- включати самостійно генератор, це повинен зробити електромонтер;

- робити який-небудь ремонт;

- доторкатися до високочастотних проводів;

- входити в приміщення генераторної;

- допускати зіткнення поверхні труб зі струмоведучими елементами, торкатися труби під час нагрівання;

- залишати працюючу піч без нагляду навіть на короткий час;

- допускати, щоб при закладці вигнутої труби в електропіч коліно труби при зрушених половинках електропечі торкалось нагрівальної спіралі;

- допускати утворення іскор або місцевого розжарення в місцях контактів; у випадку їх виявлення варто виключити електропіч і повідомити майстру;

- експлуатувати піч з ушкодженою ізоляцією і температурою зовнішніх стінок понад 45°С;

- знімати захисні кожухи й ізоляцію зі струмоведучих частин.

3.3. Під час роботи на трубозгинальних верстатах способом намотування необхідно дотримуватись наступних вимог:

- користуватися справними блоками і переносними роликами. Необхідно стежити, щоб вертлюги до них періодично, не менш одного разу в рік, піддавалися відпалу і випробуванню під навантаженням;

- при необхідності користування прямим і зворотним ходом верстата, необхідно робити переключення тільки після повної зупинки верстата;

- при перерві в подачі електричного струму слід негайно перевести пускачі в положення «стоп»;

- не дозволяється робити які-небудь виправлення в процесі роботи верстата;

- настройку верстата слід робити тільки в присутності відповідальної особи (майстри, бригадира).

3.4. Звільнення вигнутої труби зі струмка згинального диска трубозгинального верстата слід робити тільки з підтримкою труби.

3.5. Ремонт і налагодження трубозгинальних верстатів дозволяється робити тільки після відключення їх від електричної мережі.

3.6. Під час згинання труб з нагріванням, застосовуваного при відсутності верстатного устаткування й оснащення, необхідно дотримуватись наступних вимог:

- набивання труб піском слід робити через лійку з вишки, що має стаціонарні сходи й обгороджену поручнями площадку, а також пристосування для кріплення труб;

- при набиванні піску в трубу необхідно застосовувати захисні окуляри закритого типу;

- підйом труб на вишку з горизонтального положення у вертикальне, а також опускання труб після набивання піском необхідно робити краном або іншими вантажопідйомними засобами, при цьому слід передбачити пристосування й упори для кінців труб;

- пісок і труби повинні бути добре просушені, пісок просіяний через сито. Не дозволяється набивати піском вологі труби, а також застосовувати вологий пісок;

- пробки для заглушки кінців труб необхідно виготовляти з просушеної деревини. Щільно встановлені дерев'яні пробки повинні виступати на 50-100 мм;

- при згинанні труб на плитах слід користуватися справними каніфас-блоками, лебідкою з тросами;

- видаляти пісок із труби слід після її повного охолодження.

3.7. Перед різанням труб на верстатах необхідно переконатися в надійності огородження. Не дозволяється працювати без затискних пристосувань, що забезпечують тверде положення труб. При різанні варто користуватися захисними окулярами.

3.8. Під час різання труб на дискових і стрічкових пилках, на верстатах абразивними й армованими кругами необхідно застосовувати спеціальні пристрої для утримання і подачі труб до пилки, що усувають можливість ушкодження рук робітника. Не допускається експлуатація дискових пилок із тріщинами на диску або зубах, з поламаними зубами або випавшими пластинами із твердого сплаву. Працювати в рукавицях при обрізі кінців труб не дозволяється.

3.9. Працюючи на стрічковій пилці, слід установити захисний кожух відповідно розміру розрізаємого матеріалу і переконатися в наявності ловителя пильної стрічки.

3.10. Під час різки труб для підтримки їх кінців, що звішуються, біля трубовідрізних верстатів і стрічкових пилок необхідно встановлювати спеціальні стійки, рольганги тощо.

3.11. Різати труби на верстатах абразивними й армованими кругами треба тільки при роботі місцевої витяжної вентиляції.

3.12. Обпресування кінців труб на пресах слід робити відповідно до технологічного процесу.

Включати прес або подавати команду машиністу про включення преса на робочий хід допускається тільки після того, як труба буде правильно встановлена і надійно закріплена в затискному пристрої, а оправлення - на обпресувальному плунжері.

При обпресуванні кінця труби (роздачі, обтисненні) необхідно стежити за центруванням оправлення, пуансона, не допускаючи косого обтиску. У разі потреби виправлення або зняття оправлення калібруючого пуансона необхідно виключити прес, установивши обпресувальний плунжер у вихідне положення.

