоти опори плюс 3 м

- нафтоперекачувальних станцій (НПС)

40

40

60

80

100

120

150

150

У разі перетину від основи опори ПЛ до будь-якої частини:

- трубопроводу, захисних пристроїв трубопроводу або канатної дороги

Не менше висоти опори

- те саме на ділянках траси в стиснених умовах

3

4

4

4,5

5

6

6,5

15

*3азначені в таблиці відстані приймаються до межі насипу або захисного пристрою.

**У разі прокладення трубопроводу в насипі відстань до насипу збільшується на 1 м.

***Якщо висота надземної споруди перевищує висоту опори ПЛ, відстань між цією спорудою і ПЛ слід приймати не меншою, ніж висота цієї споруди.

  • за вищої температури повітря без урахування нагрівання проводів електричним струмом;
  • за розрахункового ожеледного навантаження згідно з формулою (2.5.1) і за температури повітря під час ожеледі згідно з 2.5.61.

В аварійному режимі відстані перевіряють для ПЛ з проводами перерізом алюмінієвої частини, меншим ніж 185 мм2, за середньорічної температури без ожеледі і вітру; для ПЛ з проводами перерізом алюмінієвої частини 185 мм2 і більше перевірка в разі обриву проводу не потрібна.

Траса ПЛ напругою 110 кВ за паралельного проходження з технічними коридорами надземних і наземних магістральних нафтопроводів та нафтопродуктопроводів повинна проходити, як правило, на місцевості з відмітками рельєфу вище відміток технічних коридорів магістральних нафтопроводів і нафтопродуктопроводів.

2.5.247 Відстань від крайніх невідхилених проводів ПЛ до продувних свічок, установлюваних на магістральних газопроводах, необхідно приймати не меншою ніж 300 м.

На ділянках стисненої траси ПЛ ця відстань може бути зменшена до 150 м, за винятком багатоколових ПЛ, розташованих як на спільних, так і на окремих опорах.

2.5.248 На ділянках перетину ПЛ з новозбудованими надземними і наземними магістральними трубопроводами останні на відстані по 50 м у обидва боки від проекції крайнього невідхиленого проводу повинні мати для ПЛ до 20 кВ категорію, яка відповідає вимогам будівельних норм і правил, а для ПЛ 35 кВ і вище – на одну категорію вище. Переведення існуючих магістральних трубопроводів у підвищену категорію в разі перетину і зближення з ПЛ, які будуються, не потрібне.

Перетин і зближення ПЛ з підземними трубопроводами

2.5.249 Кут перетину ПЛ 35 кВ і нижче з підземними магістральними газопроводами, нафтопроводами, нафтопродуктопроводами, трубопроводами для транспортування горючих рідин і газів не нормується.

Кут перетину ПЛ 110 кВ і вище з новоспоруджуваними підземними магістральними трубопроводами для транспортування горючих рідин і газів, а також з діючими технічними коридорами цих трубопроводів повинен бути не меншим ніж 60°.

Кут перетину ПЛ з підземними газопроводами з надлишковим тиском газу 1,2 МПа і менше, немагістральними нафтопроводами, нафтопродуктопроводами, трубопроводами зріджених вуглеводневих газів і аміакопроводами, а також з підземними трубопроводами для транспортування негорючих рідин і газів не нормується.

2.5.250 Відстані в разі перетину, зближення і паралельного проходження ПЛ з підземними трубопроводами повинні бути не меншими від зазначених у табл. 2.5.51.

Таблиця 2.5.51 – Найменші відстані по горизонталі від ПЛ до підземних мереж

Перетин, зближення або паралельне проходження

Найменші відстані, м, для ПЛ напругою, кВ

до 20

35

110

150

220

330

500

750

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1 У разі зближення, паралельного проходження відкрайнього невідхиленого проводу до будь-якої частини:

- магістральних нафтопроводів, нафтопродуктопроводів, аміакопроводів, газопроводів з тиском газу понад 1,2 МПа (магістральні газопроводи)

10

15

20

25

25

30

40

40

- трубопроводів зрідженихвуглеводневих газів

Не менше 1000 м

Закінчення таблиці 2.5.51

1

2

3

4

5

6

7

8

9

2 У разі наближення і паралельного проходження в стиснених умовах і в разі перетину від заземлювача або підземної частини (фундаментів) опори до будь-якої частини трубопроводів, зазначених у пункті 1)

5

5

10

10

10

15

25

25

3 У разі перетину, зближення і паралельного проходження від заземлювача або підземної частини (фундаментів) опори:

- до немагістральних нафтопроводів, нафтопродуктопроводів, трубопроводів зріджених вуглеводневих газів і аміакопроводів і до газопроводів з тиском газу 1,2 МПа і менше

5

5

10

10

10

10

10

25

- до водопроводу, каналізації (напірної і самопливної), водостоків, дренажів теплових мереж

2

2

3

3

3

3

3

10

У виняткових випадках допускається під час проектування зменшувати до 50% відстані (наприклад, якщо ПЛ проходить по територіях електростанцій, промислових підприємств, по вулицях міст і т.п.), зазначені в пункті 3 табл. 2.5.51 для газопроводів з тиском газу 1,2 МПа і менше.

При цьому слід передбачати захист фундаментів опор ПЛ від можливого їх підмивання, якщо пошкоджено зазначені трубопроводи, а також захист, який запобігає винесенню небезпечних потенціалів на металеві трубопроводи.

Відстані від крайніх невідхилених проводів ПЛ до продувних свічок, установлених на газопроводах з тиском газу понад 1,2 МПа (магістральних газопроводах), і до приміщень з вибухонебезпечними зонами і зовнішніми вибухонебезпечними установками КС, ГРС і НПС слід приймати, як для надземних і наземних трубопроводів згідно з 2.5.247 і табл. 2.5.50 відповідно.

  1. Новозбудовані підземні магістральні газопроводи і нафтопроводи на ділянках зближення і паралельного проходження поряд ПЛ у разі прокладання їх на відстанях, менших від зазначених у пункті 1 (табл. 2.5.51), повинні мати категорію:
  • для газопроводів і ПЛ 500-750 кВ – не нижче ніж II;
  • для газопроводів і ПЛ 330 кВ і нижче – не нижче ніж III;
  • для нафтопроводів і ПЛ понад 1 кВ – не нижче ніж III.

Новозбудовані підземні магістральні трубопроводи в разі перетину їх з ПЛ у межах охоронної зони ПЛ повинні відповідати будівельним нормам і правилам.

Зближення ПЛ з аеродромами

  1. У районах аеродромів і повітряних трас ПЛ слід розміщувати відповідно до вимог будівельних норм і правил на аеродроми, планування і забудови міських та сільських поселень.
  2. Відповідно до Посібника з експлуатації цивільних аеродромів для безпеки польотів повітряних суден опори ПЛ, розташовані на приаеродромній території і на місцевості в межах повітряних трас, які порушують чи погіршують умови безпеки польотів, а також опори висотою 100 м і більше незалежно від місця їхнього розташування повинні мати денне маркування (фарбування) і світлоогорожу.