е)мийка - трубопровід, насос і переносна форсунка для промивання робочих органів після закінчення роботи або у ситуаціях швидкого розпаду суміші у пристрої розподільчому.

3ВИМОГИ ДО ЛИТОЇ ЕМУЛЬСІЙНО-МІНЕРАЛЬНОЇ, ХОЛОДНОЇ АСФАЛЬТОБЕТОННОЇ СУМІШІ, СИРОВИННИХ КОМПОНЕНТІВ ТА ХОЛОДНОГО ЛИТОГО АСФАЛЬТОБЕТОНУ

3.1Для влаштування тонкошарових покриттів з холодного литого асфальтобетону використовують литі емульсійно-мінеральні та холодні асфальтобетонні суміші, що відповідають вимогам ТУ У В.2.7-45.2-00018112-208.

3.2Для приготування сумішей слід застосовувати такі сировинні компоненти: повільнорозпадні катіонні бітумні емульсії, що відповідають вимогам ТУ У В.2.7.03450778.092; поверхнево-активні речовини типу хлористих або оцтовокислих солей моноамінів, поліамінів, амідоамінів, четвертинних солей амонію за технічними умовами заводів-виробників; цементи загальнобудівельного призначення згідно з ДСТУ Б В.2.7-46 або мінеральні тонкодисперсні наповнювачі (молотий вапняк, доломіт, базальт, зола) згідно з ГОСТ 16557; щебінь, щебенево-піщані суміші і висівки згідно з ДСТУ Б В.2.7-30, ДСТУ Б В.2.7-34, ДСТУ Б В.2.7-74, ДСТУ Б В.2.7-75, ДСТУ Б.В.2.7-32, ДСТУ Б.В.2.7-33, ДСТУ Б.В.2.7-76, які отримують при подрібненні переважно вивержених або метаморфічних гірських порід із границею міцності на стиск не менше 100 МПа; питну воду згідно з ГОСТ 2874 або технічну воду згідно з ГОСТ 6709, ГОСТ 23732.

3.3Показники фізико-механічних властивостей асфальтобетону холодного литого повинні відповідати вимогам, наведеним у таблиці 3.

Таблиця З

Назва показника

Одиниця виміру

Значення показника для тонкошарового покриття з асфальтобетону холодного литого

Методика вимірювання

бітумна емульсія

модифікована бітумна емульсія

1. Границя міцності на зсув через 14 діб після влаштування покриття, не менше

МПа

1,1

1,3

пункт 6.2 ТУ У В.2.7-45.2-00018112-208

2, Коефіцієнт ущільнення через 14 діб після влаштування покриття, не менше

0,95

0,95

Пункт 3.4 цих Норм

3. Водонасичення, через 14 діб після влаштування покриття, не більше

% по масі

0,5

0,5

пункт 13 ДСТУ Б В.2.7-89

4. Набухання, через 14 діб після влаштування покриття, не більше

%по масі

0,75

0,75

пункт 14 ДСТУ Б В.2.7-89

5. Втрата матеріалу при вологому абразивному зносі

пункт 6.4 ТУ У В.2.7-45.2-00018112-208

- через 1 год замочування, не більше

г/м2

800

530

- через 6 діб замочування, не більше

800

3.4Коефіцієнт ущільнення асфальтобетону холодного литого визначається як відношення щільності зразків готового покриття до щільності зразків, підготовлених для проведення випробувань по методиці визначення поглинання піску емульсійно-мінеральною сумішшю згідно з пунктом 6.3 ТУ У В.2.7-45.2-00018112-208.

4ТЕХНОЛОГІЧНА ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИКОНАННЯ РОБІТ

4.1Уздовж ділянки дороги влаштовуються майданчики для накопичення кам'яних матеріалів (приоб'єктні склади), підвозиться емульсія бітумна, вода і цемент в об'ємі, достатньому для влаштування шару заданих характеристик.

4.2Перелік машин і механізмів, що використовуються для влаштування покриттів з асфальтобетону холодного литого:

а)шламоукладальник;

б)вантажівка для перевезення допоміжного устаткування і інвентарю;

в)цистерна для перевезення і зберігання емульсії на приоб'єктному складі;

г)механічна щітка-водовіз;

д)мікроавтобус;

е)навантажувач;

ж)вантажівки для підвезення кам'яного матеріалу.

