Якщо система управління якістю сертифікована згідно з EN ISO 9001 органом сертифікації, який на цей час є нотифікованим, то звіти з оцінки по цій системі управління якістю можна брати до уваги в частині вищезазначених пунктів.

ZA.2.2.3.3 Вимоги для специфічної продукції

Система КВП повинна:

— базуватися на цьому стандарті;

— гарантувати, що продукція, яка є в обігу на ринку, відповідає встановленим характеристикам.

Система КВП повинна охоплювати КВП або план якості на специфічну продукцію, які визначають процедури, що демонструють відповідність цієї продукції на окремих етапах, а саме:

a) контролювання та випробовування проводять до, і (або) під час виробничого процесу з установленою періодичністю; і (або)

b) перевіряння та випробовування готової продукції проводять з установленою періодичністю.

Якщо виробник застосовує лише готову продукцію, то дії відповідно до b) повинні призвести до еквівалентного рівня відповідності продукції так, якби КВП було проведено протягом всього виробництва.

Якщо виробник безпосередньо виконує лише окремі етапи виробництва, дії відповідно до b) можуть бути скорочені та частково замінені діями відповідно до а). Взагалі, чим більше етапів виробництва виконує виробник, тим більше дій відповідно до b) можуть бути замінені діями відповідно до а). У будь-якому разі, операції повинні призвести до еквівалентного рівня відповідності продукції так, якби КВП було проведено протягом усього виробництва.

Примітка. Залежно від конкретного випадку може бути необхідно виконати дії відповідно до а) та b), або лише відповідно до а), або лише відповідно до b).

Дії відповідно до а) зосереджені на дії з контролювання як проміжних етапів виробництва продукції, так і виробничого устатковання та його настройки, і вимірювального устатковання тощо. Ці контролювання та випробовування та їхня періодичність повинні бути обрані на підставі типу продукції та її складу, виробничого процесу і його складності, чутливості характеристик продукції до змін параметрів виробничого процесу тощо.

Виробник повинен установити і постійно вести записи, які надають об’єктивні докази того, що продукцію було відібрано та випробувано. Ці записи повинні чітко вказувати, чи виробництво задовольнило визначені приймальні критерії і їх треба зберігати протягом, принаймні, трьох років. Ці записи повинні бути доступні для інспектування.

Якщо продукція не задовольнила визначені приймальні критерії, повинні бути проведені дії з невідповідною продукцією, негайно запроваджені коригувальні дії та продукція або партії невідповідної продукції повинні бути ізольовані і належним чином ідентифіковані. Щойно невідповідність було виправлено, потрібно провести повторне випробовування або перевіряння.

Результати контролювання та випробування повинні бути належним чином задокументовані. Опис продукції, дата виробництва, застосовані методи випробовування, результат випробовування та приймальні критерії повинні бути занесені до записів за підписом особи, відповідальної за контролювання/випробовування. Щодо будь-яких результатів контролювання, що не відповідають цьому стандарту, треба вжити коригувальних заходів, щоб виправити ситуацію (наприклад, подальші випробовування, зміни та коригування у виробничому процесі або утилізування продукції), що повинно бути вказано в цих записах.

Одинична продукція або партії продукції і відповідна виробнича документація повинні бути цілком ідентифіковані та простежувані.

ZА.2.2.3.4 Первинне інспектування виробництва і КВП

Первинне інспектування КВП потрібно виконувати, коли виробничий процес налагоджений та функціює. Виробництво та документація по КВП повинні бути оцінені, щоб перевірити, чи виконуються вимоги ZА.2.2.3.1 і ZA.2.2.3.2.

Під час оцінювання повинно бути перевірено, що:

a) усі ресурси, необхідні для досягнення характеристик продукції, які вимагаються цим стандартом, є або будуть у наявності;

b) КВП-процедури відповідно до КВП-документації є або будуть впроваджені та практично виконуватися;

c) продукція відповідає або буде відповідати зразкам, що пройшли первинне перевіряння типу продукції, для яких відповідність цьому стандарту було перевірено.

Усі місця, де розташовано кінцеве збирання або, щонайменше, кінцеві випробовування відповідної продукції, повинні бути оцінені для переконання, що вищезазначені умови від а) до с) виконуються.

Якщо система КВП охоплює більше ніж один різновид продукції, виробничу лінію або виробничий процес, і перевірено, що загальні вимоги виконуються під час оцінювання одного різновиду продукції, виробничої лінії або виробничого процесу, то не треба повторювати оцінювання загальних вимог під час оцінювання КВП іншого різновиду продукції, виробничої лінії або виробничого процесу.

За умови подібності виробничого процесу, оцінювання, що проведено раніше згідно з цим стандартом, можна брати до уваги, якщо воно було зроблено за тією самою системою підтвердження відповідності, на тій самій продукції або продукції, що має подібний дизайн, конструкцію та функційні можливості. Тобто ці результати можна застосовувати до продукції, яку розглядають

Примітка. Та сама система підтвердження відповідності означає інспектування КВП незалежною третьою стороною за відповідальністю органу сертифікації продукції, який на цей час є нотифікованим органом сертифікації продукції.

Усі оцінювання та їхні результати повинні бути задокументовані у звіті.

ZА.2.2.3.5 Періодичне наглядання за КВП

Наглядання за КВП потрібно проводити не менше одного разу на рік.

Наглядання за КВП повинно містити в собі аналізування плану(-ів) якості і процесу(-ів) виробництва кожного різновиду продукції для визначення, чи мали місце будь-які зміни з дати останнього оцінювання або наглядання і, якщо так, то суттєвість цих змін повинна бути оцінена.

