с) Прохідний нарізевий калібр-скоба має проходити по встановному нарізевому калібру- пробці під дією власної ваги або встановленої робочої навантаги. Якщо калібр не проходить або є проміжок, то необхідно відрегулювати губки нарізевого прохідного калібра-скоби.

Під час установлювання прохідного нарізевого калібра-скоби на установний калібр-пробку, він може злегка провертатися вперед і назад по колу нарізі.

  1. Нарізевий непрохідний калібр-скоба

  1. Нарізевий непрохідний калібр-скоба контролює найменший середній діаметр нарізі. Це контролювання цілком відповідає принципу Тейлора (див. рисунок 10 а)).

  2. Нарізевий непрохідний калібр-скобу потрібно встановити спеціальним установним каліб- ром-пробкою.

  3. Нарізевий непрохідний калібр-скоба не повинен проходити по нарізі виробу, за винятком двох перших витків нарізі. Контролювання має відбуватися в умовах, аналогічних тим, за яких відбу­валось установлення даного калібра калібром-пробкою. Контролювання необхідно провадити що­найменше в трьох точках, рівномірно розташованих по колу нарізі.

Якщо профіль нарізі калібра відповідає зображеному на рисунку 10 Ь), то кожне калібрування треба повторити, переміщуючи калібр в осьовому напрямку на один крок нарізі.

  1. Установний калібр-пробка для непрохідного нарізевого калібра-скоби

а) Губки непрохідного нарізевого калібра-скоби потрібно встановити по установному нарізе­вому калібру-пробці.

с) Непрохідний нарізевий калібр-скоба має проходити по установному нарізевому калібру- пробці під дією власної ваги чи встановленої робочої навантаги. Якщо калібр не проходить або є проміжок, то непрохідний нарізевий калібр-скобу необхідно відрегулювати.Під час установлювання нарізевого непрохідного калібра-скоби на установний калібр-проб- ку, він може злегка провертатися уперед і назад по колу нарізі.

  1. Нарізеві непрохідні однограничні (нерегульовані) і регульовані калібри-кільця

  1. Нарізевий непрохідний калібр-кільце контролює найменший середній діаметр нарізі виробу.

Контролювання нарізевим непрохідним калібром-кільцем не відповідає принципу Тейлора, якщо контролюють виріб з жорсткого матеріалу. Для виробів з нежорстких матеріалів відступ від принципу Тейлора має менше значення через гнучкість оброблюваних виробів.

  1. Нарізевий однограничний (нерегульований) непрохідний калібр-кільце має бути виготов­лений з установленими розмірами і його треба перевіряти контрольними прохідними та непро­хідними нарізевими калібрами-пробками, а також регулярно перевіряти на знос контрольним ка- лібром-пробкою.

Якщо нарізевий однограничний (нерегульований) непрохідний калібр-кільце не можна за­стосовувати, то необхідно виконувати вимірювання іншими засобами, які гарантуватимуть, що максимальний середній діаметр нарізі нового непрохідного нарізевого калібра-кільця не переви­щує встановлене значення.

Нарізевий регульований непрохідний калібр-кільце потрібно встановити по установному ка- лібру-пробці, його треба регулярно перевіряти на знос контрольним калібром-пробкою.

  1. Нарізевий непрохідний калібр-кільце має з обох боків наґвинчуватися на виріб з наріззю вручну без прикладання надмірного зусилля, але не більше ніж на два оберти3. Якщо калібр- кільце нагвинчується на нарізь виробу більше ніж на,два оберти, то нарізь є невідповідною. На­різевий непрохідний калібр-кільце не повинен наґвинчуватися на виріб, якщо той має довжину нарізі у три й менше витків.

  1. Нарізеві контрольні калібри-пробки для нових однограничних (нерегульованих) непрохідних нарізевих калібрів-кілець

а) Нарізеві контрольні прохідні й непрохідні калібри-пробки застосовують для контролю най­більшого середнього діаметра нових однограничних (нерегульованих) непрохідних нарізевих калібрів-кілець. Нарізевий контрольний прохідний калібр-пробка перевіряє, чи не є замалим діа­метр нового однограничного (нерегульованого) калібра-кільця.

Якщо передбачено контролювання зносу нарізевого непрохідного калібра-кільця конт­рольним калібром-пробкою, то необхідно застосовувати в комплекті контрольний непрохідний калібр-пробку.

с) Нарізевий контрольний прохідний калібр-пробка має уґвинчуватися вручну без прикладан­ня надмірного зусилля у відповідний новий однограничний (нерегульований) непрохідний калібр- кільце.

Нарізевий контрольний непрохідний калібр-пробка може вручну без прикладання надмірно­го зусилля уґвинчуватися з обох боків у новий однограничний (нерегульований) непрохідний на­різевий калібр-кільце не більше ніж на один оберт4.

