• пристосуванням і пристроями для подавання, укладання і підтримання листів (столи, рольганги, кронштейни, підставки) на рівні нерухомого ножа та механізмами для виведення заготовок з робочої зони ножиць;
  • напрямними і запобіжними лінійками для позначення місця різання;
  • запобіжними пристроями, зблокованими з пусковими механізмами;
  • роз'єднувальними пристроями для відключення електродвигуна для уне- можливлення пуску ножиць сторонніми працівниками;
  • противагами для запобігання мимовільному опусканню ножової балки під дією власної ваги і ваги інструмента;
  • пристроєм для утримання ножової балки у верхньому положенні під час проведення налагоджувальних робіт.
  1. Циліндричні притиски гільйотинних ножиць повинні мати спеціальні огородження з регулюванням по висоті залежно від товщини матеріалу, що розрізається.
  2. Роликові (дводискові, багатодискові) і вібраційні (висікні) ножиці повинні мати пристрої для регулювання зазорів залежно від виду матеріалу і товщини листа, що розрізається, столи, спеціальні пристосування для різання (обрізання) довгомірних і великогабаритних деталей (різання на смуги, по колу, обрізання по контуру).
  3. Стрічкові і дискові круглі пилки повинні мати спеціальні пристосування для забезпечення стійкого положення матеріалу, що розрізається.
  4. Заміна інструмента під час розкроювання металу на гільйотинних ножицях повинна виконуватися за допомогою спеціальних пристосувань, зазначених у технологічній документації.
  5. Під час роботи на гільйотинних ножицях не дозволяється пересувати матеріал на столі ножиць після натискання на педаль та різати матеріал, не притиснутий притискними пристроями.
  6. Для різання на гільйотинних ножицях малих за розмірами заготовок необхідно застосовувати спеціальні накладки.
  7. Біля устаткування для розкроювання листового матеріалу повинні бути розміщені пристосування для укладання листів, напрямні елементи і упор для обмеження подавання листів.
  8. Під час розкроювання тонколистового матеріалу із застосуванням заднього упора необхідно застосовувати підтримувальні пристрої.
  9. Не дозволяється працівникам приймати, підтримувати відрізані кінці заготовки та скидати заготовки на підлогу.
  10. Під час обрізання великогабаритних довгомірних деталей на дводискових і висікних ножицях та деталей масою понад 15 кг необхідно застосовувати спеціальні стійки, підставки, столи висотою на рівні ножів.
  11. Не дозволяється працювати на стрічкових пилках, не обладнаних уловлювачами заготовок. Під час подавання малогабаритних заготовок складної конфігурації необхідно використовувати спеціальні підтримувальні пристосування.
  12. Різання деталей (труб, профілів) на маятниковій пилці вулканітовим кругом необхідно виконувати при включеній вентиляції.
  13. Відходи і обрізки металу необхідно прибирати від ножиць і пилок при вимкненому двигуні і повному зупиненні приводного механізму.

3. Вимоги безпеки під час гарячого кування

  1. Нагрівальне (пічне) устаткування повинно відповідати вимогам Правил охорони праці при термічній обробці металів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 грудня 2007 року № 315, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28 січня 2008 року за № 66/14757 (далі - НПАОП 28.5-1.02-07).
  2. Замінювання штампів і бойків на молотах і пресах повинно бути механізованим.
  3. Штампування відкритими штампами на пресах і молотах необхідно виконувати без надлишків металу та не допускати виходу його на робочу поверхню штампа. Роботи необхідно виконувати із застосуванням інструменту достатньої довжини для унеможливлення впливу високих температур.
  4. Вивантаження важких заготовок з печі і подавання їх до молотів і пресів повинно бути механізованим.

4. Вимоги безпеки під час штампування на горизонтально-кувальних машинах

  1. Ручне провертання механізму при налагодженні горизонтально- кувальних машин повинно виконуватися за допомогою пристосування, зблокованого з приводом машини.
  2. Установлення і знімання штампів необхідно виконувати при виключеному електродвигуні і зафіксованій педалі.
  3. Для запобігання розлітанню окалини під час її видалення повітрям у приймач необхідно використовувати пневмовідсмоктувач або пневмоздувач.
  4. Для видалення відштампованих заготовок горизонтально-кувальна машина повинна мати похилі жолоби, транспортери та інші транспортні засоби і спеціальну тару.
  5. Вимоги безпеки під час кування і штампування на молотах
  6. Під час виконання налагоджувальних робіт молоти повинні мати пристрій для утримання ударної частини у верхньому положенні. Пристрій повинен кріпитися до станини молота для фіксування в робочому і неробочому положеннях.
  7. Видалення продуктів згоряння змащувальних матеріалів, визначених технічною документацією на устаткування, з робочого простору штампувальних молотів повинно виконуватися витяжними пристроями.
  8. Інструмент на бойок необхідно встановлювати і підтримувати під час роботи кліщами або за допомогою рукояток інструмента.
  9. Кування заготовок з титанових сплавів необхідно виконувати без застосування змащувальних матеріалів.
  10. Вимоги безпеки під час штампування на кривошипних гарячештам-

