Визначаючи управлінські заходи чи розглядаючи зміни до наявних заходів, треба приділити увагу зниженню ризиків відповідно до такої ієрархії:

  1. усунення ризику;
  2. заміни одних ризиків іншими;
  3. застосування технічних засобів управління;
  4. застосування знаків, які інформують або попереджують про небезпеку;

е) застосування засобів індивідуального захисту.

Організація повинна документувати та поновлювати результати ідентифікування небезпеки, оцінювання ризиків та усунення встановлених засобів управління.

Організація повинна забезпечити, щоб ризики у сфері ГіБП й установлені засоби управління розглядали у разі встановлення, впровадження й підтримування в актуальному стані системи управління гігієни та безпеки праці.

Примітка 2. Для отримання подальшої інформації щодо ідентифікування небезпек, оцінювання ризиків та визначення засобів управління див. OHSAS 18002.

  1. Правові та інші вимоги

Організація повинна розробити, запровадити та підтримувати в робочому стані методику(-и) визначення та доступу до правових чи інших застосованих до організації вимог у сфері ГІБП.

Організація повинна забезпечити, щоб ці застосовні правові вимоги, які організація зобов’язується виконувати, було враховано під час розробляння, впроваджування та підтримування в актуальному стані системи управління ГіБП.

Організація повинна постійно підтримувати в актуальному стані цю інформацію.

Організація повинна доводити відповідну інформацію про правові та інші вимоги до відома осіб, які працюють під керівництвом організації, а також доводити до відома зацікавлених сторін.

  1. Цілі та програма(-и)

Організація повинна встановити, запровадити та підтримувати у робочому стані задокументовані цілі у сфері ГіБП для відповідних підрозділів і рівнів у межах організації.

Цілі мають бути вимірними, там де це практично здійснено, та узгодженими з політикою у сфері ГіБП організації, зокрема із зобов’язаннями з попередження травм та погіршання здоров’я, з дотримання відповідності застосовним правовим вимогам та іншим вимогам, які організація зобов’язується виконувати, а також зобов’язань щодо постійного поліпшування.

Установлюючи та аналізуючи свої цілі, організація повинна враховувати правові й інші вимоги, які вона зобов’язалася виконувати, а також ризики організації у сфері ГіБП. Вона має розглядати технологічні альтернативи, свої фінансові, операційні та господарські потреби, а також думку зацікавлених сторін.

Організація повинна розробити, запровадити та підтримувати в актуальному стані програмуй) для досягнення її цілей. Потрібно, щоб програма(-и) охоплювала(-и):

  1. визначання відповідальності та повноважень для досягнення цілей належних підрозділів і рівнів організації;
  2. засоби та графік досягнення цілей відповідальних осіб.

Програму(-и) потрібно постійно аналізувати через заплановані проміжки часу та, у разі потреби, редагувати, щоб забезпечити досягнення цілей.

  1. Запровадження та функціювання
  2. Ресурси, функційні обов’язки, відповідальність і повноваження

Найвище керівництво повинно взяти на себе повну відповідальність за гігієну та безпеку праці й за систему управління ГіБП.

Найвище керівництво повинно демонструвати свої зобов’язання через:

  1. забезпечення наявності ресурсів, необхідних для встановлення, впровадження, функціювання та поліпшення системи управління ГіБП.

Примітка 1. Ресурси охоплюють персонал та фахові навички, організаційну структуру, технологію та фінансові ресурси;

  1. визначення функційних обов’язків, розподілення відповідальності та підзвітності, делегування повноважень для полегшення результативного управління ГіБП; функційні обов’язки, відповідальність та повноваження має бути задокументовано та доведено до відома відповідальних осіб.

Організація повинна призначити члена(-ів) найвищого керівництва з відповідальністю за ГіБП, незалежно від інших обов’язків, з визначеними функціями та повноваженнями для:

  1. забезпечування розробляння, запроваджування та підтримування вимог до системи управління ГіБП, відповідно до вимог цього стандарту;
  2. звітування перед найвищим керівництвом про функціювання системи управління ГіБП для аналізування та використання як основи для подання рекомендацій щодо її поліпшення.

Примітка 2. Призначений вищим керівництвом представник (наприклад, у великих організаціях, член Ради чи виконавчого комітету) може передати частину своїх обов'язків підлеглому представникові керівництва, зберігаючи при цьому відповідальність.

