Вимірювальними приладами загального призначення дозволяється користуватися у всіх виробках шахт, безпечних за газом чи пилом.

5.2.13. Застосування електрообладнання в шахтах, небезпечних за нафтогазопроявам, має здійснюватися відповідно до НПАОП 10.0-5.22-84.

5.2.14. Перед введенням до експлуатації і надалі один раз на рік спеціалізована налагоджувальна організація, за участю представників енергомеханічної служби шахти, повинна проводити ревізію, налагодження та випробування поверхневих підстанцій і підземних електроустановок шахт в обсягах, предбачених «Руководством по ревизии, наладке и испытанию поверхностных подстанций шахт и разрезов» та «Руководством по ревизии, наладке и испытанию подземных электроустановок шахт». Продовження експлуатації електрообладнання, строк застосування якого перевищує граничний термін експлуатації, здійснюється на підставі позитивного висновку після експертного обстеження й виконання необхідних регламентних робіт з ремонту й налагодження електрообладнання відповідно до вимог пункта 1.2.9 цих Правил.

5.3. Електричні проводки

5.3.1. Для передавання або розподілу електроенергії в підземних виробках і надшахтних будівлях, віднесених до вибухонебезпечних, мають застосовуватися кабелі:

а) для стаціонарної прокладки капітальними та основними вертикальними і похилими виробками, проведеними під кутом понад 45º, та обсадженими свердловинами – броньовані екрановані кабелі, зміцнені дротяною бронею, у полівінілхлоридній (ПВХ) оболонці з полівінілхлоридною або гумовою ізоляцією струмопровідних жил (СПЖ);

б) для стаціонарної прокладки горизонтальними і похилими виробками, проведеними під кутом до 45º включно - броньовані екрановані кабелі, зміцнені стрічковою бронею, у ПВХ оболонці з ПВХ або гумовою ізоляцією СПЖ;

в) для приєднання пересувних дільничних підстанцій і розподільних пунктів дільниць - броньовані екрановані кабелі підвищеної гнучкості та міцності;

д) для приєднання освітлювальних мереж - гнучкі екрановані кабелі;

ж) для приєднання виїмкових машин на пологих пластах - вибухозахищені гнучкі екрановані кабелі;

з) для приєднання виїмкових машин на крутих пластах із застосуванням кабелеукладачів – гнучкі екрановані кабелі спеціальної конструкції підвищеної міцності;

к) для живлення ручних електросвердел - особливо гнучкий екранований кабель;

л) для стаціонарних освітлювальних мереж - броньовані екрановані або гнучкі екрановані кабелі.

Допускається приєднання стаціонарно встановлених електродвигунів до пускових апаратів гнучкими екранованими кабелями, якщо ввідні пристрої цих двигунів призначені тільки для гнучкого кабелю.

Допускається приєднання розподільних пунктів гнучкими екранованими кабелями.

Кабелі, які призначені для застосування в шахтах, мають бути стійкими до впливу полум'я і не поширювати горіння.

5.3.2. Для контрольних кіл і кіл керування та сигналізації під час нового стаціонарного прокладення вертикальними і похилими виробками з кутом похилу понад 45о мають застосовуватися контрольні кабелі з дротяною бронею, у горизонтальних виробках - контрольні кабелі зі стрічковою бронею, гнучкі контрольні та силові кабелі. Для пересувних машин повинні застосовуватися контрольні гнучкі кабелі або допоміжні жили силових гнучких екранованих кабелів.

5.3.3. Для ліній загальношахтного, диспетчерського та аварійного телефонного зв'язку, а також місцевого зв'язку підйомних установок мають застосовуватися шахтні телефонні кабелі. Для місцевих ліній зв'язку у вибоях повинні застосовуватися гнучкі контрольні кабелі, а також допоміжні жили гнучких силових екранованих кабелів.

5.3.4. Для іскробезпечних кіл керування, зв'язку, сигналізації, телеконтролю та диспетчеризації мають застосовуватися контрольні кабелі, вільні жили у кабельних лініях зв'язку. Дозволяється використовувати шахтні телефонні кабелі.

Дозволяється застосування для ліній сигналізації й аварійної зупинки електроустановок голих проводів (крім алюмінієвих) за напруги не більшої за 24 В. У шахтах, небезпечних за газом чи пилом, додатковою умовою їх застосування є забезпечення іскробезпеки з рівнем Іа.

5.3.5. Допоміжні жили в силових кабелях дозволяється використовувати для кіл керування, зв'язку, сигналізації та місцевого освітлення. Використання допоміжних жил силового кабелю для іскробезпечних кіл допустиме тільки в екранованих кабелях.

Використання допоміжних жил одного кабелю для іскронебезпечних та іскробезпечних кіл не дозволяється, якщо ці жили не розділені екранами.

