• відсутня пломба чи тавро;
  • прострочений термін перевірки;
  • стрілка манометра у разі його від’єднання не повертається на нульову позначку

шкали;

  • розбите скло чи є інші пошкодження, які можуть впливати на його показання.
  1. Роботи із застосуванням машин та механізмів в охоронній зоні повітряних ліній електропередавання (далі — ПЛ)
  2. Охоронною зоною вздовж ПЛ є ділянка землі та простору між двома вертикальними площинами, які проходять через паралельні прямі лінії, віддалені від крайніх проводів (в невідключеному стані) на відстань, значення якої наведено в табл.7.2.

Таблиця 7.2

Напруга повітряної лінії електропередавання, кВ

Відстань від крайнього проводу, м

1

2

до 1

2

до 20

10

до 35

15

до 110

20

до 150

25

до 220

25

до 330

30

до 400

30

до 500

30

до 750

40

до 800 (постійного струму)

30

  1. Будівельно-монтажні роботи, у тому числі переміщення машин та механізмів в охоронній зоні діючої ПЛ належить проводити під безпосереднім керівництвом особи, відповідальної за безпеку проведення робіт, при наявності письмового дозволу організації - власника лінії та наряду-допуску. Наряд-допуск повинен бути підписаний особою, призначеною керівником (власником) підприємства, яке виконує роботи. Форму наряду- допуску див. в додатку 16 Правил будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів [2].

Виконання робіт на відстані менше 30 м від ПЛ із застосуванням вантажопідіймальних кранів та підйомників (вишок) повинні проводитися згідно з вимогами відповідних Правил.

  1. Наряд-допуск видається на строк, необхідний для виконання встановленого обсягу робіт. У випадку перерви в проведенні робіт більше доби наряд-допуск скасовується; у разі поновлення робіт повинен видаватися новий наряд-допуск.

Наряд-допуск виписується в двох примірниках: один видається виконавцю перед початком роботи та повертається після закінчення роботи; другий — зберігається у власника крана або вишки . У випадках, коли кран виділяється для робіт в іншій організації, необхідно заповнити заявку встановленої форми (додаток 7).

  1. Перед початком роботи машин та механізмів в охоронній зоні ПЛ необхідно забезпечити зняття напруги з лінії, при цьому повинні виконуватися вимоги, наведені в п.7.5.2.

Якщо немає можливості зняти напругу з лінії, то проводити роботу в охоронній зоні дозволяється при умові додержання вимог, які наведені в пп.7.5.2, 7.5.5.

  1. Відстань від підйомної чи висувної частини машини в будь-якому її положенні до вертикальної площини, що проходить через найближчий провод ПЛ, який знаходиться під напругою, і його проекцію на землю, повинна бути не менше наведеної в табл.7.3.

Таблиця 7.3

Напруга повітряної лінії електропередавання, кВ

Відстань до крайнього проводу, м

1

2

до 1

1,5

до 20

2,0

до 110

4,0

до 220

5,0

до 330

6,0

до 500

9,0

до 800 (постійного струму)

9,0

У цьому разі корпуси машин та механізмів, за винятком машин на гусеничному ходу, повинні заземлюватися за допомогою переносного заземлювача.

  1. Допускається робота машин та механізмів безпосередньо під проводами ПЛ, які знаходяться під напругою 110 кВ та вище, за умови, що відстань від підйомної чи висувної частини машин, а також переміщуваних вантажів в будь-якому положенні до найближчого проводу повинна бути не менше вказаної в табл. 7.3.
  2. Робота стрілових кранів під контактними проводами мережі наземного електротранспорту, що знаходиться під напругою, може проводитися за умови додержання відстані між стрілою крана та контактними проводами не менше 1 м та установлення обмежувача (упора), який не дозволяє зменшити вказану відстань при підійманні стріли.
  3. Під час проїзду під ПЛ, яка знаходиться під напругою, робочі органи машин повинні бути в транспортному положенні. Пересування машин поза дорогами під ПЛ під напругою належить проводити в місці найменшого провисання проводів (ближче до опори).
  4. Робота та переміщення будівельних машин та механізмів поблизу фідерних ліній проводового мовлення та ліній зв’язку з дистанційним живленням повинні проводитися під безпосереднім наглядом керівника робіт з додержанням вимог п.п. 7.5.5,

7.5.8.

  1. Під час роботи поблизу ПЛ машиніст повинен стежити за тим, щоб через нерівність грунту не виникло різкого інерційного відхилення робочого органа машини в бік проводів.
  2. У разі випадкового доторкання робочого органа машини до проводу ПЛ, який знаходиться під напругою, чи виникнення між ними електричного розряду забороняється до зняття напруги з ПЛ чи відведення стріли крана на безпечну відстань доторкатися, стоячи на землі, до машини, сходити з машини на землю чи підійматися на машину.

Якщо через доторкання робочого органа машини до проводу чи внаслідок електричного розряду виникне загорання машини, яке не дозволяє залишатися в ній, водій повинен, не тримаючись руками за металеві частини, стрибнути на землю обома ногами одночасно. Віддалятися від машини можна тільки стрибками на одній нозі чи на обох ногах одночасно. Віддалятися можна кроком в півступні, щоб уникнути дії крокової напруги, при цьому не дозволяється відривати п’ятки і ступні від землі.

  1. НАВАНТАЖУВАЛЬНО-РОЗВАНТАЖУВАЛЬНІ РОБОТИ ТА ТРАНСПОРТУВАННЯ ВАНТАЖІВ
    1. Загальні вимоги безпеки
      1. Навантажувально-розвантажувальні роботи та транспортування вантажів повинні проводитись згідно з вимогами ГОСТ 12.3.009-76 «ССБТ. Работы погрузочноразгрузочные. Общие требования безопасности» [38], Правил будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів [2], «Правила техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных работах на железнодорожном транспорте ЦМ-4771» [21], , та Правил безпеки при роботах на автомобільному транспорті [6].
      2. Навантажувально-розвантажувальні роботи за допомогою машин та механізмів повинні здійснюватися під керівництвом осіб, відповідальних за безпечне ведення робіт з переміщення вантажів кранами, які призначаються наказом власника підприємства відповідно до вимог Правил будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів [2].

Навантажувально-розвантажувальні роботи вручну повинні проводитися під керівництвом особи з числа ІТП, яка у кожному конкретному випадку проведення робіт призначається наказом (розпорядженням) власника підприємства (керівника філії).

Керівник робіт визначає у відповідності до конкретних умов безпечні способи навантаження, розвантаження та транспортування вантажів і безпосередньо несе відповідальність за додержання правил безпеки під час проведення робіт.

  1. Перед початком проведення вантажо-розвантажувальних робіт обов’язково проводиться цільовий інструктаж з виконавцями цих робіт.

З водіями та працівниками, що вперше в’їжджають (прибули) на територію підприємства, додатково проводиться вступний інструктаж. Інструктажі проводяться згідно Положення про порядок навчання, інструктажу та перевірки знань працівників зв’язку з питань охорони праці.

  1. Навантажувально-розвантажувальні роботи належить проводити, як правило, механізованим способом за допомогою вантажопідіймальних машин та засобів малої механізації (блоків та інше).

Механізований спосіб навантажувально-розвантажувальних робіт є обов’язковим для вантажів масою більше 50 кг, а також у разі підіймання вантажу на висоту більше 3 м.

  1. Навантажувально-розвантажувальні роботи за допомогою вантажопідіймальних машин виконуються згідно пп. 7.72-7.73, 7.75-7.79, 7.81, 7.85-7.90, 7.91а,в,д-у, 7.92 Правил будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів [2].

Форма заявки на вантажопідіймальний кран — згідно додатку 7 до цих Правил.

Форма наряду-допуску на виконання робіт краном поблизу повітряних ліній електропередавання — згідно додатку 16 до Правил будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів [2].