  1. Установи! калібри-пробки для регульованого непрохідного нарізевого калібра- кільця

  1. Установний калібр-пробка складається з двох робочих частин: з повним профілем і з уко­роченим профілем нарізі. Його застосовують для встановлення регульованого непрохідного на­різевого калібра-кільця на визначений середній діаметр.

Застосовувати обидві частини калібра-пробки не потрібно, якщо непрохідний нарізевий калібр-кільце перевірено непрохідним контрольним нарізевим калібром-пробкою (див. 7.1.10) після того, як його було відрегульовано.

  1. Нарізевий непрохідний калібр-кільце потрібно встановити по частині установного каліб­ра-пробки з повним профілем нарізі.

  2. Частина установного калібра-пробки з повним профілем нарізі має уґвинчуватися у нарізе­вий калібр-кільце від руки без прикладання надмірних зусиль.

Під час заґвинчування частини установного калібра-пробки з укороченим профілем, у калібр- кільце між кільцем і пробкою не повинно бути помітного проміжку. Якщо проміжок є, то необхід­но відрегулювати форму та розміри калібра-кільця згідно з інструкцією виробника.

  1. Нарізеві контрольні калібри-пробки для перевіряння зносу однограничних (не- регульованих) і регульованих непрохідних нарізевих калібрів-кілець

а) Нарізевий контрольний калібр-пробку для перевіряння зносу застосовують, щоб визначити знос середнього діаметра нарізевого непрохідного калібра-кільця до границі зносу. Його розрахова­но на середній діаметр непрохідного нарізевого калібра-кільця та встановлену границю зносу.

Якщо для контролю нарізевого непрохідного калібра-кільця передбачено контрольний непро­хідний нарізевий калібр-пробку, то він має бути в комплекті.

с) Нарізевий контрольний калібр-пробка для перевіряння зносу має уґвинчуватися від руки без прикладання надмірного зусилля з обох боків непрохідного нарізевого калібра-кільця не більше ніж на один оберт5.

Якщо калібр-пробка уґвинчується більше ніж на один оберт, то непрохідний нарізевий калібр- кільце є невідповідним.

  1. Калібри для зовнішнього діаметра виробів

а) Зовнішній діаметр виробу з наріззю контролюють гладкими прохідними й непрохідними калібрами-скобами чи калібрами-кільцями. Для контролювання прохідної границі нежорстких ви­робів необхідно застосовувати гладкі прохідні й непрохідні калібри-кільця; застосовувати каліб- ри-скоби можна тільки в тому випадку, якщо у виробництві використано методи, що запобігають відхиленню округлості виробу.

с) Гладкий прохідний калібр-скоба має проходити по нарізі виробу під дією власної ваги або встановленої навантаги; гладкий непрохідний калібр-скоба може проходити по нарізі виробу, не більше ніж на два кроки (2Р) нарізі. В іншому випадку нарізь виробу є невідповідною.

  1. Калібри для внутрішньої нарізі виробів

    1. Нарізеві прохідні калібри-пробки

  1. Нарізевий прохідний калібр-пробка контролює теоретичний розмір внутрішньої нарізі (ка­лібрування приведеного середнього діаметра нарізі). Тобто він контролює мінімальний середній діаметр нарізі, ураховуючи відхил кроку нарізі, кутів нахилу бічної поверхні та відхил форми по­верхні нарізі, які спричинюють зменшення середнього діаметра нарізі виробу (приведеного се­реднього діаметра). Крім того, цим калібром контролюють найменший зовнішній діаметр нарізі, а також відповідність довжини прямолінійної частини бічної поверхні нарізі; тобто контролює те, щоб заокруглення заглибини профілю нарізі не вторгалось занадто далеко в її бічну поверхню. Цим калібром не контролюють внутрішній діаметр нарізі виробу.

Контролювання нарізевим прохідним калібром-пробкою відповідає принципу Тейлора.

  1. Знос нарізевого прохідного калібра-пробки необхідно перевіряти за допомогою вимірювання параметрів профілю нарізі через певні проміжки часу відповідно до інтенсивності його використання.

Допустимість зносу визначають за результатами вимірювання.

Замість вимірювання можна застосовувати калібр для контролю зносу (калібр-скоба), який є установленим калібром-пробкою. Однак, у спірних випадках вирішальними є дані, отримані в безпосередніх вимірюваннях.

  1. Нарізевий прохідний калібр-пробка має уґвинчуватися вручну без прикладання надмірних зусиль на всю довжину нарізі виробу. Якщо заґвинчувати калібр неможливо, то нарізь виробу не відповідає встановленим вимогам.

  1. Нарізевий непрохідний калібр-пробка

  1. Нарізевий непрохідний калібр-пробка контролює найбільший середній діаметр нарізі виробу. Контролювання нарізевим непрохідним калібром-пробкою відповідає принципу Тейлора.

  2. Нарізевий непрохідний калібр-пробку потрібно регулярно перевіряти на знос.

