Поводження з відходами, які утворюються на підприємствах з виробництва пластмасових виробів, повинно здійснюватись відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.7.029-99 "Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення".

  1. Технологічні процеси, пов'язані з транспортуванням продукції, необхідно здійснювати відповідно до вимог ГОСТ 12.3.020-80 "ССБТ. Процессы перемещения грузов на предприятиях. Общие требования безопасности".
    1. Роботодавець повинен організувати контроль параметрів повітря робочої зони на вміст шкідливих речовин та пилу відповідно до вимог ГОСТ 12.1.005-88.
    2. Під час проведення технологічних процесів, пов'язаних із застосуванням шкідливих речовин 1 та 2 класів небезпеки відповідно до ГОСТ 12.1.00776, повинна бути виключена можливість контакту працівників із цими речовинами.

Окремі стадії технологічного процесу, які не можуть виконуватися в герметичному обладнанні (підготування матеріалів, завантаження сировини та вивантаження продукції), повинні бути механізованими або виконуватися з використанням механічних пристроїв, що унеможливлюють безпосередній контакт працівників зі шкідливими речовинами.

  1. У виробничих приміщеннях повинна бути встановлена система автоматичного включення аварійної вентиляції, зблокована з газоаналізаторами.

У разі виникнення аварійної ситуації автоматизоване управління технологічними процесами та системою протиаварійного захисту повинно забезпечувати відключення всієї лінії.

Крім системи автоматичного вмикання аварійної вентиляції, повинна бути передбачена можливість ручного вмикання аварійної вентиляції за допомогою пускових пристроїв.

  1. Роботодавець повинен забезпечити використання небезпечних факторів, що пройшли державну реєстрацію відповідно до вимог Положення про гігієнічну регламентацію та державну реєстрацію небезпечних факторів і Порядку оплати робіт із проведення гігієнічної регламентації та державної реєстрації небезпечних факторів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 1995 року № 420.
    1. Роботодавець повинен забезпечити проведення державної санітарно- гігієнічної експертизи технологій, продукції та сировини відповідно до вимог Порядку проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09 жовтня 2000 року № 247 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 14 березня 2006 року № 120), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 січня 2001 року за № 4/5195.
    2. Роботодавець повинен організувати розроблення паспортів безпечності на пластмасові вироби, що виробляються, відповідно до вимог ДСТУ ГОСТ 3033:2009 "Паспорт безпечності хімічної продукції. Загальні вимоги (ГОСТ 30333-2004, ITD)".
    3. Зберігати та транспортувати сировину, готову продукцію та відходи виробництва необхідно у виробничій тарі.

Порошкоподібні матеріали необхідно зберігати в бункерах або закритій тарі. Транспортування порошкоподібних матеріалів необхідно здійснювати способом, що унеможливлює їх розпилення.

  1. Речовини та матеріали, що застосовуються під час виробництва пластмасових виробів, повинні зберігатися залежно від пожежонебезпечних фізико- хімічних властивостей, сумісності, а також ознак однорідності речовин, що застосовуються для гасіння пожежі відповідно до вимог НАПБ А.01.001-2004.
    1. Кількість матеріалів та сировини, що зберігається у виробничому приміщенні, не повинна перевищувати добової потреби, а готової продукції - добового випуску.

Технологічні відходи виробництва необхідно направляти на вторинну підготовку сировини і переробку.

  1. Сушильні приміщення (камери, шафи) для вихідних матеріалів, сировини, напівфабрикатів і готових виробів для видалення залишкової вологи повинні бути обладнані виробничою автоматикою, яка вимикає нагрівальні прилади в разі підвищення температури вище допустимої.

Слід застосовувати поличні сушарки періодичної дії для сушіння нетокси- чних матеріалів.

  1. Обладнання, машини, устаткування та системи керування ними повинні відповідати вимогам Технічного регламенту безпеки машин.

Вимоги до безпеки, маркування та введення в обіг обладнання, що працює під тиском, повинні відповідати вимогам Технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 2011 року № 35.

  1. Перевезення вантажів необхідно здійснювати транспортними засобами (електрокари, автокари тощо) відповідно до вимог Технічного регламенту безпеки машин.

Експлуатація несправних транспортних засобів не допускається.

Заборонено перевозити працівників транспортними засобами, призначеними для перевезення вантажів.