Особа, призначена найвищим керівництвом, повинна бути відома всьому персоналу, який працює під керівництвом організації.

Усі працівники з обов’язками керівника повинні відповідати за постійне поліпшування характеристик ГіБП.

Організація повинна забезпечити, щоб працівники на робочих місцях несли відповідальність за аспекти гігієни та безпеки праці, якими вони можуть управляти, зокрема й за дотримування застосовуваних вимог ГіБП організації.

  1. Компетентність, підготовленість та обізнаність

Організація повинна забезпечити, щоб будь-хто з персоналу, хто для неї або за її дорученням виконує завдання, яке може спричинити значний (за визначенням організації) вплив на гігієну та безпеку праці, був компетентним, маючи належну освіту, підготовленість або досвід роботи, а також повинна зберігати відповідні записи.

Організація повинна визначити потреби у підготовленості персоналу, пов’язані з ризиками та системою управління ГіБП. Організація повинна забезпечити навчання персоналу або в інший спосіб задовольнити ці потреби, оцінити результативність навчання чи інших зроблених дій, а також забезпечити введення та зберігання відповідних записів.

Організація повинна розробити, запровадити та підтримувати методику(-и) для забезпечення ознайомлення персоналу, який працює в організації або діє за її дорученням, з:

  1. наслідками ГіБП, дійсними чи потенційними, їхньої робочої діяльності, їхнім ставленням, а також вигоду для ГіБП від удосконалення своєї діяльності;
  2. своїми обов’язками в досягненні відповідності політики методикам у сфері ГіБП, а також вимогами до системи управління ГіБП, зокрема й готовністю до надзвичайних ситуацій і реагування на них (див. 4.4.7);
  3. можливими наслідками відхилення від установлених методик.

Методики з навчання повинні враховувати різні рівні:

  1. відповідальності, здібностей, мовних навичок і освіти; та
  2. ризику.
  3. Інформування, участь і консультування
  4. Інформування

Стосовно небезпеки у сфері ГіБП й особистої системи управління гігієною та безпекою праці організація повинна розробити, запровадити та підтримувати методику(-и) щодо:

  1. внутрішнього інформаційного зв’язку між різноманітними рівнями та функціями організації;
  2. інформування підрядників та інших відвідувачів зони виконання робіт;
  3. отримання та документування відповідних повідомлень від зовнішніх зацікавлених сторін і реагування на них.
  4. Участь і консультування

Організація повинна розробити, запровадити та підтримувати методику(-и), яка забезпечує:

  1. участь співробітників через:
  • належне залучення до ідентифікування небезпек, оцінювання ризиків та визначання засобів управління;
  • належне залучення їх до розслідування інцидентів;
  • залучення до розробляння та аналізування політики й цілей у сфері ГіБП;
  • консультування з приводу будь-яких змін, які впливають на гігієну та безпеку праці;
  • залучення їхніх представників під час розгляду питань ГіБП.

Працівники повинні бути поінформовані про заходи за їх участі та про те, хто є їхнім представником з питань ГіБП;

  1. консультації з підрядниками з приводу змін, які впливають на ГіБП їхніх працівників. Організація повинна забезпечити, щоб, у разі потреби, проводилися консультації з відповідними зовнішніми зацікавленими сторонами з питань ГіБП, які їх стосуються.
  2. Документація

Документація системи управління ГіБП охоплює:

  1. політику та цілі у сфері ГіБП;
  2. опис сфери застосування системи управління ГіБП;
  3. опис основних елементів системи управління ГіБП та їх взаємодій, а також посилання на необхідні документи;
  4. документи, зокрема протоколи, яких вимагає цей стандарт; та
  5. документи, зокрема протоколи, які визначила організація як необхідні для забезпечення дієвого планування, функціювання та управління процесів, пов’язаних з її ризиками у сфері ГіБП.

Примітка. Важливо, щоб для ефективності та результативності цю документацію було зведено до мінімуму.

  1. Управління документацією

Потрібно контролювати документи, які вимагає система управління ГіБП і цей стандарт. Протоколи є документами особливого типу і їх потрібно контролювати відповідно до вимог, наведених у 4.5.4.

