3.5. Строки ремонту жилих будівель визначаються за договором між замовником та підрядчиком з урахуванням умов вироб- ництва.

У випадках, якщо ремонт будівлі здійснюється без відселення мешканців, до договору додається поквартирний графік, в якому зазначається тривалість виконання робіт по кожній квартирі. Строк ремонту окремої квартири не повинен превищувати 3-х місяців. При порушенні визначених строків ремонту квартир передбачаються штрафні санкції, які обумовлюються діючим законодавством України та договором.

Початок робіт на об'єкті визначається датою, що вказана в акті передачі об'єкту замовником підрядчику. Підписанню ак- ту передує підготовчий період підрядчика для проведення робіт на об'єкті.

3.6.Визначення вартості ремонту будівлі здійснюється на підставі договірних цін.

Договірна ціна об'єкту визначається підрядчиком та замов- ником і складається з базисної кошторисної вартості, розробле- ної на основі діючих кошторисних цін, тарифів та нормативів, а також витрат і доплат, викликаних впливом ринкових відносин.

В кошторисах передбачаються накладні витрати, планові нагромадження, підвищуючи (знижуючі) індекси та коефіціенти, лі мітовані та інші витрати в розмірах, затверджених у встановле- ному порядку для відповідних підрядних організацій.

В кошторисній документації передбачається резерв коштів на непередбачені роботи і витрати, які розподіляються на дві рівні частини:

для оплати додаткових робіт, викликаних уточненням проек- тних рішень і корегуванням кошторисів в період проведення ремонту чи реконструкції (резерв замовника);

для покриття додаткових витрат, які виникли під час ремонту чи реконструкції внаслідок зміни, за згодою з замовником, способів та методів проведення робіт і були застосовані в кош- торисних нормах і розцінках (резерв підрядчика).

Резерв підрядчика витрачається по мірі освоєння коштів у вигляді процентних нарахувань на обсяг виконаних робіт.

При внесенні в установленому порядку замовником і проектною організацією в технічну документацію уточнень, у зв'язку зі зміною обсягів і конструктивних рішень, кошторисна вар- тість робіт підлягає перезатвердженню за згодою з підрядчиком.

В підсумку кошторисів повинні указувати повернуті суми вартості матеріалів ( від розбору конструкцій і демонтажу технічного обладнання) , що визначаються на підставі нормативного виходу, придатних для повторного використання на об'єктах ремонту.

Фактичний вихід матеріалів,виробів, конструкцій і обладнання оформляється двостороннім актом замовника і підрядчика.

3.7. За підготовкою об'єкту до ремонту і проведення робіт на цих об'єктах здійснюється технічний нагляд.

До функцій технічного нагляду входить підготовка об'єктів до ремонту чи реконструкції, включаючи організацію відселення, обстеження об'єктів при розробці проектно-кошторисної до-

кументації, контроль за ходом і якістю розробки проектно-кошторисної документації, технагляд за технологічністю, якістю та обсягами виконаних робіт, за постачанням на об'єкти обладнання і матеріально-технічних ресурсів, що входить в обов'язки замовника, фінансування витрат на ремонт, підготовка об'єктів для здачі приймальним комісіям, інші питання пов'язані з організацією і проведенням ремонту і реконструкції.

На утримання служб технічного нагляду відраховуються кошти у розмірі 3,0 відсотків від повної кошторисної вартості. За погодженням з власником житла можуть збільшуватися відра- хування на технічний нагляд з урахуванням впливу ринкових відносин.

3.8. Розробка проектно-кошторисної документації на ремонт будівель повинна передбачати:

проведення технічного обстеження, визначення фізичного й морального зносу жилих будівель;

складання проектно-кошторисної документації для всіх проектних рішень по переплануванню, зміні функціонального призначення приміщень, заміні конструкції, технічного обладнан- ня,благоустрою території;

техніко-економічний розрахунок на проведення ремонту,що включає пояснювальну записку з розрахунками, які відображають принципові рішення по обсяговому плануванню, конструкці- ях, технічному обладнанню і техніко-економічних показниках проектного рішення.

