8.3 В населеній місцевості з одно- і двоповерховою забудовою ПЛІ, не екрановані промисловими димовими та іншими трубами, високими деревами, будівлями і т. п., повинні мати заземлювальні пристрої, призначені для захисту від грозових перенапруг. Опір заземлення цих заземлювальних пристроїв повинен бути не більше 30 Ом, а відстань між ними не більше 200 м для районів з числом грозових годин за рік до 40; 100 м для районів з числом грозових годин за рік більше 40.

Крім того, заземлювальні пристрої повинні бути:

1) на опорах з відгалуженнями від магістралі ПЛІ до вводів в будівлі, в яких можливе перебування великої кількості людей (школи, дитячі сади, лікарні, клуби, та інше) або які становлять велику господарську цінність (тваринницькі і птахівницькі приміщення, склади, гаражі та інше);

2) на кінцевих опорах ПЛІ з відгалуженнями до вводів. При цьому найбільша відстань від сусіднього захисного заземлення цієї ж ПЛІ повинна бути не більшою ніж 50 м.;

3) на вводах від ПЛІ до електроустановок, які підлягають занулюванню.

В місцях, вказаних в п. 1) і 2), рекомендується, крім того, встановлення вентильних розрядників або обмежувачів перенапруги.

8.4 Розміри заземлюючих і нульових захисних провідників опор ПЛІ повинні відповідати вимогам глави 1.7 ПУЭ-86. При застосуванні не оцинкованих нульових захисних провідників необхідно передбачати заходи захисту їх від корозії для матеріалів І групи покриття згідно з СНиП 2.03.11.

8.5 Приєднання заземлюючих провідників (спусків) до заземлюючих випусків стояків залізобетонних опор, металоконструкцій та встановленому на опорах ПЛІ обладнанню повинно здійснюватися зварюванням або болтовими з'єднаннями по ГОСТ 10434.

8.6 Занулювання світильників вуличного освітлення, які встановлюються на опорах ПЛІ робиться згідно з вимогами 6.1 і 6.3 ПУЭ-86.

9 ОПОРИ

9.1 Опори ПЛІ за призначенням та вимогами до них повинні відповідати п.п. 2.4.27-2.4.35 ПУЭ-86.

9.2 Опори ПЛІ повинні бути розраховані згідно п. 2.4.30 ПУЭ-86 з урахуванням навантаження від проводів або підвісного кабелю лінії телефонної мережі (ЛТМ), проводів або підвісного кабелю проводового мовлення (ПМ) або кабелю кабельного телебачення (КТ), у разі необхідності їх підвішування на опорах ПЛІ.

9.3 На всіх типах опор, що застосовуються для ПЛІ, повинна передбачатись можливість:

- встановлення світильників вуличного освітлення (підвісних чи консольного типу),

- виконання одно- і трифазних відгалужень від магістралі ПЛІ до вводів.

10 ГАБАРИТИ. ПЕРЕТИНИ І ЗБЛИЖЕННЯ

10.1 Кут перетину ПЛІ з вулицями і площами населених пунктів не нормується.

10.2 Відстань від СІП ПЛІ до поверхні землі і проїжджої частини вулиці при найбільшій стрілі провисання повинна бути не меншою ніж 5,0 м. У важкодоступній місцевості відстань до, землі може бути зменшена до 2,5 м, а в недоступній місцевості (схили гір, скелі) - до 0,5 м.

При перетині непроїжджої частини вулиці відгалуженнями від магістралі ПЛІ до вводів в будівлі (споруди) відстань від СІП, при найбільшій стрілі провисання, до тротуарів і пішохідних доріжок повинна бути не менше 3,5 м. При неможливості додержання вказаної відстані встановлюється додаткова опора або ввідна конструкція на будівлі (споруді).

Відстань від СІП до поверхні землі перед конструкцією вводу повинна бути не меншою ніж 2,75 м.

10.3 Відстань по горизонталі від СІП ПЛІ, при найбільшому відхиленні, до елементів будівель і споруд повинна бути не менше: 1 м - до балконів, терас і вікон, 0,15 м - до глухих стін.