3.13. Нагрів труб для гнуття в нагрівальних печах (горнах), гнуття труб на верстатах з індукційним нагріванням, розкриття отворів у трубах, обпресування кінців труб на пресах, зварювання труб, приварка фланців, патрубків тощо, нарізка різьблення на трубах, проточка кінців труби і фланців після зварювання й відбортовки, випробування труб повинні виконуватися на спеціалізованих ділянках навченим цьому персоналом.

3.14. Подані на порізку і гнуття труби, заготовки труб необхідно стійко укладати на спеціально обладнані стелажі або виділені площадки трубообробної ділянки (цеху), не захаращуючи робочі місця і проходи.

3.15. На площадках для укладання трубних заготовок і відрізаних у розмір труб повинні бути позначені границі штабелів, проходів, проїздів. Висота штабелів на робочому місці повинна вибиратися в залежності від умов їх стійкості і зручності зняття труб, але не вище 1 м, ширина між штабелями повинна бути не менш 0,8 м.

3.16. Штабель труб (заготовок) необхідно укладати на міцні і рівні дерев'яні прокладки однієї висоти прямокутного перетину, кінці прокладок не повинні виступати за межі штабеля більш 100 мм.

3.17. Оснащення трубозгинального устаткування і верстатів необхідно зберігати в спеціально обладнаних стелажах, у шафах.

3.18. Пригонку і зборку труб по знятим шаблонам, каркасним макетам необхідно робити тільки на спеціально відведених для цього місцях - плитах для пригону і зборки труб або на макетировочних стендах.

3.19. Не допускається обробляти деталі, труби, не закріплені в лещатах, кондукторах і інших пристосуваннях.

3.20. Готові шаблони необхідно згрупувати по технологічним комплектам і передати на склад для збереження або розмістити в спеціально відведених місцях.

3.21. Установку і зняття з верстатів, пресів і транспортних засобів заготовок труб, деталей, пристосувань і інструментів вагою більш 20 кг як правило слід робити за допомогою вантажопідйомних пристроїв і механізмів.

3.22. При роботі на наждаковому верстаті необхідно:

- користуватися захисним екраном, а при його відсутності - захисними окулярами;

- під час роботи ставати трохи збоку від абразивного круга, а не в площині його обертання;

- перевірити, щоб зазор між кругом і підручником був не більш 3 мм, а між кругом і запобіжним козирком не більш 6 мм.

3.23. Не допускається класти пальці рук на підручник верстата під оброблювану деталь або інструмент, що заточується.

3.24. Не дозволяється нагромадження заготовок, обрізків труб, металу біля робочого місця і на проходах. Слід регулярно прибирати відходи в металеву шухляду для відходів, використовуючи при цьому рукавиці.

3.25. Не дозволяється працювати пневматичним, електричним, електрозварювальним і газорізальним інструментом без спеціального навчання і посвідчення. Трубозгинальник, що працює з електроінструментом, повинен мати групу з електробезпеки не нижче II.

3.26. Під час роботи з пневматичною машинкою, яка оснащена абразивним кругом, не дозволяється працювати бічними поверхнями круга, а також зношеним кругом, щоб уникнути його розриву.

3.27. Не допускається перелом повітряних шлангів, сплутування, а також перетинання їх з канатами, електрозварювальними проводами і газозварювальними шлангами.

Приєднувати шланг слід спочатку до магістралі, а потім до пневматичної машинки і лише після цього відкривати вентиль на повітряній магістралі, шланг перед приєднанням до інструмента необхідно продути, тримаючи його за вільний кінець, стежачи, щоб вихідний струмінь повітря не попадав на людей.

При перервах у роботі, обриві шланга, припиненні подачі стиснутого повітря в магістралі і будь-яких несправностях слід негайно відключити інструмент, перекривши клапан на повітряній магістралі.

3.28. Не дозволяється залишати пневматичну машинку включеною при перервах у роботі і при відході з робочого місця навіть на короткий час.

3.29. Установку абразивних кіл на пневматичні машинки повинен робити навчений і спеціально призначений персонал.

3.30. Слід зупинити верстат і виключити електродвигун у випадках:

- тимчасового припинення роботи в зв'язку з відходом навіть на короткий час;

- установки або заміни ріжучого інструмента;

- збирання стружки, чищення, змащення верстата;

- підтягування болтів, гайок, регулювальних роботах, виявлення несправності в устаткуванні;

- установки або знімання деталі, труби тощо, а також при необхідності виконання вимірів.

3.31. Не дозволяється працювати в міждонному просторі й інших замкнутих і важкодоступних приміщеннях судна без наряду-допуску і без спостерігача.

3.32. Не допускається виконувати роботу в замкнутих або тісних приміщеннях без вентиляції.

Перед початком роботи в таких приміщеннях повинен бути зроблений аналіз повітряного середовища на відсутність шкідливих і пожежонебезпечних речовин, а також встановлена ефективна вентиляція.

3.33. При проведенні робіт замкнуті і важко доступні приміщення повинні бути обладнані не менш чим двома люками або лазами, один із яких повинен використовуватися тільки для проходу працюючих, а другий для прокладки комунікацій.

3.34. Не дозволяється працювати біля необгороджених прорізів або незакріплених люків. Спускаючись в люк, слід переконатися, що кришка люка надійно закріплена у відкритому положенні.

3.35. Не допускається без дозволу керівника робіт знімати огородження або кришки з люків і прорізів, якщо вони заважають роботі. Зняті огородження або кришки по закінченні роботи повинні бути поставлені на місце.

3.36. Не дозволяється ходити по набору суднових конструкцій. Для проходу по ним повинні влаштовуватися міцно скріплені з набором щити з огородженням.

3.37. На висоті більш 1,5 м необхідно працювати з помостів або риштування. Працювати з випадково приставлених трапів, драбин, підставок не дозволяється.

3.38. Настили риштувань повинні бути обгороджені поручнями висотою не менш 1,2 м, що складаються з поручня, одного проміжного елемента і бортової дошки висотою не менш 150 мм.

3.39. Перед початком виконання робіт на судні по зняттю шаблонів, виготовленню макетів, пригонці і розміщенню труб необхідно оглянути робоче місце і переконатися, що умови виконання робіт відповідають вимогам безпеки.

3.40. Навантаження на судно і вивантаження із судна шаблонового дроту, заготовок для виготовлення макетів, готових макетів, труб і тому подібного повинні виконуватися в спеціальних контейнерах або вантажних бункерах вантажопідйомним краном.

3.41. Тимчасове кріплення труб і арматури повинно здійснюватися способом, що забезпечує безпечне проведення робіт у районі проходження трубопроводу.

Виконувати тимчасове кріплення труб випадковими матеріалами (дротом, мотузками, дошками) не допускається.

3.42. Пригонку і розміщення труб на висоті понад 1,5 м від настилу палуби необхідно робити з риштувань, спеціальних площадок, начіпних етажерок і тому подібних конструкцій, виготовлених по типовим проектам, що забезпечують безпечне виконання робіт на висоті.

3.43. При монтажі труб під палубою слід надягати захисні окуляри з небиткими стеклами.

3.44. При роботі на суднах при необхідності варто користуватися переносним світильником напругою не більш 12 В, оснащеним ковпаком із захисною сіткою і справним шланговим проводом, а в закритих приміщеннях або приміщеннях після фарбувальних і ізоляційних робіт - світильником у вибухобезпечному виконанні.

3.45. Перед зняттям окремих труб у діючій магістралі запірні клапани повинні бути закриті, а в місцях відділення труб повинні бути поставлені спеціальні металеві заглушки.

3.46. Не дозволяється підтягувати болти на фланцевих з'єднаннях трубопроводів, що знаходяться під тиском.

3.47. Не допускається відігрівати замерзлі труби відкритим вогнем (факел, паяльна лампа), для цього варто застосовувати гарячу воду або парові грілки.

3.48. Не дозволяється відкривати і закривати клапани за допомогою додаткових пристосувань, не передбачених їх конструкцією.

3.49. Змонтовані на судні трубопроводи повинні піддаватися випробуванням відповідно до конструкторської і технологічної документації з дотриманням зазначених у ній вимог безпеки.

Пуск води, пари або повітря для випробування трубопроводу повинен виконуватися за вказівкою й у присутності керівника робіт.

3.50. Гідравлічні випробування тиском 400 кг/см2 і вище повинні проводитися за наряд-допуском.

3.51. Під час випробувань у робочій зоні не дозволяється знаходитися стороннім особам, повинні бути виставлені огородження і попереджувальні написи, забезпечена безпека навколишніх робітників.

3.52. Гідравлічні випробування на міцність необхідно робити на величину спробного тиску, зазначену в робочому кресленні.

3.53. Перед проведенням гідравлічних випробувань слід впевнитися, що трубопровід заповнений випробувальним середовищем. Наявність у трубопроводі повітря, повітряних мішків не допускається.

3.54. Під час випробувань не дозволяється:

- змінювати тиск середовища або час витримки під тиском;

- залишати без нагляду трубопровід, що знаходиться під тиском;

- відкривати і закривати запірну арматуру за допомогою додаткових пристосувань, не передбачених конструкцією арматури;