4.3Ланка по виконанню робіт включає:

а)майстра - керівник робіт;

б)помічника машиніста - забезпечує приготування й укладання суміші, під час якої повинен контролювати склад і консистенцію суміші шляхом беззупинної візуальної оцінки;

в)машиніста шламоукладальника - забезпечує заданий темп укладання суміші;

г)шляхових робітників (6 осіб) - забезпечують організацію і пропуск руху, виконують операції по очищенню робочих органів машини, навантаженню матеріалів і будівельного сміття, а також ручні операції по стикуванню, забезпечують переходи через каналізаційні люки і дощоприймальники.

  1. Підготовчі роботи до влаштування тонкошарового покриття.

4.4.1Вибоїни або зміни профілю покриття у вигляді просадок,

невеликих за площею ділянок із сильною або середньою гребінкою (до 3% площі на один кілометр) усувають заздалегідь шляхом виконання ремонту сумішшю гарячою асфальтобетонною або емульсійно-мінеральною. Допускається холодне фрезерування покриття в місцях вибоїн і ям. При наявності ділянок із гребінкою або напливами, покриття на них фрезерується і замінюється новим матеріалом.

Усі тріщини і шви в покритті (основі) шириною більше повинні бути відремонтовані і герметизовані;

4.4.2Ділянка проведення робіт на довжину захватки огороджується в порядку, обумовленому «Технічними правилами ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України».

4.4.3Перед початком влаштування тонкошарового покриття дорожнє покриття повинно бути очищене від пилу та бруду механічними щітками.

  1. При виконанні робіт по цементобетонному покриттю або асфальтобетонному покриттю з викришуванням за 30 - 60 хвилин до початку влаштування тонкошарового покриття необхідно зробити підгрунтовку швидкорозпадною бітумною емульсією (згідно з ТУ У В.2.7.03450778.092) з нормою розходу 0,3 - 0,6 л/м2.
  2. Якщо підгрунтовка не робиться та температура поверхні покриття вище 30 ºС - обов'язкове попереднє зволоження поверхні старого покриття водою згідно з ДБН В.2.3-4.
  3. Виконується налагодження дозаторів і форсунок машини на задану витрату компонентів відповідно до складу суміші, встановленої при проектуванні в лабораторії.

4.5Укладання емульсійно-мінеральної та холодної асфальтобетонної суміші.

  1. Влаштування тонкошарового покриття із суміші литої емульсійно-мінеральної проводять на половині проїжджої частини або на окремих смугах руху транспорту.
  2. Після завантаження компонентів суміші на майданчику шламоукладальник подається на початок захватки.
  3. Пристрій розподільчий шламоукладальника встановлюється на покриття і розкривається на ширину укладання шару.
  4. Компоненти суміші у заданому співвідношенні подаються в змішувач, де відбувається безперервне перемішування до однорідного стану з подальшою подачею готової суміші в розподільчий пристрій.
  5. Після заповнення розподільчого пристрою сумішшю починається укладання і розподіл суміші заданої товщини по ширині смуги захватки в процесі руху машини з одночасним усуненням дефектів правилом.
  6. При повному використанні будь-якого з компонентів суміші шламоукладальник припиняє роботу, виконують промивання змішувача і розподілюючого обладнання на узбіччі дороги та подають шламоукладальник на майданчик для завантаження необхідних матеріалів. Тільки після цього продовжують роботу, починаючи з попереднього місця зупинки.
  7. Після укладання суміші, в результаті розпаду емульсії та процесів формування покриття утворюється шар з холодного литого асфальтобетону.
  8. Витрата суміші на квадратний метр повинна складати для типу суміші 0/7 - 14 - , 0/10 - 18 - , 0/15 - 24 - . При ремонті колії заповненням сумішшю її питома витрата на квадратний метр повинна відповідати вимогам таблиці 4.

Таблиця 4

Глибина колії, мм

Витрата суміші, кг/м2

Тип суміші, мм

Кількість шарів

10-15

15-25

0/7,0/10,0/15

1

15-25

25-35

0/7,0/10,0/15

2

25-35

35-45

0/7,0/10,0/15

2

35-40

40-55

0/7,0/10,0/15

2

4.6Догляд за покриттям.

4.6.1До складу цих робіт входять:

а)догляд за укладеним шаром із регулюванням і обмеженням швидкості руху транспортного потоку;

б)зняття технічних засобів організації дорожнього руху.

  1. Якщо роботи виконуються на ділянці з дуже низькою інтенсивністю руху транспорту, необхідно виконати прикочення укладеного шару котком на пневматичних шинах.
  2. Перед відкриттям руху знімаються дорожні знаки, які забороняють рух і встановлюються знаки, що обмежують швидкість та регулюють рух транспорту по смугах.