10.4 Допускається проходження ПЛІ над дахом (покрівлею) промислових будівель і споруд (крім згаданих в главах 4 і 5 ДНАОП 0.00-1.32-01), за умови, якщо відстань від покрівлі до СІП становить не менше 2,5 м.

Відстань у просвіті від СІП до даху будівель малих архітектурних форм (торгівельні павільйони, палатки, кіоски, фургони і т. п.), на даху яких унеможливлене перебування людей, повинна бути не меншою ніж 0,5 м.

10.5 Прокладання СІП по стінах будівель і споруд здійснюється таким чином, щоб вони були недосяжними дотику з місць, де можливе часте перебування людей (вікна, балкони, ґанок і т. п.). Від зазначених місць СІП повинні знаходитись на відстані не менше:

1. При горизонтальному прокладанні:

- над вікном 0,3 м,

- над вхідними дверима 0,3 м,

- під вікном 0,5 м.

- під балконом 0,5 м,

- від землі 2,75 м.

2. При вертикальному прокладанні:

- до вікна 0,5 м,

- до балкона 1,0м,

Відстань в просвіті від СІП до стін будівель і споруд повинна бути не менше 0,06 м.

10.6 Відстані по горизонталі від підземних частин опор або заземлювальних пристроїв ПЛІ до підземних кабелів, трубопроводів і наземних колонок різного призначення повинні бути не меншими наведених в табл. 2.4.3 ПУЭ-86 (див. також п. 10.20 цих норм).

10.7 Перетин ПЛІ з судноплавними річками і каналами не рекомендується. При необхідності виконання такого перетину ПЛІ повинні споруджуватись відповідно до вимог глави 2.5 ПУЭ-86 для ПЛ напругою вище 1 кВ.

При перетині ПЛІ з несудноплавними і замерзаючими річками, каналами та іншими водоймищами найменша відстань від СІП до поверхні найбільш високого рівня води повинна бути не менше 2 м, а до рівня льоду - не менше 5 м.

10.8 При проходженні ПЛІ зеленими насадженнями вирубування просік не обов'язкове. При цьому також не нормується і відстань від СІП до дерев, кущів та інших насаджень. Проводи, що прокладаються через лісові масиви, повинні бути стійкими до поширення полум'я.

10.9 Сумісне підвішування на спільних опорах ПЛІ і ПЛ 6-10 кВ з неізольованими або ізольованими проводами допускається при дотриманні таких умов:

- ПЛІ повинна виконуватись за розрахунковими умовами ПЛ 6-10 кВ;

- проводи ПЛ 10 кВ повинні бути розташовані вище СІП;

- відстань від ближніх проводів ПЛ 6-10 кВ до СІП на опорі і в прогоні при температурі навколишнього повітря плюс 15 °С без вітру повинна бути не меншою 1,0 м.

10.10 При сумісному підвішуванні неізольованих проводів ПЛ напругою до 1 кВ та СІП неізольовані проводи ПЛ повинні бути розташовані вище СІП, а відстань між ними на опорі і в прогоні при температурі навколишнього повітря плюс 15°С без вітру повинна бути не меншою ніж 0,5 м.

При сумісному підвішуванні кіл ПЛІ відстань між СІП різних кіл на опорі і в прогоні повинна бути не менше 0,1 м.

10.11 При перетині ПЛІ з ПЛ напругою вище 1 кВ необхідно дотримуватись вимог пункту 2.5.119 ПУЭ-86. При цьому проводи ПЛІ повинні розташовуватись нижче проводів ПЛ, а відстань від проводів ПЛ до проводів ПЛІ становити не менше 1 м.

10.12 Арматура стояків та металоконструкції залізобетонних опор ПЛІ, що обмежують прогін перетину з ПЛ 10 кВ, а також опор, на яких виконується сумісне підвішування проводів ПЛ 10 кВ і СІП підлягають заземленню. Опір заземлюючих пристроїв опор повинен відповідати вимогам п. 2.5.76 ПУЭ-86, але не перевищувати 30 Ом.

10.13 Перетин ПЛІ між собою або з ПЛ напругою до 1 кВ рекомендується влаштовувати на перехресній опорі; допускається такий перетин також і в прогоні.

При перетині в прогоні місце перетину необхідно вибирати якомога ближче до опори верхньої лінії. При цьому відстань по горизонталі від опор ПЛІ до проводів ПЛ повинна бути не менше - 2 м, до проводів ПЛІ не менше -1м.

Вертикальна відстань на опорі і в прогоні між проводами ПЛІ, що перетинаються, повинна бути не менше 0,1 м, а неізольованими проводами ПЛ і ПЛІ - не менше 0,5 м. Відстані в прогоні визначаються при температурі навколишнього повітря плюс 15°С без вітру.

10.14 При паралельному проходженні і зближенні ПЛІ з ПЛ відстані по горизонталі повинні бути не менше наведених в таблиці 2.

Таблиця 2 Найменші відстані по горизонталі між ПЛІ та ПЛ

Ділянки

Найменші відстані, м, при напрузі ПЛ

до 1 кВ

від 1 кВ до20кВ

35 кВ

110кВ

150 кВ

220 кВ

330 кВ

500 кВ

Ділянки не стиснених умов, між осями ліній

Висота найвищої опори*

Ділянки стиснених умов:

- між крайніми проводами в не відхиленому положенні

1,0

1,5

4

5

6

7

10

15

- від відхилених проводів однієї з ліній до

опори іншої лінії

0,5

1,0

4

4

5

б

8

10

* При зближенні ПЛІ з ПЛ 500 кВ не менше 50м

10.15 Використання опор ПЛІ для сумісного підвішування на них проводів і підвісних кабелів ліній телефонної мережі (далі ЛТМ), проводового мовлення (далі ПМ), кабельного телебачення (далі КТ) можливе за таких умов:

1) номінальна напруга ПЛІ повинна бути не вищою ніж 380/220 В;

2) проводи ЛТМ, ПМ, повинні бути ізольованими. При цьому ізоляція проводів і підвісних кабелів абонентських ЛТМ та ПМ має бути атмосферостійкою з випробувальною напругою не менше 2 кВ;

3) ЛТМ повинні бути тільки абонентські;

4) номінальна напруга ПМ повинна бути не вищою ніж 360 В;

5) відстань від нижніх проводів і підвісних кабелів абонентських ЛТМ, ПМ до поверхні землі, відстань між проводами абонентських ЛТМ, ПМ повинна відповідати вимогам "Правил строительства и ремонта воздушных линий связи и радиотрансляционних сетей";

6) СІП повинні розташовуватись над проводами і підвісними кабелями абонентських ЛТМ, ПМ, КТ. При цьому відстань по вертикалі від СІП до верхнього проводу або підвісного кабелю абонентських ЛТМ, ПМ, КТ повинна бути на опорі і в прогоні не меншою ніж 0,5 м.

10.16 Кут перетину ПЛІ з проводами або підвісними кабелями ЛТМ, ПМ КТ повинен бути по можливості близьким до 90 градусів. Для стиснених умов кут перетину не нормується.

10.17 Вертикальна відстань в прогоні перетину від СІП, при найбільшій стрілі провисання, до проводів або підвісних кабелів ЛТМ, ПМ, КТ, а також при перетині на спільній опорі повинна бути не менше 0,5 м.

10.18 Місце перетину ПЛІ з проводами або підвісними кабелями ЛТМ, ПМ, КТ в прогоні повинно бути якомога ближче до опори ПЛІ, але не менше ніж 2 м.

10.19 При перетині ПЛІ з неізольованими проводами ЛТМ, ПМ, повинні задовольнятися такі вимоги:

1) перетин ПЛІ з ЛТМ і ПМ необхідно виконувати тільки в прогоні. Допускається перетин ПЛІ з абонентськими ЛТМ і фідерними лініями ПМ напругою між проводами до 360 В виконувати на спільній опорі;

2) опори ПЛІ, що обмежують прогін перетину з ЛТМ, повинні бути анкерного типу, а абонентськими ЛТМ і ПМ напругою до 360 В на проміжних;

3) СІП повинні розташовуватись над проводами ЛТМ, ПМ. У виняткових випадках СІП напругою 380/220 В допускається розташовувати під проводами ЛТМ. У цьому випадку проводи ЛТМ на опорах, що обмежують прогін перетину, повинні мати подвійне кріплення;

4) з'єднання СІП, а також проводів ЛТМ, ПМ в прогоні перетину не допускається.

10.20 При перетині ПЛІ з підземним або підвісним кабелем ЛТМ, ПМ, КТ необхідно дотримуватися таких вимог:

1) відстань від підземного кабелю ЛТМ, ПМ, КТ до заземлювального пристрою опори (або залізобетонної опори) ПЛІ повинно бути не менше 3 м в населеній і 10 м в ненаселеній місцевості;

Відстань від підземних кабелів ЛТМ, ПМ, КТ до незаземленої дерев'яної опори ПЛІ повинна бути не менше 2 м в населеній і 5 м в ненаселеній місцевості. Для стиснених умов ця відстань може бути зменшена до 1 м; при цьому кабель повинен прокладатись в стальній трубі або покриватись швелером чи сталевим кутиком на довжині з обох боків від опори не менше ніж на 3 м;

2) СІП повинен розташовуватись над підвісним кабелем ЛТМ, ПМ, КТ;

3) з'єднання СІП, а також підвісного кабелю ЛТМ, ПМ, КТ в прогоні перетину не допускається;

4) на опорах ЛТМ, ПМ, КТ що обмежують прогін перетину, металева оболонка підвісного кабелю і трос, на якому підвішується кабель, повинні бути заземлені;

5) відстань по горизонталі від кабельної опори ЛТМ, ПМ, КТ до проекції СІП на горизонтальну площину повинна бути не меншою за висоту опори ПЛІ.

10.21 При перетині підземної кабельної вставки ПЛІ з ЛТМ або ПМ з неізольованими проводами повинні виконуватись вимоги наведені в п.2.4.53 ПУЭ - 86.

10.22 При зближенні ПЛІ з повітряними ЛТМ або ПМ з неізольованими проводами відстань по горизонталі від СІП до ближнього проводу ЛТМ, ПМ повинна бути не менше 2 м, а в стиснених умовах - не менше 1,5 м.

10.23 Зближення ПЛІ з антенними спорудами передавальних радіоцентрів, приймальними радіоцентрами, виділеними приймальними пунктами радіофікації і.місцевих радіовузлів не нормується.

10.24 Відстань по горизонталі між СІП ПЛІ і неізольованими проводами ЛТМ і ПМ, телевізійними кабелями і спусками від радіоантен на вводах повинна бути не менше 0,5 м. При цьому проводи від опори ПЛІ до вводу і проводи вводу в будівлю не повинні перетинатися з проводами відгалужень від ЛТМ та ПМ до вводів, а за розташуванням бути не нижче проводів ЛТМ та ПМ.

10.25 При перетині та паралельному проходженні ПЛІ із залізницею а також автомобільними дорогами І і II категорії (за класифікацією таблиці 1.1 ДБНВ.2.3-4) необхідно виконувати з дотриманням вимог п.п. 2.5.140-2.5.149 ПУЭ-86. Допускається перетини виконувати за допомогою кабельної вставки в ПЛІ. При цьому улаштування кабельної вставки повинно відповідати вимогам глави 2.3 ПУЭ-86. Вибір варіанту перетину визначається техніко-економічним розрахунком.

При перетині ПЛІ з автомобільними дорогами III - V категорій відстань по вертикалі від СІП до проїжджої частини дороги при найбільшій стрілі провисання повинно бути не менше 5 м. Вимоги щодо повітряних мереж зовнішнього освітлення населених пунктів і територій промислових підприємств наведені в гл. 6.3 ПУЭ-86.