  1. Машиністу автокрана забороняється працювати за силою вітру більше 12,5— 15,2 м/с (7 балів — коливаються стовбури дерев, гнуться великі гілки, незручно іти проти вітру).
    1. У разі навантаження на транспортні засоби максимальна відстань від землі до верху вантажу не повинна перевищувати габаритну висоту проїздів під мостами та в тунелях. Маса вантажу не повинна порушувати стійкість транспортного засобу та утруднювати управління ним. Перевезення вантажу, який підноситься над проїжджою частиною більше 3,8 м чи виступає за задню точку габариту транспортного засобу більше 2 м, повинно бути узгоджено з відповідними дорожньо-експлуатаційними та комунальними організаціями.
      1. Штучні вантажі після навантаження повинні бути закріплені, ув’язані та встановлені таким чином, щоб уникнути мимовільного їх зміщення та падіння під час транспортування.
      2. Для навантаження та розвантаження вантажів з транспортних засобів вручну забороняється застосовувати дошки товщиною менше 50 мм. Під дошки необхідно встановлювати міцні підпірки.
      3. У разі навантаження, розвантаження, перенесення стовпів, просочених антисептиками, працівники повинні бути одягнені в спецодяг для роботи з антисептиками.
      4. Всі працівники, що виконують навантажувально-розвантажувальні роботи, повинні користуватися рукавицями.
    2. Роботи з навантаження (розвантаження) вантажу на залізничному транспорті
      1. Роботи з розвантаження вантажу із залізничних платформ виконуються з додержанням вимог «Правил техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных роботах на железнодорожном транспорте ЦМ-4771» [21] та цих Правил.
      2. До навантаження (розвантаження) залізничних платформ або піввагонів дозволяється приступити тільки після їх закріплення на фронті розвантаження відповідно до вимог «Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи на зализницях України № ЦД/0001» [48] и огородження переносними сигнальними засобами відповідно до вимог «Інструкції з сигналізації на залізницях України № ЦШ/0001» [49].
      3. Дозволяється пересування вагонів вручну по фронту розвантаження або навантаження тільки по горизонтальній дільниці колії у кількості не більше одного навантаженого або двух порожніх вагонів і під безпосереднім керуванням відповідальної особи, призначеної начальником відповідного лінійного підрозділу залізниці.
      4. Чотиривісну платформу повинні пересувати не менше 8 чоловік.
      5. Під час пересування вагонів вручну забороняється:
  • пересувати їх зі швидкістю більше 3 км/год, у цьому разі вагони повинні бути обов’язково зчеплені;
  • викочувати вагони за граничний стовпчик у напрямку головних і приймально- відправних колій;
  • починати пересування, не маючи гальмових башмаків;
  • підкладати під колеса для гальмування шпали, камені, ломи та інші предмети;
  • пересувати вагони, коли у них знаходяться люди.
    1. Штучне освітлення місць виконання навантажувально-розвантажувальних робіт повинно відповідати «ОСТ 32.9.81. Норми искусственного освещения объектов железнодорожного транспорта» [39].
      1. На кожному місці виконання навантажувально-розвантажувальних робіт із застосуванням механізмів повинні бути розроблені та вивішені схеми стропування вантажів.
      2. Під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт не дозволяється знаходження людей у зоні роботи вантажопідіймальних механізмів, а також в автомобілях і вагонах.
      3. Відстань між двома суміжними платформами, що розвантажуються, повинна бути не менше 5 м. Якщо за умови фронту розвантаження розчеплення платформ неможливе, розвантаження повинно проводитись через одну платформу.
      4. Під час навантажувально-розвантажувальних робіт поблизу електрифікованої колії працівники, їх інструмент та вантажі не повинні наближатися ближче 2 м до струмовідних частин контактної мережі, яка знаходиться під напругою.

Роботи на відстані від 2 м до 4 м від струмовідних частин можуть виконуватися без зняття напруги і без заземлення контактної мережі, але під наглядом спеціально призначеної і проінструктованої керівником робіт особи з кваліфікаційною групою з електробезпеки не нижче ІІ.

При роботах на відстані більше 4 м нагляд не вимагається.

  1. Під час значного зниження видимості (туман, снігопад, сильний дощ) і при вітрі 6 балів (10-12,4 м/с) та більше роботи із застосуванням кранів необхідно припинити (якщо паспортом крана не передбачені інші норми).
    1. Навантаження (розвантаження) стовпів необхідно проводити механізованим способом із застосуванням кранів, навантажувачів або інших механізмів, обладнаних спеціальними вантажозахоплювальними пристроями.
      1. Навантаження (розвантаження) стовпів кранами, оснащеними гнучкими тросами, необхідно проводити бригадою у складі машиніста крана (кранівника) та чотирьох стропальників.
      2. Перед початком розвантаження стовпів особа, відповідальна за безпечне переміщення вантажів кранами, повинна оглянути стан кожного штабелю, звернувши особливу увагу на стан «шапки», і залежно від цього визначити спосіб розвантаження.
      3. На місцях навантаження та розвантаження стовпів повинні бути передбачені пристрої, які б виключали розвалювання стовпів.
      4. Під час розвантаження стовпів: