Змащувально-охолоджувальні рідини при рециркуляції в зоні охолодження повинні безперервно піддаватися очищенню від дрібних стружок, тирси та інших забруднень.

На підприємстві, що застосовує змащувально-охолоджувальні рідини, повинен здійснюватися контроль за біостійкістю цих речовин не рідше 2 разів на десять днів.

  1. Геометрія робочої частини різального інструменту, режим обробки та охолодження речовини повинні забезпечувати такий відвід тепла від зони різання, при якому температура стружки на виході не перевищує 150-200 °С. Для попередження загоряння стружки працювати на подачах зі швидкістю менше 0,06 мм/об або при швидкості різання більше 100 м/хв забороняється.
    1. У разі утворення в процесі обробки пилу, дрібної стружки, тирси на робочих місцях і обладнанні повинні встановлюватися місцеві відсмоктувачі.
    2. Повітропроводи для відсмоктування пилу повинні мати:
  • гладкі внутрішні поверхні без кишень і заглиблень, де можливе накопичування пилу;
  • найменшу довжину і число перегинів з радіусами заокруглень не менше трьох діаметрів;
  • лючки для очищення;
  • заземлення для захисту від накопиченої статичної електрики.
  1. Вимоги охорони праці під час нагрівання, термічної обробки таочищення поверхні металу
    1. Подача, кантовка і прибирання заготовок у нагрівальних пристроях повинні бути механізовані.
    2. Нагрівальні пристрої повинні мати прилади контролю за нагріванням. Підвищення температури нагріву вище зазначеної в технологічній інструкції до нагрівального пристрою забороняється у зв’язку з можливістю загоряння титану в нагрівальному пристрої.
    3. При обробці в термічних печах, у соляних ваннах, при оксидуванні і лужно-кислотному травленні необхідно здійснювати заходи, що повністю виключають контакт нагрітих виробів з титанових сплавів із залізною окалиною.
    4. Нагрівальне обладнання, призначене для виробів з титанових сплавів, не повинно використовуватися для сталевих виробів або після застосування для нагрівання сталевих виробів повинно піддаватися ретельному очищенню від сталевої окалини і шлаку.
    5. Ванни і печі термічної і хіміко-термічної обробки повинні бути обладнані приладами аварійного відключення. Застосування селітрових ванн забороняється.
    6. Ванни повинні мати укриття з відсмоктувачами шкідливих виділень. Для місцевого відсмоктування від ванн повинні застосовуватися двосторонні перекинуті або звичайні бортові відсмоктувачі. При ширині ванни більше 1 м слід встановлювати спеціальне укриття з таким розрахунком, щоб ширина відкритої поверхні розчину у ванні не перевищувала 0,9 м. Обсяги повітря, що відсмоктується (м-3/год) від ванн, обладнаних бортовими відсмоктувача- ми, наведено в додатку до цих Правил.
    7. Знежирення листів і заготовок органічними розчинниками повинно проводитися тільки при ефективно діючій припливно-витяжній вентиляції, яка відповідає вимогам чинних нормативно-правових актів з пожежної безпеки.

Незалежно від наявності вентиляції працівникам, які виконують роботи по знежиренню в закритих приміщеннях, повинні бути видані фільтруючі респіратори або шлангові протигази з подачею чистого повітря відповідно до вимог Правил вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 28 грудня 2007 року № 331, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 4 квітня 2008 року за № 285/14976 (НПАОП 0.00-1.04-07).

  1. Ванни для лужного оксидування повинні бути теплоізольовані. Завантаження у ванни і вивантаження з них деталей повинні бути механізовані. Будова, висота і розташування ванн повинні забезпечувати зручність і безпеку роботи на них.
    1. Рівень розчину у ванні оксидування повинен бути не менше ніж на 30 мм нижче верхнього краю ванни.
    2. Для попередження викиду розчину з ванн оксидування під час коригування та їх поповнення повинні застосовуватися спеціальні пристосування (трубки, що доходять до дна ванн, для подачі гарячої води, перфоровані відра для розчинення лугів, ковші з довгими ручками тощо).
    3. До роботи на ваннах оксидування не допускаються працівники, які не пройшли спеціального навчання, не проінструктовані і не забезпечені засобами індивідуального захисту відповідно до вимог НПАОП 27.0-3.01-08.
    4. Підключення до цехових трубопроводів захисного газу повинно проводитися через редуктор і ротаметр під керівництвом працівника, на якого покладено обов’язки чергового по обслуговуванню газопроводів.