5.3.6. В підземних виробках і стволах шахт, а також у вибухонебезпечних зонах класів 0, 1, 2, 20 приміщень на поверхні шахт відповідно до вимог НПАОП 40.1-1.32-01 мають застосовуватися кабелі відповідно до свого призначення, за винятком кабелів з алюмінієвими жилами або в алюмінієвій оболонці.

5.3.7. Допускається прокладання силових кабелів похилими стволами, бремсбергами та уклонами, що подають струмінь свіжого повітря та обладнані рейковим транспортом із шахтними вантажними вагонетками, тільки у випадках, коли зазначений транспорт використовується тільки для доставки обладнання, матеріалів і виконання ремонтних робіт.

5.3.8. У випадку застосування на діючих шахтах і горизонтах броньованих кабелів із зовнішнім джутовим (горючим) покриттям останнє повинне зніматися з відрізків кабелів, прокладених у камерах.

5.3.9. На гнучких кабелях допускаються:

- вулканізовані з'єднання;

- з'єднання за допомогою вибухобезпечних пристроїв;

- з'єднання лінійними з'єднувачами напруги за умови застосування іскробезпечних схем дистанційного керування рівня Іа із захистом від замикання в колі керування.

Контактні пальці з'єднувачів напруги при розмиканні кола, за винятком іскробезпечних кіл напругою не більшою за 42В, мають залишатися без напруги, у зв'язку з цим їх слід монтувати на кабелі з боку электроприймача (електродвигуна).

З'єднання та ремонт броньованих екранованих кабелів у шахтах повинні здійснюватися вибухобезпечними пристроями (муфтами) і матеріалами, що забезпечують механічну міцність і пожежну безпеку.

5.3.10. Для живильних кабельних ліній напругою до 1200В, якими проходить сумарний струм навантаження споживачів, мають, як правило, застосовуватися кабелі одного перерізу. Допускається для цих ліній застосування кабелів з різними перерізами жил за умови забезпечення всіх дільниць лінії захистом від струмів короткого замикання.

У місцях відгалуження від магістральної живильної лінії, де переріз жил кабелю зменшується, має встановлюватися апарат захисту від струмів короткого замикання відгалуження. Від живильної лінії дозволяється мати відгалуження довжиною до , якщо забезпечується захист від струмів короткого замикання апаратом магістральної лінії.

Застосування розподільних коробок без встановлення на відгалуженнях до електродвигунів апаратів захисту дозволяється лише для багатодвигунових приводів за умови, що кабель будь-якого відгалуження захищений від струмів короткого замикання груповим захисним апаратом.

5.3.11. Кабелі, що прокладаються в лавах, мають захищатися від механічних пошкоджень кабелеукладачами, що входять до складу комплексу. Допускаються й інші засоби механічного захисту кабелів, передбачені проектом електропостачання вибійної машини (комплексу).

Найближча до машини частина гнучкого кабелю, що живить пересувні машини, може бути прокладена на підошві на відстань не більшу за .

Для машин, що мають кабелепідбирач або інші аналогічні пристрої, дозволяється прокладання гнучкого кабелю на підошві виробки.

У разі роботи комбайнів та інших машин на пластах потужністю до дозволяється прокладання гнучкого кабелю на підошві очисної виробки, якщо конструкцією цих машин не передбачений кабелеукладач.

5.3.12. Гнучкі кабелі, що перебувають під напругою, мають бути розтягнуті та підвішені. Не дозволяється тримати гнучкі кабелі під напругою в бухтах і „вісімках”.

Ця заборона не поширюється на екрановані кабелі з оболонками, що не розповсюджують горіння та які за умовами експлуатації мають знаходитися в бухтах або на барабанах. У цьому випадку струмове навантаження на кабель має бути знижене на 30% проти номінального.

5.3.13. У горизонтальних і похилих виробках кабелі розміщуються на такій висоті, яка унеможливлює їх пошкодження рухомим транспортом.

У шахтах, небезпечних за газом, кабелі слід прокладати на такій висоті, де малоймовірне утворення шарових скупчень метану.

Прокладання кабелів зв'язку та сигналізації, а також голих проводів виробками має проводитися на відстані не меншій за від силових кабелів. Голі проводи мають прокладатися на ізоляторах.

Не допускається сумісне прокладання з одного боку виробки електричних кабелів і вентиляційних труб.

