• вертикальні - від рівня верху головки внутрішньої рейки.

2.9 Розміри габаритів наближення будівель С і Ск, обрис яких показано на рисунках 1 і 2 суцільними лініями і на рисунку 2 лінією , відстань між осями головних колій 4100 мм забезпечують безпеку проходу рухомого складу і що знаходяться на ньому обслуговуючого персоналу залізничного транспорту і пасажирів, що дотримуються установлених правил особистої техніки безпеки. Ці розміри в місцях роботи і пересування обслуговуючого персоналу залізничного транспорту і працівників промислових і транспортних підприємств повинні додатково збільшуватися до норм, за яких може бути забезпечена безпека знаходження працівників указаних категорій в просторі між рухомим складом і спорудою або пристроєм або між рухомими складами, що знаходяться на суміжних коліях. Збільшені розміри повинні встановлюватися з урахуванням місця розташування колій, їх призначення і швидкості руху по них, специфіки підприємства і становити:

- для споруд і пристроїв - не менше 3100 мм від осі колій;

- для міжколійї - згідно з вимогами ДБН В.2.3-19-2008 "Споруди транспорту. Залізниці колії 1520 мм. Норми проектування".

Відстані від осі колій, розташованих на території промислових і транспортних підприємств, по яких не здійснюється пропуск негабаритних вантажів, до споруд і пристроїв, що знаходяться в місцях проходу обслуговуючого персоналу, допускається встановлювати з урахуванням у просторі між цими спорудами і пристроями і оборотом рухомого складу зони шириною не менше 850 мм.

2.10 На міжколійі перегонів, а також станцій в межах корисної довжини колій для забезпечення умов механізації робіт з поточного утримання і ремонту колії (баластування, очищення щебеню, прибиранню снігу та інших робіт) не повинна розташовуватися жодна споруда або пристрій, окрім тих, що допускаються лінією габаритів С і Ск.

У випадках, коли на станціях з великим колійним розвитком виконання цієї вимоги неможливе і виникає необхідність розташування на міжколійї окремих, таких, що не відповідають цій вимозі пристроїв (опор, щогл, стовпів, стелажів, польових пристроїв СЦБ тощо), вони мають бути сконцентровані на спеціальних обмежених по числу міжколійї з тим, аби забезпечувалася можливість механізації робіт з поточного ремонту та утримання інших колій станції. Відстані від таких пристроїв до осі кожної з суміжних колій повинні відповідати розмірам обрисів габаритів С і Ск, показаних на рисунках 1 і 2 суцільними лініями.

  1. Відстань від осі колії до внутрішнього краю проміжних опор шляхопроводів і пішохідних мостів і до будівель постів, що розташовуються на міжколійї станцій, повинна бути не менше 2450 мм.

  2. При установленні технологічних пристроїв на міжколійї колії промислових і транспортних підприємств, по яких не здійснюється пропуск негабаритних вантажів, відстані до частин цих пристроїв від осі кожної суміжної колії допускається приймати відповідно до лінії габариту Ск (рисунок 2).

  3. У межах усього горба сортувальної гірки на відстані до 1920 мм від осі колії не має бути жодних споруд і пристроїв, що підносяться над рівнем верху головок рейок.

  4. Установлені даним стандартом вертикальні розміри габаритів наближення будівель повинні дотримуватися протягом усього періоду експлуатації кожної споруди і пристрою. Тому будівельні розміри споруд і пристроїв по висоті повинні назначатися з урахуванням можливої зміни рівня головок рейок: пониження - унаслідок зносу рейок, підвищення - унаслідок укладання більш високих типів рейок, переходу на щебеневий баласт тощо.

3 ГАБАРИТИ РУХОМОГО СКЛАДУ

3.1 Верхні обриси габаритів Т, Тц, Тнр, 1-Т

3.1.1 Верхній обрис габариту рухомого складу Т повинен відповідати вказаному на рисунку 7.

  1. На ділянках наміченої експлуатації рухомого складу, побудованого з повним використанням ширини габариту Т в інтервалі по висоті між точками 8 і 10, не повинно бути жодної споруди, що не відповідає габариту наближення будівель С для станцій в межах його точок 5-6 (рисунок 1).

  2. Будівельна ширина рухомого складу, що проектується за габаритом Т у межах інтервалу по висоті між точками 8 і 10, не має бути більше 3600 мм. Якщо за розрахунком згідно з розділом 8 вона становить менше 3600 мм, то за будівельний розмір необхідно приймати розрахунковий.

  3. Верхній обрис габариту рухомого складу Тц повинен відповідати вказаному на рисунку 8.

  1. В інтервалі по висоті від 5200 мм до 5300 мм рухомий склад, що проектується за габаритом Тц, повинен вписуватися в обрис габариту рухомого складу 1-Т на цій висоті, показано на рисунку 10 суцільними лініями.

  2. Верхній обрис габариту рухомого складу Тнр повинен відповідати вказаному на рисунку 9.

  3. До переустрою відповідних споруд і пристроїв, що не задовольняють габарит Тнр, дозволяється використовувати повну ширину цього габариту для вписування рухомого складу в межах обрису, обмеженого зверху лінією 3-3 (до висоти 4350 мм). Вище за лінію 3-3 рухомий склад повинен уписуватися в обрис габариту 1-Т, показано на рисунку 10 суцільними лініями.

  4. Верхній обрис габариту рухомого складу 1-Т повинен відповідати вказаному на рисунку 10.

  5. Будівельна ширина рухомого складу, що проектується за габаритом 1-Т, у межах інтервалу по висоті між точками 8 і 10, не має бути більше 3250 мм. Якщо за розрахунком згідно з розділом 4 вона становить менше 3250 мм, то за будівельний розмір приймається розрахунковий.

3.2 Нижні обриси габаритів Т, Тц, Тнр, 1-Т

3.2.1 Нижні обриси габаритів рухомого складу Т, Тц, Тнр, 1-Т повинні відповідати вказаним на рисунку 11.

а) Для рухомого складу, що проходить по всіх коліях залізниць України шириною 1520 (1524) мм, за винятком колій сортувальних гірок, обладнаних вагонними уповільнювачами.

г) Для рухомого складу, що проходить по всіх коліях залізниць України шириною 1520 (1524) мм, включаючи колії сортувальних гірок, обладнані вагонними уповільнювачами при будь-якому їх положенні, і колії, обладнані пристроєм для насуву вагонів (див. рисунок 6).

  1. Висоту точок 10 і 11, наведених на рисунку 11, допускається зменшити на 60 мм (і прийняти, таким чином, на одному рівні з точкою 12) для рухомого складу габариту Т, призначеного до експлуатації на лініях, де висота низьких платформ і інших, розташованих у цих місцях, пристроїв знижена до 200 мм.

  2. Горизонтальну відстань від осі колії до точок 11-12-13 (рисунок 11) допускається приймати 1700 мм для рухомого складу габаритів Т і 1-Т, призначеного до експлуатації на лініях, споруди і пристрої яких приведені в нижній частині в повну відповідність з габаритом наближення будівель С для станцій.

3.3 Верхні обриси габаритів 1-ВМ, 0-ВМ, 02-ВМ

3.3.1 Верхній обрис габариту рухомого складу 1-ВМ повинен відповідати вказаному на рисунку 12.

  1. Будівельна ширина рухомого складу в інтервалі по висоті між точками 10 і 11 не має бути більше 3250 мм.

  2. Виступні частини (поручні, підлокітники, козирки для стоку води, паравани тощо) для рухомого складу, призначеного до експлуатації в межах тільки залізниць колії 1520 (1524) мм, дозволяється вписувати в габарит 1-ВМ з урахуванням додаткової похилої лінії, що має відстань від осі колії: 1700 мм - на висоті 3850 мм (точка 4); 1800 мм - на висоті 1160 мм (точка 9).

  1. Верхній обрис габариту рухомого складу 0-ВМ повинен відповідати вказаному на рисунку 13.

3.4 Нижні обриси габаритів 1-ВМ, 0-ВМ, 02-ВМ

3.4.1 Нижні обриси габаритів рухомого складу 1-ВМ, 0-ВМ, 02-ВМ повинні відповідати вказаним на рисунку 15.

а) Для рухомого складу, що проходить по коліях залізниць шириною 1520 (1524) мм і коліях залізниць, - членів ОСЗ шириною 1435 мм, за винятком колій сортувальних гірок, обладнаних вагонними уповільнювачами.

б) Для рухомого складу, що проходить по коліях залізниць України шириною 1520 (1524) мм і коліях залізниць, - членів ОСЗ шириною 1435 мм, включаючи колії сортувальних гірок залізниць України, обладнані вагонними уповільнювачами, - при неробочому (відгальмованому) їх положенні

в) Для рухомого складу, що проходить по коліях залізниць України шириною 1520 (1524) мм і коліях залізниць, - членів ОСЗ шириною 1435 мм, включаючи колії сортувальних гірок залізниць України, обладнані вагонними уповільнювачами, при будь-якому їх положенні.

г) Для рухомого складу, що проходить по коліях залізниць України шириною 1520 (1524) мм і коліях залізниць, - членів ОСЗ шириною 1435 мм, включаючи колії сортувальних гірок, обладнані на коліях - членах ОСЗ колії 1435 мм вагонними уповільнювачами нового типу (побудованими за габаритом, рекомендованому ОСЗ на перспективу), при будь-якому їх положенні.

д) Для рухомого складу, що проходить по коліях залізниць України шириною 1520 (1524) мм і коліях залізниць, - членів ОСЗ шириною 1435 мм, включаючи колії сортувальних гірок, обладнані вагонними уповільнювачами, і колії, обладнані пристроєм для насуву вагонів (див. рисунок 6).

