- тріщини і сколи.

1.22. Правила дотримання особистої гігієни.

Особиста гігієна зварника сприяє попередженню професійних отруєнь і захворювань організму.

Зварник зобов'язаний виконувати вимоги санітарних норм, встановлених для даного виробництва, зокрема:

- утримувати в чистоті і порядку робоче місце та інструмент;

правильно і дбайливо користуватись санітарно-побутовими приміщеннями, спецодягом і індивідуальними засобами захисту;

- утримувати спецодяг і спецвзуття у справному стані і чистому вигляді;

- перед кожним прийманням їжі мити руки з милом і теплою водою;

- дотримуватись питного режиму з врахуванням особливостей умов праці;

- дотримуватись режиму праці і відпочинку;

- у разі появи температури чи інших ознак захворювання негайно звертатись до лікаря.

Для виключення випадків отруєння забороняється застосовувати етильований бензин чи метанол (інші легкозаймисті і отруйні речовини) для миття рук, спецодягу чи деталей.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.

2.1. Одягнути спецодяг. Брезентову куртку слід одягнути на випуск поверх штанів. Штани слід одягнути поверх чобіт. Перевірити справність засобів індивідуального захисту, запобіжних пристроїв, роботу місцевої витяжки газів (у разі роботи в приміщенні) та приточно-витяжної вентиляції при роботі всередині ємностей.

2.2. Оглянути і привести в порядок робоче місце, прибрати все зайве з під ніг. Якщо підлога слизька (облита фарбою, маслом, водою) - вимагати, щоб її витерли, чи зробити це самому.

2.3. Перевірити справність електрозварювальної апаратури, стан контактів, ізоляції, електровимірювальних приладів, електропроводку, наявність та справність заземлення електричних машин та трансформаторів. У разі виявлення несправностей установку не вмикати.

2.4. Не розташовувати зварювальні пересувні апарати в захаращених місцях. Апарати мають бути встановлені так, щоб був до них вільний підхід.

2.5. Надійно укласти і закріпити предмети (деталі), що підлягають зварюванню.

2.6. Перед зварюванням посудин (цистерн, баків, діжок і т.п.), в яких містилося паливо (бензин, гас, мазут і т.п.) вимагати, щоб ці посудини були ретельно промиті гарячою водою, продуті парою, просушені і провітрені. Зварювати такі посудини можна тільки після виконання вказаних робіт і з дозволу майстра.

2.7. Перед роботою на висоті з риштувань перевірити їх справність і міцність. Вантажопідіймальність риштувань має відповідати умовам роботи, яка виконується, з позначенням граничного навантаження. Настил риштувань має бути щільним і закріпленим. Поручні і бортові дошки мають бути закріплені зсередини.

2.8. Перевірити, щоб електродотримач мав ізольовану ручку і надійний контакт з живильним кабелем, живильний кабель - непорушену ізоляцію, а корпус зварювальної машини і затискач зворотнього кінця кабелю були надійно заземлені. Перевірити наявність і справність захисних кожухів на рубильниках.

2.9. Перевірити наявність і справність засобів пожежегасіння.

2.10. Про всі виявлені несправності в обладнанні, на робочому місці і про виниклу небезпеку негайно повідомити майстра.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ.

3.1. Під час виконання робіт бути уважним, не відволікатися і не відволікати інших.

3.2. Не допускати до робочих місць осіб, які не мають відношення до роботи. Не проводити зварювальні роботи на об'єктах газового господарства без оформлення наряду-допуску на газонебезпечні роботи.

3.3. Огородити місця електрозварювання пересувними щитами (якщо робота виконується поза спеціальною кабіною). Починаючи зварювання, необхідно попередити робітників, що знаходяться поблизу вигуком "закрий очі".

3.4. Слідкувати, щоб руки, взуття та одяг були завжди сухими (з метою попередження електротравм).

3.5. Слідкувати, щоб зварювальні проводи не знаходились у воді. Не дозволяється проводити електрозварювальні роботи в вологих приміщеннях, а в дощову погоду, під час снігопаду - без улаштування тимчасового накриття.

