3.1.1.4 Направляти перфоратор строго по осі шпура, інакше можлива поламка бура.

3.1.1.5 Під час буріння необхідно управляти краном регулятора тиску колонки, щоб перфоратор весь час підтримувався в напрямі бура, не опускався і не відхилявся убік, оскільки при цьому може заклинити бур.

3.1.1.6 При забурюванні шпурів телескопний перфоратор необхідно тримати за ручку з невеликим нахилом, щоб падаючі дрібні шматки породи не потрапили на руки.

3.1.1.7 При різкому збільшенні швидкості бура, слід негайно ослабити натиск на перфоратор і збільшити подачу води в шпур, інакше відбудеться заклинювання бура в шпурі або псування поворотного пристрою перфоратора.

3.1.1.8 Витягувати застряглий бур слід тільки спеціальним ключем.

3.1.1.9 При зміні бура слід остерігатися випадкового включення перфоратора. Для цього потрібно стежити, щоб перфоратор був надійно закріплений на пневмопідтримуючий колонці, а окремі вузли колонки були справними.

3.1.1.10 При бурінні колонка повинна упиратися в тверду корінну породу або в підкладену під упор дошку.

3.1.1.11 При пориві шланга або трубопроводу треба негайно перекрити повітря на найближчому вентилі.

3.1.1.12 Прохідник зобов'язаний добре знати паспорт буропідривних робіт і беззаперечно виконувати його параметри при проведенні виробок.

3.1.1.13 Прохідка кожної виробки повинна виконуватись за заданим маркшейдерським напрямком. В процесі проведення виробок прохідник зобов'язаний перевірити по схилах напрям. Буріння шпурів без перевірки напрямку виробок не допустимо.

3.2 Заходи безпеки при бурінні шпурів агрегатами і комплексами. 3.2.1 При бурінні шпурів прохідницькими машинами і комплексами необхідно:

3.2.1.1 При пересуванні бурової каретки:

3.2.1.1.1 Для транспортування бурової каретки по гірничих виробках за допомогою електровоза застосовувати спеціальні зачепні пристрої.

3.2.1.1.2 Самохідним рухом бурової каретки управляти, знаходячись на майданчику пульта керування установки.

3.2.1.2 Під час експлуатації бурових кареток необхідно дотримуватись наступних правил:

3.2.1.2.1 Не можна допускати упор автоподатчиків в поверхню забою і ударів їх об стінки забою і між собою.

3.2.1.2.2 Під час вибухових робіт бурову каретку прибрати на безпечну відстань від забою, не менш як 50 м від місця вибуху.

3.2.1.2.3 Не можна знаходитися попереду каретки при подачі автоподатчиків на забій.

3.2.1.3 При бурінні площа забою умовно ділиться на дві зони, які оббурюються відповідними маніпуляторами. Буріння шпурів необхідно починати маніпуляторами у верхній частині забою, іншими в цей час бурити врубові шпури з поступовим пересуванням обома маніпуляторами в нижню частину забою по своїй стороні.

3.2.1.4 Дозволяється оббурювання правої сторони забою лівим маніпулятором і навпаки, за умови розкріплювання непрацюючого маніпулятора в грунт або стінку виробки.

3.2.1.5 Після встановлення каретки в забої необхідно її загальмувати і включити пневмодомкрати.

3.2.1.6 Під час роботи прохідник повинен стежити за роботою контрольно-регулюючої апаратури і підтримувати оптимальні режими буріння.

3.2.1.7 Не можна залишати бурову каретку без нагляду під час її роботи в забої, знаходитися самому в небезпечній зоні працюючих перфораторів податчиків і домкратів.

3.2.1.8 У разі заклинювання штанги в шпурі поперемінно, включаючи подачу і реверс, «розгойдати» штангу і витягнути її з шпура, не залишаючи пульта управління кареткою, при цьому ударник і обертач перфоратора повинні бути включені.

3.2.1.9 Після закінчення буріння, перед заряджанням і вибухом, бурову каретку встановити на безпечній відстані від забою, але не менш як 50 м від місця вибуху.

3.3 Заходи безпеки при проведенні гірничих виробок із застосуванням комплексу КПІЗ, КПВ-4, КПН-4а, КП-1.

3.3.1 До робіт щодо проведення підняттєвих виробок із застосуванням прохідницьких комплексів допускаються особи, що мають права прохідника, пройшли спеціальне навчання, склали іспити і одержали відповідне посвідчення на право обслуговування прохідницьких комплексів.

3.3.2Підійматися в забій підняттєвих виробок дозволяється тільки при зниженні концентрації шкідливих газів до санітарних норм, але не раніше, ніж через 60 хвилин після початку провітрювання.

3.3.3Після вибухових робіт необхідно перевірити- кріплення секцій монорельса між собою і до стінки виробки. Вибирання боків і забою підняттєвих виробок від навислих кусків породи виконувати під захистом "парасольки", при цьому на платформі може перебувати тільки один прохідник. Поміст після бурових робіт обмити водою.

На помості необхідно мати комплексні засоби індивідуального пересування по монорельсу відповідно числу працюючих. Один комплект таких засобів повинен знаходитися в камері.

