3.31.5. Копати шурф чи траншею на трасі трубопроводу, який експлуатується і знаходиться під тиском, за допомогою землерийного механізму необхідно за умови, що відоме точне розташування трубопроводу в місці роботи в плані і по глибині, а також за умови наближення кромок ріжучого механізму на відстань не ближче 0,5 метра до твірної трубопроводу з усіх боків. Опорні частини землерийного механізму не повинні при цьому переміщатись безпосередньо над трубопроводом. Далі копати необхідно вручну, із заходами перестороги для запобігання пошкодженню інструментом стінки труби, без застосування кирки, лому чи інших ударних інструментів.

При відсутності даних про точне розташування трубопроводу копати за допомогою механізмів необхідно після встановлення істинного його положення шурфуванням, зондуванням вручну чи іншим надійним методом.

3.31.6. Земляну роботу, яка не пов'язана з експлуатацією і ремонтом магістрального трубопроводу і кабелів, може виконувати стороння організація на відстані не менше 2-х метрів від трубопроводу і кабелю в присутності відповідального представника служби експлуатації трубопроводу і за наявності письмового дозволу.

3.31.7. При виконанні земляної роботи поблизу траси діючих комунікацій відвал грунту виконується на бік, протилежній трасі трубопроводу.

3.31.8. Якщо при копанні шурфу (котловану) виявились витоки газу із трубопроводу, земляні роботи повинні бути терміново зупинені, а люди виведені із шурфів (котловану). Земляну роботу можна продовжувати після ліквідації витоків газу і загазованості чи за умови виконання додаткових заходів безпеки, які необхідні при виконанні газонебезпечної роботи.

3.31.9. При роботі з ліквідації витоків газу працівники, які розкопують трубопровід, повинні мати на собі запобіжні пояси і шлангові протигази. Необхідно, щоб кінці шлангів знаходились з навітряної сторони поза межами загазованої зони. Мотузки від запобіжних поясів повинні тримати робітники (дублери), що знаходяться поза траншеєю, для спостереження за працюючими і надання їм, при необхідності, допомоги.

3.31.10. Під час знаходження робітників в траншеї (котловані) без кріплення стінок на поверхні рядом з траншеєю не повинні проводитись будь-які роботи. Інструменти і матеріали, необхідні для роботи, повинні бути не ближче 0,5 м від зовнішнього краю траншеї (котловану).

3.31.11. При роботі в траншеї необхідно систематично спостерігати за станом відкосів. При з'явленні тріщин у відкосі траншеї вжити заходів перестороги проти самовільного обвалення грунту і завчасно вийти із небезпечного місця, виконати кріплення або зменшити крутизну відкосів.

3.31.12. Розбирати дощані кріплення котлованів починають в напрямку з низу до верху по мірі засипання котловану грунтом. Виймати одночасно по висоті не більше трьох дошок, а в сипучих грунтах - не більше однієї дошки.

3.32. Вимоги безпеки при експлуатації газового обладнання житлових будинків обхідників лінійних:

3.32.1. Біля газових приладів з відводом продуктів згорання в димоходи повинні бути вивішені таблички або нанесені штампи з попереджувальними написами «Перевір тягу».

3.32.2. Перед кожним користуванням газовими водонагрівачами, печами та іншими приладами, які мають відвід продуктів згорання у димоходи, повинна перевірятися тяга в димоході. Перевірка наявності тяги виконується піднесенням паперової стрічки до входу в димохід до включення приладу. При відсутності тяги користування приладами не дозволяється.

3.32.3. Проточні і ємкісні газові водонагрівачі, малолітражні газові котли і інші опалювальні газові прилади з відводом продуктів згорання в димохід, а також опалювально-варильні печі повинні обладнуватися автоматичними пристроями, які забезпечують відключення пальників при припиненні подачі газу, зниженні тиску до значення, нижче заданого, погашенні полум'я і відсутності необхідної тяги в димоході.

3.32.4. Відключенню від системи газопостачання з установкою заглушки підлягають прилади і апарати, в яких не забезпечена герметичність і які мають несправну автоматику безпеки, а також несправні димоходи, вентиляційні канали і їх оголовки.

3.32.5. Несправне газове обладнання, плити, печі та інше обладнання, ремонт якого пов'язаний з його розбиранням, а також газове обладнання при капітальному ремонті помешкань житлових і громадських будинків повинно відключатись з встановленням заглушок.

3.32.6. У зимовий період не рідше одного разу на місяць обхідник лінійний повинен проводити огляд оголовків димоходів і вживати заходів щодо запобігання їх обмерзанню і закупорці.

3.32.7. Кухні та інші приміщення, де встановлені газові прилади, повинні постійно провітрюватись. Не дозволяється закривати решітки вентиляційних каналів. В період користування газовими приладами кватирки чи фрамуги вікон повинні бути відкритими.

3.32.8. Для виявлення витоків газу необхідно користуватись мильним розчином.

3.33. При виникненні нещасного випадку чи раптового захворювання, виявленні фактів порушення технологічного процесу, несправності трубопроводу, обладнання, устаткування, пристроїв, інструменту, засобів захисту та про інші небезпечні та шкідливі фактори, що загрожують життю і здоров'ю людей, обхідник лінійний зобов'язаний повідомити диспетчера і керівництво лінійно-експлуатаційної служби.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Після закінчення робіт (огляду, обслуговування, ремонту, господарчих тощо) обхідник лінійний повинен коротко записати всі виконані операції та виявлені недоліки в журналі лінійного обхідника з конкретним зазначенням кілометру чи пікету по трасі трубопроводу, де виконувались роботи або виявлені недоліки.

4.2. Про всі виконані роботи і виявлені недоліки, а також про стан ділянки трубопроводу з усіма розміщеними на цій ділянці спорудами і обладнанням; про стан закріпленої техніки, механізмів та інструментів, про наявність чи потребу необхідних матеріалів і обладнання для обслуговування і виконання профілактичних ремонтних робіт обхідник лінійний доповідає диспетчеру та керівництву лінійно-експлуатаційної служби.

4.3. По закінченні робіт необхідно привести в належний порядок, почистити та скласти в установлене місце інструмент, матеріали, засоби індивідуального захисту, засоби зв'язку.

4.4. Висувні шпинделі запірної арматури після користування арматурою мають бути змащені мастилом для запобігання ржавінню; розлиті нафтопродукти, масла та мастила необхідно прикопати і засипати піском чи грунтом.

4.5. Двері приміщень, хвіртки і ворота загорож, колодязі, ковери, кіоски, ящики та інші об'єкти, які відкривалися для огляду, виконання технологічних операцій чи ремонту обладнання, мають бути після закінчення робіт закриті на замок.

4.6. У випадку незавершення комплексу робіт необхідно вжити заходів щодо забезпечення нормальної роботи обладнання і встановити попереджуючі знаки. Після розкопки шурфу необхідно загородити місце розкопки, виставити забороняючі і попереджуючі знаки. Скошену траву і бур'ян, зрубані дерева і чагарники необхідно прибрати із траси трубопроводу.

4.7. Робочий і черговий спецодяг, який використовувався лінійним обхідником на протязі робочого дня, необхідно почистити, просушити і помістити на зберігання у спеціально відведене місце.

При виявленні пошкоджень ЗІЗ, повідомити про це безпосереднього керівника.

4.8. Вимити обличчя, руки теплою водою з милом або прийняти теплий душ.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. Обхідник лінійний повинен знати свої обов'язки згідно з Планом локалізації та ліквідації аварійних ситуацій та аварій, в якому розроблені заходи щодо сповіщення про виникнення аварійних ситуацій та аварій і про першочергові дії в разі їх виникнення.

5.2. Види аварійних ситуацій:

• розгерметизація технологічного обладнання та газопроводів, що супроводжується витіканням газу (руйнування трубопроводу, обладнання; виникнення тріщин; корозійні пошкодження; розгерметизація з'єднань тощо);

• розгерметизація технологічного обладнання та газопроводів, що супроводжується викидом і спалахуванням газу (руйнування трубопроводу, обладнання; корозійні пошкодження; розгерметизація з'єднань тощо);

• розгерметизація метанольного господарства ;

• порушення технологічного режиму транспорту газу через гідратоутворення;

• навмисні дії сторонніх осіб, які спричинили розгерметизацію трубопроводу чи відмову в роботі запірної арматури.

5.3. Дії, спрямовані на запобігання виникненню аварійних ситуацій:

Для запобігання аварійним ситуаціям на трасі трубопроводу необхідно дотримуватись наступних правил:

• щільність з'єднань перевіряти тільки за допомогою мильних розчинів та повірених індикаторів горючих газів;

• своєчасно виконувати профілактичне обслуговування обладнання;

• не виконувати ремонт технологічного обладнання та арматури під тиском;

• відслідковувати за робочим тиском можливість утворення гідратних пробок;

• не допускати розведення вогню в охоронній зоні трубопроводу;

• своєчасно виконувати контроль за чистотою охоронних зон діючих трубопроводів;

• слідкувати за дотриманням будівельно-монтажними організаціями вимог дозволу підрозділу на виконання робіт в охоронних зонах діючих трубопроводів.

5.4. Дії обхідника лінійного в аварійних ситуаціях:

При виникненні вище наведених або інших аварійних ситуацій обхідник лінійний повинен діяти згідно з ПЛАС.

Першочергові дії обхідника лінійного такі:

• згідно з технологічною схемою перекрити запірну арматуру таким чином, щоб обмежити пошкоджену ділянку трубопроводу з обох боків;

• відкрити запірну арматуру «на свічку» для стравлювання газу;

• повідомити диспетчера про подію;

• обгородити місце аварії знаками безпеки;

• при необхідності вжити заходів щодо тимчасового припинення дорожнього (залізничного) руху поблизу найбільш небезпечного місця;

• організувати пости для попередження про небезпеку і виключення проникнення в небезпечну зону людей, транспортних засобів та тварин.

5.5. Послідовність надання першої допомоги:

• припинити дію на організм факторів, що спричинили нещасний випадок, які загрожують здоров'ю чи життю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести з зараженої зони, загасити одяг, що спалахнув, витягти з води) і оцінити його стан;

• визначити характер і важкість травми, найбільшу загрозу для життя потерпілого, послідовність заходів по його рятуванню;

• вжити необхідних заходів по рятуванню потерпілого в порядку першочерговості (відновити проходимість дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, накласти пов'язку тощо);

• викликати швидку допомогу чи лікаря або вжити заходів для відправки потерпілого в найближчий медичний заклад;

• підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичної допомоги.