3.6. Під час роботи для захисту очей і обличчя обов'язково користуватися щитком чи шоломом із спеціальним захисним темним склом. Якщо щиток чи шолом мають щілини і тріщини в скельцях, працювати в них не дозволяється. Не дивитись самому і не дозволяти дивитись іншим на електричну дугу незахищеними очима, а також використовувати окуляри чи скельця без щитка. Не дозволяється виконувати зварювальні роботи поблизу легкозаймистих і вогненебезпечних матеріалів (масла, гасу і т.п.). вогненебезпечні матеріали слід розташовувати на відстані не менше 15 м від місця зварювання.

3.7. Під час роботи в резервуарах, колодязях та інших замкнутих місцях попередньо переконатись у відсутності накопичення в них шкідливих газів і вибухонебезпечних газоповітряних сумішей. Вимагати лабораторного аналізу повітряного середовища. Без вказівки керівника робіт до роботи не приступати.

3.8. Працювати всередині закритих ємностей (резервуари, котли, цистерни, баки і т.п.) дозволяється тільки у присутності двох спостерігачів, які повинні знаходитись зовні резервуара (споруди), біля люка (лазу) для контролю за безпечним веденням робіт та підстраховки зварника за допомогою рятувального троса, закріпленого за його запобіжний пояс (застосування рятувальних поясів і тросів обов'язково).

3.9. У рятувальних поясів мають бути наплічні ремені з боку спини з кільцями на їх перехресті для кріплення рятувального троса. Трос припасовується таким чином, щоб кільце розміщувалось не нижче лопаток.

3.10. Не дозволяється застосування рятувальних поясів без наплічних ременів. Один кінець рятувального троса протягом усього часу виконання робіт спостерігачу, що перебуває зовні, слід утримувати руками, для зв'язку між зварником та спостерігачем.

3.11. Спостерігачі не мають права залишати свої місця на весь час перебування зварника в резервуарі чи в підземній споруді. Під час роботи в ємностях дотримуватись встановлених перерв.

3.12. Один із спостерігачів повинен мати II групу з електробезпеки і перебувати зовні ємності, що зварюється, біля пристрою, який вимикає зварювальну установку від мережі.

3.13. У разі необхідного спуску до потерпілого один із спостерігачів зобов'язаний надіти шланговий протигаз та рятувальний пояс, а другий кінець пояса передати в руки спостерігачеві, який залишається на поверхні.

3.14. Під час ручного зварювання всередині ємностей і зварюванні великогабаритних виробів слід застосовувати переносні портативні місцеві відсмоктувальні пристосування з пристроями швидкого та надійного кріплення поблизу зони зварювання.

3.15. Під час зварювання в середині металевих конструкцій, котлів, резервуарів, а також зовнішніх установок після дощу і снігопаду зварник, окрім спецодягу, зобов'язаний додатково користуватися діелектричними рукавицями, калошами, килимками. Під час роботи в закритих металевих посудинах необхідно надівати гумовим шолом, користуватися металевими щитками в цьому випадку не дозволяється. Під час виконання робіт у лежачому стані слід підстилати під себе гумову підстилку.

3.16. Прокладати зварювальний кабель разом з газозварювальними шлангами і трубопроводами, що знаходяться під тиском чи при високій температурі, а також поблизу кисневих балонів і ацетиленових генераторів не дозволяється.

3.17. Під час роботи в особливо небезпечних приміщеннях, а також в колодязях, тунелях, резервуарах, цистернах тощо слід працювати електрозварювальними установками, які мають електричне блокування, що забезпечує автоматичне вмикання зварювального ланцюга у разі доторкання електрода до виробу, що зварюється і автоматичним вимикачем зварювального ланцюга на холостому ході.

3.18. Працювати на висоті тільки з риштувань (працювати на драбинах, стрем'янках не дозволяється). У разі короткочасних (ремонтних) робіт на висоті, коли немає можливості встановити риштування, обов'язково одягати запобіжний пояс, який слід кріпити карабіном до міцного нерухомого предмету. Роботу на висоті слід виконувати за нарядом-допуском. Не дозволяється нарощування риштувань і розбирання їх (цю роботу слід виконувати спеціально підготовленому робітнику). Не перевантажувати риштування під час роботи і слідкувати, щоб їх не перевантажували інші.