пувальних і гвинтових пресах

  1. Кривошипні преси повинні мати гальмові пристрої для забезпечення після кожного робочого ходу автоматичного відключення пускового пристосування і зупинки повзуна (траверси) у крайньому вихідному положенні.
  2. Преси кривошипні гарячештампувальні повинні мати пристрій для надійного забезпечення виведення повзуна зі стану заклинювання (зупинка повзуна біля крайнього нижнього положення), виникнення якого можливе внаслідок великих зусиль при деформуванні.
  3. Установлення штампів на пресі необхідно виконувати при виключених механізмах, коли повзун преса знаходиться в крайньому верхньому положенні при підведеному під повзун упорі.
  4. При установленні штампів на кривошипні гарячештампувальні преси необхідно забезпечувати потрібний зазор між нижньою і верхньою вставками при крайньому нижньому положенні повзуна для унеможливлення зіткнення вставок під час роботи.
  5. Під час установлення штампів на гвинтові преси необхідно забезпечувати потрібний зазор між нижньою і верхньою вставками штампів у крайньому нижньому положенні повзуна за допомогою ударних пластин.
  6. Не дозволяється на гвинтовому пресі підкладати на лінію рознімання штампів прокладки і виконувати робочі ходи в разі затримання заготовки у верхній вставці штампа.
  7. Вимоги безпеки під час штампування на гідравлічних пресах
  8. Під час штампування на гідравлічних пресах для захисту працівників від падаючих гайок, що відгвинтилися, шпильок і частин сальника, що розірвалися, на траверсі під фланцями необхідно установити металевий кожух для їх улов- лення.
  9. Індукційне нагрівання півматриць штампа повинно виконуватися за наявності захисного кожуха трансформатора та водоохолодження індуктора.
  10. Під час роботи на установках з індукційним нагріванням необхідно використовувати кліщі та інші ручні інструменти, виготовлені з немагнітних матеріалів.

Укладати заготовки в штамп і витягати їх зі штампа необхідно тільки через спеціальне робоче вікно в нагрівальному блоці.

  1. Вимоги безпеки під час обрізання облою
  2. Обрізання в холодному або гарячому стані штампованої заготовки необхідно виконувати із застосуванням спеціальних кліщів.
  3. Після обрізання облой необхідно знімати з пуансона спеціальними кліщами.
  4. Не дозволяється поправляти положення штамповки в матриці після включення преса на робочий хід.
  5. Вимоги безпеки під час штампування на листоштампувальних та

вибивних молотах

  1. Штампи з робочими елементами з твердих сплавів, пружини в штампах, штампи, призначені для відрізання та обрізання по незамкненому контуру, розрізання відходів, повинні мати захисні кожухи.
  2. Штампи повинні встановлюватися відносно центру шабота. Не дозволяються вільне розташування матриць на шаботі та фіксація їх положення підливанням металу (свинцю, цинку).
  3. Не дозволяється виконувати підгинання шпильок для кріплення пуансона до стеселя.
  4. Не дозволяється виконувати доведення штампів на листоштампувальному молоті.

Дрібне доведення свинцево-цинкових штампів дозволяється виконувати з письмового дозволу роботодавця.

  1. Під час виконання робіт на листоштампувальному молоті (укладання та знімання заготовки, виробу, вибивання деталі з матриці, оглядання молота) сте- сель повинен знаходитися у верхньому положенні та бути поставлений на запобіжні замки і підставки.
  2. Не дозволяється регулювати довжину тяги листоштампувальних молотів, що поєднує рукоятку керування із золотником.
  3. Під час заміни штампів відкріплення пуансона від стеселя необхідно виконувати при опущеному стеселі з пуансоном на матрицю і відключеному подаванні повітря.
  4. Під час штампування на вибивних молотах заготовку необхідно тримати обома руками і направляти її під бойки місцями вибивання. Не дозволяється вибивати заготовки за розмірами менше ніж 200x200 мм.
  5. Вимоги безпеки під час листового штампування на механічних і

