5.3.22 Проходи під підвісним і підйомним риштованням, а також колисками мають бути закриті або захищені навісами і позначені знаками безпеки.
5.3.23 Забороняється з'єднувати між собою суміжні секції підйомного риштовання і колисок за допомогою перехідних настилів (драбинок).
5.3.24 Шляхи переміщення котючих риштовань мають бути горизонтальними як у поздовжньому, так і в поперечному напрямках або їх уклони повинні відповідати допустимим уклонам, зазначеним у паспорті та інструкції щодо експлуатації риштовань.
5.3.25 Під час стоянки котючих риштовань треба передбачати їх кріплення до стіни.
5.4 Електрогазозварювальні роботи
5.4.1 У процесі проектування електрогазозварювальних робіт повинні бути передбачені заходи, які б забезпечували необхідну безпеку і запобігали травматизму від можливого ураження електричним струмом, шкідливої дії випромінювання дуги, бризків розплавленого металу і шлаку, від отруєння газами, що утворюються- під час зварювання, вибухання посудин, що перебувають під тиском, від займання вогненебезпечного навколишнього середовища.
5.4.2 Організовуючи виконання зварювальних робіт, треба додержувати загальних вимог безпеки за ГОСТ 12.3.003 и за ГОСТ 12.3.036, а також вимог Правил безопасности при работе с инструментом и приспособлениями.
5.4.3 Під час різання деталей, тимчасових пристосувань, балок, ферм та інших пристроїв необхідно вжити заходів, що запобігали б обвалюванню відрізаних елементів і падінню робітників з висоти.
5.4.4 Для виконання зварювальних робіт у приміщеннях, особливо всередині ємкостей і закритих порожнин конструкцій, залежно від характеру виконуваних робіт повинне передбачатися встановлення припливно-витяжної вентиляції або місцевої витяжної вентиляції за допомогою переносних відсмоктувань, обладнаних пристроями для закріплення в місцях виконання робіт.
5.4.5 Перед зварюванням ємкостей (цистерн, резервуарів та інших пристроїв), у яких містилися рідке паливо, горючі рідини, кислоти та інші речовини, треба передбачати їх очищення, промивання і просушування з наступним лабораторним аналізом, який би підтвердив безпечну концентрацію зазначених речовин.
Зварювання треба виконувати при відкритих лазах, люках, кранах, при діючій переносній вентиляції і в присутності спостерігача.
5.4.6 Під час зварювання освітлення всередині ємкостей треба здійснювати за допомогою встановлених зовні світильників або за допомогою переносних ламп напругою не більшою 12В.
Трансформатор дія переносних ламп (як і джерело живлення при виконанні електрозварювальних робіт) слід розміщувати поза зварювальним об'єктом з обов'язковим заземленням вторинної обмотки.
Застосування для цього автотрансформаторів не допускається.
5.4.7 Розміщення електрозварювального обладнання має дозволяти безпечний і вільний доступ до нього.
При одночасному використанні декількох однопостових зварювальних трансформаторів, випрямлячів і перетворювачів вони повинні бути встановлені не ближче як за 0,8 м один від одного. Ширина проходів між багатопостовими джерелами живлення повинна бути не меншою 1,5 м, а між автоматичними зварювальними' установками — не меншою 2 м.
5.4.8 Над зварювальними установками повинні бути споруджені навіси з неспалимих матеріалів.
5.4.9 Електрозварювальні апарати і джерела живлення, розміщені над землею чи перекриттям на висоті понад 1 м, повинні бути обладнані робочими майданчиками з настилом, сходами і поручнями.
5.4.10 Балони з газами треба зберігати в сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Порожні балони треба зберігати окремо від балонів, наповнених газом.
Після закінчення роботи балони з газами й ацетиленові генератори треба зберігати в спеціально відведених місцях, що виключають доступ сторонніх осіб,
5.4.11 Для переміщення газових балонів треба передбачати спеціальні візки або носилки.
Підіймати балони на висоту треба за допомогою вантажопідйомних механізмів у контейнерах, що забезпечують стійке і безпечне положення балонів під час транспортування.
5.4.12 Для експлуатації балонів на висоті треба передбачати їх зберігання в контейнерах чи будках, що забезпечують їх надійне кріплення і виключають будь-яку можливість падіння їх з висоти і падіння на них предметів.
5.4.13. Для захисту від дотикання до вологої холодної землі й снігу, холодного й гарячого металу та бетону зварювальники повинні бути забезпечені вологонепроникними підстилками, матами, лежаками, наколінниками і підлокітниками з вогнетривких матеріалів з еластичним прошарком.