Нарізевий непрохідний калібр-пробка під час уґвинчування від руки без прикладання над­мірних зусиль може входити з обох боків нарізевої частини виробу не більше ніж на два оберти6. Якщо калібр уґвинчується більше ніж на два оберти, то виріб з наріззю не відповідає вимогам. Нарізевий непрохідний калібр-пробка не повинен заґвинчуватися у виріб з довжиною нарізі в три й менше витків

.

    1. Калібри для внутрішнього діаметра нарізі виробу

    1. Внутрішній діаметр нарізі контролюють гладкими циліндричними прохідними й непрохідними калібрами-пробками. Використання калібрів зі сферичним-кінцем і стрижневих калібрів не допускають.

    2. Гладкий прохідний калібр-пробка без прикладання до нього надмірних зусиль має вільно проходити по нарізі виробу. Гладкий непрохідний калібр-пробка може входити з обох боків нарізі виробу не більше ніж на однин крок (1Р) нарізі.

    1. ПОЛЯ ДОПУСКІВ ДІАМЕТРІВ КАЛІБРІВ (див рис. 1 та рис. 2)

    У нарізевих прохідних і непрохідних калібрах-кільцях через відхили кроку та/або кута нахилу бічної поверхні нарізі (їхні допустимі значення наведено в розділі 12) приведений середній діаметр нарізі є меншим за середній діаметр нарізі. Відповідний контрольний прохідний нарізевий калібр- пробку можна загвинтити у нарізевий калібр-кільце тоді, коли його середній діаметр менший за середній діаметр нарізі калібра-кільця (унаслідок відхилів кроків і кутів нахилу бічної поверхні нарізі). Якщо відхил кроку та/або кута нахилу бічної поверхні нарізі нарізевого контрольного про­хідного калібра-пробки має протилежний знак відносно відхилів елементів нарізі нарізевого калі­бра-кільця, то середній діаметр калібра-пробки має бути значно меншим від середнього діаметра калібра-кільця для можливості заґвинчування контрольного калібра-пробки у калібр-кільце. (Ви­робник і споживач повинні узгодити: для контролювання калібра-кільця використовувати безпо­середні вимірювання чи контрольний нарізевий калібр-пробку).

    Калібр-пробка для перевіряння зносу одногра­ничного та регульованого нарізевого калбра- кільця «ПРохід»

    Контрольний калібр-пробка «НЕ- ПРохід» для нового однограничного нарізевого калібра-різця «ПРохід»

    Нерегульований нарізевий калібр-кільце «ПРохід»


    Границя максимуму матеріалу («ПРохід»)


    Контрольний калібр-пробка «ПРохід» для нового однограничного нарізевого калібра-кільця «ПРохід» Калібр-пробка для перевіряння зносу однограничного і регульованого нарізе­вого калібра-кільця «НЕ-ПРохід»

    Контрольний калібр-пробка «НЕ-ПРохід» для нового однограничного нарізевого калібра-кільця «НЕ-ПРохід»


    Границя мінімуму матеріалу

    («НЕ-ПРохід»)


    Однограничний нарізевий калібр-кільце «НЕ-ПРохід»

    Контрольний калібр-пробка «ПРохід» для нового однограничного нарізевого калібра-кільця «НЕ-ПРохід»



    Драниця зносу однограничного та регульованого нарізевого калібра- кільця «ПРохід»

    Установний калібр-пробка для регульо- ваного нарізевого калібра-кільця «ПРохід»


    одногра­ничного і регульованого нарізевого калібра- ь? кільця «НЕ-ПРохід»


    <0


    Установний калібр-пробка для регульованого нарізевого калібра-кільця «НЕ-ПРохід» і нарізевого калібра-скоби «НЕ-ПРохід»


    * 7

    $

    Установчий калібр-пробка для регульованого нарізевого калбра- скоби «ПРохід»


    Рисунок 1 — Поля допусків середнього діаметра калібрів

    для контролювання зовнішньої нарізі (схема розташування

    )

    Рисунок 2 — Поля допусків середнього діаметра гладких калібрів для контролювання внутрішніх нарізей (схема розташування)



    Вимірювання середнього діаметра нарізевих калібрів-кілець за допомогою прямих вимірів є точнішим за його перевіряння контрольними нарізевими калібрами-пробками. Для забезпечення того, щоб нарізевий калібр-кільце було прийнято як методом прямих вимірів, так і в разі контро­лювання прохідним нарізевим калібром-пробкою, поле допуску середнього діаметра прохідного контрольного калібра-пробки треба перемістити вниз на величину т відносно поля допуску се­реднього діаметра нарізевого калібра-кільця (див. рис.1). Значення т, наведені в таблиці 4, відпо­відають сумі середніх відхилів кроків і кутів нахилу бічної поверхні нарізі контрольного калібра- пробки та нарізевого калібра-кільця відносно визначених допусків на ці елементи.