в п. 4.2.4, дозволяється застосування типових і місцевих норм, розроблених методами технічного нормування та затверджених передбаченим порядком.

  1. Па підставі аналізу початкових даних визначається номенклатура устаткування та види робіт, що включені до збірника НРУ,

і розробляються макети таблиць НРУ (Додаток 1).

  1. Подальша робота з макетом НРУ передбачає його коригування в залежності від технології робіт і матеріалів, що застосовуються.

4.3. РОЗРОБКА ТЕХНОЛОГІЧНИХ КАРТ

  1. Форма технологічної карти на ремонт устаткування наведена в Додатку 2.
  2. Для того ж самого об'єму ремонту технологічна карта розроблюється в різноманітних варіантах тільки при зміні факторів,

що впливають на технологію виконання робіт. Класифікація факторів, що впливають на величину норм витрат ресурсів (витрати праці, витрати матеріально-технічних ресурсів та ін.), що об'єднані однотиповою технологією, повинна зводити до мінімуму кількісіь технологічних карт для кожного виду робіт і груп устаткування.

  1. Технологічна карта на ремонт устаткування повинна містити такі розділи:
  • область застосування;
  • вказівки з технології ремонту;
  • машини та механізми;
  • вказівки з техніки безпеки;
  • перелік операцій та обсяги робіт.
  1. Розділ "Область застосування" - містить інформацію про групу устаткування та його характеристику, найменування устаткування та вид ремонту.
  2. Розділ "Вказівки з технології ремонту" - містить методи та послідовність виконання ремонтних робіт, раціональну організацію праці робітників, способи розбирання-збирання, транспортування виробів, матеріалів і конструкцій до робочих місць, типи засобів підмощування, що застосовуються, пристроїв монтажної оснастки, тривалість зберігання та розмір запасу виробів, конструкцій і матеріалів у ремонтній зоні, посилання на номери таблиць НРУ з макету збірника, в яких наведені витрати відповідних ресурсів, вказівки з наладки, холодного випробування та приймання об'єкту після ремонту.
  3. Розділ "Машини та механізми" - містить перелік і стислі технічні чи енергетичні характеристики машин, механізмів, засобів малої механізації, за допомогою яких виконуються ремонтні роботи на об'єкті.
  4. Розділ "Вказівки з техніки безпеки" - містить

вимоги по беспечному веденню робіт, регламентованих правилами по ТБ.

  1. Розділ "Перелік операцій та обсяг робіт" - містить докладний перелік усіх технологічних операцій по веденню ремонтного процесу і розрахунок обсягів ремонтних робіт по формі, що наведена в Додатку 2.
  2. Для складних технологічних комплексів технологічна

карта на ремонтні роботи додатково до розділів, перелічених у п.4.3.3., має містити:

  1. Схеми організації ремонтних майданчиків із зазначенням основних розмірів і місць розташування агрегатів, машин, наван- тажно-розвантажувальних пристроїв, зон складування основних матеріалів, виробів і конструкцій, шляхів переміщення, мереж тимчасового енерго-, тепло- та водопостачання, пристроїв для локалізації шкідливого впливу на навколишнє середовище, необхідних для виконання робіт, та інші відомості, що передбачаються правилами виробництва робіт і вимогами з техніки безпеки. Для таких робіт розроблюються проекти оріанізації робіт (ПОР) у терміни, передбачені відомчими Положеннями про капітальний ремонт чи іншими розпорядчими документами.
  2. Розділ "Основні вимоги до якості і технічного приймання робіт" - містить вказівки по здійсненню контролю та оцінці якості робіт відповідно до вимог з організації ремонтних робіт, включаючи допуски із зазначенням основних відхилень у розмірах і якості, схеми операційного контролю якості з переліком контрольованих операцій, складом, способами та термінами контролю, перелік актів освідчення прихованих робіт.
  3. РОЗРАХУНОК ВИТРАТ ПРАЦІ ТА ЧАСУ

ВИКОРИСТАННЯ МАШИН І МЕХАНІЗМІВ

  1. Розрахунок витрат праці та часу використання машин і механізмів виконується на підставі відкоригованого макету таблиць НРУ, технологічної карти до відповідної НРУ, по відомчим нормативам з праці, інструкціям, положенням та іншим документам з ремонтів, ЕНіР, ВНіР, ТНіР і МНіР, а також діючим нормативним документам

з охорони праці та техніки безпеки.

  1. На види робіт, що не охоплені діючою документацією з

праці, розроблюються нові технічно обгрунтовані норми витрат праці відповідно до відомчих методик технічного нормування праці.

  1. Витрати праці на виконання ремонтних робіт згідно з їх складом у макеті визначаються на підставі підрахованих обсягів робіт і відомчих матеріалів з праці, а також по ЕНиР, ВНіР, ТПіР і МНіР.
  2. Підрахунок обсягів робіт виконується на підставі технологічної карти та зведення витрат матеріалів, виробів і конструкцій.
  3. При розробці норм витрат робочого часу робітників, керуючих ремонтнобудівельними машинами і механізмами, що забезпечують виконання ремонтних робіт, а також час використання цих машин і механізмів виділяються окремо.

Витрати праці на експлуатацію ремонтно-будівельних машин містять витрати праці: машиністів, на ремонт і технічне обслуговування

і перебазування, що враховуються в складі діючих кошторисних розцінок на експлуатацію машин і механізмів.

  1. Розрахунок витрат праці в НРУ виконується на підставі п. 4.4.3 - 4.4.4 методом калькулювання за формою, що наведена в Додатку 3.
  2. Зведення витрат з експлуатації машин і механізмів складається згідно з формою, що наведена в Додатку 4.
  3. В калькуляціях НРУ не повинні враховуватися витрати на дрібні такелажні та монтажні пристрої, домкрати, динамометри та ін., вартість яких не перевищує: 15 неоподаткованих мінімальних прибутків громадян - ці витрати враховуються в нормах накладних витрат.
  4. До підсумку нормованих витрат праці робітників додатково додаються витрати на невраховані роботи, що пов'язані з організацією ремонтного процесу (багатократна організація робочих місць, додаткові переходи в процесі роботи, неодноразова заміна інструментів і присіроїв і т.і. ). Види робіт і частки додаткових

витрат на невраховані роботи встановлюються по узгодженню з Головним управлінням кошторисних норм, ціноутворення і експертизи у будівництві Держкоммістобудування України.

  1. До підсумку нормованих витрат праці машиністів застосовуються коефіцієнти, що враховують внутризмінні перерви в роботі машин, які не пов'язані з організацією ремонтних робіт, витрати часу на виконання робіт, що важко піддаються нормуванню. Перехідні коефіцієнти від виробничих норм до кошторисних для визначення машинного часу встановлюються за узгодженням з Головним управлінням кошторисних норм, ціноутворення і експертизи у будівництві Держкоммістобудування України.
  2. Для окремих збірників (розділів, норм) за узгодженням

з Головним управлінням кошторисних норм. ціноутворення і експертизи у будівництві Держкоммістобудування України може встановлюватися частка інших машин і механізмів.

  1. РОЗРАХУНОК МАТЕРІАЛЬНИХ ВИТРАТ
  2. Потреба в матеріалах, конструкціях і виробах на прийнятий вимірник НРУ повинна визначатися за даними відомості дефектів (Додаток 5 ), відомчим і виробничим нормам витрат матеріальних ресурсів.
  3. За відсутністю для окремих видів робіт виробничих чи відомчих норм витрат матеріальних ресурсів потрібну кількість ресурсів треба визначати розрахунково-аналітичним чи виробничим способом відповідно до вимог відомчих рекомендацій і положень з технічного нормування витрат матеріалів, у випадку їх відсутності - іншою нормативно-технічною документацією по нормуванню матеріальних ресурсів, діючою в Україні.
  4. При розробці виробничих норм витрат матеріалів в них повинні включатися важкоусувні відходи та втрачення, що створюються в межах ремонтного майданчику та при транспортуванні матеріалів від приоб'єктного складу до робочого місця, при обробці матеріалів (обрізання, розкрій і т.і. ), а також в процесі монтажу чи ремонту.
  5. НРУ передбачається, що всі матеріали, вироби та конструкції, як правило, подаються в робочу зону вантажопідйомними кранами безпосередньо з зони дії крану. Для деяких матеріалів і виробів, а також для матеріалів і виробів складського (закритого) схову передбачається горизонтальний трапспорт від приоб'єктних складів до зони дії крану на відстань до 1 км.

Норми на вивантаження матеріалів і внутрішньобудівельного транспорту визначаються по діючим ЕНіР чи ВНіР.

  1. Показники одного виду матеріальних ресурсів треба приводити в одній одиниці виміру, зазначеній в Класифікаторі ресурсів, затвердженому Держкоммістобудування України.
  2. Результати розрахунку повинні бути оформлені в "Зведенні витрат матеріалів, виробів і конструкцій" до відповідної НРУ (Додаток 6 ).
  3. У випадках, коли розрахунок потреби в матеріальних ресурсах залежить від проектних даних чи конкретної відомості дефектів і не може бути визначений з достатньою мірою точності, в "Зведенні витрат матеріалів, виробів і конструкцій" приводиться повне найменування ресурсу, відповідно до Класифікатора ресурсів, затвердженому Держкоммістобудувания України, з позначенням "по проекту"

або по "відомості дефектів".

  1. Для окремих збірників ( розділів, норм ) по узгодженню

з Головним управлінням кошторисних норм, ціноутворення і експертизи у будивництві Держкоммістобудування України може встановлюватися

частка інших матеріалів.

  1. ФОРМУВАННЯ ТАБЛИЦЬ ТА ЗБІРНИКІВ НРУ
  2. Таблиці НРУ для даного виду ремонту устаткування складаються з видів ремонтних операцій групи НРУ для всіх видів ремонтних операцій, що виконуються з наведенням повного переліку використовуваних професій, матеріалів, виробів і конструкцій, машин

і механізмів і заповнюються після розрахунку всіх норм, що містяться в них. Форма таблиці наведена в Додатку 1, а приклад заповнення в Додатку 7.

  1. З опису складу робіт в макеті до кожної НРУ виключаються позиції (роботи), виконання яких оговорюється технічною частиною.

В цьому випадку в складі робіт записується "Див. технічну частину збірника".

  1. Розрахунок поправочних коефіцієнтів до елементів витрат,

що враховують зміни умов виконання робіт, виробляється після розробки всіх НРУ збірника. Значення коефіцієнтів та умови їх застосування наводяться в технічній частині збірника (вступних вказівках до

розділу збірника).

  1. Таблиці НРУ брошуруються в збірники.
  2. Збірники залежно від конструктивних особливостей устаткування розподіляються на розділи. Розділи нумеруються в межах збірника, а норми - в межах розділу.
  3. Збірники НРУ містять технічну частину, а при необхідності - вступні вказівки до розділів.
  4. Технічна частина складається з розділів: "Загальні вказівки", "Правила обчислення обсягу робіт" і "Коефіцієнти на ремонт устаткування".

В розділ "Загальні вказівки" треба містити загальні для збірника відомості про призначення та порядок застосування кошторисних норм. Забороняється містити в цьому розділі інформацію, що впливає на величину норм.

В розділі "Правила обчислення обсягу робіт", крім правил, можуть наводитися, при необхідності, формули та приклади розрахунків.

Коефіцієнти до кошторисних норм, що містяться у відповідному розділі, розроблюються для скорочення кількості аналогічних кошторисних норм при зміні умов виконання робіт, технології, заміні матеріалів, машин і механізмів і т.і.

Умови застосування коефіцієнтів повинні бути чітко визначені.

Пункти технічної частини повинні мати подвійну нумерацію, що складається з номеру розділу та порядкового номеру усередині розділу. При підготовці змін і доповнень початкова нумерація пунктів не змінюється.

  1. Вступні вказівки повинні містити інформацію про склад і порядок застосування НРУ розділу, що відрізняються від положень, наведених у загальній технічній частини збірника.
  2. УЗГОДЖЕННЯ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ В ДІЮ ЗБІРНИКІВ НРУ
  3. Роботу по розробці кошторисних норм на ремонт устаткування очолює Головне управління кошторисних норм, ціноутворення і експертизи у будівництві Держкоммістобудування України та міністерство (відомство) по належності, методичне керівництво здійснюється базовою організацією по розробці нормативних документів в області кошторисного нормування ремонтів устаткування ( надалі - базова організація).
  4. Структура збірника НРУ підлягає обов'язковому узгодженню з базовою організацією та затвердженню Головним управлінням кошторисних норм, ціноутворення і експертизи у будівництві Держком- містобудування України до початку його розробки.
  5. Номери та найменування збірників встановлюються Доржкоммістобудуванняпо узгодженню з базовою України

організацією.

  1. Проекти збірників НРУ та матеріали, що їх обгрунтовують, повинні бути оформлені з дотриманням діючих правил викладу та оформлення нормативних документів (ДБН А.1.1-2-93 "Порядок розробки, вимоги до побудови, викладу та оформленню нормативних документів").
  2. Розробку галузевих (відомчих) збірників здійснює мі-

ністерство (відомство) по належності, а міжгалузевого характеру

(ремент трубопроводів, піднімально-транспортного, дробильно-розме- льного та ін.) - Держкоммістобудування України.

  1. Введення в дію збірників НРУ здійснюється Держкоммістобудування України відповідно до ДБН А.1.1-3-93 "Порядок проведення експертизи, узгодження. затвердження, реєсірації, видання та скасування нормативних документів".

Збірники НРУ загальногалузевого характеру затверджуються Держкоммістобудування України та узгоджуються з міністерствами (відомствами ), перелік яких визначається технічним завданням на розробку НРУ.

Ши

фр

таб

лиці РХХ

ХХХ

Х

(

ш

и

ф

р

)

Код

тех

нол

огіч

ної