Організація повинна розробити, запровадити та підтримувати методику(-и), щоб:

  1. затвердити документи як відповідні перед введенням їх у дію;
  2. проаналізувати та, у разі потреби, актуалізувати і заново затвердити документи;
  3. забезпечити ідентифікацію змін і статусу поточного перегляду документів;
  4. забезпечити наявність відповідних версій чинних документів у місцях застосування;
  5. забезпечити розбірливість і простоту ідентифікації документів;
  6. забезпечити розпізнавання документів зовнішнього походження, які визначила організація як необхідні для планування та функціювання системи управління ГіБП, і контролювання їх розповсюдження; та

д) запобігти ненавмисному використанню застарілих документів і застосувати належне ідентифікування цих документів у разі зберігання їх для будь-якої цілі.

  1. Управління операціями

Організація повинна визначити і спланувати ті роботи та види діяльності, що пов’язані з визначенням ризиків, де потрібно застосовувати контрольні заходи для управління ризиками у сфері ГіБП. Цей підхід повинен охоплювати й управління змінами (див. 4.3.1).

Для цих операцій та видів діяльності організація повинна впровадити та підтримувати:

  1. операційне управління, пристосоване до організації та її діяльності; організація повинна інтегрувати це операційне управління в загальну систему управління ГіБП;
  2. заходи управління, пов’язані з придбаними продуктами, обладнанням та послугами;
  3. заходи управління, пов’язані з підрядниками та іншими відвідувачами зони виконання робіт;
  4. задокументовані методики, які охоплюють ситуації, де їх відсутність може призвести до відхилень від політики та цілей у сфері ГіБП;

е) обумовлені операційні критерії, відсутність яких може призвести до відхилень від політики та цілей у сфері ГіБП.

  1. Готовність до надзвичайних ситуацій і реагування на них

Організація повинна розробити, запровадити та підтримувати методику(-и):

  1. ідентифікування потенційних надзвичайних ситуацій;
  2. реагування на надзвичайні ситуації.

Організація повинна реагувати на надзвичайні ситуації та аварії, що виникають, і запобігати їм або послаблювати пов’язані з ними несприятливі наслідки для ГІБП.

Під час планування свого реагування на надзвичайні ситуації організація повинна враховувати потреби відповідних зацікавлених сторін, наприклад аварійних служб та інших.

Організація також повинна періодично перевіряти свої процедури реагування на надзвичайні ситуації, якщо це можливо, долучаючи, за потреби, відповідні зацікавлені сторони.

Організація повинна періодично аналізувати і, за потреби, переглядати свої методики готовності до надзвичайних ситуацій і реагування на них, особливо після того як мали місце періодичні перевірки і після виникнення надзвичайних ситуацій (див. 4.5.3).

  1. Перевіряння
  2. Моніторинг і вимірювання характеристик діяльності

Організація повинна розробити, запровадити та підтримувати в робочому стані методику(-и) щодо моніторингу та вимірювання характеристик діяльності у сфері ГіБП на постійній основі. Ця(-і) методика(-и) повинна передбачати:

  1. як якісні, так і кількісні вимірювання, відповідно до потреб організації; та
  2. моніторинг ступеня досягнення цілей організації у сфері ГіБП;
  3. моніторинг результативності засобів управління (як здоров’я, так і безпеки);
  4. попереджувальні вимірювання показників діяльності, які дають можливість проводити моніторинг відповідності програм ГіБП засобам управління та операційним критеріям;
  5. реагувальні вимірювання характеристик для моніторингу погіршання здоров’я, інцидентів (зокрема, нещасні випадки, «небезпечні ситуації» тощо) та інших показників, які не відповідають вимогам системи ГіБП;
  6. реєстрування даних, результатів моніторингу та вимірювання, достатніх для забезпечення наступного аналізування необхідності коригувальних і запобіжних дій.

Якщо для моніторингу та вимірювання потрібно обладнання, організація повинна створити й підтримувати у робочому стані методики для калібрування та технічного обслуговування цього обладнання. Записи щодо діяльності з калібрування, обслуговування та їх результати потрібно зберігати.

  1. Оцінювання дотримання правових вимог
  2. Згідно зі своїм зобов’язанням щодо дотримання відповідності [див. 4.2с)] організація повинна розробити, запровадити та підтримувати методику(-и) періодичного оцінювання дотримання відповідності застосовним правовим вимогам.

Організація повинна зберігати записи результатів періодичного оцінювання.

Примітка. Частота періодичного оцінювання може відрізнятися для різних правових вимог.

  1. Організація повинна оцінювати дотримання відповідності іншим вимогам, які вона прийняла (див. 4.3.2).