При наявності вбудованих та прибудованих орендових приміщень складається окрема проектно-кошторисна документація на ремонт вказаних приміщень.Роботи, які викликані потребами орендаря ( вентиляція, холодильні камери, слаботочні і вантажо-підіймальні пристрої, спеціальна обробка та ін.), виконуються орендарями за прямими договорами з спеціальними організаціями;

розробку проекту організації ремонту, що розроблюється проектною організацією, і проекту виконання робіт, який розроблюється підрядною організацією чи за її замовленням іншою організацією

3.9.Затвердження і перезатвердження проектно-кошторисної документації на ремонт і реконструкцію повинні здійснюватись:

відповідними виконкомами або підвідомчими їм органами управління для жилих будівель, які знаходяться у віданні виконкомів місцевих Рад народних депутатів чи належать громадянам на правах особистої власності;

правліннями відповідних організацій для жилих будівель, що належать кооперативам, профспілковим та іншим громадським організаціям;

зборами членів (уповноважених членів) кооперативів для жилих будівель, що належать житлово-будівельним кооперативам.

Проектно-кошторисна документація на ремонт чи реконструкцію передається підрядчику не пізніше як за рік до плануючого. Підрядчик дає свої пропозиції та зауваження у 45-денний строк.

Проектно-кошторисна документація уточнюється з урахуванням зауважень і пропозицій підрядчика та експертизи ( при її наявності), затверджується в установленному порядку і переда- еться підрядчику для складання договірної ціни не пізніше, як за 6 місяців перед плануючим роком. Корегування такої про- ектно-кошторисної документації може проводитися лише через місяць після початку ремонту.

3.10.Інтервал часу між затвердженням проектно-кошторисної документації і початком ремонту не повинен перевищувати двох років, а для об'єктів великопанельного домобудування- трьох

років. Застарілі проекти повинні перероблятися проектними організаціями за замовленням з метою доведення їх технічного рівня до сучасних вимог і перезатверджуватись у порядку, вста- новленому для затвердження заново розроблених проектів.

Якщо при проведенні ремонту (реконструкції) об'єкту по проектно-кошторисній документації, виготовленій раніше ніж за 2 роки до початку ремонту, технічні умови для підключення інженерних мереж не змінилися і технічний стан основних еле- ментів та устаткування будинку також не погіршився ( за га- рантіями замовника), проектно-кошторисна документація пере- затверджується без будь-яких додаткових затрат.

3.11.Місцеві Ради народних депутатів, міністерства і ві- домства, які мають в своєму віданні житловий фонд, зобов'язані створювати маневрений житловий фонд в розмірах, які забез- печують виконання необхідного обсягу ремонту жилих будівель або передбачати виділення жилої площі відповідного розміру, в межах не більше займаної, для переселення проживаючих із будівель, які підлягають ремонту та реконструкції.

3.12.Виконання ремонту слід проводити з дотриманням пра- вил організації проведення та приймання виконаних робіт, пра- вил охорони праці і протипожежної безпеки.

3.13.Ремонт жилих будівель проводиться; господарським способом (житлово-експлуатаційними організаціями, виробничи- ми управліннями житлово-комунального господарства, комбіната- ми комунальних підприємств (підрядним способом) ремонтно-бу- дівельними управліннями (дільницями), будівельними кооперати- вами,малими підприємствами та ін.), а також господарсько-підрядним способом.

Організаційні форми управління ремонтно-будівельним виробництвом, методи планування виробничо-господарської діяль- ності ремонтно-будівельних організацій, принципи госпрозра- хунків, форм і методів організації виробництва, праці, матеріально-технічного постачання, обліку і звітності в ремон- тно-будівельних організаціях повинен встановлюватися так, як при капітальному будівництві, з урахуванням специфіки ремонтно-будівельного виробництва.

3.14.Після закінчення усіх робіт розрахунки за виконанні роботи по ремонту повинні здійснюватися при кошторисній вар- тості об'єкту до 15 тис.крб. за об'єкт в цілому; при кошто- рисній вартості об'єкту вище 15 тис.крб.-щомісячно, на підставі актів приймання виконаних робіт. Розрахунки за виконані обсяги робіт на об'єктах реконструкції здійснюються в порядку, встановленому в будівництві. З цією метою підрядні ремонтно-будівельні організації наділяються оборотними коштами.

Розрахунки замовників з проектними організаціями за розробку проектно-кошторисної документації повинні здійснюва- тись в порядку, передбаченому Положенням про договори на створення проектно-кошторисної документації на об'єкти реконструкції. Розрахунки з проектними організаціями проводять- ся за цінами, встановленими для розробки проектно-кошторисної документації повинні здійснюватись в порядку, передбаченому Положенням про договори на створення проектно-кошторисної документації на об'єкти реконструкції. Розрахунки з проектними організаціями проводяться за цінами, встановленими для розробки проектно-кошторисної документації на об'єкти будівництва. Для обсягів ремонту з підвищеним рівнем благоустрою матеріально-технічні засоби повинні виділятись згідно з проектно-кошторисною документацією.

