Розрахункову витрату води на зовнішнє пожежогасіння інших видів гаражів і автостоянок слід приймати:

підземних гаражів з двома поверхами та більше- 20 л/с

гаражів боксового типу з безпосереднім виїздом назовні з кожного боксу за кількості боксів:

від 50 до 200 включно- 5 л/с

більше 200 - 10 л/с

механізованих гаражів- 10 л/с

відкритих площадок для зберігання автомобілів за кількості автомобілів:

до 200 включно- 5 л/с

більше 200- 10 л/с

8.11На живильній мережі між пожежними насосами та мережею протипожежного водопроводу потрібно встановлювати зворотні клапани.

Системи прямоточного та зворотнього водопостачання потрібно відносити за ступенем забезпеченості подавання води до III категорії, за винятком елементів системи водопостачання, пов'язаних з пожежогасінням (водоводи, насосні станції, резервуари протипожежного запасу води), що відносяться до І категорії.

8.12Для технологічних процесів з однаковими вимогами до якості води іблизькими за характеристикою забрудненнями, внесеними у воду, потрібно

передбачати системи зворотнього водопостачання у вигляді окремих замкнутих циклів для миття автомобілів, миття агрегатів, вузлів і деталей.

Стабілізаційну обробку води в системах зворотнього водопостачання допускається не передбачати.

  1. Використання для виробничого водопостачання води питної якості допускається як виняток за відсутності технічного водопроводу та за техніко-економічногообгрунтування недоцільності влаштування системи зворотнього водопостачання.
  2. Витрати води на миття автомобілів визначаються за характеристикоюзастосовуваного мийного обладнання, його продуктивності та часу миття автомобіля.

  1. У разі застосування системи зворотнього водопостачання для миттяавтомобілів на заключній стадії мийного процесу потрібно передбачати обмиваннязовнішніх поверхонь їхніх кузовів свіжою водою (180 л зворотньої води на миттякузова і низу автомобіля та 20 л свіжої води з системи господарсько-питноговодопроводу на ополіскування кузова автомобіля).
  2. Виробничі стічні води, які містять нафтопродукти, тетраетилсвинець,завислі речовини, фарбу, кислоти та луги, повинні очищатися до надходження їх узовнішню каналізаційну мережу на місцевих установках.

Очисні споруди виробничих стічних вод автостоянок і гаражів можуть бути окремо розташованими або розміщатися усередині будинків.

Відстань від окремо розташованих підземних очисних споруд для стічних вод, що не містять горючих і важкогорючих речовин, до гаражів не нормується.

Відстань від окремо розташованих підземних очисних споруд для забруднених нафтою і поверхневих стічних вод потрібно приймати не менше ніж 6 м - до гаражів І та II ступеня вогнестійкості та 9 м - до гаражів III, Ша, ІV та V ступенів вогнестійкості. Ці відстані не нормуються, якщо стіна гаража, яка звернена убік очисних споруд, є протипожежною.

  1. На трубопроводах, які подають виробничі стічні води (вміщуючі нафту тамиючі розчини) на місцеві очисні споруди, слід передбачати гідрозатвори.
  2. Стічні води від миття підлоги приміщень зберігання автомобілів, постів ТО іТР потрібно направляти на локальні очисні споруди.
  3. Для захисту каналізаційної мережі та очисних споруд від засмічення принадходженні стічних вод від миття автомобілів потрібно передбачати лотки (у межахприміщення), колодязі або приямки із захисними ґратами.
  4. На постах миття рухомого складу потрібно передбачати водовідвідні лотки зухилом не менше ніж 3%. Підлога постів миття повинна мати ухил не менше ніж 3% убік лотка.
  5. Самопливний трубопровід відведення стічних вод від миття автомобілівповинен мати ухил не менше ніж 3% і діаметр не менше ніж 150 мм при застосуванніручного шлангового миття та не менше ніж 200 мм при застосуванні механізованогомиття.
  6. Трапи та колодязі для прийому стічних вод від миття підлог у приміщенняхзберігання, постів ТО і ТР автомобілів і зливоприймальні колодязі для прийому

поверхневих стічних вод з площадок їхнього відкритого зберігання потрібно розміщувати на проїздах і проходах між автомобілями.

8.23 Очисні споруди для очищення найбільш забрудненої частини поверхневих стічних вод з майданчиків відкритого зберігання автомобілів і з проїздів території гаража потрібно розраховувати на прийом стоків від малоінтенсивних часто повторюваних дощів з періодом однократного перевищення розрахункової інтенсивності 0,05 року або на акумуляцію з наступним очищенням стоків після випадання дощу шаром 10 мм, а також на прийом стоків від танення снігу та миття території.

8.24Концентрацію завислих речовин у поверхневих стічних водах потрібно приймати: при кількості автомобілів до 200 включно - 300, понад 200 до 500 автомобілів - 500, понад 500 до 1000 автомобілів - 700, понад 1000 автомобілів - 1000 мг/л.

Примітка 1. Концентрацію завислих речовин при експлуатації автомобілів на проїздах з гравійним і щебеневим покриттям потрібно приймати з коефіцієнтом 1,2.

Примітка 2. Концентрацію нафтопродуктів у поверхневих стічних водах потрібно приймати 40 мг/л, а біохімічну потребу в кисні - 30 мг/л.

8.25Очисні споруди, призначені для очищення виробничих і поверхневихстічних вод, продуктивністю до 10 л/с включно допускається передбачати односекційними.

8.26 Ступінь очищення виробничих стічних вод, що скидають у мережу побутової каналізації, а також ступінь очищення поверхневих стічних вод при скиданні їх у водні об'єкти повинна відповідати вимогам, затвердженим відповідними міністерствами (відомствами) та діючими на території України правилами.

Опалення, вентиляція та протидимний захист гаражів

8.27Опалення, вентиляцію та протидимний захист гаражів потрібно проектувати з урахуванням вимог СНиП 2.04.05, ДБН В.2.5-24, ВНТП-СГіП-46-16 і цих Норм.

8.28У гаражах, що опалюються, розрахункову температуру повітря в холодний період у приміщеннях для зберігання автомобілів слід приймати +5°С.

У неопалюваних гаражах досить передбачати опалення тільки допоміжних приміщень.

8.29 У гаражах закритого типу в приміщеннях для зберігання автомобілів, ТО і ТР та в ізольованих рампах потрібно влаштовувати припливно-витяжну вентиляцію, розраховану на розведення забруднюючих речовин до гранично допустимих концентрацій, передбачених ГОСТ 12.1.005.

У неопалюваних наземних гаражах закритого типу припливну вентиляцію з механічним спонуканням потрібно передбачати тільки для зон, розташованих від прорізів у зовнішніх огородженнях більш ніж на 18 м.

У підземних гаражах системи вентиляції (у тому числі протидимна) та

повітряного опалення повинні влаштовуватися для кожного поверху окремо; прокладання повітропроводів через інший поверх не допускається. При прокладанні повітропроводів через суміжну секцію потрібно забезпечувати межу вогнестійкості стінок повітропроводів не менше ніж ЕІ 45.

У гаражах відкритого типу системи вентиляції та димовидалення передбачати не потрібно.

  1. Фільтри, глушники в системах вентиляції, кондиціонування та повітряногоопалення не повинні містити горючих матеріалів і рідин.
  2. У гаражах закритого типу потрібно передбачати встановлення приладів длявиміру концентрації СО і відповідних сигнальних приладів з контролю забруднюючихречовин, які встановлюються у приміщенні із цілодобовим чергуванням персоналу таавтоматичне включення припливно-витяжної вентиляції від цих сигналізаторів.

8.32На повітропроводах припливної та витяжної вентиляції у місцяхперетинання ними протипожежних перешкод повинні встановлюватись вогнезатримуючі клапани з межею вогнестійкості не менше ЕІ 60, які забезпеченіавтоматичним, дистанційним та місцевим керуванням.

Транзитні повітропроводи за межами поверху, що обслуговується, або приміщення, відокремленого протипожежними перешкодами, потрібно передбачати щільними з межею вогнестійкості не менш ЕІ 30.

  1. Системою протидимної вентиляції повинні обладнуватись приміщення длязберігання автомобілів для підземних і закритих наземних гаражів, а також ізольованірампи.
  2. Видалення диму необхідно передбачати через витяжні шахти зі штучнимспонуканням тяги.

Допускається передбачати природне димовидалення через шахти, вікна та ліхтарі, обладнані механізованим приводом для відкривання клапанів, фрамуг у верхній частині вікон на рівні 2,2 м і вище (від підлоги до низу фрамуг) та у ліхтарях. При цьому загальна площа прорізів, що відчиняються, обумовлена розрахунком, повинна бути не менш 0,2 % площі приміщення, а відстань від вікон до найбільш віддаленої точки приміщення не повинна перевищувати 18 м.

У наземних гаражах до 2 поверхів і одноповерхових підземних гаражах допускається влаштування витяжних шахт з природною витяжкою.

Необхідні обсяги димовидалення, кількість шахт і димових клапанів визначаються розрахунком.

У підземних гаражах площу, що обслуговується одним димоприймальним пристроєм, потрібно приймати не більше ніж 900 м2.

Димовидалення з рамп у наземних гаражах може здійснюватися через прорізи в зовнішніх огородженнях і в покритті.

8.35У сходові клітки та шахти ліфтів гаражів потрібно передбачати підпірповітря при пожежі або влаштування на всіх поверхах протипожежних тамбурів-шлюзів 1-го типу перед сходовими клітками, шахтами ліфтів з підпором повітря у разіпожежі:

при двох підземних поверхах і більше;

якщо сходові клітки та ліфти зв'язують підземну і наземну частини гаража;

якщо сходові клітки та ліфти зв'язують гараж з наземними поверхами будинку іншого призначення.