5КОНТРОЛЬ ТЕХНОЛОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ

5.1Контроль за ходом робіт при влаштуванні тонкошарових покриттів із сумішей литих емульсійно-мінеральних та холодних асфальтобетонних здійснюється згідно з таблицею 5.

Таблиця 5

Етап

Склад контролю

Відповідальна особа

1. Перед доставкою матеріалів

а) перевірити мінеральний матеріал та бітумну емульсію на відповідність технічним вимогам та стандартам;

лаборант

2. При доставці матеріалу на приоб'єктний склад

а) перевірити відповідність вихідних матеріалів даним паспорта;

майстер

3. Щоденно перед початком робіт

а) перевірити схему організації руху і огородження місця проведення робіт;

б) перевірити очистку покриття;

в) те ж температуру покриття

майстер

4. Під час виконання робіт

а) переконатись, що схема організації руху дотримується;

майстер

5. Під час догляду

а)перевірити установку знаків обмеження швидкості і регулювати рух транспорту по смугах

майстер

6. Постійно перед початком робіт

а)переконатись в наявності і справності техніки, наявності персоналу та матеріалів

майстер

7. Щоденно після завершення робіт

а) заповнюється журнал виконання робіт згідно з додатком В цих ВБН

майстер

8. Контроль в процесі експлуатації покриття

а)стан і дефекти покриття після зимового періоду

б)стан і дефекти у період з найвищою температурою покриття (влітку)

Представник технагляду замовника

6ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

  1. При виконанні робіт з приготування і укладання сумішей емульсійно-мінеральних та холодних асфальтобетонних повинні бути дотримані вимоги безпеки праці з врахуванням особливостей роботи по приготуванню в'яжучого на емульсійній базі, а також на лінійних роботах по влаштуванню покриттів.
  2. Концентрації шкідливих речовин, які мігрують під час виготовлення вихідних матеріалів та влаштування тонкошарового покриття не повинна перевищувати, залежно від класу небезпеки, гранично-допустимі рівні (ГДР) відповідно до вимог ГОСТ 12.1.005.
  3. Контроль за вмістом шкідливих речовин у повітрі робочої зони при приготуванні та використанні матеріалів для влаштування тонкошарових покриттів необхідно здійснювати згідно з ГОСТ 12.1.005 та відповідними документами санітарно-епідемічного нагляду, наведених у таблиці 6.

Таблиця 6

Назва шкідливих речовин

Скорочене позначення документу

Періодичність контролю за ГОСТ 12.1.005

Пил

МУ 4436-87

1 раз на квартал

Насичені, ненасичені та ароматичні вуглеводні

МУ 3119-84

1 раз на місяць

  1. Контроль за вмістом летких сполук, що мігрують в атмосферне повітря (насичені, ненасичені та ароматичні вуглеводні) в процесі виготовлення і застосування матеріалів для влаштування тонкошарового покриття, повинен виконуватись згідно з ДСП 201 та РД 5204.186.
  2. Матеріали для влаштування тонкошарових покриттів за результатами радіаційно-гігієнічної оцінки сумарної активності природних радіонуклідів повинні відповідати І-ІІ класу відповідно до вимог ДБН В. 1.4-1.01.
  3. Контроль сумарної питомої активності природних радіонуклідів виконується згідно з ДБН В.1.4-2.01.
  4. При приготуванні, транспортуванні та використані вихідних матеріалів для влаштування тонкошарового покриття необхідно дотримуватись вимог ДСанПіН 2.2.7.029 по усуненню забруднення ґрунтів і водоймищ.
  5. Рівень шумового навантаження на працюючих при влаштуванні тонкошарового покриття повинен відповідати вимогам ДСН 3.3.6.037. Контроль еквівалентних рівнів шуму здійснюється згідно з ГОСТ 12.1.050.
  6. Еквівалентні рівні загальної вібрації на робочих місцях повинні відповідати вимогам ДСН 3.3.6.039. Контроль еквівалентних корегованих рівнів вібрації здійснюється відповідно до МУ 3911.

6.10При роботі з емульсіями необхідно дотримуватись правил безпеки праці згідно з ДНАОП 5.1.14-1.01.

Рекомендується проводити періодичні медичні огляди всіх осіб, що працюють з емульсіями.

6.11Робітники, які займаються приготуванням і використанням емульсій, повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту згідно з типовими галузевими нормами, затвердженими в установленому порядку.