3.15. Приймання жилих будівель після ремонту проводиться в порядку, встановленому правилами приймання в експлуатацію закінчених ремонтом жилих будівель.

Фінансування ремонту жилих будівель здійснюється:

муніципальних - місцевими радами народних депутатів;

відомчих - за рахунок власних коштів об'єднань, підприємств і організацій, державних централізованих капіталовкла- день і довгострокових кредитів банків, а також за рахунок коштів, передбачених на ремонт житлового фонду;

коперативних організацій - за рахунок коштів кооперативів;

будинків, що знаходяться в особистій власності громадян -за рахунок домовласників.

Фінансування витрат на ремонт жилих квартир, що належать громадянам на правах особистої власності, здійснюється за рахунок їх коштів.

Рекомендовані нормативи витрат на ремонт жилих будівель в процентах їх балансової вартості наведені в додатку 8.

3.16. Ремонт виконується за перспективними (з розподілом будівель по роках) і поточними планами. Поточні плани ( з розподілом будівель по кварталах) повинні складатися для уточнення перспективних з урахуванням результатів огляду і складених на їх підставі розціночних описів і кошторисів на ремонт.

Ремонт жилих і підсобних приміщень квартир повинен вико- нуватись за рахунок наймачів за умовами і в порядку, визначе- ному Договором найму жилого приміщення в будівлях житлового фонду на Україні та Правилами користування жилими приміщення- ми, підтримання жилої будівлі та прибудинкової території на Україні.

Перелік робіт по ремонту квартир, що виконується за рахунок коштів наймачів і власників, наведено в додатку 9.

Окремі роботи повинні виконуватись за рахунок коштів експлуатаційної організації, якщо вони викликані несправністю елементів будівлі (покрівлі, технічного обладнання та ін.), технічне обслуговування і ремонт яких входить в її обов'язки. В разі невиконання організацією без поважних причин робіт по ремонту квартири в домовлений з наймачами строк, наймач має право виконати ці роботи за свій рахунок і віднести витрати на рахунок квартирної плати в обсягах, відповідних розціночному опису робіт, затверджених експлуатаційною організацією.

Якщо наймач виплачує квартирну плату з врахуванням всіх витрат по технічному обслуговуванню і ремонту квартири та бу- динку в цілому згідно з додатком 9, всі роботи повністю вико- нує житлово-експлуатаційна організація.

4. РЕКОНСТРУКЦІЯ ЖИЛИ БУДІВЕЛЬ

4.1. Реконструкція жилої будівлі - це комплекс загально- будівельних та спеціальних робіт, організаційно-технічних засобів, пов'язаних зі зміною основних техніко-економічних по- казників (кількість і площа квартир, будівельний обсяг і за- гальна площа будівлі), що здійснюється з метою поліпшення умов проживання та якості обслуговування.

4.2. При реконструкції жилих будинків, з урахуванням місцевих будівельних умов і діючих норм проектування, крім ро- біт, що виконуються під час ремонту, можуть здійснюватися:

Зміна планування приміщень будівлі, зведення надбудов, вбудов, при наявності необхідних обгрунтувань, їх часткове розбирання, знесення малоцінних будівель;

підвищення рівня оснащення технічним обладнанням включаючи реконструкцію зовнішніх, незалежно від відстані, мереж (крім магістральних);

Поліпшення архітектурної виразності жилих будівель, а також благоустрою прилеглих територій.

4.3. Реконструкцію жилого будинку при техніко-економічній та соціальній доцільності рекомендується проводити один раз за період його нормативного строку служби.

4.4. При проведенні реконструкції жилих будівель мусять одночасно виконуватися необхідні роботи по ремонту.

4.5. При плануванні і здійсненні реконструкції жилих будівель, їх введення в експлуатацію повинно враховуватися у відповідних натуральних показниках. Балансова вартість ре- конструйованих будівель визначається як сума виробничих витрат на їх реконструкцію і відновлюваної вартості елементів, що зберігаються.

При постановці жилої будівлі на реконструкцію, з початком робіт вона списується з балансу, а після вводу - враховується в баласі в порядку, встановленому для об'єктів нового будівництва.

Результати проведених ремонтів, реконструкції відображаються в технічному паспорті жилої будівлі.

4.6. Планування, організація та фінансування розробки проектно - кошторисної документації і визначення договірної ціни реконструкції виконується за нормами та правилами нового будівництва.