а) перебувати під палею і в безпосередній близькості від неї під час набивання каната, закріпленого за верхній кінець палі;

б) перебувати під палею і в безпосередній близькості від неї під час набивання п’ятних канатів, закріплених за нижній кінець палі, під час витягування палі з ґрунту;

в) працювати з палею до ослаблення набитих канатів.

  1. Під час підіймання кінця палі для встановлення її за бортом необхідно користуватись розвилками або хрестоподібно зв'язаними жердинами при цьому необхідно остерігатись переміщення палі вздовж борта.
  2. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ОБСЛУГОВУВАННЯ СУДНОВОГО ОБЛАДНАННЯ
    1. Загальні вимоги безпеки під час обслуговування головних машин, парових котлів і допоміжних механізмів
      1. Експлуатацію головних машин, парових котлів та допоміжних механізмів і пристроїв слід проводити відповідно до вимог нормативної документації з експлуатації технічних засобів, настанов, складених заводами- виробниками, нормативно-правових актів з охорони праці. Не допускається експлуатація суднових енергетичних установок з порушеннями зазначених вимог, за винятком випадків, пов’язаних з запобіганням загрозі людському життю, забезпеченням безпеки судна або, щоб уникнути можливості аварій.
      2. На кожному робочому місці має бути вивішена інструкція з безпечного виконання відповідного виду робіт.
      3. У машинно-котельному відділенні мають бути розміщені схеми трубопроводів суднових систем із зазначенням клапанів, вентилів, засувок та їх призначення.
      4. Світлові люки машинно-котельного відділення, коли вони відкриті, повинні бути огороджені надійно закріпленими гратами чи леєрами, а також освітлюватися у темний час доби.
      5. Система вентиляції машинно-котельного відділення має утримуватися у справному стані, що допускає регулювати повітрообмін під час руху і стоянки судна в різних кліматичних умовах і за різних режимів роботи головної силової установки.
      6. Поблизу трапів мають бути встановлені світильники з плафонами з матового скла.
      7. Плити настилів машинного відділення мають закріплятися гвинтами, усі вирізи в них мають бути закриті. Пристосування для відкривання люків і підйому плит мають бути нарівні з поверхнею.
      8. Установлені огородження й кожухи мають бути закріплені.
      9. Грати, плити і трапи в машинному відділенні утримуються чистими і сухими. Пролиті на них мазут, мастило, воду тощо слід одразу прибирати.
      10. Настил має виготовлятися з листів рифленого металу.
      11. Деталі механізмів, що рухаються і не потребують постійного нагляду, мають бути огороджені надійними кожухами чи щитами, пофарбованими в інший колір, ніж навколишні об’єкти, їх не допускається знімати під час роботи механізму.
      12. Поручні, установлені для забезпечення безпечного обслуговування проміжних і гребних валів у тунелях валопроводів, а також знімні кожухи, що огороджують фланцеві з’єднання валів, мають перебувати на штатному місці й бути закріпленими.
      13. Усі трубопроводи, парові котли, а також поверхні агрегатів, що виділяють надлишкову теплоту, повинні мати теплоізоляцію. Ізоляція має утримуватися справною і періодично поновлюватись. Температура на поверхні ізоляції не повинна перевищувати 40°С.
      14. Теплоізоляція маховиків, держаків та інших пристосувань, що мають температуру поверхні понад 40°С, має бути справною і періодично поновлюватись.
      15. На основних маховиках, вентилях, держаках тощо мають бути бирки, що вказують їх призначення й напрямок повороту "відкрито - закрито".
      16. Не допускається розкривати горловини, роз’єднувати й обтискати з’ єднання трубопроводів, проводити розбирання форсунок, клапанів та інших пристроїв і систем, що перебувають під тиском.
      17. Перед розбиранням трубопроводів, клапанів, розкриттям горловин і проведенням інших робіт на устаткуванні, що перебувало під тиском, мають бути вжиті заходи, що виключають надходження до місця виконання робіт робочого агента (палива, пари, води тощо).

На запірних пристроях мають бути вивішені попереджувальні плакати "Не відкривати! Працюють люди!".

