7.102   В   закладах охорони здоров'я слід" передбачати антено-фідерні пристрої або системи кабельного телебачення для підключення телевізійних приймачів і приймання телевізійних програм.

Вказані пристрої передбачаються в приміщеннях денного перебування хворих (крім психіатричних і інфекційних відділень), в рекреаціях, в холах-чекальнях, а також в інших приміщеннях згідно з завданням на проектування.

7.103  Телевізійні    системи    дистанційного    візуального    спостереження    за    хворими передбачаються   в палатах таких відділень: анестезіології та реанімації,   опікових,   інфекційних, дитячих, інтенсивної терапії, радіологічних і післяопераційних.

7.104 В  інфекційних   лікарнях   і   пологових   будинках передбачають відеотелефонний зв'язок.

Необхідність і обсяг відеотелефонного зв'язку визначається завданням на проектування.

7.105 Автоматична пожежна сигналізація повинна бути обладнана в усіх будинках і спорудах закладів охорони здоров'я згідно з додатком А. В разі проектування автоматичної пожежної сигналізації закладів охорони здоров'я слід керуватися вимогами ДБН В.2.5-13 та додатком E.

Необхідність обладнання автоматичних установок пожежогасіння визначається діючими нормативними документами.

7.106   В   закладах   охорони   здоров'я   необхідно   передбачати   автоматичну   охоронну сигналізацію згідно з переліком будинків і приміщень закладів і підприємств Міністерства охорони здоров'я, які повинні бути оснащені автоматичною охоронною сигналізацією (додаток Ж).

7.107  Приймальне устаткування автоматичних систем   пожежної і охоронної сигналізації передбачається в приміщенні диспетчерського пункту інженерного обладнання або   в   приміщенні чергового технічного персоналу з цілодобовим чергуванням.

7.108     В     разі     організації     в     лікувально-профілактичному     закладі     інформаційно- обчислювального центру слід передбачати для зв'язку ПЕОМ локальну обчислювальну мережу.

Тип локальної мережі, апаратне і програмне забезпечення мережі визначається завданням на проектування.

8 ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАКЛАДИ СТАЦІОНАРИ ЛІКАРЕНЬ ТА ДИСПАНСЕРІВ, ПОЛОГОВІ БУДИНКИ

Приймальні відділення

8.1 Приймальні відділення хворих мають бути окремими для дитячого, пологового (гінекологічного в пологовому будинку), інфекційного, дермато-венерологічного, туберкульозного, психіатричного (психосоматичного) відділень.

8.2  Приймальні відділення решти відділень необхідно проектувати спільними і розміщувати в головному корпусі лікарні чи в корпусі з найбільшою кількістю ліжок.

8.3  Розрахункову кількість хворих, що поступають до приймальних відділень протягом доби, необхідно визначати в залежності від кількості ліжок у лікарні чи у відповідному відділенні:

2% - в   лікарнях   туберкульозних,    психіатричних, відновлювального лікування; 15% - в лікарнях    швидкої    медичної    допомоги,    пологових будинках (акушерських відділеннях);

10% - в решті лікарень ( відділеннях).

8.4Кількість потоків хворих необхідно приймати:

1 потік на 800  ліжок - в лікарнях туберкульозних та відновлювального лікування;

1 потік на 600 лшок - в психіатричних лікарнях;

1 потік на 150 ліжок - в лікарнях швидкої медичної допомоги;

1 потік на 250 ліжок - в решті лікарень, відділеннях.

8.5На кожний потік (крім інфекційних, дитячих і акушерських) необхідно передбачати одну оглядову   та    один санітарний пропускник.  Санітарний пропускник для   хворих за відсутності опалюваних переходів має бути запроектований у кожному палатному корпусі.

8.6  Для приймання інфекційних хворих необхідно передбачати приймально-оглядові бокси, кількість    яких визначається в залежності від кількості ліжок у відділенні: до  60 ліжок - 2 бокси; від 61 до 100 ліжок - 3 бокси; більше 100 ліжок - 3 бокси + 1 бокс на кожні 50 ліжок більше за 100.

Входи, сходові клітки і ліфти в інфекційних відділеннях (лікарнях) повинні бути окремими для приймання та виписки хворих.

