ГОСТ 9454 Металлы. Метод испытания на ударный изгиб при пониженных, комнатной и повышенных температурах (Метали. Метод випробування на ударний вигин за знижених, кімнатній і підвищених температур)

ГОСТ 9467 Электроды покрытые металлические для ручной дуговой сварки конструкционных и теплоустойчивых сталей. Типы (Електроди покриті металеві для ручного дугового зварювання конструкційних і теплостійких сталей. Типи)

ГОСТ 10705 Трубы стальные электросварные (Труби сталеві електрозварні)

ГОСТ 11533 Автоматическая и полуавтоматическая дуговая сварка под флюсом. Соединения сварные под острыми и тупыми углами (Автоматичне і напівавтоматичне дугове зварювання під флюсом. З’єднання зварні під гострими і тупими кутами)

ГОСТ 11534 Ручная дуговая сварка. Соединения сварные под острыми и тупыми углами (Ручне дугове зварювання. З’єднання зварні під гострими і тупими кутами)

ГОСТ 14771 Дуговая сварка в защитном газе. Соединения сварные. Основные типы, конструктивные элементы и размеры (Дугове зварювання у захисному газі. З’єднання зварні. Основні типи, конструктивні елементи і розміри)

ГОСТ 14782 Контроль неразрушающий. Соединения сварные. Методы ультразвуковые (Контроль неруйнівний. З’єднання зварні. Методи ультразвукові)

ГОСТ 14792 Детали и заготовки, вырезаемые кислородной и плазменно-дутовой резкой. Качество (Деталі і заготовки, які вирізаються кисневим і плазмено-дуговим різанням. Якість)

ГОСТ 1759.4 Болты, винты и шпильки. Механические свойства и методы испытаний (Болти, гвинти та шпильки. Механічні властивості і методи випробувань)

ГОСТ 19170 Детали и заготовки, вырезаемые кислородной и плазменно-дуговой резкой. Качество (Деталі і заготовки, які вирізаються кисневим і плазмено-дуговим різанням. Якість)

ГОСТ 19281 Прокат из стали повышенной прочности (Прокат із сталі підвищеної міцності)

ГОСТ 22353-77 Болты высокопрочные класса точности В (Болти високоміцні класу точності В)

ГОСТ 22354-77 Гайки высокопрочные класса точности В (Гайки високоміцні класу точності В)

ГОСТ 22355-77 Шайбы класса точности С к высокопрочным болтам (Шайби класу точності С до високоміцних болтів)

ГОСТ 22356-77 Болты и гайки высокопрочные и шайбы. Общие технические условия (Болти і гайки високоміцні і шайби. Загальні технічні умови)

ГОСТ 22727 Прокат листовой. Методы ультразвукового контроля (Прокат листовий. Методи ультразвукового контролю)

ГОСТ 23518 Дуговая сварка в защитных газах. Соединения сварные под острыми и тупыми углами (Дугове зварювання у захисних газах. З’єднання зварні під гострими і тупими кутами)

ГОСТ 24379.0 Болты фундаментные. Общие технические условия (Болти фундаментні. Загальні технічні умови)

ГОСТ 27751 Надежность строительных конструкций и оснований. Основные положения по расчету (Надійність будівельних конструкцій і основ. Основні положення розрахунку)

ДСТУ ISO 898-1 Механічні властивості кріпильних виробів, виготовлених з вуглецевої і легованої сталі. Частина 1: Болти, гвинти і шпильки

ДСТУ ISO 898-2 Вироби кріпильні. Механічні властивості. Частина 2: Гайки з установленими значеннями пробних навантажень. Різьба з великим кроком.

ТУ6-48-92 Стеклопластик рулонный марки РСТ. Технические условия (Склопластик рулонний марки РСТ. Технічні умови)

ТУ 14-3-1128 Трубы стальные бесшовные горячедеформированные для газопроводов газлифт - ных систем и обустройства газовых месторождений (Труби сталеві безшовні гарячедеформовані для газопроводів газліфтових систем і облаштування газових родовищ)

ТУ 322-16-127-97 Прокат листовий з низьколегованої сталі для мостобудування

ТУУ27.1-05416923-085:2006 Прокат листовий зварювальний з якісної сталі класів міцності 355-590 для машинобудування

ДСТУ ISO 3506-1 Механічні властивості кріпильних виробів із корозійностійкої нержавіючої сталі. Частина 1: Болти, гвинти та шпильки

ДСТУ ISO 898-898 Механічні властивості кріпильних виробів із корозійностійкої нержавіючої сталі. Частина 2: Гайки

ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

Нижче подано терміни, вжиті в цих Нбрмах, та визначення позначених ними понять. Граничний стан - стан, за якого конструкція, основа, будівля або споруда в цілому або її частина перестають задовольняти заданим вимогам (ГОСТ 27751)