  1. Скидання матеріалу під час звільнення обладнання (термопластавто- матів, екструдерів тощо) від гарячих полімерних матеріалів (під час аварії, виходу браку, при зупинці машин та інших несправностях) необхідно здійснювати в спеціально призначені для цього пересувні ємності з кришками.
    1. Для зменшення виділення пилу операції з транспортування та завантаження матеріалів до бункерів повинні бути механізовані.
    2. Бункери повинні бути забезпечені за необхідності пристосуваннями проти зависання та заклинювання в них матеріалів (перетрушувачами, вібраторами, аераторами), якщо форма і конструкція бункерів (наприклад, наявність в них однієї вертикальної стінки) не забезпечує повного і легкого їх звільнення.
    3. Пускові пристрої основних машин, механізмів і апаратів, механізми для підготування сировини та відходів (дробарки, бігуни, млини) повинні бути зблоковані із запобіжними огороджувальними конструкціями.
    4. На приводах комунікаційних апаратів повинно бути чітко зазначено положення "Включено" та "Відключено" відповідно до схеми розташування та взаємозв'язку технологічного обладнання і трубопроводів та вимог Технічного регламенту безпеки машин.
  2. Вимоги охорони праці під час екструзійного виробництва
    1. Огляд, випробування, експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки здійснюються відповідно до вимог Порядку проведення огляду, випробовування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 687.
    2. Перед запуском екструдера для всіх полімерів, крім поліолефінів, необхідно проводити чистку циліндра та шнека, фільтрів-решіток і формувальної головки.
    3. Для очищення шнека, головки, циліндра, поверхонь деталей слід використовувати тільки латунні або мідні скребки.
    4. Очищення обладнання необхідно проводити відразу після його зупинки і в умовах, що не перевищують охолодження більше ніж на 10 - 20° C нижче температури плавлення полімеру (але не температури переробки).
    5. Запуск екструдера необхідно здійснювати після нагрівання до температури, визначеної технологічним процесом до екструзійного виробництва.
    6. Обладнання для виготовлення виробів методом екструзії з роздувом необхідно перевіряти на холостому ходу з перевіркою подачі води для охолодження на видувні форми та завантажувальну воронку, а також рівня заповнення маслом редукторів, резервуарів гідросистем та змащувальних систем.
    7. Деталі і вузли обладнання, призначеного для переробки жорсткого полівінілхлориду, які контактують з розплавом, повинні бути виготовлені з легованих хромистих сталей та мати стійкі до зношування покриття на основі хрому.

Деталі, виготовлені з вуглецевих сталей, повинні мати хромоване покриття на всіх робочих поверхнях, які контактують з розплавом полівінілхлориду.

  1. На робочих поверхнях шнека, циліндра, головки не повинно бути подряпин, вм'ятин, задирок, забоїн, відшарувань покриття. З'єднувальні частини головки (фланці, ребра дорноприймача тощо) повинні ретельно протиратись після проведення процесу.

У місцях з'єднань деталей екструзійної головки, які контактують з розплавом, не повинно бути виступів, нещільностей в радіусах заокруглень.

  1. Забороняється експлуатувати екструзійно-видувне обладнання у випадку порушення цілісності хромованих покриттів робочих поверхонь, наявності застійних зон в циліндрі, формувальній головці, нещільностей у місцях з'єднань.
  2. Вимоги охорони праці під час лиття під тиском
    1. У ливарних машинах зона змикання рознімних форм повинна бути обладнана надійними огородженнями з прозорого органічного скла. Огородження повинні бути зблоковані з пусковим пристроєм машини таким чином, щоб при знятому огородженні пуск був неможливий.
    2. Під час заливання матеріалу в форму не допускається витікання матеріалу із сопла та ливникової втулки (розмір вихідного отвору сопла повинен відповідати діаметру отвору у ливниковій втулці форми, а також повинна бути забезпечена співвісність сопла з ливниковою втулкою форми).
    3. При автоматичній роботі машини необхідно стежити за тим, щоб після кожного циклу лиття виріб випадав з форми. У разі затримки виробу у формі необхідно вимкнути машину і видалити виріб.
    4. Забороняється проводити змащення реактопластавтоматів, підтягування болтів або інший ремонт без зупинки машини. Під час перерви в роботі машина повинна бути відключена від електричної і водопровідної мереж.
    5. Система очищення прес-форм після знімання готових виробів повинна унеможливлювати потрапляння газоподібних продуктів, пилу і грату до виробничого приміщення.