3.3.4 При бурінні шпурів у вертикальних виробках з використанням комплексів прохідник зобов'язаний перебувати на робочому майданчику, а перфоратор на платформі.

3.3.5 Платформа прохідницького комплексу повинна бути застрахована до монорельса запобіжним ланцюгом, а прохідник, знаходячись на платформі, монтажним поясом.

3.3.6 Щоб уникнути нещасних випадків, аварій при використанні прохідницьких комплексів, комбайнів, бурових установок прохідник зобов'язаний виконувати вказівки щодо експлуатації і обслуговування, основні правила техніки безпеки, передбачені заводською інструкцією і Проектом організації робіт.

3.3.7При виконанні робіт з буріння, в забої не повинні виконуватися паралельно інші роботи.

3.3.8 При проходці підняттєвих із застосуванням комплексів не рекомендується:

3.3.8.1 Працювати при несправному комплексі, а також за відсутності або несправності необхідних запобіжних пристроїв (пристосувань).

3.3.8.2 Перебувати під підняттєвим при виконанні робіт з помосту, його руху, а також при кріпленні і виконанні робіт при проведенні розтинів підповерхових виробок.

3.3.8.3 Перевозити незакріплене устаткування, інструменти і пристосування, а також вибухові матеріали без підривника.

3.3.8.4 Бурити і провітрювати забій без води.

3.3.8.5 Бурити з платформи, не підвішеної до монорельса запобіжним ланцюгом.

3.3.8.6 Працювати на платформі без монтажного поясу.

3.3.8.7 Спускатися і підійматися по монорельсу за допомогою індивідуальних засобів пересування одночасно двом прохідникам при аварійній обстановці.

3.4 Заходи безпеки при прибиранні і навантаженні гірничої маси. 3.4.1 Прибирання породи скреперними установками:

3.4.1.1 Скреперна лебідка в забої встановлюється строго горизонтально під прямим кутом до осі виробки. З одного боку її залишається прохід шириною не менше 0,7 м для ведення монтажних робіт.

3.4.1.2 При проведенні горизонтальних гірничих виробок для навішування тупикового блочка застосовуються металеві штирі з проушинами (клини). Металевий штир вставляється в наперед пробурений шпур завглибшки 0,5-0,7 м і зміцнюється клином.

3.4.1.3 У слабких тріщинуватих породах для навішування тупикового блочка застосовується дерев'яна стійка, яка встановлюється в забої вертикально або горизонтально, кінці стійки закладаються в лунки і заклинюються. Блочок прикріпляється до стійки за допомогою петлі з троса.

3.4.1.4 При прибиранні породи прохідник не повинен відходити від лебідки, а також дозволяти кому-небудь управляти нею.

3.4.1.5 Двигун лебідки повинен запускатися без завантаження з важелями гальмам, відкинутими на корпус лебідки.

3.4.1.6 Під час прибирання породи стежити за рухом скрепера за станом скреперної доріжки. При появі сигналів зупинити скреперну лебідку, відключити пускач і з'ясувати причину подачі сигналу. Незрозумілий сигнал завжди вважати як сигнал «СТОП!».

3.4.1.7 Під час роботи скреперної лебідки не виконувати будь-які роботи з ремонту, навішуванню блочка, счалці канатів, обрубці кінців дроту, що стирчать. При зупинці, навіть короткочасно, необхідно відключити електродвигун.

3.4.1.8 При пориві каната счалку його і обрубування дроту, що стирчить, заміну канатів виконувати в запобіжних окулярах з використанням пристосування для рубки каната.

3.4.1.9 3 метою недопущення нещасних випадків прохіднику не рекомендується.

3.4.1.9.1 Братися руками за канат під час руху.

3.4.1.9.2 Виконувати прибирання породи при знаходженні сторонніх осіб на скреперній доріжці, в зоні руху канатів, скрепера.

3.4.1.9.3 Переходити через канати скреперної лебідки під час роботи.

3.4.1.9.4 Працювати без запобіжних огорож частин скреперної лебідки, що обертаються.

3.4.1.9.5 Знаходитися на породі при заповненні рудозвалочного підняттєвого до рівня грохотних гратів.

3.4.1.9.6 Розміщувати прибрану породу із забою по виробці з уникненням заповнення її перетину більше 1/3.

3.4.1.9.7 Перетягувати скрепер через грохот до скреперної лебідки і залишати скрепер на грохотних ґратах.

3.4.2 Прибирання і навантажування породи машинами ковшового типу.

3.4.2.1 При транспортуванні навантажувальних машин, їх експлуатацію (обслуговування) прохідник зобов'язаний виконувати згідно з вимогами «Інструкції з охорони праці для машиніста навантажувальної машини».

3.4.2.2 Перед початком навантажування прохідник повинен прибрати стопорний палець, яким стопориться поворотна плита машини з візком.

3.4.2.3 Керування машиною забезпечується рукоятками, які займають автоматично нейтральне положення при припиненні дії на них рук.

3.4.2.4 Під час зупинки навантажувальної машини, а також при віддаленні від неї навіть на нетривалий час, прохідник повинен відключити подачу повітря.

