9.12. Конструкція місця працюючого з електронно-обчислювальними машинами повинна забезпечувати підтримання оптимальної пози працівника.

9.13. Розміри робочого столу повинні забезпечувати оптимальне розміщення на його робочій поверхні використовуваного обладнання (дисплея, клавіатури, принтера) і документів.

9.14. Робочий стілець повинен бути підйомно- поворотним, регульованим за висотою, кутом нахилу сидіння і спинки та відстанню від спинки до переднього краю сидіння.

9.15. Над електричними розетками повинні бути нанесені чіткі написи, що вказують на значення напруги у мережі.

9.16. Робоче місце для проведення ремонтних робіт (вогневих, газонебезпечних та ін.) повинні бути обладнані відповідно до вимог розділу 7 цих Правил.

10. ВИМОГИ ДО ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

10.1. Пожежна безпека під час експлуатації і ремонтів магістральних аміакопроводів повинна відповідати вимогам Закону України „Про пожежну безпеку”, Правилам пожежної безпеки в Україні, затвердженим наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року N 126, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 4 листопада 2004 року за N 1410/10009, та інших нормативних актів з питань пожежної безпеки.

10.2. Пожежну безпеку на підприємстві необхідно забезпечувати виконанням таких вимог:

додержання правил безпечного проведення вогневих робіт;

захист від статичної та атмосферної електрики і вторинних проявів блискавок;

додержання правил зберігання горючих і легкозаймистих матеріалів, балонів зі стисненими і скрапленими газами;

оперативне прибирання розлитих легкозаймистих рідин;

автоматичне вмикання вентиляції в акумуляторних для видалення водню з приміщення під час заряджання акумуляторів;

відсутність пропусків рідкого аміаку і пропан-бутанової суміші через арматуру і фланцеві з’єднання;

наявність пожежної сигналізації;

забезпечення первинними засобами пожежогасіння тощо.

10.3. На території, у будинках і спорудах магістрального аміакопроводу повинен бути встановлений відповідний до категорії їх пожежної небезпеки протипожежний режим.

10.4. Протипожежний режим та розроблення нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки на підприємстві повинні встановлюватися работодавцем у відповідності з Правилами пожежної безпеки в Україні, за-твердженими наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року N 126, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 4 листопада 2004 року за N 1410/10009.

10.5. Усі працівники підприємства повинні бути ознайомлені з вимогами щодо забезпечення протипожежного режиму на інструктажах, під час проходження пожежно-технічного мінімуму, а також на заняттях у системі виробничого навчання.

10.6. Працівники підприємств, які виконують ремонтні роботи на об’єктах магістрального аміакопроводу на договірних засадах, повинні додержуватися встановленого протипожежного режиму.

10.7. Роботодавець визначає обов’язки працівників щодо забезпечення пожежної безпеки, призначає відповідальних за пожежну безпеку окремих будинків, споруд, приміщень, дільниць та інших об’єктів магістрального аміакопроводу, за утримання та експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту.

10.8. Територія НС, РС, ЦРБ та інших об’єктів магістрального аміакопроводу повинна утримуватися у чистоті і систематично очищуватися від відходів виробництва. Сміття, металобрухт, паливно-мастильні матеріали повинні зберігатися у спеціально відведених місцях.

10.9. До усіх будинків і споруд магістрального аміакопроводу повинен бути забезпечений доступ. Під’їзди, підходи до будинків і пожежних резервуарів, а також доступ до первинних засобів пожежогасіння та пожежних гідрантів завжди повинен бути вільним.

Територію протипожежних розривів між будинками не дозволяється використовувати для зберігання матеріалів, тари та для стоянки автотранспорту.

10.10. Не дозволяється залишати на відкритих площадках тару з легкозаймистими і горючими рідинами, а також балони зі стисненими і скрапленими газами, ацетиленові генератори з залишком невідпрацьованого карбіду кальцію.

10.11. На території насосних і роздавальних станцій, на вибухопожежонебезпечних і пожежонебезпечних об’єктах і в приміщеннях магістрального аміакопроводу повинні бути вивішені знаки, що забороняють користуватися відкритим вогнем, відповідно до державного стандарту СРСР “ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности”, затвердженого постановою Держстандарту СРСР від 24 травня 1976 року № 1267 (із змінами) ( далі - ГОСТ 12.4.026-76).