Під час обробки виробів з пластмас в камерах машин (при нагріванні, промиванні, обробці виробів тощо) перебування працівників всередині камер заборонено.

  1. Вимоги охорони праці під час пресування
    1. Ротор ротаційних машин, зона переміщення повзуна ексцентрикових машин та робочий простір гідравлічних таблетувальних машин повинні бути забезпечені огородженнями, зблокованими з пусковим пристроєм машини.
    2. Таблетувальні машини повинні бути забезпечені герметичними кожухами для захисту від пиловиділення. Пил з робочої зони машини у місцях завантаження та вивантаження повинен виділятись у спеціальні пилоприймачі.
    3. Пуансони і матриці пресів, нагрівальні пояси роторних ліній повинні мати надійну теплоізоляцію зовнішніх поверхонь або запобіжні пристосування для уникнення прямого контакту працівника з поверхнями.
    4. Преси, під час роботи яких виділяються тепло, гази та пари, повинні мати капсуляцію з вмонтованим місцевим відсмоктувачем.

Преси повинні мати пристрої, що запобігають потраплянню рук у небезпечну зону під час руху повзуна (система вимикання із зайнятістю обох рук, кап- суляція з блокуванням дверей).

  1. Вимоги охорони праці під час каландрування
    1. У виробничих приміщеннях, де виконуються роботи на вальцях, каландрах повинно знаходитись не менше двох працівників.
    2. Вальці повинні бути забезпечені пристроями аварійної зупинки, встановленими з обох боків валків, для аварійної зупинки вальців у разі потрапляння рук працівника в небезпечну зону.

Шлях гальмування валків при аварійній зупинці не повинен перевищувати чверті оберту переднього валка при ненавантажених вальцях.

  1. В електричній схемі керування вальцями з груповим приводом повинна бути передбачена світлова та звукова сигналізація, зблокована з пуском вальців, яка вмикається до початку обертання валків вальців.
    1. Заборонено під час роботи вальців проводити їх ремонт, чистити обмежувальні стріли, обтирати й чистити валки.
    2. Каландри повинні мати пристрої для аварійної зупинки, розташовані з обох боків каландрів.

Система приводу гальмування каландрів повинна забезпечувати миттєву зупинку каландра під навантаженням.

При ненавантаженому каландрі шлях гальмування не повинен перевищувати чверті оберту валка при максимальній кількості обертів двигуна.

  1. Вимоги охорони праці під час дроблення відходів пластмас
    1. Переробка відходів пластмас на дробарках різного типу повинна проводитись в окремих приміщеннях або у виробничих приміщеннях з використанням колективних засобів захисту: звукоізолювальних (кожухи, екрани, кабіни) та звукопоглинальних пристроїв (облицювальні, штучні звукопоглиначі); глушників аеродинамічного шуму; огороджувальних пристроїв відповідно до вимог ДСТУ 7238:2011 "ССБП. Засоби колективного захисту працюючих. Загальні вимоги та класифікація".
    2. Дробарки повинні бути забезпечені надійним захисним заземленням та/або зануленням, надійним огородженням рухомих частин обладнання, пристроями для закривання завантажувальних бункерів.
    3. Працівники, які обслуговують дробарки, повинні використовувати ЗІЗ відповідно до вимог Технічного регламенту засобів індивідуального захисту.
  2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОЧИХ МІСЦЬ
  3. Робочі місця працівників повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.03278 "ССБТ. Рабочее место при выполнении работ сидя. Общие эргономические требования", ГОСТ 12.2.033-78 "ССБТ. Рабочее место при выполнении работ стоя. Общие эргономические требования" та ДСТУ ГОСТ 12.2.061:2009 "ССБТ. Оборудование производственное. Общие требования безопасности к рабочим местам".
  4. Конструкція улаштування робочого місця повинна забезпечувати можливість зручного регулювання його розмірів та експлуатаційних параметрів з урахуванням специфіки виконуваної роботи та антропометричних характеристик працівника відповідно до вимог ДСТУ 7234:2011 "Дизайн і ергономіка. Обладнання виробниче. Загальні вимоги дизайну та ергономіки".
  5. На робочих місцях повинні знаходитись інструкції з охорони праці, розроблені відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.15-98.
  6. Робочі місця працівників, які керують виробничим обладнанням, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.064-81 "ССБТ. Органы управления производственным оборудованием. Общие требования безопасности".