  1. Паливні, повітряні, парові, аміачні, хладонові та інші шланги і переносні трубопроводи перед застосуванням повинні бути оглянуті, крім того повинні проводитися щоквартальні перевірки їхнього технічного стану із записом у формулярах (паспортах) і випробування пробним тиском у встановлені терміни (але не рідше одного разу на рік).
    1. Деталі та вузли енергетичного обладнання, що мають масу понад 14 кг, слід піднімати й переміщувати відповідними вантажопідйомними пристроями.
      1. Не допускається підвішувати вантажопідйомні пристрої до трубопроводів та інших суднових конструкцій, за винятком спеціально передбачених для цього римів або інших елементів корпуса судна.
      2. Не допускається проводити роботи, що супроводжуються ударами (рубання, карбування тощо), на трубопроводах, котлах, балонах стисненого повітря та інших посудинах, що перебувають під тиском, а також поблизу таких посудин і систем.
      3. Не допускається оглядати паливні та мастильні цистерни, кофердами, насосні відділення та інші приміщення, де можуть накопичитися шкідливі гази та утворитись вибухонебезпечні концентрації газів, а також виконувати в них ремонтні роботи без попередньої дегазації цих приміщень і аналізу відібраних з них проб повітря.
      4. В аварійних ситуаціях допускається вхід до таких приміщень до проведення дегазації тільки з використанням шлангових протигазів, захисного одягу й взуття.
      5. Не допускається задраювати горловини танків подвійного дна, парових котлів та інших ємностей без попереднього їх огляду і не переконавшись у відсутності в них людей. Про огляд робиться відповідний запис у Машинному та Судновому журналах, де відзначається також, ким проведено огляд і задраювання горловин.
      6. Один раз на місяць під час технічного обслуговування стаціонарних систем пожежогасіння вони мають бути перевірені на відсутність витікань вогнегасної речовини з балонів (резервуарів).
      7. У разі розміщення в машинному відділенні холодильної установки не допускається проводити поблизу неї роботи з використанням відкритого вогню.
      8. Біля кожного виходу з місць розташування холодильних машин повинні перебувати два дихальних апарати у вертикальному положенні, дві пари гумових чобіт і рукавичок. Дихальні апарати мають бути індивідуально розписані з урахуванням розміру маски. Прізвище члена екіпажу, допущеного до роботи в таких апаратах, указується табличкою (биркою) біля місця зберігання кожного апарата.
      9. Обтиральний матеріал повинен прийматися на судно тільки в сухому вигляді й зберігатися в сухих приміщеннях.
      10. Ящики з промащеним відпрацьованим ганчір’ям потрібно розташовувати від трубопроводів і частин машин, що нагріваються, на відстані не ближче 1 м. Промащене ганчір’я повинно видалятись з машинного приміщення не рідше одного разу на добу.
      11. Не допускається зберігати легкозаймисті й горючі речовини в приміщенні машинно-котельного відділення.
      12. Не допускається застосовувати обтиральний матеріал, у якому присутні колючі та гострі предмети.
      13. У разі перевищення припустимих норм шуму в машинно - котельному відділенні обслуговувальний персонал забезпечується індивідуальними засобами захисту (протишумовими навушниками чи пробками).
      14. На дверях та люках аварійних виходів має бути попереджувальний напис "Аварійний вихід. Не захаращувати!".
      15. Не допускається доступ до машинно-котельного відділення сторонніх осіб без дозволу головного (старшого) або вахтового механіка.
      16. За справністю газовитяжної системи з цистерн рідкого палива, чистотою полум’япереривальних сіток газовитяжних труб і самозапірними кранами міряльних труб має бути встановлений постійний нагляд.
      17. У машинному відділенні мають бути акумуляторні ліхтарі напругою не вище 12 В.
    2. Вимоги безпеки під час експлуатації суднових двигунів внутрішнього згоряння
      1. Під час підготовки двигуна до пуску для запобігання нещасних випадків слід:

а) переконатись у відсутності сторонніх предметів на кришках циліндрів;

б) перевірити наявність огороджень рухомих частин, поручнів, кожухів, грат біля двигуна та їх справність.

  1. Під час пуску двигуна не допускається перебувати на верхніх гратах на рівні циліндрових кришок двигуна.
    1. Під час пуску двигуна зі спеціальним запальним пристроєм запальні патрони слід ставити так, щоб унеможливити їх викидання тиском газів.
      1. Для проведення огляду і робіт у картері після зупинки двигуна необхідно:

а) застопорити валопровід, увівши в зачеплення валоповоротний пристрій;

б) вивісити на пульті управління попереджувальні таблички "Пуск заборонений! Працюють люди!";

в)застосовувати під час роботи в картері тільки вибухозахищені ліхтарі напругою не більше 12 В.

  1. Відкривати люки картера допускається не раніше ніж через 10-20 хвилин після зупинки двигуна за винятком аварійних ситуаціях при цьому не допускається спрямовувати в картер вентиляційний струмінь повітря, оскільки це може викликати вибух парів масла.