Депланація поперечного перерізу - переміщення точок плоского поперечного перерізу, що перетворює його на поверхню або на сукупність площин (СТ СЭВ 3972)

Деформована схема - розрахункова схема, в рівняннях рівноваги якої враховуються переміщення від початкового незавантаженого стану і зміни в положенні навантажень від деформацій (СТ СЭВ 3972)

Довговічність - здатність об’єкта тривалий час зберігати робочий стан за відповідної системи технічного обслуговування і прийнятого порядку проведення ремонтів

Замовник - інвестор або інша юридична (фізична) особа, яка за дорученням інвестора видає замовлення на виконання проектно-вишукувальних робіт і на будівництво об’єкта, укладає договори (контракти), контролює хід будівництва, здійснює технічний нагляд, приймає закінчені роботи (послуги), виконує розрахунки, здає об’єкти в експлуатацію (ДБН А.2.2-3-2004)

Креслення КМ - креслення конструкцій металевих (КМ), що розробляються проектною організацію

Креслення КМД - креслення конструкцій металевих детальні (КМД), що розробляються на основі креслень КМ для виготовлення конструкцій

Незалежна інспекція - служба, що наймається замовником (незалежна від підрядника), і виконує нагляд за відповідністю виготовлення та складання конструкцій проекту та чинним нормам

Розрахункова довжина - умовна довжина стержня, для якого при шарнірному обпиранні кінців критична сила така ж сама, як у заданого стержня (СТ СЭБ 3972)

Повзучість канатів - збільшення деформацій у часі без зміни зусиль за рахунок зміни структури та ущільнення витків канату. Визначається випробуваннями

Пружні розрахунки - розрахунки, у яких залежність між навантаженнями та деформаціями є лінійною

Геометрична нелінійність - нелінійний закон співвідношення між навантаженнями та деформаціями за рахунок змінної форми елемента

Фізична нелінійність - нелінійний закон співвідношення між навантаженнями та деформаціями за рахунок зміни фізичних властивостей елемента

Основні конструкції мосту - до основних віднесені несні конструкції мосту, які сприймають навантаження від впливів експлуатаційних навантажень

Допоміжні конструкції мосту - конструкції, які є частиною проїзної частини, декоративного оформлення, експлуатаційних облаштувань тощо

Характеристичні значення механічних характеристик сталевих виробів - найменші (із певною ймовірністю) значення границі текучості, тимчасового опору, відносного подовження, ударної в’язкості тощо, які надані в держаному стандарті на даний виріб (матеріал)

Розрахункові значення механічних характеристик сталевих виробів - розрахункові значення, які є часткою від ділення характеристичних значень на коефіцієнт надійності за матеріалом Переріз елемента - сукупність геометричних характеристик перерізу елемента, нормального до його поздовжньої осі

Жорсткість елемента - жорсткість осьова, згинальна та крутна, яка є множенням модуля пружності матеріалу елемента на його геометричні характеристики - площу, момент інерції при згині та вільному крученні відповідно

ХАРАКТЕРИСТИКА КЛАСІВ ПЕРЕРІЗІВ

При розрахунках граничних станів елемеШів конструкцій розглядаються 2 класи перерізів: клас 1 - граничний стан - пружна робота перерізу (застосовується у всіх розрахунках без обмежень);

клас 2 - граничний стан - пластична робота перерізу (має обмеження до застосування).

В.1 Клас 1. Пружна робота перерізу

Пружна робота перерізу характеризується досягненням розрахункових напружень текучості Ry ■ т Іугтільки в крайній фібрі поперечного перерізу. Робота перерізу при згині характеризується трикутною епюрою, що показано в таблиці В.1.

Таблиця В.1 - Пружна робота

Характерна епюра

Характеристика

а<

і

Ry т/уг Ry т/уг

Граничний момент, який сприймається перерізом при пружній роботі за формулою

Mrd - Wу ■ Ry ■ т / у r , (В.1) Wy - пружний момент опору;

Ry - розрахунковий опір текучості сталі; у г - коефіцієнт надійності за відповідальністю; т - коефіцієнт умови робіт

При пружних розрахунках для будь-якої точки елемента еквівалентні напруження не можуть перевищити розрахункового опору текучості R ■ т/уг.

Обмежень до застосування не існує. Поперечні перерізи класу 1 мають застосовуватися при всіх розрахунках несучих конструкцій мостів.

В.2 Клас 2. Пластичний шарнір

Робота поперечного перерізу характеризується досягненням напружень текучості, що дорівнюють Ry ■ ті уг, по всій висоті перерізу.

Пластичний шарнір при гнутті балки може бути утворений за умов:

  • якщо забезпечена стійкість полиць та стінок перерізу;
  • якщо забезпечена достатня обертова здатність, тобто, обертання перерізу балки в конструкції може бути реалізоване.