Палити дозволяється лише в спеціально відведених за узгодженням з пожежною охороною місцях з написом „Місце для паління”, обладнаних бочкою з водою або ящиком з піском.

10.12. Усі електроустановки повинні бути захищені апаратами захисту від струмів короткого замикання та інших несправностей, які можуть призвести до пожежі. Плавкі вставки запобіжників повинні бути калібровані з зазначенням на клеймі номінального струму вставки (клеймо ставить завод-виготовлювач або електротехнічна лабораторія).

10.13. Для підтримання пристроїв захисту від блискавки у справному стані необхідно регулярно проводити їх ревізію: для будинків і споруд I та II категорій із захистом від блискавки – щорічно, для III категорії – не рідше одного разу на три роки зі складанням акта, в якому зазначають виявлені дефекти. Усі виявлені пошкодження і дефекти повинні бути негайно усунені.

10.14. Для захисту від статичної електрики необхідно заземлювати усі металеві і електропровідні неметалеві частини устаткування та електрообладнання.

Під час виконання зливо-наливних операцій аміаковози, автоцистерни скрапленого пропан-бутану підключають до заземлювального пристрою.

10.15. Системи автоматичного виявлення і гасіння пожежі на насосних станціях магістрального аміакопроводу і в ЦПУ підтримують у роботоздатному стані і періодично перевіряють відповідно до інструкцій з їх експлуатації.

10.16. При автоматичному сигналі про загоряння в насосному або

електричному модулі насосної станції (світловий і звуковий сигнали) у разі виникнення пожежі обслуговуючий персонал зобов’язаний залишити приміщення протягом 10 секунд і щільно зачинити двері.

10.17. При спрацьовуванні сигналізації вмикається система вуглекислотного пожежогасіння.

Насосна станція автоматично відключається і переводиться на роботу через байпас.

10.18. Причинами виникнення пожеж можуть бути:

порушення режиму перекачування аміаку і правил наповнення аміаковозів;

застосування інструментів і матеріалів, що не відповідають вимогам пожежної безпеки;

порушення мащення насосів;

неправильна експлуатація або відсутність захисту від статичної та атмосферної електрики і вторинних проявів блискавок;

порушення правил експлуатації балонів зі стисненими і скрапленими газами;

порушення правил експлуатації групових резервуарних установок для зберігання скрапленого газу, зливання скрапленого газу з пропановозів у ємності;

несправність трубопроводів, арматури, технологічного устаткування, різних механізмів і приладів;

експлуатація несправних систем опалення, електронагрівних систем опалення, електронагрівних приладів, електрообладнання (електричних ліній, електродвигунів, систем освітлення тощо);

порушення правил зберігання промасленого обтирального матеріалу, несвоєчасне прибирання його;

несвоєчасне прибирання сухої трави, сміття, горючих виробничих відходів, захаращеність приміщень, площадок;

допуск на територію НС і РС автомашин, необладнаних іскрогасниками;

порушення правил протипожежного режиму під час проведення вогневих робіт на постійних зварювальних площадках, ЦРБ, території НС і РС, лінійній частині магістрального аміакопроводу тощо;

застосування відкритого вогню для відігрівання замерзлих трубопроводів, частин запірної арматури та з іншою метою;

використання горищних приміщень для зберігання матеріалів. Горищні приміщення повинні бути постійно замкнені, слухові вікна – закриті;

зберігання і транспортування балонів з киснем разом з горючими і легкозаймистими рідинами і газами, жирами і маслами;

недбале поводження з вогнем, залишення без нагляду нагрівних приладів, паління у заборонених місцях тощо;

несправність або відсутність систем автоматичного пожежогасіння або пожежної сигналізації;

неналежні пожежний нагляд та інструктаж персоналу, відсутність інструкцій з пожежної безпеки на об’єктах.

10.19. У разі виникнення пожежі працівник зобов’язаний:

терміново повідомити по телефону в пожежну охорону;

інформувати оператора диспетчерської служби підприємства;

евакуювати людей з території, де виникла пожежа;

за необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо);

приступити до гасіння пожежі за допомогою наявних засобів пожежогасіння.

10.20. В усіх виробничих, допоміжних та підсобних приміщеннях насосних, НС, РС, ГПС, ЦРБ, ЦПУ, матеріальних складах та на відкритих стоянках техніки повинні бути встановлені первинні засоби пожежогасіння і протипожежний інвентар відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 4 листопада 2004 року за № 1410/10009.

10.21. Не дозволяється використовувати пожежний інвентар і устаткування для господарських потреб, не пов’язаних з пожежогасінням.

10.22. Для оперативного визначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння на добре видимих місцях встановлюють вказівні знаки висотою 2,0-2,5 м відповідно до ГОСТ 12.4.026-76.

10.23. Спеціальні пожежні щити (стенди) для розміщення первинних засобів встановлюють відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні,

затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 4 листопада 2004 року за № 1410/10009.

На пожежному щиті (стенді) розміщують ті первинні засоби пожежогасіння, які використовують у даному приміщенні, споруді, установці.

10.24. Пожежні щити (стенди) і засоби пожежогасіння фарбують у відповідний колір згідно з чинними стандартами.

10.25. Виробничі та інші приміщення повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння відповідно до Типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 2 квітня 2004 року № 151, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 554/9153.

Типи вогнегасників та норми їх належності, які визначаються категорією та площею приміщення і класом пожежі, наведені у таблицях 4 - 6.

Норми належності порошкових вогнегасників

Таблиця 4

№ з/п

Гранична захищувана площа, м2

Клас

можливої пожежі

Мінімальна кількість порошкових вогнегасників

переносний вогнегасник (з газом витискувачем у балоні або закачаним) із зарядом вогнегасної речовини, кг

пересувний вогнегасник (з газом витискувачем у балоні або закачаним) із зарядом вогнегасної речовини, кг

5

6

8

9

12

20

50

100

150

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

1. Приміщення категорій А, Б, а також В за наявності горючих газів і рідин

1.1.

до 25 включно

А, В, С, (Е)

2

2

1

1

1

1.2.

> 25 до 50 включно

А, В, С, (Е)

3

3

2

2

2

1.3.

> 50 до 150 включно

А, В, С, (Е)

4

4

3

3

2

1

1.4.

> 150 до 250 включно

А, В, С, (Е)

6

6

4

4

3

2

1

1.5.

> 250 до 500 включно

А, В, С, (Е)

8

8

6

6

4

3

2

1

1.6.

> 500 до 1000 включно

А, В, С, (Е)

16

16

12

12

8

4

3

2

1

Продовження таблиці 4

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

1.7.

> 1000

А,

В, С,

(Е)

на першу 1000 м2 площі числові значення кількості вогнегасників згідно з пунктом 1.6 таблиці 4, на кожні наступні: 50 м2 – згідно з пунктом 1.2 таблиці 4; 150 м2 – згідно з пунктом

1.3 таблиці 4; 250 м2 – згідно з пунктом 1.4 таблиці 4; 500 м2 – згідно з пунктом 1.5 таблиці 4; 1000 м2 – згідно з пунктом 1.6

таблиці 4

2. Приміщення категорій В за відсутності горючих газів і рідин

2.1.

до 50 включно

А, (Е)

2

2

1

1

1

2.2.

> 50 до 100 включно

А, (Е)

3

3

2

2

2

2.3.

> 100 до 300 включно

А, (Е)

4

4

3

3

2

1

2.4.

> 300 до 500 включно

А, (Е)

6

6

4

4

3

2

1

2.5.

> 500 до 1000 включно

А, (Е)

9

9

7

7

5

3

2

1

2.6.

> 1000

А, (Е)

на першу 1000 м2 площі числові значення кількості вогнегасників згідно з пунктом 2.5 таблиці 4, на кожні наступні: 50 м2 – згідно з пунктом 2.1 таблиці 4; 100 м2 – згідно з пунктом 2.2 таблиці 4; 300 м2 – згідно з пунктом 2.3 таблиці 4; 500 м2 – згідно з пунктом 2.4 таблиці 4; 1000 м2 – згідно з пунктом 2.5 таблиці 4