Перевіряння повинно бути проведено для підтвердження того, що як і раніше плани якості правильно впроваджені та виробниче устатковання правильно підтримують та калібрують.

Записи результатів випробовувань і вимірювань, зроблених під час виробничого процесу, а також готової продукції повинні бути проаналізовані для впевненості в тому, що отримані результати як і раніше співпадають із результатами для зразків, що пройшли перевіряння типу продукції, а також, що були запроваджені коригувальні дії для невідповідного устатковання.

Наглядання за КВП може проводитись як частина наглядання або повторного оцінювання системи управління якістю (наприклад, згідно з EN ISO 9001:2000).

ZА.2.2.4 Процедури для модифікацій

У разі модифікацій продукції, змін процесу виробництва або КВП, що можуть вплинути на характеристики продукції, встановлені цим стандартом, під час перевіряння типу продукції необхідно перевірити всі характеристики, надані в таблиці ZA.1, або провести технічне оцінювання модифікацій за винятком ZA.2.2.2.3 і ZA.2.2.2.4. Якщо необхідно, повинне бути виконане повторне оцінювання виробничого процесу та системи КВП у тих аспектах, на які можуть вплинути ці зміни.

Будь-яке оцінювання та його результати повинні бути задокументовані у звіті.

ZА.3 Знак марковання СЕ, маркування та супровідна документація

Виробник або його повноважний представник в ЕЕА є відповідальними за використовування знака марковання СЕ. Знак марковання СЕ (згідно з Директивою 93/68/ЕЕС) треба розміщувати на продукції разом із номером сертифіката відповідності ЄК та ідентифікаційним номером нотифікованого органу сертифікації продукції. Якщо ідентифікаційний номер органу є частиною номера сертифіката відповідності, то достатньо використовування лише номера сертифіката відповідності.

 

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

ЕЕА – European Economic Area – Європейська економічна зона.


Знак марковання СЕ повинен бути додатково вказаний у супровідній торговельній документації та доповнений:

1) ідентифікаційним номером нотифікованого органу сертифікації продукції;

2) назвою або ідентифікаційною познакою та юридичною адресою виробника;

3) двома останніми цифрами року, в якому було проведене маркування знаком СЕ;

4) номером сертифіката відповідності ЄК;

5) посиланням на цей стандарт (EN 54-3), його датою та будь-якими змінами;

6) назвою продукції (тобто оповіщувач пожежний звуковий або мовленнєвий оповіщувач для систем пожежної сигналізації для будівель);

7) познакою типу/моделі продукції;

8) додатковою функцією з вимогами, якщо її використано (див. С.3.2);

9) іншою інформацією, зазначеною у 4.6.2, або С.3.3 або посиланням на документацію, що містить ці відомості, яку можна однозначно ідентифікувати та яку може надати виробник.

Якщо продукція має покращені рівні робочих характеристик ніж мінімальні, встановлені цим стандартом, то, за бажанням виробника, знак марковання СЕ можна супроводжувати зазначенням цього (цих) параметра(-ів) і фактичного(-их) результату(-ів) випробування.

На рисунку ZА.1 наведено приклад інформації, яку надано в супровідній торговельній документації.


Рисунок ZA.1 – Приклад інформації, яку вказують у супровідній торговельній документації, у разі маркування знаком СЕ


ZA.4 Сертифікат ЄК і декларація відповідності

 

Національна примітка

Для введення продукції в обіг на території України видається національний сертифікат відповідності.


Виробник або його повноважний представник в ЕЕА повинен підготувати та ввести в обіг декларацію відповідності, яка надає право на нанесення знака марковання СЕ. Ця декларація повинна містити:

— назву та адресу виробника або його повноважного представника в ЕЕА та місце виробництва;

Примітка 1. Виробником може бути також особа, відповідальна за розміщування продукції на ринку ЕЕА, якщо вона бере на себе відповідальність за маркування знаком СЕ.

— опис будівельної продукції (тобто, оповіщувач пожежний звуковий або мовленнєвий оповіщувач для систем пожежної сигналізації для будівель);

Примітка 2. Якщо яка-небудь інформація, що вимагається Декларацією, вже міститься в маркованні СЕ, то повторювати її не треба.

— познаку типу/моделі продукції;

— положення, яким відповідає продукція (наприклад, додаток ZA цього стандарту);

— будь-які придатні особливі умови для застосування цієї продукції (за потреби);

— назву та адресу (або ідентифікаційний номер) нотифікованого органу сертифікації продукції;

— прізвище та посаду відповідальної особи, що уповноважена підписувати декларацію від імені виробника або його повноважного представника.

Декларація повинна містити сертифікат відповідності з такою інформацією, як:

— назва та адреса нотифікованого органу сертифікації продукції;

— номер сертифіката;

— назва та адреса виробника або його повноважного представника в ЕЕА;

— опис продукції (тобто оповіщувач пожежний звуковий або мовленнєвий оповіщувач для систем пожежної сигналізації для будівель);

— позначення типу/моделі продукції;

— положення, яким відповідає продукція (тобто додаток ZA цього стандарту);

— будь-які придатні особливі умови для застосування продукції (за потреби);

— будь-які умови чинності сертифіката, коли це застосовано;

— прізвище та посада відповідальної особи, що уповноважена підписувати сертифікат.

Вищезгадані декларація та сертифікат повинні бути надані (якщо це вимагається) на мові або мовах країни-користувача продукції.

 

Національна примітка

Для введення продукції в обіг на території України маркують національним знаком відповідності. Форму знака вдіповідності та правила маркування наведено в постанові Кабінета Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599.







Код УКНД 13.220.20


Ключові слова: звуковий пожежний оповіщувач, мовленнєві оповіщувачі, тональний сигнал, період тиші, синхронізація, додаткові випробовування.