Кожний люк картера повинен мати напис: „Відкривати через 10-20 хвилин після зупинки двигуна”.

  1. До роботи в картері допускається не менше двох осіб.
    1. Не допускається виконувати роботи з вогнем поблизу двигуна з відкритим картером.
      1. Переносні пульти валоповоротної машини і її аварійні вимикачі повинні бути перевірені на справність і вимкнені на час виконання робіт у картері. На пульті аварійного вимикача валоповоротної машини має бути вивішений плакат „Не вмикати! Працюють люди!”, який не допускається знімати протягом усього часу перебування людей у картері.
      2. У разі зупинки двигуна для огляду і ремонту необхідно:

а) закрити запірний клапан пускового повітря і випускати повітря з пускової магістралі;

б) закрити клапан на паливному трубопроводі, що веде до паливних насосів;

в) відкрити індикаторні (декомпресійні) крани на кришках робочих циліндрів;

г) увести в зачеплення валоповоротний пристрій або застопорити валопровід.

  1. Після кожного поповнення повітрям пускові балони необхідно продувати, щоб уникнути скупчення в них масла і води.
    1. Для запобігання вибуху парів масла в картері двигуна необхідно забезпечити справність запобіжних пристроїв, що фіксують концентрацію масляних парів.
      1. Трубки для відсмоктування парів масла з картера необхідно періодично прочищати.
      2. У разі розриву форсункових трубок не допускається закривати рукою місце розриву.
      3. Під час регулювання і перевірки якості розпилювання палива форсунками не допускається підставляти руки до отворів розпилювачів.
      4. Установки для опресування форсунок повинні бути оснащені захисними щитками, ковпаками і екранами.
      5. Під час зупинки одного з головних двигунів, що працюють через підсумовувальний редуктор і роз’єднувальні муфти на один валопровід, роботи в картері допускається починати тільки після вимикання роз’єднувальної муфти цього двигуна і виконання вимог щодо зупинки двигуна для ремонту.
  2. Під час зупинки одного з двигунів судна з двоваловою установкою роботи в картері двигуна допускається починати тільки після затискання стопора на валопроводі зупиненого двигуна з перевіркою надійності кріплення стопора й виконання вимог щодо зупинки двигуна для ремонту.
  3. Не допускається у разі ручного пуску двигуна збільшувати довжину пускового держака.
  4. Для запобігання вибуху не допускається виконувати пуск двигуна киснем чи будь-яким стисненим газом.
  5. Під час експлуатації карбюраторних двигунів:

а)не допускається проводити розбирання вузлів і деталей карбюраторного двигуна до його зупинки й охолодження;

б)горловина паливного бака має бути завжди закрита пробкою для запобігання займання бензину;

в) не допускається користуватися відкритим вогнем під час обслуговування карбюраторних двигунів та їх агрегатів, уключаючи перевірку якості змащення, наявності палива в баках;

г) не допускається заправляти видатковий бачок карбюраторного двигуна бензином під час роботи двигуна, а також до його охолодження після зупинки;

ґ) не допускається протирати двигун ганчір’ям, змоченим бензином, та залишати на двигуні використані обтиральні матеріали;

д) не допускається вручну пускати перегрітий двигун.

  1. Вимоги безпеки під час експлуатації суднових парових котлів
  2. Перед розпалюванням топки котла необхідно виконувати такі заходи безпеки:

а)прибирати всі сторонні предмети і паливно-мастильні матеріали з котельного відділення;

б)перевіряти наявність і готовність до дії протипожежних засобів, що перебувають у котельному відділенні;

в)перевіряти засоби зв’язку і сигналізації;

г)проводити вентиляцію котельного відділення;

ґ) перевіряти запасні виходи;

д)перевіряти справність контрольно-вимірювальних приладів;

е) перевіряти справність ізоляції паропроводів, котла і газоходів;

є) перевіряти наявність води в котлі, користуючись водомірними скельцями і пробними кранами;

ж)перевіряти справність швидкозапірних паливних клапанів та інших пристроїв, що забезпечують виведення котла з дії у разі аварійних ситуацій.

  1. До запалювання форсунок належить оглянути топку котла, переконатися у відсутності в ній скупчення мазуту та провентилювати її понад 3 хв.

На видному місці біля котла вивісити табличку "Не провентилювавши топку котла, запалювати форсунку не допускається!".

  1. Запалювання форсунки повинно здійснюватися спеціальним електрозапальником або смолоскипом, закріпленим на металевому стрижні довжиною не менше 1 м.

При запалюванні форсунки необхідно одягнути захисні окуляри й рукавиці і перебувати осторонь від вікна, у яке вставляється смолоскип.