8.7  В  дитячих  неінфекційних  лікарнях  (відділеннях)     приймання  проводиться     через приймально-оглядові     бокси.     Кількість приймально-оглядових  боксів  необхідно  визначати  в залежності   від профілю   відділень (терапія - 2%, хірургія - 4%) та кількості ліжок у відділеннях (лікарні).

В складі приймального відділення для дітей необхідно також організовувати ізоляційно-діагностичні бокси в кількості до 5% від числа ліжок в дитячій лікарні (відділенні).

Ці ліжка не входять до ліжкового фонду лікарні і визначаються завданням на проектування.

8.8   При  організації в  структурі дитячих лікарень  відділень патології новонароджених, відділень для недоношених новонароджених, а також регіональних (обласних, міських) відділень інтенсивної   терапії   новонароджених   в    складі   приймального   відділення    слід   передбачати відокремлені приймально-оглядові бокси.

8.9   В акушерських стаціонарах   групи   приймальних  приміщень (оглядові та приміщення санітарної обробки родильниць,  вагітних та породіль)  необхідно  передбачати  спільними для фізіологічного   відділення і     відділення   патології   вагітності   та   окремо   для обсерваційного, гінекологічного відділень.

Прийом вагітних, породіль і родильниць в акушерських відділеннях передбачається через фільтр з виходом на два ізольованих потоки: перший - для фізіологічного відділення та відділення патології вагітності, другий - для обсерваційного відділення.

Шляхи руху хворих цих відділень, включаючи сходові клітки та ліфти, мають бути ізольовані один від другого.

8.10В   складі  приймального       відділення     для     дорослих    неінфекційних         хворих необхідно  передбачати ізоляційно-діагностичні  палати,  кількість яких визначається завданням на проектування.

8.11   За   відсутності   в   структурі  лікарні   інфекційного   відділення   (корпуса)   в   складі приймального відділення передбачається ізоляційно-діагностичний бокс на 1-2 ліжка, необхідність якого визначається завданням на проектування.

8.12  За наявності в складі лікарні (стаціонару) відповідного профілю палатних відділень при приймальному відділенні завданням на проектування можуть бути передбачені спеціалізовані бокси: в акушерських відділеннях (пологових будинках) - пологовий бокс; в інфекційних та багато- профільних лікарнях - рентгенівський, операційний, реанімаційний бокси. Площі спеціалізованих боксів приймати за таблицею 4.

8.13  Для надання невідкладної цілодобової травматологічної допомоги в лікарнях, що мають у своєму складі ортопедо-травматологічні відділення, передбачаються травмпункти, їх площу приймати за таблицею 4.

Таблиця 4

Закінчення таблиці 4

8.14Площу приміщень   приймальних  відділень приймати за  до датком K, таблиця K. 1.

Приміщення виписки

8.15  Приміщення для виписки необхідно передбачати у кожному корпусі стаціонару.

8.16  Кількість кабін для перевдягання в   приміщеннях  виписки необхідно приймати: одну кабіну на 100 ліжок в стаціонарі, але не менше двох кабін.

8.17  Площу приміщень виписки приймати за  додатком K, таблиця К.2.

Палатні відділення

8.18Набір приміщень палатних відділень залежить від профілю захворювань і віку хворих, що обслуговуються у відділенні.

Основними типами палатних відділень є:

а)неінфекційні відділення (для дорослих і дітей);

б)       інфекційні відділення;

в)акушерські відділення.

В багатопрофільних лікарнях дитячі відділення потужністю 60 і більше ліжок рекомендується розміщувати в окремих будинках.

Інфекційні і туберкульозні відділення необхідно розміщувати в окремих будинках.

8.19Палатні відділення складаються із палатних секцій і загальних приміщень відділень. До загальних приміщень також відносяться лікувально-діагностичні та спеціалізовані кабінети.

Склад спеціалізованих кабінетів і лікувально-діагностичних приміщень визначається завданням на проектування.

Площу спеціалізованих кабінетів лікарів і лікувально-діагностичних приміщень приймати за додатком K.

8.20  Палатна секція має бути непрохідною. При вході до неї необхідно передбачати шлюз завглибшки не менше 2 - 3 м.

8.21  Кількість ліжок в палатних секціях визначається завданням на проектування і має бути не менше 20 і не більше 30.

Кількість ліжок в інфекційних і психіатричних відділеннях визначається завданням на проектування.

8.22Площа на 1 ліжко в палатах від 2 і більше  ліжок необхідно приймати за таблицею 5. Таблиця 5

8.23 Місткість палат необхідно приймати не більше ніж на 2 ліжка. Збільшення місткості палат обґрунтовується завданням на проектування.

Кількість палат на 1 ліжко рекомендується приймати в обсерваційному акушерському відділенні, відділенні патології вагітності, а також в гематологічному, опіковому, нейрохірургічному і урологічному відділеннях для дорослих і для дітей не менше 15%, в решті відділень - не менше 7% кількості ліжок у відділенні.

8.24 Палати для дорослих, дитячі палати, в тому числі з перебуванням матерів і акушерські палати, необхідно передбачати зі шлюзом, вбиральнею і душовою.

8.25Кількість ліжок на неопалюваних верандах рекомендується приймати 75% від кількості ліжок у відділеннях туберкульозних і відновлювального лікування, 100% - у відділеннях кісткового туберкульозу, в решті     відділень - 70% від кількості ліжок у відділенні. Кількість ліжок на опалюваних верандах рекомендується приймати 50%   від кількості ліжок у відділенні,   в дитячих відділеннях відновлювального лікування - 75%.

Необхідність проектування неопалюваних і опалюваних веранд і кількість ліжок визначається завданням на проектування.

8.26   Кількість   місць   в   їдальнях   рекомендується   приймати   в   лікарнях   (відділеннях) туберкульозних,   психіатричних,   відновлювального   лікування,   шкіро-венерологічних,   а   також післяпологових фізіологічних і патології вагітності 80%, в решті лікарень ( відділеннях) - 60% від кількості ліжок у відділенні.

В дитячих відділеннях їдальню необхідно передбачати тільки для дітей віком понад 3 роки (з урахуванням 50% матерів, які перебувають з дітьми).

Неінфекційні відділення

8.27   Палатні відділення для неінфекційних хворих діляться на відділення терапевтичних, хірургічних профілів і спеціалізовані. До останніх відносяться офтальмологічні, психіатричні, наркологічні, дермато-венерологічні і ін.

8.28   В кожній палатній секції для дітей необхідно   передбачати по 2 напівбокси (на 1 чи 2 ліжка), що не входять до кількості планових ліжок.

8.29   Кількість   місць   для   спільного   цілодобового перебування   матерів   у   палатах   із хворими дітьми необхідно передбачати:

для дітей до 3 років - 100% ліжок, для дітей віком понад 3 роки - не менше 50% ліжок.

Кількість місць для денного перебування матерів з дітьми та місць для розміщення матерів визначається завданням на проектування.

8.30Між палатами для дітей віком до 7 років (без матерів), а також у стінах і перегородках, що відокремлюють палати від коридорів, необхідно передбачати засклені прорізи.

8.31  В складі дитячих лікарень згідно із завданням на проектування слід організовувати структурні відділення патології новонароджених, відділення для недоношених новонароджених   і регіональні (обласні, міські) відділення інтенсивної терапії новонароджених.

Відділення слід розташовувати окремо від інших груп приміщень лікарні.

8.32   Для   засклення   вікон   стаціонарів   психіатричних   та   наркологічних   закладів   не допускається   використання   скла,   що   легко   розбивається,   а   двері   необхідно   обладнувати спеціальними засувами.

8.33  У відділеннях офтальмології, ортопедо-травмотологічних і відновлювального лікування ортопедичного і неврологічного профілів необхідно передбачати влаштування поручнів у палатах, лікувальних кабінетах і коридорах.

8.34  Площу приміщень неінфекційних палатних відділень приймати за додатком K, таблиця К.3 .

Інфекційні відділення (лікарні)

8.35Інфекційні відділення (лікарні) складаються із: боксів, напівбоксів, боксованих палат.

8.36   Співвідношення  у  відсотках  ліжок  у  боксах,   напівбоксах  і  боксованих  палатах інфекційних відділень (лікарень) наведено в таблиці 6.

Таблиця 6

8.37  Кількість ліжок в боксах, напівбоксах і боксованих палатах має бути не більше 2.

8.38  В боксах і напівбоксах інфекційних   відділень необхідно передбачати засклені прорізи із шлюзів в  палати, а також передавальні шафи для  доставки в палату  їжі, лікувальних засобів і білизни.

8.39  Площу приміщень інфекційних  відділень приймати за додатком K, таблиця К.3.

Акушерські відділення

8.40  Акушерські    відділення необхідно проектувати    ізольовано від інших    відділень та приміщень лікарні.

8.41  В разі розміщення пологового відділення в складі багатопрофільної лікарні лікувально- діагностичні та допоміжні служби можуть бути спільними.

8.42  Акушерський стаціонар складається із приміщень:

а)пологового фізіологічного  відділення,

б)післяпологового фізіологічного відділення,

в)  відділення патології вагітності,

г)обсерваційного відділення (пологового і післяпологового).

8.43Співвідношення   ліжок   в    післяпологовому    фізіологічному, патології вагітності та обсерваційному відділеннях необхідно приймати згідно з завданням на проектування, враховуючи місцеві умови. Орієнтовний розподіл ліжок в акушерському відділенні наведено в таблиці 7.

Таблиця 7

 

Назва відділення, палати

Кількість ліжок

Відділення патології вагітності

30% розрахункової кількості ліжок акушерських відділень лікарень (пологових будинків)

Пологове фізіологічне відділення:

 

а) індивідуальні пологові палати з туалетом для новонародженого

20% розрахункової кількості ліжок післяпологового фізіологічного відділення, але не менше 2 ліжок

б) пологові палати (зали) на 1 і 2 ліжка з туалетом для   новонародженого

8% розрахункової кількості ліжок післяпологового фізіологічного відділення, але не менше 2 ліжок

допологові палати

 

12% розрахункової кількості ліжок післяпологового фізіологічного відділення, але не менше 2 ліжок

в) палати інтенсивної терапії

4% розрахункової кількості ліжок післяпологового фізіологічного відділення і відділення патології вагітності

г) післяопераційні палати

1 ліжко в акушерських відділеннях лікарень (пологових будинках) з розрахунковою місткістю до 100 ліжок включно, 2 ліжка при розрахунковій місткості більше 100 ліжок

Післяпологове фізіологічне відділення для породіль та новонароджених:

30-40% розрахункової кількості ліжок акушерських відділень лікарень (пологових будинків)

а) післяпологові палати для спільного перебування породіль та новонароджених

70-80% розрахункової кількості ліжок в післяпологових палатах відділення

б)   післяпологові   палати   для   окремого перебування породіль та новонароджених

20-30% розрахункової кількості ліжок в післяпологових палатах відділення

в) післяпологові палати (резервні)

10% розрахункової кількості ліжок в післяпологових палатах відділення

г) палати для новонароджених

20-30% розрахункової кількості ліжок в післяпологових палатах відділення

д) палати для новонароджених (резервні)

10% розрахункової кількості ліжок відділення (секції) новонароджених

Обсерваційне відділення

30-40% розрахункової кількості ліжок акушерських відділень лікарень (пологових будинків)

а)    індивідуальна    пологова    палата    з туалетом для новонародженого

Не менше 10-15% розрахункової кількості післяпологових ліжок в обсерваційному відділенні

б) пологова палата на 1 ліжко з туалетом для новонародженого

4-5% розрахункової кількості післяпологових ліжок в обсерваційному відділені

допологова палата на 1 ліжко

6-10% розрахункової кількості післяпологових ліжок в обсерваційному відділені

в) пологовий бокс

5% розрахункової кількості ліжок обсерваційного відділення, але не менше одного (при приймальному відділенні)

г) післяпологові палати для спільного перебування  породіль і новонароджених

40% розрахункової кількості ліжок в післяпологових палатах відділення

д) післяпологові палати для окремого перебування породіль та новонароджених

60% розрахункової кількості ліжок в післяпологових палатах відділення

е) палати для новонароджених

-“-

ж) післяпологові палати (резервні)

30% розрахункової кількості ліжок в післяпологових палатах відділення

з) палати для новонароджених (резервні)

30% розрахункової кількості ліжок відділення (секції) новонароджених

Примітка 1. Розрахункова кількість   ліжок (100%) дорівнює сумі   ліжок відділення патології вагітності, післяпологових фізіологічного та обсерваційного відділень. Примітка 2. Резервні ліжка в післяпологових фізіологічному та обсерваційному відділеннях не входять в розрахункову кількість ліжок пологового відділення.