Підключення до цехових трубопроводів захисного газу здійснюється під керівництвом працівника, відповідального за організацію безпечного виконання робіт на об'єкті (майстра).

  1. Перед підключенням шлангів до трубопроводу працівник, на якого покладено обов’язки чергового по обслуговуванню газопроводів, повинен перевірити справність арматури і шлангів, що підключаються.
    1. Контроль фактичного вмісту кисню в нижній зоні приміщення (шляхом газового аналізу), в якому проводиться зварювання в середовищі захисного газу (з відбором проб на рівні підлоги, в колодязі, траншеї або приямку), повинен проводитись не менше одного разу на тиждень.
    2. Під час виконання зварювальних робіт в середовищі захисних газів у важкодоступних приміщеннях біля їх входу повинні встановлюватися знаки безпеки відповідно до вимог Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров'я працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2009 року № 1262.
  2. Вимоги охорони праці під час зварювання та різання сплавів
    1. Підготовчі роботи із застосуванням знежирювальних рідин перед зварюванням виконуються відповідно до інструкцій з охорони праці, розроблених на підприємстві відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.15-98.

Місця проведення зварювальних робіт повинні бути забезпечені засобами пожежогасіння.

  1. Зварювальні роботи проводяться відповідно до вимог Правил охорони праці під час зварювання металів, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 14 грудня 2012 року № 1425, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 4 січня 2013 року за № 63/22595.
    1. При знежирюванні кромок металу під зварювання необхідно дотримуватись таких вимог:
  • зварникам видаються спеціальні небиткі флакони ємністю не більше 200г з гумовою грушею для змочування тампонів ацетоном (при роботі в закритих приміщеннях і важкодоступних місцях споруджуваних об'єктів ацетон слід замінювати етиловим спиртом);
  • розлиту рідину необхідно негайно прибрати за допомогою тампонів;
  • тампони прибирають у посудину з кришкою, до половини наповнену водою; забороняється викидати використані тампони на підлогу і в інші місця приміщення;
  • забороняється починати зварювання до закриття посудин з ацетоном і до збирання розлитої рідини;
  • посудини з ацетоном повинні зберігатися в окремому приміщенні. Видача та здача їх повинні проводитися відповідальною особою, яка веде спеціальний облік і контроль за їх використанням.
    1. Для видалення пилу і газів, що утворюються при зварюванні і різанні сплавів, повинна влаштовуватися місцева вентиляція, яка видаляє шкідливі гази і пил безпосередньо від місць їх утворення. При виконанні робіт в замкнутих приміщеннях та посудинах необхідно передбачати не менше двох тимчасових лазів (люків): один для прокладки комунікацій, другий - для швидкої евакуації працівників та зв’язку з ними.
    2. Роботи із зварювання та різання в закритих приміщеннях повинні проводитися тільки при наявності місцевої витяжної вентиляції або із застосуванням засобів індивідуального захисту органів дихання.
    3. При ручному електрозварюванні на стаціонарних постах повинні використовуватися похилі панелі рівномірного всмоктування або вертикальні панелі, розташовані над зварювальним столом.
    4. При зварюванні великогабаритних виробів поза кабіною повинні застосовуватися переносні односторонні або двосторонні панелі рівномірного всмоктування, що мають рухомий (гнучкий) повітропровід.
    5. Зварювальні роботи в середовищі аргону повинні проводитися тільки при додатковому відсмоктуванні повітря з нижньої зони зварювального поста (приміщення), чого не вимагається при зварюванні в зоні гелію. Для вентиляції можуть бути використані відцентрові вентилятори високого тиску або багатоступінчасті відцентрові машини.
    6. Викиди від витяжних вентиляторів повинні відводитися за межі цеху не ближче 20 м від місця забору чистого повітря припливної вентиляції.

При наявності в цеху ефективної загальнообмінної вентиляції допускаються викиди із закритих приміщень у приміщення цеху, якщо загальні концентрації шкідливих речовин у повітряному середовищі не перевищують граничнодопустимих величин.

  1. Ручне газове і повітряно-дугове різання на нестаціонарних місцях у цеху повинні проводитися при наявності загальнообмінної вентиляції приміщення і обов'язковому застосуванні працівниками засобів індивідуального захисту органів дихання (респіратор типу РЕГС або шлангові прилади з подачею чистого повітря). Проведення робіт без застосування працівниками індивідуальних засобів захисту органів дихання в радіусі 5 м забороняється.
    1. Перед зварюванням великогабаритних ємностей повинно бути проведено їх ретельне очищення, просушування і вентилювання з наступним лабораторним аналізом повітряного середовища. Зварювання повинно проводитися при відкритих лазах, люках, пробках і ефективній вентиляції.
    2. Під час виконання робіт зі зварювання або газового різання всередині ємності за її межами повинен перебувати спеціально проінструктований спостерігач для надання допомоги в разі потреби.
    3. Для вентиляції відсіку після закінчення робіт і повного видалення шкідливих парів і газів повітрообмін слід визначати, виходячи з умови забезпечення концентрації шкідливих речовин в повітрі відсіку не вище граничнодопустимого рівня.
  2. Вимоги охорони праці під час робіт зі сплавами титану
    1. При аргонодуговому зварюванні вольфрамовим електродом на нестаціонарних місцях слід влаштовувати загальнообмінну вентиляцію. При напівавтоматичному зварюванні плавким електродом в середовищі захисних газів необхідна загальнообмінна вентиляція, а зварники повинні забезпечуватися масками з подачею чистого повітря або фільтруючими респіраторами. При автоматичному зварюванні плавким і неплавким електродом в середовищі захисних газів повинні застосовуватися місцеві відсмоктувачі пилу і газів, що утворюються в процесі зварювання під шаром флюсу. Для видалення пилу і газів при газовому різанні на стаціонарних місцях розкроювальні столи повинні бути обладнані нижніми секційними відсмоктувачами.
    2. Автомати для зварювання сплавів повинні бути обладнані пилогазоп- риймачами.
    3. Титановий пил, утворений при шліфуванні, слід видаляти з виробничого приміщення у вологому стані і висушувати в спеціально відведеному місці. Для попередження накопичення водню з верхньої зони приміщення повинна бути влаштована природна чи механічна вентиляція.
    4. Піддони, інструмент і пристрої слід регулярно очищати від окалини, щоб уникнути самозаймання.
    5. Піддони, що застосовуються при нагріванні титанових сплавів, повинні виготовлятися з керамічних та інших стійких до окислення матеріалів.
    6. Переміщування сплавів металу в нагрівальних печах не повинно супроводжуватися різкими ударами.
    7. На підприємстві повинні бути передбачені заходи, що виключають можливість контакту титану та його сплавів з димлячою азотною кислотою.
  3. Вимоги охорони праці під час збирання та зберігання відходів
    1. Відходи титанових сплавів у міру їх накопичення повинні збиратися в спеціальні ємності (контейнери), які мають чіткі написи «Відходи титану».
    2. Пил, тирса і дрібна стружка повинні зберігатися в спеціально відведеному сухому приміщенні (в будівлі не нижче III ступеня вогнестійкості) з надійною постійно діючою системою вентиляції. Зберігання титанового пилу і тирси в негерметичній тарі і під відкритим небом забороняється.
    3. У приміщенні для зберігання відходів сплавів титану забороняється застосовувати вогненебезпечні рідини, хімікати і використані обтиральні матеріали.
    4. Очищення пиловловлювачів, відсмоктувальних систем, прибирання відходів повинні проводитися регулярно не менше одного разу на добу.
    5. Сильно замаслені дрібна стружка і пил титанових сплавів збираються в герметичні контейнери і в міру накопичення спалюються або закопуються на спеціально відведеному майданчику.
    6. У приміщеннях, де проводиться обробка сплавів титану, не повинен накопичуватися пил на стінах і устаткуванні. На робочих місцях повинно проводитися щоденне вологе прибирання.
    7. У приміщеннях для обробки титанових сплавів забороняється зберігання на робочих місцях горючих матеріалів.
    8. Цехи і дільниці, де проводиться обробка титанових сплавів, повинні відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів з пожежної безпеки. Стружка титанових сплавів повинна збиратися і сортуватися окремо по кожній марці сплавів і складатися у спеціальні металеві ящики, встановлені в місцях, оснащених засобами пожежогасіння.

Складати в ці ящики відходи інших металів, горючі матеріали і промаслене ганчір'я категорично забороняється.

Загальна кількість стружки в цехах у робочій зміні не повинна перевищувати 30 кг. Після закінчення робочої зміни всю стружку з цехів необхідно здавати на склад-майданчик.

  1. Титанова стружка (велика) і всі відходи титанових сплавів можуть зберігатися тільки на спеціально відведеному майданчику, що має навіс, і складуватися в штабелі:
  • в подрібненому вигляді - висота штабеля не більше 0,7 м; розміри 3 х 5 м; відстань між штабелями 1,5-2 м;
  • в неподрібненому вигляді - висота штабеля не більше 1,5 м; розміри 1,5 х 2 м; відстань між штабелями 2х2,5 м.