5.4.14 Переносні ацетиленові генератори треба встановлювати на відкритих майданчиках чи під навісом на відстані не меншій як 10 м від місць зварювальних і газополуменевих робіт, предметів, які дуже нагріваються, і джерел відкритого вогню, місця забирання повітря компресорами або вентиляторами, а також на відстані не меншій як З м від джерел живлення для дугового зварювання.
Забороняється розміщувати ацетиленові генератори в проїздах, місцях скупчення людей, а також на одному візку з кисневим балоном.
5.5 Навантажувально-розвантажувальні роботи
5.5.1 Розробляючи ПВР на навантажувально-розвантажувальні роботи, треба керуватися вимогами безпеки, передбаченими:
— ГОСТ 12.3.009;
— ДНА ОП 0-1.03- 93 Правила устройства и безопасной эксплуатации грузоподьемных кран;
— СНиП ПІ-4-80 Техника безопасности в строительстве;
— Типовой инструкцией по охране труда при проведении погрузочно-разгрузочных работ;
— Правилами по охране труда на автомобильном транспорте.
5.5.2 Механізований спосіб навантажувально-розвантажувальних робіт є обов'язковим для вантажів масою понад 50 кг, а також у разі підіймання вантажів на висоту понад 3 м.
5.5.3 Установлювати навантажувально-розвантажувальні машини і механізми треба відповідно до положень, передбачених у підрозділі 5.2 даних Методичних вказівок.
5.5.4 Майданчики для навантажувально-розвантажувальних робіт повинні бути сплановані, а для майданчиків, що використовуватимуться більше року, слід передбачати покриття.
Уклон навантажувально-розвантажувальних майданчиків допускається не більший 5 градусів.
5.5.5 Місця виконання навантажувально-розвантажувальних робіт повинні бути обладнані знаками безпеки згідно з ГОСТ 12.4.026.
5.5.6 У місцях виконання навантажувально-розвантажувальних робіт вміст шкідливих газів, пари, пилу в повітрі робочої зони повинен не перевищувати граничне допустимих концентрацій згідно з ГОСТ 12.1.005.
5.5.7 Висоту вантажних платформ (рамп) для навантажувально-розвантажувальних робіт треба приймати:
— для залізничних платформ (при рейковій колії 1520 мм) -1100 мм;
— для автомобільного транспорту — 1200 мм.
5.5.8 Ширину вантажних платформ необхідно приймати відповід-но до вимог технології й призначати кратною 1,5 м.
Поперечний уклон підлоги вантажних платформ має становити ! % (від будівлі).
5.5.9 Ширина пандусів для проїзду наземних транспортних засобів повинна бути на 0,6 м більшою від максимальної ширини вантаж-ного транспортного засобу.
Уклон пандусів треба приймати залежно від типу транспортних засобів, але не більший 16 % у будівлі й 10 % зовні будівлі.
5.5.10 На майданчиках чи естакадах, призначених для розвантаження автомобілів-самоскидів, треба передбачати колесовідбійні бруси висотою 40—70 см (залежно від типу автосамоскида) і бокові поручневі огорожі висотою 1,1 м, що витримують зосереджене навантаження 70кгс.
5.5.11 Дороги мають бути по можливості прямолінійними і проектуватися за кільцевою, тупиковою або мішаною схемою.
5.5.12 Проїзди з масовим вантажним рухом на території вантажно-розвантажувальних пунктів не треба суміщати з проходами, по яких передбачається рух основних потоків працюючих.
5.5.13 На навантажувально-розвантажувальних майданчиках повинні бути передбачені в'їзди, виїзди і майданчики для розворотів Транспорту, розмір яких визначається залежно від прийнятого виду транспорту, але має бути не менший як 12 х 12 м.
5.5.14 Місця для стоянки автомобілів під час навантажувально-розвантажувальних робіт повинні передбачатися за межами проїзної іастини доріг у вигляді спеціальних смуг чи майданчиків.
Розміри смуг і майданчиків треба визначати розрахунком залежно від кількості й типу транспортних засобів з урахуванням схеми їх розміщення.
5.5.15 При розміщенні автомобілів на навантажувально-розвантажувальних майданчиках відстань між автомобілями, що стоять один за одним (у глибину), має бути не менша 1м, а між автомобілями, що стоять поряд (по фронту), — не менша 1,5 м.
Якщо автомобілі потрібно ставити для навантаження або розвантаження поблизу будинку, то між будинком і заднім бортом кузова автомобіля повинен бути інтервал не менший 0,5 м, а між автомобілем і штабелем вантажу не менший 1 м.
