1. Акустичні характеристики будівельних об'єктів чи їх елементів можуть бути виражені рядом одночислових показників, кожен з яких характеризує ступінь захисту від шуму відносно певного аспекту з числа наведених у розділі 4.
  2. Одночислові акустичні показники будівельних об'єктів мають бути виражені у погоджений спосіб в одиницях, які прийняті у нормативних документах на вироби.
  3. Лабораторні методи
  4. Акустичні вимірювання проводять на елементах (конструкціях) будівельних об'єктів із використанням зразків натурних розмірів (стіни, перекриття, підлоги, стелі, покрівлі, вікна тощо), а також інженерного обладнання (наприклад, вентиляційні системи).

5.2.3..2 При використанні для випробувань зразків елементів будівельних об’єктів натурних розмірів їх конструктивне рішення повинне відповідати проектним рішенням або, за наявності замін, тим, що застосовані при будівництві.

  1. Описові методи
  2. Описові методи ґрунтуються на аналізі акустичних характеристик будівельних об'єктів за реалізованими проектами в частині акустичних характеристик застосованих будівельних виробів.
  3. Акустичні характеристики застосованих у проектних рішеннях будівельних виробів мають відповідати тим, що запроваджені чинними нормативними документами категорії Б.
  4. Методи, які грунтуються на натурних випробуваннях

(під час та після будівництва)

  1. Залежно від рівня вимог до будівельного об'єкта застосовують інженерний (високої складності) і оглядовий (менш точний) методи натурних випробувань.
  2. Застосуванняяк інженерного, так і оглядового методів натурних випробувань дозволяють визначати:
  • ступінь ізоляції шуму, джерело якого знаходиться ззовні будівельного об'єкта;
  • ступінь ізоляції шуму між суміжними приміщеннями;
  • ступінь ізоляції ударного шуму;
  • рівні звукового тиску, спричиненого працюючим устаткуванням;
  • час реверберації звуку та еквівалентну площу звукопоглинання в приміщенні,•
  • рівні звукового тиску ззовні будівельного об'єкта, якщо джерела шуму знаходяться всередині будівельного об'єкта або поєднані з ним.
  1. Перевірка дотримання основної вимоги "захист від шуму" стосовно будівельних виробів
  2. Загальні положення
  3. Будівельні вироби, які впливають на акустичні характеристики будівельних об'єктів, повинні характеризуватись у нормативних документах категорії Б так, щоб можна було оцінити ВІДПОВІДНІСТЬ будівельних об'єктів ОСНОВНІЙ пммлчі "aovjfCT ВІД Шуму",
  4. Акустичні характеристики будівельних виробів визначаються їх технічними характеристиками, пов'язаними з акустичними. Ці характеристики використовуються в описових або розрахункових методах для визначення акустичних характеристик будівельних об'єктів.
  5. У залежності від типу будівельного виробу і його призначення нормативні документи категорії Б на ці вироби повинні містити одну чи декілька з таких характеристик: лінійні розміри; густина; пружність; поверхнева маса; динамічна жорсткість.
  6. Акустичні характеристики будівельних виробів і спосіб їх вираження
  7. Акустичні характеристики будівельних виробів, їх позначення, одиниці вимірювання та методи вимірювання або розрахунків мають бути уніфіковані
  8. Нормативні документ категорії Б на вироби, які можуть застосовуватись для захисту будівельних об'єктів від шуму, повинні містити характеристики, які сприяють:
  • зниженню повітряного шуму, що передається прямим шляхом;
  • зниженню повітряного шуму, що передається обхідними шляхами;
  • зниженню передавання ударного шуму прямим шляхом;
  • зниженню передавання ударного шуму обхідними шляхами;
  • звукопоглинанню,
  1. За потреби до нормативних документів категорії Б вносяться чинники щодо:
  • акустичних характеристик виробів, які застосовують у системах водопостачання;
  • акустичних характеристик виробів, які застосовують у системах водовідведення;
  • рівнів звукової потужності стаціонарного устаткування;
  • акустичних характеристик виробів, які застосовують у системах вентиляції, кондиціонування повітря, ліфтових систем га сміттєпроводів.
  1. Властивостями будівельних виробів для цивільного будівництва, якими окремо чи в комбінації визначаються їх акустичні характеристики, є: ізоляція звуку, поглинання звуку, затухання звуку.
  2. Властивості будівельних виробів, пов'язані з вимогою "захист від шуму", можуть бути охарактеризовані одно числовими показниками. Як правило, ці показники розраховують за результатами акустичних вимірювань у відповідних діапазонах частот.
  3. Крім випадків, коли зазначено інше, одночислові показники можна застосовувати до технічних характеристик виробів, які визначають випробуваннями за стандартизованими .методиками.
  4. До показників, що визначаються випробуваннями, належать:
  • одночислова величина (індекс) ізоляції повітряного шуму зовнішніми огороджуваяьними конструкціями будівельних об'єктів;
  • одночислова величина (індекс) ізоляції повітряного шуму внутрішніми огороджувальними конструкціями будівельних об'єктів;
  • одночислова величина (індекс) ізоляції ударного шуму;
  • одночислова величина (індекс) зниження ударного шуму покриттям підлоги;
  • одночислова величина коефіцієнта звукопоглинання будівельних виробів;
  • одночислова величина рівня шуму, спричиненого працюючим устаткуванням;
  • одночислова величина рівня шуму, спричиненого елементами водопостачання та водовідведення.
  1. Тип виробів
  2. Для кожного типу виробів відповідні властивості, які необхідно брати до уваги: у нормативних документах категорії Б, повинні визначатись згідно з переліком, наведеним у 5.3.1.3 - 5.3.2.7.
  3. Визначені шляхом випробувань або обчислень за стандартизованими методами акустичні характеристики будівельних виробів, мають бути розподілені відповідно до функцій так, як наведено у таблиці ї.