3.5 Верхній обрис габариту 03-ВМ

3.5.1 Верхній обрис габариту рухомого складу 03-ВМ повинен відповідати вказаному на рисунку 16.

3.6 Нижній обрис габариту 03-ВМ

3.6.1 Нижній обрис габариту рухомого складу 03-ВМ повинен відповідати вказаним на рисунку 17.

а) Для рухомого складу, що проходить по коліях залізниць України шириною 1520 (1524) мм, а також коліях європейських і азіатських залізниць шириною 1435 мм, за винятком колій сортувальних гірок, обладнаних вагонними уповільнювачами.

б) Для рухомого складу, що проходить по коліях залізниць України шириною 1520 (1524) мм, а також коліях європейських і азіатських залізниць шириною 1435 мм, включаючи колії сортувальних гірок, обладнані вагонними уповільнювачами при будь-якому їх положенні.

3.7 Габарити, з дотриманням яких повинні будуватися окремі типи рухомого складу з урахуванням пропонованих народногосподарських і оборонних вимог, габаритної характеристики залізниць, повинні встановлювати:

- для рухомого складу, призначеного до обороту по коліях загальної мережі залізниць України, зовнішніх і внутрішніх під'їзних коліях промислових і транспортних підприємств, відкритих для загального користування, - Міністерство інфраструктури України;

- для рухомого складу, призначеного до обороту тільки по коліях промислових і транспортних підприємств, - міністерство або установа, у підпорядкуванні якої знаходяться відповідні колії.

  1. За габаритами Т, Тнр і 1-Т з використанням їх обрисів по штрихових лініях рухомий склад повинен проектуватися і будуватися після усунення відповідних негабаритностей споруд і пристроїв (відповідно до вимог, що встановлюються "Инструкцией по применению габаритов приближения строєний") на всій мережі залізниць України або на окремих замкнутих напрямах за дозволом Міністерства інфраструктури України, а при обороті рухомого складу тільки на території промислових і транспортних підприємств - за дозволом відповідного міністерства або установи при узгодженні з Міністерством інфраструктури України можливості та умови його пересилки по коліях загальної мережі від заводу-виробника до місця призначення як негабаритного вантажу на своїх осях.

  2. Рухомий склад, що будується за габаритами Т і 1-Т і призначений до обороту по коліях загальної мережі залізниць України, зовнішніх і внутрішніх під'їзних коліях промислових і транспортних підприємств, відкритих для обороту рухомого складу загальної мережі, може мати повну висоту цих габаритів 5300 мм.

При будівництві за габаритами Т і 1-Т спеціального рухомого складу (у тому числі локомотивів), що призначається до експлуатації тільки на коліях промислових і транспортних підприємств, споруди і пристрої на яких мають знижену до 4800 мм висоту габариту наближення будівель Ск (див. Лінію на рисунку 2), висота рухомого складу не повинна перевищувати 4700 мм. Необхідність

указаного зменшення висоти спеціального рухомого складу (у тому числі локомотивів) повинна обговорюватися в технічних вимогах на його проектування міністерством або установою-замовником.

3.10 При проектуванні нових конструкцій рухомого складу необхідно прагнути до збільшення висоти його нижніх необресорених частин, приймаючи замість указаного на рисунку 11а і 15а розміру 65 мм розмір не менше 80 мм.

4 БУДІВЕЛЬНИЙ І ПРОЕКТНИЙ ОБРИС РУХОМОГО СКЛАДУ

4.1 Вертикальні розміри габариту рухомого складу зверху є одночасно і тими максимальними будівельними розмірами, які може мати проектований за ним рухомий склад по висоті в ненавантаженому стані.

Найменші допустимі вертикальні будівельні розміри проектованого рухомого складу знизу отримують шляхом збільшення відповідних вертикальних розмірів габариту рухомого складу на величину можливого в експлуатації статичного паралельного пониження рухомого складу унаслідок максимального нормованого зносу ходових частин, а для обресорених деталей та унаслідок рівномірного осідання ресор і їх прогину від розрахункового навантаження (без урахування динамічних коливань).

Для рухомого складу, в процесі експлуатації якого можлива заміна колісних пар одного діаметра на колісні пари іншого діаметра, вертикальні розміри повинні визначатися: зверху - при колесах найбільшого можливого діаметра; знизу - при колесах найменшого можливого діаметра і підшипниках ковзання.

4.2 Максимальні допустимі горизонтальні будівельні розміри рухомого складу отримують шляхом зменшення поперечних розмірів відповідного габариту рухомого складу з кожного боку на величини необхідних обмежень (поперечних зсувів рухомого складу при вписуванні в криву розрахункового радіуса з урахуванням найбільших допустимих розбігів і зносів деталей його ходових частин), мм, визначених за формулами:

- обмеження напрямних поперечних перерізів* рухомого складу:

При розрахунках обмежень для рухомого складу габаритів 0-ВМ, 02-ВМ, 03-ВМ і