гідравлічних пресах

  1. Ручне подавання матеріалу на матрицю під час штампування з листа дозволяється за наявності напрямної лінійки і упорів на штампі. Для довгих листів додатково необхідно застосовувати роликові столи.
  2. Під час штампування на гідропресах з висувними столами контроль положення оснастки на робочому столі необхідно виконувати перед кожним ходом робочого столу і під час його переміщення в робочу зону.
  3. Не дозволяється працювати на гідропресі за відсутності сигналізації щодо положення робочих столів, базового столу, повзуна, мультиплікаторів, покажчика тиску на кожному столі преса.
  4. Вимоги безпеки під час штампування з нагріванням у печах
  5. Нагрівальне (пічне) устаткування повинно відповідати вимогам НПАОП

28.5-1.02-07.

  1. Під час штампування з нагріванням не дозволяється застосовувати штампи з чавунів, термічно зміцнених сталей та сталей з утворенням механічно нестійкої окалини.
  2. Установлення та знімання штампів і пристосувань необхідно виконувати після відключення і зупинення частин устаткування, що обертаються і рухаються, та охолодження штампа. Дозволяється виконувати установлення і знімання нагрітих штампів із застосуванням спеціальних засобів і пристроїв захисту відповідно до вимог чинного законодавства.
  3. Під час штампування з нагріванням необхідно застосовувати змащувальні матеріали, визначені технічною документацією на устаткування.
  4. Для утримання і переміщення нагрітих заготовок необхідно застосовувати засоби механізації та ручний інструмент (пінцети, кліщі).
  5. Відштамповані нагріті деталі необхідно укладати на стелажі або на піддони з термоізольованим покриттям та у термошафи.
  6. Вимоги безпеки під час штампування з нагріванням на установках радіаційного типу з електричним джерелом випромінювання
  7. Нагрівальну панель штампувального устаткування необхідно екранувати відповідно до вимог чинного законодавства.
  8. Включати нагрівання заготовок необхідно після встановлення заготовки на штампі. Заготовки необхідно нагрівати поштучно.
  9. Контрольні виміри температури заготовки необхідно виконувати дистанційно або за допомогою контактної термопари.
  10. Нанесення на штампи необхідно виконувати під час перебування нагрівальної панелі в крайньому неробочому положенні.
  11. Вимоги безпеки під час штампування з електроконтактним

нагріванням

  1. Заготовки необхідно нагрівати поштучно.
  2. Під час розміщення і затискання заготовки в контактах, нанесення на штампи змащувальних матеріалів, визначених технічною документацією на устаткування, профілактичного знежирення і зачищення контактів нагрівальну установку необхідно знеструмити.
  3. Знежирення і зачищення контактів необхідно виконувати механічним способом з подальшим протиранням тампоном, змоченим неорганічним розчинником або холодною водою, і сушінням серветками.
  4. Вимоги безпеки під час ізотермічного і газоком- пресійного штампування
  5. Установки газокомпресійного штампування повинні мати запобіжні клапани відповідно до вимог ДСТУ ГОСТ 12.2.085:2007.
  6. Заготовки необхідно штампувати поштучно.
  7. Штампування необхідно виконувати при закритій термічній зоні устаткування.
  8. Не дозволяється наносити на розігріті штампи змащувальні матеріали, визначені технічною документацією на устаткування.
  9. Розкривання установки для газокомпресійного штампування повинно виконуватися після вирівнювання тиску газу в камері з атмосферним.
  10. Вимоги безпеки під час електрогідроімпульсного штампування
  11. Не дозволяється працювати в разі виявлення несправностей у електро- гідроімпульсній системі (негерметичність камери, іскріння через слабкі контакти, неспрацьовування блокувань, пробій через повітря), у допоміжному устаткуванні та технологічному блоці.
  12. Під час припинення роботи на тривалий час прес необхідно відключити від електромережі.
  13. Перевіряти роботу керування пресів необхідно при відключених автоматичних вимикачах високовольтних джерел.
  14. Вимоги безпеки під час згинання і випрямлення на згинальних, правильних і профілезгинальних верстатах
  15. Листоправильні багатовалкові верстати повинні мати столи (рольганги) для подавання і приймання листів та пристрої для направлення листів під час подавання їх у вальці.
  16. Роликові верстати для згинання і вальцювання профілів повинні мати захисні пристрої від попадання пальців працівників між роликами і матеріалом.
  17. Не дозволяється працювати на згинальному верстаті в разі: