VI. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС МОНТАЖУ ДЕРЕВ'ЯНИХ, СТАЛЕВИХ, ЗАЛІЗОБЕТОННИХ КОНСТРУКЦІЙ І ВИКОНАННЯ ВНУТРІШНЬООЗДОБЛЮВАЛЬНИХ РОБІТ

6.1. Вимоги безпеки під час монтажу дерев'яних конструкцій

1. Стропувати елементи дерев'яних конструкцій необхідно відповідно до вимог НПАОП 0.00-5.04-95.

2. Дерев'яні конструкції під час їх монтажу повинні бути звільнені від гака підйомного механізму (крана, щогли тощо) після закріплення цих конструкцій відповідно до вимог ПВР постійними або тимчасовими розчалками та перевірки надійності закріплення.

3. Не дозволяється нагромаджувати дерев'яні конструкції під час їх монтажу без відповідного їх закріплення.

4. Навантаження на дерев'яні конструкції будівель, які готуються до демонтажу, повинні бути заздалегідь зняті та передані на надійні частини будівлі або на ґрунт.

5. Під час виконання робіт, пов'язаних з частковою заміною дерев'яних стільців, що погнили, необхідно встановлювати тимчасові кріплення для попередження їх обвалення.

Замінювати стільці необхідно послідовно, не більше двох водночас.

6. Під час заміни та підведення окремих вінців у дерев'яних рубаних будівлях, а також заміни дерев'яних стільців не дозволяється підіймати будівлі вагами-важелями.

Для вивішування будівель повинні застосовуватися домкрати.

7. До початку підняття будівлі домкратами для попередження обвалу частин стін і перекриття необхідно ретельно оглядати стан несучих конструкцій (горищні перекриття, систему крокв тощо).

8. Під час ремонту будівель із заміною міжповерхових перекриттів (балок, накату, підлоги) не дозволяється виконувати роботи одночасно на двох поверхах по одній вертикалі без попереднього влаштування між ними суцільного щільного настилу.

9. Посилення трухлявих кінців балок дозволяється лише після попереднього зміцнення балки та відповідної частини накату підпорами знизу з розшивкою стійок.

10. Під час заміни балок у перекриттях та підведення вінців у верхніх частинах дерев'яних стін на висоті більше ніж 1 м для затягування колод та брусів повинні влаштовуватися міцні та зручні засоби підмощування або риштування.

11. Не дозволяється укладати балки, стоячи на стіні.

12. Під час часткової заміни непридатних балок повинен бути влаштований тимчасовий настил по суміжних міцних балках.

Перегородки, що спираються на ці балки, повинні бути укріплені до початку робіт.

13. Не дозволяється ходити по накату та підшивці стелі, а також складати на них будівельний матеріал під час улаштування та часткової заміни заповнень між балками.

У разі потреби пересування балками на них слід покласти тимчасовий настил завширшки не менше ніж 0,7 м, а під час перенесення матеріалів - не менше ніж 1 м.

Дошки для настилу повинні бути завтовшки не менше ніж 50 мм.

14. Укладати балки міжповерхових і горищних перекриттів, підшивати стелю та укладати накати необхідно тільки з риштувань.

15. Під час заміни перекриттів, уражених хатнім грибком або жучком, усю мастику та засипку необхідно вилучати з накатів поверху, який ремонтується.

Не дозволяється складати вилучену мастику та засипку на сусідні ділянки перекриття.

Роботу необхідно виконувати із засобів підмощування, міцно встановлених на нерухомих частинах перекриття, під наглядом відповідальної особи.

16. Під час монтажу ферм висоту робочого настилу риштування та положення його щодо опор ферми необхідно влаштовувати з таким розрахунком, щоб працівники, які приймають і монтують ферми, мали змогу виконувати роботу, не сходячи з настилу і не стаючи на опору ферми.

17. Під час монтажу дерев'яних конструкцій на висоті більше ніж 1,3 м, у разі неможливості влаштування площадок чи риштувань з огорожами працівники повинні бути забезпечені запобіжними поясами, які закріплюються до надійних конструкцій.

18. Установлювати риштування для монтажу стін з колод необхідно по всьому периметру стін, розташовуючи робочі настили не рідше ніж через кожні 1,2 м по висоті.

Не дозволяється виконувати монтаж стін з колод, перебуваючи на стіні.

6.2. Вимоги безпеки під час антисептичної та вогнезахисної обробки деревини

1. До робіт з обробки деревини антисептичними та вогнезахисними розчинами, з приготування відповідних розчинів, а також із навантаження та розвантаження хімічних матеріалів не дозволяється допускати осіб з хворою шкірою - із саднами, опіками, потрісканою або подразненою шкірою.

2. Приміщення та майданчики для зберігання та приготування антисептичних і вогнезахисних розчинів необхідно розташовувати відповідно до вимог "ССБТ. Строительство. Работы антикоррозионные. Требования безопасности" (ГОСТ 12.3.016-87).

3. Готувати антисептичні та вогнезахисні розчини необхідно на відкритих відокремлених майданчиках або в окремих приміщеннях, забезпечених вентиляцією.

4. Під час приготування сумішей необхідно вживати заходів проти розпилювання та розбризкування отруйних речовин.

5. Транспортувати антисептики слід у щільній, неушкодженій тарі.

Тара повинна мати написи "отруйно", "вогненебезпечно".

Тара з-під хімічних матеріалів для антисептичної та вогнезахисної обробки деревини повинна бути знешкоджена або спалена.

6. Ванни, заповнені антисептичним розчином, повинні бути закриті кришками.

7. Не дозволяється просочувати конструкції антисептиками під час виконання над ними або під ними будь-яких інших робіт.

8. Наносити сухі антисептичні суміші слід у безвітряну погоду та за відсутності протягів.

9. Щоб уникнути здування сухої антисептики, деревину, оброблену антисептиком, потрібно негайно покрити водонепроникною плівкою.

6.3. Вимоги безпеки під час монтажу сталевих і залізобетонних конструкцій

1. Стропувати елементи конструкцій і устаткування необхідно відповідно до вимог НПАОП 0.00-5.04-95.

2. Елементи конструкцій, які монтуються, повинні бути очищені від бруду та іржі до їх підіймання.

3. Елементи конструкцій або устаткування під час переміщення необхідно стримувати від розгойдування й обертання гнучкими відтяжками.

4. Підвісні монтажні площадки, драбини та інше пристосування, необхідне для виконання робіт на висоті, слід встановлювати та закріплювати на конструкціях до підйому цих конструкцій.

5. Наносити антикорозійне покриття та фарбувати конструкції і устаткування, які збираються на будівельному майданчику, необхідно до їх монтажу.

Після монтажу конструкцій наносити антикорозійне покриття та фарбувати їх необхідно тільки в місцях стиків або з'єднань конструкцій.

6. Монтаж вузлів устаткування та ланок трубопроводів і повітропроводів поблизу електричних мереж (у межах відстані, що дорівнює найбільшій довжині вузла або ланки, що монтується) необхідно виконувати після зняття напруги відповідно до вимог НПАОП 40.1-1.01-97, НПАОП 40.1-1.21-98 та розділу II цих Правил.

6.4. Вимоги безпеки під час виконання штукатурних робіт

1. Внутрішні штукатурні роботи, а також установка збірних карнизів і ліпних прикрас усередині приміщення повинні виконуватися з риштувань або пересувних столиків, які відповідають вимогам ГОСТ 24258-88, ГОСТ 26887-86, ГОСТ 28012-89.

2. Штукатурити окремі дрібні місця всередині приміщення на висоті треба з міцних риштувань або з приставних драбин, які забезпечені "башмаками" та відповідають вимогам ГОСТ 26887-86.

Застосовувати драбини-стрем'янки дозволяється тільки для виконання дрібних штукатурних робіт в окремих місцях.

Не дозволяється упирати підмощування на прилади опалювання, на раковини тощо.

3. Зовнішні штукатурні роботи повинні виконуватися з підвісних засобів підмощування або пересувних баштових риштувань, які відповідають вимогам ГОСТ 24258-88, ГОСТ 26887-86, ГОСТ 28012-89.

4. Для висотних будівель повинні застосовуватися висячі люльки.

5. Підвісні підмощування повинні мати висувні площадки із замками, що унеможливлюють опускання площадки в разі обриву канатів.

6. Рукоятки механізмів для підіймання риштувань під час роботи повинні бути зняті.

7. Штукатурити зовнішні віконні укоси в разі відсутності підвісних засобів підмощування необхідно із захисних настилів, укладених на "пальці", що закріплені в отворах, або з люльок.

8. Штукатурити внутрішні віконні укоси необхідно при закритих віконних отворах, а якщо це неможливо зробити, працівники повинні бути забезпечені запобіжними поясами.

Запобіжний пояс повинен бути закріплений до надійної частини будівлі.

9. Не дозволяється на сходових клітках виконувати роботи з приставних драбин.

10. Не дозволяється до розчину кольорової штукатурки додавати отруйні фарби (свинцевий сурик, крон тощо).

11. Кислота для протравлювання штукатурки фасадів повинна доставлятися на робоче місце розбавленою.

12. Між мотористом розчинонасоса та оператором, який виконує штукатурні роботи, повинен бути встановлений зв'язок справно діючою сигналізацією з використанням радіозв'язку, а моторист зобов'язаний уважно стежити за сигналами пуску та зупинки насоса.

Не дозволяється експлуатувати розчинонасос без сигналізації.

13. Під час подачі розчину цементогарматою необхідно:

стежити за тим, щоб тиск повітря в цементогарматі не перевищував граничного;

уживати заходів, щоб під час вилучення пробок, що утворилися в шлангу, матеріал, який раптово вирвався із сопла, не заподіяв шкоди працівникам, які експлуатують або обслуговують цементогармату;

періодично перевіряти справність запобіжного клапана компресора шляхом підвищення тиску повітря до наближення стрілки манометра до межі граничного тиску.