8.36У разі пожежі повинно бути передбачене відключення загальнообмінноївентиляції. Порядок (послідовність) включення систем протидимного захисту повинен передбачати випередження запуску витяжної вентиляції (раніше припливної).

8.37Керування системами протидимного захисту повинне здійснюватисяавтоматично - від пожежної сигналізації, дистанційно - з центрального пульта

керування протипожежними системами, а також від кнопок або механічних пристроїв ручного пуску, які встановлюються при в'їзді на поверх гаража, на сходових площадках на поверхах (у шафах пожежних кранів).

8.38 Елементи систем протидимного захисту (вентилятори, шахти, повітропроводи, клапани, димоприймальні пристрої та ін.) потрібно передбачати у відповідності зі СНиП 2.04.05.

8.39 Витяжні вентиляційні шахти з приміщень підземних гаражів, які розміщуються під житловими та громадськими будинками, проїздами та майданчиками в середині квартальної забудови потрібно виводити на висоту не менше ніж 2 м вище над рівнем даху найвищої будівлі прилеглої забудови і повинні виконуватись з негорючих матеріалів з межею вогнестійкості ЕІ 45.

Для таких гаражів об'єм припливного повітря потрібно передбачати на 20% менше об'єму повітря, що видаляється.

Витяжні вентиляційні шахти з приміщень підземних гаражів, які розміщуються під проїздами, дорогами, площами та майданчиками за межами житлового кварталу, повинні передбачатись заввишки не менше ніж 3 м над рівнем землі та розміщуватись на відстані не менше ніж 15 м від вікон житлових і громадських будинків, дитячих ігрових та спортивних майданчиків і місць відпочинку населення.

8.40 Для випорожнення систем опалення та теплопостачання підземних гаражів потрібно передбачати спеціальні дренажні пристрої.

Електропостачання та електрообладнання гаражів

  1. Електропостачання та електрообладнання гаражів повинні проектуватисявідповідно до вимог ДБН В.2.5-23, ПУЕ, ДНАОП 0.00-1.32 і цих Норм.
  2. Усі електроустановки, які працюють цілодобово, повинні бути забезпеченіживленням від самостійних ліній, починаючи від ввідного пристрою до гаража і матисвій апарат захисту.

8.43Електропостачання протипожежних пристроїв (пожежних насосів, вогнезатримуючих клапанів з електроприводом, систем оповіщення про пожежу, установок пожежоохоронної сигналізації, пожежогасіння, електрозасувок на протипожежних водопроводах, сигналізаторів концентрації СО, аварійного освітлення, системи протидимної вентиляції, ліфтів для транспортування пожежних підрозділів) повинно бути виконано за 1-ою категорією надійності.

8.44Освітлення гаражів і відкритих автостоянок потрібно передбачати відповідно до вимог ДБН В.2.5-28.

8.45 До мережі аварійного (евакуаційного) освітлення повинні бути підключенісвітлові покажчики «вихід» на кожному поверсі та покажчики шляхів руху автомобілів, місць установки з'єднувальних голівок для підключення пожежної техніки, внутрішніх пожежних кранів і вогнегасників, зовнішніх гідрантів на фасаді гаража.

Світильники, які вказують напрямок руху, встановлюються біля поворотів, у місцях зміни схилів, на рампах, в'їздах на поверхи, входах і виходах з поверхів і в сходових клітках.

Покажчики напрямку руху встановлюються на висоті 2,5 м від підлоги в межах прямої видимості з будь-якої точки на шляхах евакуації та проїздів для автомобілів.

8.46У гаражах закритого типу біля в'їздів на кожний поверх повинні бутивстановлені розетки, підключені до мережі по 1-й категорії надійностіелектропостачання, для можливості використання електрофікованого пожежно-технологічного обладнання.

8.47Освітлення оглядових канав потрібно передбачати світильниками злюмінесцентними лампами зі ступенем захисту не нижче ніж JP5 X за ГОСТ 17677-82та ГОСТ 14254. Ніші для встановлення зазначених світильників повинні бути захищенівід механічних ушкоджень.

8.48Блискавкозахист приміщень гаражів потрібно передбачати відповідно доРД 34.21.122.

Автоматичні установки пожежогасіння та пожежної сигналізації

8.49Автоматичні установки пожежогасіння та пожежної сигналізації потрібнопроектувати згідно з вимогами ДБН В.1.1-7, ДБН В.2.5-13, НАПБ Б.06.004,НАПБ 01.038, Рекомендаціями по обгрунтуванню типу установки пожежогасіння, способу гасіння, виду вогнегасного засобу, протипожежного захисту автоматизованих гаражних модулів та інших діючих нормативних документів.