Д — Дніпровський металургійний комбінат);

— місяць (римськими цифрами) і дві останні цифри року виготовлення рейок;

— тип рейок;

— позначення стрілкою головного кінця. Вістря стрілки вказує на головну частину рейки,

5.2.2 На шийці вздовж осі кожної рейки (на тій самій стороні, де викатано опуклі знаки) в гарячому стані наносять:

— шифр плавки в двох-шести місцях по довжині рейки на відстані не менше 1,0 м від її торців;

— познака головної чи донної рейки (індекси «1» чи «X»).

Шифр плавки містить познаку способу виплавляння і марки сталі, номер плавки. На початку шифру літерами Μ, Κ або Е позначають відповідно мартенівський, киснево-конвертерний або електросталеплавильний спосіб виготовлення сталі. Після літери, що вказує на спосіб виплавляння сталі, для рейок зі сталі марок М74Ф, К74Ф, Е74Ф, М76Ф, К76Ф і Е76Ф наносять літеру «Ф»; марок М74Т, К74Т, Е74Т, М76Т, К76Т, Е76Т — літера «Т» і марок М74, К74, Е74, М76, К76 і Е76 — літера «У». В кінці наносять літерну познаку або номер печі і порядковий номер (шифр) плавки.

На відстані не менше ніж 1 м від торця головної рейки з боку підусадкової частини зливка індексом «1» позначають головні рейки, а також рейки, прокатані з безперервнолитих заготовок, відповідні початку розливання плавки. На відстані не менше ніж 1 м від торця рейки довжиною 12,5 м з боку донної частини зливка індексом «X» позначають донні рейки, а також рейки, прокатані з безперервнолитих заготовок, відповідні закінченню розливання плавки.

Клейма, що наносять на шийку гарячої рейки, повинні бути висотою 12 мм і глибиною від 0,8 мм до 1,5 мм. Клейма повинні бути чіткі, без гострих окреслень контуру знаків і їх вершин. Відстань між знаками повинна бути від 20 мм до 40 мм.

На боковій грані головки пробних рейок в гарячому стані на відстані від 5 м до 7 м від торця наносять індекси «1» чи «X» відповідно для головних і донних рейок, а також цифри, що вказують на порядковий номер пробної рейки.

Не допускають:

— наносити і виправляти клейма і знаки в холодному стані;

— наносити додаткові клейма і знаки на бокові грані рейок в місцях, не встановлених цим стандартом.

5.2.3 Після закінчення оброблення рейок на один торець рейки способом клеймування в холодному стані повинні бути нанесені:

— шифр плавки — на торець підошви;

— індекси «1» або «X» — на торець верхньої чверті шийки.

5.2.4 На кожну прийняту рейку в холодному стані повинні бути нанесені:

- приймальні клейма відділу технічного контролювання (далі ВТК) підприємства-виробника і інспектора «Укрзалізниці» — на торець головки;

— знак загартування кінців рейок — літера «К» — на торець нижньої чверті шийки рейки;

- знак термічного зміцнення рейок — літера «З» — на торець нижньої чверті шийки рейки. На обох торцях головки рейок, які не відповідають вимогам цього стандарту, повинно бути вибито по три керна.

5.2.5 На відстані від 0,7 м до 1,0 м від торця рейки, на якому поставлені приймальні клейма, на шийку всіх загартованих рейок наносять поперечну смугу шириною біля 20 мм фісташковою (світло-зеленою) незмивною фарбою.

На рейки з болтовими отворами додатково на головку наносять смугу фісташковою (світло-зеленою) незмивною фарбою.

Приймальні клейма, нанесені на торець головки рейок, прийнятих інспекцією «Укрзалізниці», обводять незмивною фарбою і додатково на шийку торця рейки наносять поперечну смугу шириною біля 20 мм для: рейок вищої категорії — блакитного кольору; рейок І категорії — фісташкового (світло-зеленого) кольору; рейок II категорії — жовтого кольору. Приймальні клейма рейок III категорії обводять фарбою білого кольору. На шийку торця рейки наносять поперечну смугу для рейок першої групи блакитного кольору, другої групи — білого.

Рейки III категорії з загартованими кінцями потрібно додатково маркувати поперечною смугою шириною 20 мм жовтою незмивною фарбою, яку наносять на поверхню головки рейки на відстані біля 0,5 м від торців із приймальними клеймами.

5.2.6 Укорочені рейки, призначені для укладання в криволінійні ділянки колії, потрібно маркувати незмивною фарбою кольору, відповідно до категорії:

— рейки довжиною 24,92 м і 12,46 м — зафарбуванням частини торця одного краю підошви;

— рейки довжиною 24,84 м; 12,42 м і 12,38 м — зафарбуванням частини торця обох країв підошви.

Допускають додатково маркувати незмивною фарбою рейки різних довжин, що їх замовляють для стрілкових переводів і інших цілей. Форма такого марковання, кольори фарб і місця їх нанесення на рейки встановлюють за угодою виробника зі споживачем.

5.2.7 Торець головки і шийки (до підошви) рейок, які не відповідають вимогам цього стандарту, зафарбовують темно-синьою незмивною фарбою.

5.3 Пакування

5.3.1 Залізничні рейки пакуванню не підлягають.

6 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ

6.1 Під час виготовляння рейок для убезпечення праці потрібно керуватися ГОСТ 12.2.003, ГОСТ 12.2.094, ГОСТ 12.3.002, а також інструкціями підприємств-виробників з безпеки праці і іншими чинними нормативними документами, затвердженими у встановленому порядку.

6.2 Захист персоналу від ураження електричним струмом повинен задовольняти вимогам ГОСТ 12.2.007.0.

6.3 Під час неруйнівного контролювання напруженість електромагнітного поля радіочастотою від 0,03 Мгц до 3000 Мгц на робочому місці не повинна перевищувати гранично допустимі рівні, передбачені ГОСТ 12.1.006.

6.4 Напруженість електричного поля частотою 50 Гц на робочому місці не повинна перевищувати гранично допустимі рівні, передбачені ГОСТ 12.1.045 та іншими чинними нормативними документами, затвердженими у встановленому порядку.

6.5 Під час виготовляння рейок забезпечувати пожежну безпеку потрібно згідно з вимогами ГОСТ 12.1.004.

6.6 Рівень шуму на робочих місцях не повинен перевищувати норми, встановлені ГОСТ 12.1.003 і іншими чинними нормативними документами, затвердженими у встановленому порядку.

6.7 Санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони під час виготовляння рейок повинні відповідати ГОСТ 12.1.005 для категорій робіт середньої важкості.

7 ВИМОГИ ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ

7.1 Охорону довкілля забезпечують згідно з вимогами ГОСТ 17.0.0.01. Технологічний процес виготовляння рейок не повинен вносити додаткової забрудненості атмосфери, поверхневих вод і ґрунту понад норм, передбачених ГОСТ 17.1.3.13 і ГОСТ 17.2.3.02.

8 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

8.1 Контролювання якості виготовлення і здавання рейок проводить ВТК підприємства-вироб-ника.

Технічне приймання рейок проводить інспекція «Укрзалізниці» або інший контролювальний орган, їм надають право вибірково контролювати технологію виготовлення рейок, відбирати проби від рейок будь-якої плавки і проводити спільно з ВТК підприємства-виробника необхідні додаткові випробовування і перевіряння якості виготовлених рейок відповідно до цього стандарту.

Всі результати контролювання записують в паспорт плавки і заносять в пам'ять комп'ютера. Дані за результатами контролювання потрібно зберігати не менше 25 років з моменту виготовлення рейок.

8.2 Первинні приймально-здавальні випробовування і приймальне контролювання рейок проводять поплавочно (партіями), відповідно до вимог, наведених в таблиці 9.

8.3 За узгодженням з інспекцією «Укрзалізниці» допускається формування збірних партій рейок різних плавок об'ємом не більше 100 рейок — до чотирьох плавок і не більше 120 рейок — у разі об'єднання двох плавок. Контролювання якості цих партій такий самий, як і для відповідних плавок.

Розмір партії рейок з безперервнолитих заготовок під час виплавляння і розливання сталі серіями не повинен перевищувати масу окремої плавки.

8.4 Контролювання розмірів поперечного перерізу, довжини, загальної і кінцевої кривизни, поодиноких місцевих деформацій, хвилястості, скручення, якості виконання торців і болтових отворів (розділ 4), внутрішніх дефектів (5.1.3; 5.1.5) і якості поверхні (5.1.6) проводять на кожній рейці.

8.5 Зразки і проби для приймально-здавальних випробувань відбирають від рейок, прокатаних з головної (підусадкової) частини зливка, або від рейок, прокатаних із безперервнолитої заготовки, відповідної початку розливання плавки, за винятком:

— контролювання неметалевих включень і макроструктури, для якого відбирають зразки від головних і донних рейок, прокатаних із зливків, і від рейок з безперервнолитої заготовки, відповідних початку і кінцю розливання кожної плавки, з індексами «1» або «Х»;

— низькотемпературних копрових випробовувань рейок, прокатаних з безперервнолитих заготовок, для яких відбирають проби від рейок з індексом «X».

У разі відсутності (відсортування) в плавках або партіях рейок з індексами «1» або «X» випробовуванню піддають будь-яку рейку цієї самої плавки або партії.

У разі стійких задовільних результатів випробувань дозволено зменшувати кількість випробовувань.

Стійкими результатами контролювання механічних властивостей, ударної в'язкості, конфігурації загартованого шару і твердості за його глибиною, мікроструктури, залишкових напружень, а також копрових випробовувань вважають такі, які під час первинних випробовувань або після плавки, що дала незадовільні результати, на п'яти підряд перевірених плавках відповідають вимогам цього стандарту.

Якщо контрольні рейки якої-небудь плавки не витримали первинних випробовувань, то всі інші рейки цієї самої плавки на вищу категорію не атестують.

У разі незадовільних результатів первинного випробовування проводять повторні випробовування на подвоєній кількості проб (зразків). У разі незадовільних результатів повторних випробовувань приймають рішення про поштучне розсортування, повторне термічне обробляння, бракування тощо.

Таблиця 9

Показник якості рейок (номер пункту)

Об'єм вибірки для рейок категорій

Періодичність випробовувань для рейок категорій

Вищої, І і II

III

Вищої

І, ІІ

IІІ

1 Хімічний склад сталі (5.1.2)

Одна ковшова проба

Кожна плавка

2 Флокени (5.1.3)

Одна рейкова проба

Кожна плавка

3 Макроструктура (5.1.3)

Дві проби від двох рейок (по одній з індексом «1» і «X»)

Кожна плавка. У разі стійких результатів — кожна 10 плавка або одна із серії плавок

4 Забрудненість неметалевими домішками (5.1.4)

Шість пробних зразків від рейок (по три з індексами «1» і «X»)

Кожна плавка

Кожна 10 плавка

5 Механічні властивості під час розтягування (5.1.8)

Одне розраховування на кожну плавку (статистичним методом) і одне випробовування на кожні 20 плавок

Одна рейка

Кожна плавка

Кожна плавка. У разі стійких результатів випробувань — кожна 20 плавка.

Кожна плавка. У разі стійких результатів випробувань — кожна 1 0 плавка.

6 Ударна в'язкість (5.1.8)

Два зразки від однієї рейки

Кожна плавка або одна із суміжних плавок або партій. У разі стійких результатів випробовувань — кожна 20 плавка.

7 Твердість на поверхні катання головки (5.1.9)

Кожна 20 рейка

Кожна плавка

8 Коливання твердості за довжиною рейки (5.1.9)

Одна рейка (загальна кількість вимірювань не менше п'яти)

Кожна 20 плавка

9 Твердість за глибиною загартованого шару (5.1.9)

Одна рейка (дві проби)

Кожна 20 плавка за Роквеллом і у разі стійких результатів випробувань — кожна 5 плавка за Брінеллем

10 Твердість загартованих кінців (5.1.10)

Три рейки

Кожна плавка або партія

11 Мікроструктура (5.1.11)

Одна рейка

Кожна плавка. У разі стійких результатів контролювання — кожна 20 плавка або партія

12 Глибина зневуглецьова-ного шару (5.1.11)

Одна рейка

Кожна плавка

13 Копрова міцність (5.1.12)

Один пробний зразок від рейки

Кожна плавка після прокатки

Кожна плавка

Кожна плавка. У разі стійких результатів випробувань — кожна 5 плавка або партія.

Кожна плавка або партія

14 Залишкові напруження (5.1.13)

Одна рейка

Кожна плавка. У разі стійких результатів випробувань — кожна 20 плавка або партія

Проби і зразки для приймально-здавальних випробовувань клеймують номером плавки і клеймом інспектора «Укрзалізниці» або представника іншого контролювального органу, а у разі передавання права приймання представником замовника ВТК підприемства-виробника - клеймом ВТК.

8.6 На вимогу інспектора «Укрзалізниці» проводять контрольне хімічне аналізування металу рейки.

8.7 Рейки, які не пройшли протифлокенове оброблення або пройшли його з порушенням режимів, що забезпечують відсутність флокенів, вважають такими, що не відповідають вимогам цього стандарту.

У разі виявлення флокенів у рейках, що пройшли протифлокенове оброблення, всі рейки плавки вважають такими, що не відповідають вимогам цього стандарту.