5.5.16 У проекті виконання навантажувально-розвантажувальних і транспортних робіт автомобільним транспортом приймається така класифікація вантажів за групами:
1 — вантажі малонебезпечні (будівельні матеріали, товари широкого споживання і т. ін.);
2 — легкозаймисті вантажі (бензин, гас, нафта, ацетон і т. ін.);
3 — порошні й спалимі вантажі (цемент, вапно, бітум, асфальт, мінеральні добрива і т. Ін.);
4 — обпалюючі рідини (кислота, луг і т. ін.);
5 — балони із зрідженим газом;
6 — вантажі, небезпечні за своїми розмірами;
7 — вантажі особливо небезпечні (вибухові і т. ін.).
5.5.17 Навантаження І вивантаження вантажів 1-ї групи повинне відповідати вказівкам 5.5.2.
5.5.18 Навантаження і вивантаження вантажів 2-ї групи передбачається перекачуванням по шлангах і трубах. Горючі рідини слід перевозити в цистернах та інших закритих металевих ємкостях.
5.5.19 Навантаження і вивантаження вантажів 3-ї групи повинне бути механізованим. Ці вантажі мають транспортуватися в спеціалізованих автомобілях — цементовозах, бітумовозах тощо. Пильні вантажі дозволяється перевозити також в ущільнених кузовах.
У приміщенні, де здійснюються навантажувально-розвантажувальні роботи з порошними вантажами, необхідно передбачити заходи щодо пиловидалення.
5.5.20 Навантаження, вивантаження і транспортування вантажів 5-ї групи треба передбачати за допомогою вантажопідйомних механізмів. Застосовувати.для цього ліфти і шахтопідйомники не дозволяється.
Транспортувати кислоти, луги та інші обпалюючі рідини в скляній тарі треба за допомогою пристроїв з гніздами для розміщення тари. Гнізда всередині повинні бути обшиті м'яким матеріалом.
5.5.21 При транспортуванні вантажів 5-ї групи забороняється сумісне перевезення кисневих І ацетиленових балонів (за винятком доставляння двох балонів на спеціальному візку на пост зварювання).
5.5.22 Навантаження, вивантаження і перевезення вантажів 6-ї групи треба здійснювати, додержуючи таких правил:
— довгомІрні вантажі (довші на 2 м за довжину кузова автомобіля) необхідно перевозити на автомобілях з причепами-гринджолами і напівпричепами;
— вивантаження довгомірних пощтучних вантажів (рейки, балки, колоди тощо), як правило, повинне бути механізованим. Вивантаження вручну виконується із застосуванням міцних канатів не менш як двома вантажниками;
— при одночасному перевезенні довгомірних вантажів різної довжини коротші вантажі слід розмішувати зверху;
— платформи автомобілів, призначені для перевезення довгомірних вантажів, мають бути без бортів, але повинні мати знімні або відкидні стояки, що запобігають падінню вантажу;
— платформи автомобілів, на яких перевозять вантажі, ширші за ширину кузова автомобіля, мають бути без бортів, а площа підлоги повинна бути збільшена в обидва боки відповідно до розміру вантажу;
— на передніх крилах або буферах повинні бути встановлені покажчики габаритів. Якщо перевезення здійснюється на спеціальних причіпних візках, то на них також повинні бути покажчики габаритів.
5.5.23 Вибухові, радіоактивні й сильнодіючі отруйні та інші небезпечні вантажі 7-ї групи, а також незнешкоджену тару з-під них слід перевозити з додержанням вимог спеціальних інструкцій.
5.5.24 Проектуючи транспортні й навантажувально-розвантажувальні роботи на льоду, для визначення вантажопідйомності льодяного покриву треба використовувати дані таблиці 6 (для зимового льоду). Міцність льоду навесні зменшується вдвічі.
Приклад визначення допустимого навантаження на льодяний покрив наведено в додатку А.
Таблиця 6
Найменування
|
Маса, т |
Товщина морського льоду, см |
Товщинарічкового льоду, безпечна при температурі від мінус І до мінус 20°С |
Мінімальні відстані до кромки льоду, м
|
Людина зі спорядженням |
0,1 |
15 |
10 |
5 |
Автомашина вантажопідйом- ністю 1,5 т з вантажем |
3,5 |
З0 |
25 |
19 |
Автомашина з вантажем |
6,5 |
45 |
35 |
25 |
Автосамоскид з вантажем або бульдозер |
8,5 |
45 |
39 |
25 |
Автотягач з вантажем або трактор |
10 |
50 |
40 |
26 |
Трактор з вантажем |
20 |
70 |
55 |
З0 |
Надважкий вантаж |
50 |
100 |
95 |
38 |
5.5.25 У разі появи на льоду води внаслідок припливу чи нагону люду розрахункове навантаження на лід необхідно знизити на 50—80 %. У розрахунку треба брати до уваги тільки товщину міцних шарів льоду. Шар снігового і пористого, просоченого водою льоду з загальної товщини виключається.