Таблиця В.2 - Пластичний шарнір

Характерна епюра

Характеристика

п.н.в.

mRy/у г

Граничний момент

Mpl,rd=Wp-Ry'mhr> (В.2)

Wpi - пластичний момент опору за таблицею В.З з обмеженнями за таблицею В.4, формулою (В.1);

Ry - розрахунковий опір текучості;

уг - коефіцієнт надійності за відповідальністю;

т - коефіцієнт умови робіт

mRy/ у г

Характерна епюра

Характеристика

лж.

1

А/

С

а

—-— —vJ А/

2

2

Wpl=a-AI 2, (В.З)

П.Н.В. - пластична нейтральна вісь, яка ділить площу перерізу навпіл;

А - площа перерізу;

а - відстань між центрами ваги половинних площ

Граничний момент балки при утворенні пластичного шарніра оцінюється за формулою таблиці В.2.

В.З Обмеження щодо застосування пластичного шарніра як граничного стану перерізів пов’язані зі стійкістю елементів перерізу і залежать від величини поперечної сили.

Обмеження, що пов’язані зі стійкістю елементів перерізу, характеризуються співвідношенням ширини і товщини полиць та стінок і наводяться в таблиці В.4.

Таблиця В.4 - Обмеження до стінок та поясів для утворення пластичного шарніра

Вимоги до елементів перерізу

Формула

1

Звиси поясів bf і tf - ширина і товщина звису пояса

b/

-С <10 - є */

2

Стінки

bw і tw - ширина і товщина стінки

СО

(N

l>v

VI

н * ^ 1

[235 є = —

iRy

Ry, МПа

235

250

300

345

390

440

є

1,00

0,97

0,89

0,83

0,78

0,73

Обмеження, пов’язані з величиною поперечної сили в перерізі

При пластичному шарнірі при одночасній дії в перерізі згинального моменту та поперечної сили величина пластичного згинального моменту має бути зменшена в залежності від величини поперечної сили за формулою

*V,- P!^.(В.4)

р =(2а-ї)2 а - —

- але не менше ніж 0,5 ;

Qu

Q

- поперечна сила, що діє в перерізі;

Ry

Qu ~ ' К '

- гранична поперечна сила;

hw і tw

- товщина і висота стінки відповідно.

У цьому додатку в таблицях надаються марки та механічні властивості матеріалів та виробів, які застосовуються для основних та допоміжних елементів мостових конструкцій:

Г.1

Листовий та фасонний прокат для несних елементів мостів;

Г.2

Листовий та фасонний прокат для допоміжних елементів мостів;

Г.З

Сталевий прокат труб;

Г.4

Сталевий прокат для котків шарнірів;

Г.5

Відливки з вуглецевої і легованої сталі;

Г.6

Поковки з вуглецевої та легованої сталі;

Г.7

Матеріали для зварювання;

Г.8

Високоміцні метизи;

Г.9

Звичайні метизи;

Г.10

Загальні вимоги до сталевого прокату.

Перелік виробів (прокату, відливок, поковок, зварювальних матеріалів та метизів) може бути доповнений за умови відповідних обґрунтувань та погоджень.

Г.1 Листовий та фасонний прокат для несних елементів мостів

Сталевий прокат (листовий, сортовий, фасонний) для несних елементів мостів слід приймати з переліку марок сталей, що наведені у таблиці Г.1

Таблиця Г.1 - Перелік марок сталей для несних елементів мостів

Марка сталі

ГОСТ, ТУ, ТУУ

Товщина прокату, мм

Характеристичні значення, МПа (кг/см2)

листового

фасонного

границя текучості Ryn

тимчасовий опір Run

16Д

ГОСТ 6713

<20

235 (2400)

370 (3800)

21-40

225 (2300)

370(3800)

41-60

215(2200)

370 (3800)

15ХСНД-2

8-32

340 (3500)

490 (5000)

33-50

-

330 (3400)

470(4800)

10ХСНД-2

8-15

390 (4000)

530(5400)

16-32

-

390 (4000)

530 (5400)

33-50

-

390 (4000)

510(5200)

09Г2СД-12

ГОСТ 19281

< 10

345 (3500)

480(4900)

11-20

325 (3300)

450(4600)

21-32

<20

295 (3000)

430 (4400)

15ХСНД-12

<32

<10

345 (3500)

480 (4900)

10ХСНД-12

<40

<15

390 (4000)

530(5400)

09Г2СЮЧ-2-325

ТУ 322-16-127-97

8-50

325 (3300)

450 (4600)

09Г2СЮЧ-2-355

355 (3600)

490 (5000)

09Г2СЮЧ-3-390

390 (4000)

530(5400)