14. У місцях проходу працівників шланги розчинонасоса повинні бути накриті запобіжними містками.

6.5. Вимоги безпеки під час виконання ізоляційних робіт

1. Під час виконання ізоляційних робіт необхідно виконувати вимоги ГОСТ 12.3.016-87 та цих Правил.

2. Під час застосування пеку або кам'яновугільної смоли необхідно дотримуватися вимог НАПБ А.01.001-04, Правил пожежної безпеки на залізничному транспорті, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 01.07.97 N 240, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 24.09.97 за N 440/2244 (далі - НАПБ В.01.010-97/510).

3. Не дозволяється для підігрівання бітумної мастики всередині приміщень застосовувати відкритий вогонь.

4. Під час виконання ізоляційних робіт усередині ємностей або в закритих приміщеннях повинні бути забезпечені їх провітрювання та місцеве електроосвітлення від електромережі напругою не вище 12 В з арматурою у вибухобезпечному виконанні відповідно до вимог "ССБТ. Строительство. Нормы освещения строительных площадок" (ГОСТ 12.1.046-85) і ГОСТ 12.1.013-78. Електроприводи всіх механізмів, робочі органи яких містяться в ємностях, повинні бути знеструмлені та відключені від електродвигунів.

Ємності, у яких проводитимуться роботи, повинні бути виведені з експлуатації, звільнені від продуктів, речовин, відключені від усіх комунікацій, очищені, охолоджені, провентильовані.

Доступ працівників у середину ємностей, що мають верхні та нижні люки, повинна здійснюватися тільки через нижній люк. Спуск працівника у відкриту ємність повинен проводитися по переносній драбині, що має зверху крюки для зачіплювання за край ємності. Тривалість перебування працівника всередині ємності та тривалість його відпочинку встановлюються інструкцією з виконання робіт усередині ємності залежно від умов виконуваних робіт.

5. Перед початком ізоляційних робіт усередині ємностей усі електродвигуни повинні бути знеструмлені, технологічні трубопроводи заглушені.

Під час проведення робіт усередині ємкостей повинні бути вивішені попереджувальні знаки.

6. Під час виконання робіт із застосуванням гарячого бітуму двома та більше робочими ланками відстань між ними повинна бути не менше ніж 10 м.

7. Скловата та шлаковата повинні подаватися до місця виконання робіт у контейнерах або пакетах, виключаючи їх розпорошення.

8. Кінці в'язального дроту не повинні виступати над поверхнею після закріплення ізоляційного покриття конструкцій або устаткування теплоізоляційними матеріалами.

9. Теплоізоляційні роботи на технологічному устаткуванні та трубопроводах повинні виконуватися відповідно до вимог "ССБТ. Строительство. Работы по тепловой изоляции оборудования и трубопроводов. Требования безопасности" (ГОСТ 12.3.038-85) і, як правило, до їх установки.

10. Під час приготування ґрунтовки, що складається з розчинника і бітуму, необхідно розплавлений бітум уливати в розчинник.

Не дозволяється вливати розчинник у розплавлений бітум.

11. Під час використання будівельних матеріалів та мінеральної будівельної сировини як оздоблювальних та ізоляційних матеріалів з визначеним умістом природних радіонуклідів треба дотримуватися вимог "СРББ. Регламентовані радіаційні параметри. Допустимі рівні", затверджених наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 24.07.97 N 124 (ДБН В.1.4-1.01-97).

6.6. Вимоги безпеки під час виконання малярних робіт

1. Під час виконання малярних робіт необхідно дотримуватися вимог "ССБТ. Строительство. Работы окрасочные. Требования безопасности" (далі - ГОСТ 12.3.035-84), НАПБ А.01.001-04, НАПБ В.01.010-97/510 та СНиП III-4-80*.

2. Перед початком виконання малярних робіт у приміщеннях повинна бути знята напруга в електромережі.

3. Лакофарбувальні матеріали повинні готуватися, як правило, централізовано.

Не дозволяється готувати малярні суміші на робочому місці.

4. Приміщення для приготування фарб повинні бути забезпечені примусовою витяжною вентиляцією та відповідати вимогам НАПБ А.01.001-04, НАПБ В.01.010-97/510, ГОСТ 12.3.035-84.

5. Кратність обміну повітря в приміщеннях для приготування фарб приймається за розрахунком відповідно до вимог СниП 2.04-05-91.

6. Не дозволяється готувати малярні суміші із застосуванням несертифікованих розчинників та лакофарбувальних матеріалів.

7. Під час фарбування діючих обігрівальних приладів і труб центрального опалення, а також під час випалювання старої масляної фарби паяльною лампою або електричним феном необхідно провітрювати приміщення природною або примусовою витяжною вентиляцією.