Для уникнення падіння будь-яких деталей та предметів слід використовувати спеціальні засоби, що унеможливлюють падіння предметів з висоти.

3.19. Не залишати на риштуваннях незакріплених речей і не кидати їх униз. Не дозволяється працювати декільком електрозварникам на одній вертикалі, так як у випадку можливого падіння вниз обрізків матеріалів чи розжареного металу можуть статись нещасні випадки.

3.20. Дерев'яну підлогу чи настил під місцем зварювання, підмостя і риштування необхідно накривати листами заліза чи азбесту, щоб унеможливити пожежу.

3.21. Під час роботи слідкувати щоб кабелі електрозварювальних апаратів були надійно ізольовані і захищені від механічних пошкоджень та високих температур.

3.22. Не дозволяється подача напруги до зварюваного виробу через систему послідовних з'єднань металевих листів, труб тощо.

3.23. Лагодити електричну мережу електрозварювального апарату можна тільки при вимкненому рубильнику.

3.24. Посудини і трубопроводи, що знаходяться під тиском зварювати не дозволяється.

3.25. Зварювальні роботи під час ремонту газопроводів та в загазованих приміщеннях виконуються тільки у разі отримання наряду-допуску на виконання газонебезпечних робіт (Інструкції з організації безпечного ведення вогневих робіт на вибухопожежонебезпечних та вибухонебезпечних об'єктах").

3.26. Не проводити зварювання чи різання посудин з закритими люками або невивернутими пробками.

3.27. Не кидати і не залишати на робочому столі електродотримач без нагляду, якщо він знаходиться під струмом, розміщувати його слід на спеціальній підставці чи підвісці.

3.28. Під час зачищення зварювальних швів від шлаку і окалини слід одягати захисні окуляри.

3.29. Різати і зварювати підважені металеві вироби не дозволяється.

3.30. У разі захворювання, отримання травми, виявлення несправностей обладнання, пристроїв, устаткування повідомити про це керівника робіт та звернутися до медичного закладу.

3.31. Метал у місцях зварювання має бути сухим, очищеним від бруду, масла, окалини, іржі, фарби, легкозаймистих і горючих рідин.

3.32. У разі залишення електрозварником робочого місця електрозварювальну установку слід вимкнути.

3.33. Під час проведення зварювальних робіт безпосередньо на автомобілі поблизу паливного баку слід закрити листом металу від попадання на нього іскор та вжити необхідних протипожежних заходів.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.

4.1. Вимкнути рубильник зварювального апарату.

4.2. Після закінчення зварювальних робіт обстежити всі місця, куди можуть долетіти розжарені частки металу, іскри і викликати пожежу. Переконатись, що після роботи не залишилось тліючих речей (ганчір'я, ізоляційний матеріал тощо).

4.3. Зібрати проводи і захисні пристосування, укласти їх на відведене місце чи здати до комори, при необхідності протерти їх.

4.4. Вимкнути місцеву вентиляцію.

4.5. Передати керівнику робіт робоче місце чистим і в повному порядку. Зняти спецодяг, почистити його та повісити у місце зберігання.

4.6. Повідомити керівнику робіт про всі несправності на робочому місці.

4.7. Вимити обличчя і руки, або прийняти душ.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.

5.1. У разі виявлення неполадок у роботі зварювального обладнання припинити роботу, вимкнути живлення і про виявлені несправності доповісти керівнику робіт. Без вказівки керівника роботу не розпочинати.

5.2. У разі травмування працівника, звільнити його від дії травмуючого фактору, надати першу долікарняну допомогу, викликати лікаря, доповісти майстру.

5.3. У разі виникнення пожежі повідомити пожежну охорону, керівника робіт та приступити до гасіння пожежі засобами пожежегасіння, які є в наявності, дотримуючись правил безпеки.