5.4. Електричні машини й апарати

5.4.1. Для живлення електричних машин та апаратів у підземних виробках має застосовуватися напруга:

- для стаціонарних споживачів електричної енергії, пересувних підстанцій і трансформаторів, а також під час проходження стволів - не більша за 6000 В;

- для пересувних електроприймачів - не більша за 1140 В. В окремих випадках дозволяється з дозволу Держгірпромнагляду України застосування підвищеної напруги (понад 1140 В);

- для ручних машин та інструментів - не більша за 220 В;

- для іскробезпечних кіл дистанційного керування та сигналізації КРП – не більша за 60 В, якщо жоден із провідників цього кола не приєднується до заземлення;

- для іскробезпечних кіл дистанційного керування стаціонарними і пересувними машинами - не більша за 42 В.

5.4.2. Потужність короткого замикання в підземній мережі шахти має бути обмежена величиною, що відповідає номінальним характеристикам встановленого в шахті електрообладнання та перерізові кабелів, але не повинна перевищувати 100 МВ·А.

5.4.3. Кабельні вводи електрообладнання мають бути надійно ущільнені. Невикористані кабельні вводи повинні мати заглушки, що відповідають рівню вибухозахисту електрообладнання.

5.4.4. Приєднання жил кабелів до затискачів електрообладнання має проводитися за допомогою наконечників, спеціальних шайб або інших рівноцінних пристроїв, що унеможливлюють наявність проводів жил кабелю поза затискачем.

Допускається приєдання більше однієї жили кабелів до одного затискача, якщо це передбачено конструкцією затискача.

5.4.5. Продовження експлуатації електроустановок напругою понад 1000 В, граничний термін служби яких закінчився, здійснюється відповідно до вимог НПАОП 00.0-6.18-04.

5.4.6. Застосовувані на шахтах КРП не повинні мати пристроїв поздовжнього шунтування вимикаючих контактів.

5.5. Камери для електричних машин і підстанцій

5.5.1. В підземних виробках мають застосовуватися комутаційні та пускові апарати й силові трансформатори, що не містять масло або іншу горючу рідину. Ця вимога не поширюється на КРП, встановлені в камерах з найвищим ступенем вогнестійкості кріплення.

В нових камерах між паралельними виробками мають встановлюватися КРП з електромагнітними або вакуумними вимикачами.

5.5.2. В усіх камерах, де встановлене електрообладнання з масляним заповненням, повинні влаштовуватися суцільні протипожежні двері. В інших камерах мають бути ґратчасті двері із запірним пристроєм. Двері камер, у яких немає постійного обслуговуючого персоналу, мають бути зачинені. Біля входу камери вивішується знак "Вхід стороннім заборонено", а в камері на видному місці - укріплені відповідні попереджувальні плакати.

У камерах, де встановлене електрообладнання з масляним заповненням, влаштовується поріг висотою не меншою за .

5.5.3. У камерах підстанцій та електромашинних камерах довжиною понад має бути два виходи, розташовані у найбільш віддалених одна від одної частинах камери.

5.5.4. Між машинами й апаратами в камерах мають залишатися проходи, достатні для транспортування машин і апаратів під час їх ремонту або заміни, але не менші за . З боку стін камер залишаються монтажні проходи завширшки не менші за .

Якщо не потрібний доступ до машин або апаратів з тильної та бокової сторони для обслуговування, монтажу та ремонту, їх можна встановлювати впритул один до одного і до стіни камери.

Відстань між верхньою частиною апарата та покрівлею має бути не меншою за .

5.5.5. Пересувні трансформаторні підстанції, комплектні розподільні пристрої мають розміщуватися в закріплених і зручних для обслуговування місцях, бути захищеними від води і механічних пошкоджень та не заважати роботі транспорту й пересуванню людей. Відстань від електрообладнання до рухомого состава поїзда або конвеєра має бути не менше ніж , від стінки виробки і до покрівлі зазор має бути не менше ніж . Не допускається встановлення підстанцій у рейкових похилах, за винятком ніш і заїздів, обладнаних бар'єром і вловлювачем.

В окремих випадках допускається встановлення комплектного обладнання, якщо це передбачено конструкцією, над скребковим конвеєром. Проміжок між електрообладнанням і покрівлею в цьому випадку має бути достатнім для обслуговування, але не меншим за , а між бортом конвеєра та помостом - не меншим за .

У цих місцях у покрівлі не повинно бути куполів та інших факторів, що сприяють утворенню місцевих (шарових) скупчень метану.

5.6. Компресорні установки та повітропроводи

5.6.1. Влаштування, монтаж та експлуатація поверхневих і підземних компресорних установок і повітропроводів повинні відповідати вимогам НПАОП 00.0-1.13-71.

5.6.2. Встановлення пересувної компресорної станції в шахті має проводитися за затвердженим головним інженером шахти проектом, що повинен містити заходи загальної та пожежної безпеки відповідно до НАПБ Б.01.009-2004.

Підземні пересувні компресори повинні мати тепловий захист, що відключає компресор сухого стиснення при температурі стиснутого повітря понад 182°С, а маслозаповнений - при температурі понад 125°С.