Таблиця 1 - Акустичні характеристики типу виробів за функціями

Тип виробів за функціями

Акустичні характеристики типу виробів

Вікна

Зниження прямого передавання повітряного шуму від зовнішніх та внутрішніх джерел, яке вимірюють відповідно до стандарту і оцінюють одночисловою величиною (індексом)

Двері

Зниження прямого передавання повітряного шуму від внутрішніх (або зовнішніх для вхідних дверей) джерел, яке вимірюють відповідно до стандарту І оцінюють одночисповою величиною (індексом)

Покриття підлоги, "плаваючі підлоги"

Зниження передавання ударного шуму, яке вимірюють відповідно да стандарту і оцінюють одночисловою величиною (індексом). Для покриття підлоги, що має звукопоглинальні властивості, визначають коефіцієнт звукопоглинання, який вимірюють відповідно до стандарту і оцінюють одночисловою величиною

Технічне обладнання

будівельних об’єктів

  1. Обладнання водопостачання:
  • рівень шуму системи водопостачання, який вимірюють за стандартизованими методами і оцінюють одночисловою величиною;
  1. Системи витяжної вентиляції (житлові приміщення):
  • рівень звукової потужності різних пристроїв, який вимірюють за стандартизованими методами і оцінюють одночисловою величиною;
  1. Інше стаціонарне устаткування:
  • рівень звукової потужності, який вимірюють за стандартизованим и методами і оцінюють одночисловою величиною

Вироби для шумозахисних екранів

Зниження прямого передавання повітряного шуму, коефіцієнти звукопоглинання або відбиття звуку, розсіювання звуку, які вимірюють за стандартизованими методами і оцінюють одночисловими величинами

Інші будівельні вироби (з окремими компонентами або в комплекті для стін, перегородок, підлоги, стелі)

3 переліку 5.3.1 та 5.3,2 відповідно до застосування виробу за призначенням визначають його акустичні характеристики, які вимірюють за стандартизованими методами.

Необхідно брати до уваги взаємозв'язок між цими характеристиками

6 РЕГЛАМЕНТНІ ТЕХНІЧНІ УМОВИ ДЛЯ ОЦІНКИ ВІДПОВІДНОСТІ

  1. Загальні положення
  2. Регламентні технічні умови - ненормативні документи, які відповідають вимогам чинного законодавства та технічних регламентів і мають конкретизувати основні вимоги та визначати процедури оцінки відповідності і, за необхідності, механізм ринкового нагляду для конкретна! продукції.
  3. Регламентні технічні умови передбачають:
  • нормативні документи, що стосуються проектування і спорудження будівельних об'єктів і їх елементів, або окремих аспектів зазначеного проектування та спорудження (нормативні документи категорії А);
  • технічні умови і нормативи для сертифікації, які стосуються вимог щодо експлуатаційних характеристик і (або) інших властивостей, включаючи довговічність тих характеристик, що можуть вплинути на дотримання необхідних вимог, методик випробування і критеріїв оцінки відповідності виробів (нормативні документи категорії Б).
  1. Відмінність між категоріями А І Б нормативних документів відображує різні обов'язки державних органів із стандартизації і сертифікації і не має на меті встановлення різної пріоритетності відповідних документів щодо будівельних об'єктів.
  2. Для забезпечення якості регламентних технічних умов із позицій виконання основної вимоги на основі положень цих будівельних норм повинні опрацьовуватись спеціальні умови, які мають бути внесені до тексту доручення на підготовку відповідних нормативних документів.
  3. Положення нормативних документів категорій А і Б мають бути узгоджені між собою.
  4. У нормативних документах категорії Б має бути визначене передбачене використання будівельних виробів.
    1. Експлуатаційні характеристики та оцінювання відповідності будівельних виробів
      1. У нормативних документах категорії Б характеристики виробів треба, за можливості, описувати у термінах експлуатаційних (технічних) характеристик.
      2. Експлуатаційні (технічні) характеристики виробів мають бути виражені у такий спосіб, щоб вони були сумісними з принципами перевірки відповідності базовим значенням основної вимоги за нормативними документами категорії А з урахуванням їх чинності.
      3. Оцінювання відповідності (сертифікація) будівельних виробів означає дотримання положень і методик, які мають наметі гарантувати, що будівельний виріб з прийнятою ймовірністю має такі експлуатаційні характеристики, які визначені відповідними регламентними технічними умовами.
      4. У текст доручення на розроблення нормативних документів категорії Б мають бути включені вказівки щодо процедури підтвердження відповідності (сертифікації) будівельного виробу.

7 ТЕРМІН СЛУЖБИ, ДОВГОВІЧНІСТЬ

  1. Держава, коли це необхідно, вживає заходів для визначення терміну служби, який можна вважати обґрунтованим для кожного типу будівельних об’єктів, або для деяких з них чи їх елементів у зв'язку з дотриманням основної вимоги.
  2. Якщо у зв’язку з дотриманням основної вимоги довговічність будівельних об’єктів пов'язана з характеристиками виробів, доручення щодо підготовки нормативних документів для підтвердження відповідності таких виробів повинні включати аспекти довговічності.
  3. При передбачуваному використанні будівельних виробів нормативні документи категорії Б повинні містити ВИМОГИ щодо їх довговічності і методи її оцінювання,
  4. Вимоги стосовно довговічності будівельних виробів не можна розцінювати як гарантії виробника. їх слід сприймати як допоміжний засіб Для вибору будівельного виробу відповідно до економічно обґрунтованого терміну служби будівельних об'єктів.

ЗМІСТ

с.

  1. Сфера застосування 1
  2. Терміни та визначення понять 1
  3. Рівні та класи вимог до експлуатаційних характеристик будівельних виробів 1
  4. Основна вимога "захист від шуму" 2
    1. Загальні положення ...2'
    2. Фізичні величини для визначення акустичних характеристик2
  5. Перевірка дотримання основної вимоги щодо захисту від шуму4
    1. Загальні положення4
    2. Перевірка дотримання основної вимоги "захист від шуму" стосовно будівельних об'єктів -■4
    3. Перевірка дотримання основної вимоги "захист від шуму" стосовно будівельних виробів б
  6. Регламентні технічні умови для оцінки відповідності 7
    1. Загальні положення . 7
    2. Експлуатаційні характеристики та оцінювання відповідності будівельних виробів . ... 8
  7. Термін служби, довговічність8