3.4.2.5 Перед транспортуванням навантажувальної машини по відкотних виробках необхідно застопорити фіксатором поворотну плиту, підняти підніжку і закріпити її крюком за скобу, приварену на лівому щиті, відключити редуктор від двигуна. Ківш навантажувальної машини повинен бути піднятий і закріплений фіксатором.

3.4.2.6 Для запобігання травмування прохідника від випадкового падіння з ковша кусків породи не перенавантажувати ківш при навантаженні.

3.4.2.7 Пуск навантажувальної машини в роботу виконується після подачі звукового сигналу при появі сторонніх осіб в зоні дії машини роботи необхідно негайно зупинити.

3.4.2.8 При керуванні машиною прохідник повинен стояти на підніжці. Всі дії щодо керування машиною повинні виконуватись спокійно, чітко і плавно.

3.4.2.9 Прохіднику не рекомендується:

3.4.2.9.1 Передавати керування машиною іншій особі.

3.4.2.9.2 Проводити будь-які роботи поблизу працюючої машини.

3.4.2.9.3 Виконувати різні роботи і поточний ремонт під ковшом, що знаходиться в підведеному положенні і утримуваному тільки тяговим ланцюгом без стопоріння його фіксатором і установки поперечних стержнів.

3.4.2.9.4 Пересуватися по виробці паралельно рухомому транспорту (потягу), а також при маневрових роботах. Під час супроводження рухомого складу, прохідник повинен знаходитися на безпечній відстані: при заїзді в забій - попереду, при виїзді із забою - ззаду.

3.4.2.10 В процесі прибирання породи необхідно виконувати нарощування шляхів. Тимчасові шляхи підводяться впритул до забою, укладаються ланками по 6 метрів на грунт виробки і висуваються в процесі проведення виробки. Використовуються рейки висувних кінців такого ж типу, що і постійно укладені набік або вгору підошвою. Уклін перехідної дільниці з постійного шляху на тимчасовий не повинен допускати мимовільного руху складу і повинен бути не більш 001.

3.4.2.11 До роботи щодо укладання шахтного постійного шляху допускаються прохідники, що мають на це право, проінструктовані гірничим майстром на місці виконання робіт.

3.5 Укладання рейкових шляхів.

3.5.1 Перед початком укладання рейкового шляху прохідник доставляє рейки на спеціальних візках - вагонетках. Укладання їх виконується рівно, оскільки неправильно укладені рейки при експлуатації можуть розсипатися і викликати аварію. При доставці візка з рейками за допомогою електровоза не дозволяється на ньому їхати або супроводжувати його, йдучи поряд. Зчеплення візка, вагонетки з електровозом виконувати, тільки використовуючи жорстке зчеплення необхідної довжини.

3.5.2 Перед настилом нових рейкових шляхів прохідник повинен з'ясувати, з яким уклоном і в який бік повинні укладатися шляхи, захистити ділянку роботи з двох боків спеціальними, попереджувальними знаками на відстані 80 м від місця роботи.

3.5.3 Переносити по виробках рейки, шпали, громіздкі інструменти і пристосування можна лише при зупиненому русі. Для перенесення до місця роботи рейок, шпал повинні використовуватися кліщі. Кліщі повинні бути без надломів і тріщин з неспрацьованим шарнірним болтом.

3.5.4 Виконувати дорожні роботи необхідно обережно, не торкаючись контактного дроту і електричних кабелів, при забиванні милиць не допускати знаходження людей спереду працюючого або ззаду.

3.5.5 Вільні проходи для людей на всьому протязі виробки повинні влаштовуватися з одного боку.

3.5.6 Рихтування шляху необхідно виконувати ломами. Ломи під підошву рейок необхідно заводити під кутом не менше 45° і на глибину 15-20 см.

3.5.7 Стики рейкового шляху повинні розташовуватися між шпалами, зазор між рейками приймається не більш як 4-6 мм, перевищення висоти рейок на стику не більш як 2-4 мм. Відхилення від встановленої ширини колії, як на прямолінійних ділянках, так і на закруглюючих не повинно перевищувати 4-6 мм по розширенню і 2-4 по звуженню.

3.5.8 Після укладання і рихтування шляху виконується засипка простору між шпалами баластом на 2/3 висоти шпал.

3.5.9 По закінченню робіт рейковий шлях перевіряється за шаблоном, рівнем і напрямом.

3.6 Керування самохідними вагонами і вагонами з донним розвантаженням.

3.6.1 По виробках самохідні вагони повинні пересуватися із швидкістю, що забезпечує безпеку руху, але не більш як 20 км/год.

3.6.2 Під час розминання самохідних вагонів швидкість їх повинна бути знижена до 10 км/год. Робочий тиск повітря в провідних колесах повинен бути не менш як 5 кг/см", а відомих колесах не перевищувати 4,3 кг/см .

3.6.3 Застосування вагонів ВПК-7,5, ВПК-10 дозволяється при мінімальній площі перетину виробки 7,6 м2 і радіусах закруглення не менш як 20 м.