4.4.26. В місцях роботи з хімічними консервантами повинні бути аптечки першої допомоги з антидотами, бачки з чистою водою, мило і рушник.

4.4.27. На території зберігання хімічних консервантів і в місцях проведення робіт по консервуванню зерна не дозволяється вживати їжу, курити і користуватися відкритим вогнем.

4.4.28. У разі попадання на шкіру хімічного консерванту це місце слід терміново промити водою з милом, при попаданні в очі — промивають водою і потерпілого терміново відправляють до лікаря.

4.4.29. Знешкодження обладнання, апаратури, тари, приміщень і спецодягу від консервантів необхідно проводити згідно з ДНАОП 0.03-1.12-98.

4.4.30. Тривалість роботи з консервантами І та II класів небезпеки не повинна перевищувати 4 години, з іншими — 6 годин на добу (решту часу робочого дня слід доробити на операціях, не пов'язаних із застосуванням пестицидів).

4.5. Вимоги до збирання та заготівлі соломи, сіна, сінажу і силосу.

Загальні вимоги

4.5.1. Технологія збирання содоми і сіна повинна бути узгоджена з вибраною технологією збирання зернових і трав'яних культур.

4.5.2. При збиранні та заготівлі соломи, сіна, сінажу і силосу необхідно дотримуватися правил пожежної безпеки, які викладено у ДНАОП 0.01-1.01-95.

4.5.3. При збиранні зернових з одночасним подрібненням і збиранням полови та соломи в причіпні транспортні засоби безпеку працівників потрібно забезпечити:

— обладнанням зернозбиральних комбайнів і транспортних засобів автоматичною зчіпкою, яка дозволяє здійснювати від'єднання наповненого причепа і приєднання порожнього під час руху агрегату без участі допоміжного працівника;

— погодженням траєкторії та швидкостей руху трактора й комбайна під час заміни причепа на ходу.

4.5.4. Безпека працівників при збиранні сіна і соломи, яке передбачає стягування або зіштовхування копиць та укладання їх у скирту або стіг, повинна забезпечуватися через:

— комплектування машинно-тракторних агрегатів для стягування копиць тросовими волокушами двома тракторами однакового типу і класу тяги (колісними або гусеничними);

— використання справних тросових волокуш із сталевими тросами діаметром не менше 18 мм. У разі потреби подовження тросів волокуші необхідно застосовувати сталеві троси такого ж діаметра, як і троси волокуші; зрощування тросів зв'язуванням вузлами не дозволяється. Кінці тягових тросів волокуш, а також місця зрощування повинні бути ретельно з'єднані на довжину не менше 0,5 м та обшиті брезентом або іншим цупким матеріалом жовтого кольору;

— проведення щозмінних оглядів і вибракування тягових тросів у випадках виявлення обірваних дротів: більше 12 шт. при хрестоподібному і 6 шт. — при односторонньому сплетенні;

— виставлення тракторів на максимальну ширину колії й обладнання їх зрівноважуючими вантажами на передній частині рами або на навісній системі (залежно від розміщення навісного обладнання). Не дозволяється використання вузькогабаритних гусеничних та колісних тракторів на вузькій колії;

— призначення допоміжного працівника для погодження дій трактористів при розчепленні волокуші з трактором і початку руху машин після розчеплення. Працівник має бути попереду агрегату в зоні видимості обох трактористів. Трактористи повинні починати рух тільки після сигналу допоміжного працівника (свистком, прапорцем тощо);

— регламентацію швидкісних режимів руху тракторів під час транспортування волока, від'їзду машин від волока і під час транспортування порожньої волокуші.

Знаходження людей на копицях (стогах), які переміщують, не дозволяється.

4.5.5. До скиртування сіна або соломи допускаються особи, які мають дозвіл до робіт на висоті.

4.5.6. Під час скиртування працівників забезпечують справними вилами, страхувальним знаряддям (приставні або мотузяні драбини, страхувальні мотузки для утримання драбини, металевий стрижень діаметром не менше 14 мм і завдовжки не менше 2 м), засобами сигналізації (свисток, прапорець) та індивідуального захисту відповідно до ДНАОП 0.00-3.01-98.

4.5.7. Скиртування дозволяється проводити тільки у світлий час доби і при швидкості вітру не більше 6 м/сек. Не дозволяється скиртувати під час грози.

4.5.8. Шд час скиртування потрібно виконувати такі вимоги:

— кількість скиртоправів, що одночасно знаходяться на скирті, не повинна перевищувати шістьох, і щоб розміщувалися вони не ближче ніж 1,5 м від краю скирти;

— при досягненні скиртою висоти 2 м навколо неї необхідно вистелити шар соломи шириною 2м і висотою 1м (для пом'якшення удару у разі падіння працівника зі скирти);

— скиртоправи не повинні бути на скирті під час перерви в роботі;

— не дозволяється використовувати стогоклад для підйому на скирту і спуску з неї;

— при завершенні формування скирти на ній мають залишитися не більше двох скиртоправів;

— скиртоправи не повинні знаходитися ближче 3 м від грабельної решітки під час подавання соломи (сіна) стогокладом на скирту;

— при підніманні й спусканні працівників зі скирти слід Застосовувати приставні або мотузяні драбини, які у верхній частині повинні кріпитися страхувальними мотузками, з'єднаними з металевим стрижнем, введеним перпендикулярно вертикальній площині у нижню частину скирти зі зворотного боку на углибину не менше 1м.

4.5.9. Безпека працівників під час збирання соломи і сіна з валків механізованим способом з використанням прес-підбирачів та підбирачів-копнувачів повинна бути забезпечена:

— спївпадінням ширини валків із шириною захвату підбиральних машин;

— контролюванням наявності та справності захисних засобів на карданних валах трактора і агрегатованих машин.

4.5.10. Вкладання тюків у скирту, склади для сіна або кузов транспортного засобу повинно здійснюватися в перев'язку. При цьому тюки повинні подаватися узгоджено, укладачі не повинні наближатися до краю скирти (кузова) ближче 1,5 м.

4.5.11. Рулони необхідно вкладати механізованим способом вертикально у шаховому порядку.

4.5.12. При укладанні рулонів і тюків не допускається нахил штабеля. Похилений штабель необхідно закріпити упорами, відтяжками тощо і не прибирати їх до повного розбирання штабеля..

4.5.13. При укладанні рулонів, тюків за допомогою кранів або навантажувачів перебування працівників під піднятими рулонами, тюками і в радіусі дії стріли не допускається.

4.5.14. До початку скиртування керівник робіт повинен вибрати майданчик для скиртування, скласти схему розміщення скирт, а також відвести місце для відпочинку й прийняття їжі.

4.5.15. В умовах гористої місцевості допускається укладання невеликих за розміром скирт, при цьому майданчик для маневрування транспортних засобів повинен розміщуватися по схилу вище скирти.

4.5.16. Схил майданчика для маневрування транспортних засобів біля скирти не повинен перевищувати 6о (11%).

4.5.17. Допустима швидкість руху транспортних засобів на цьому майданчику не повинна перевищувати 5км/год.

4.5.18. Протипожежні розриви між скиртами (копицями) і штабелями мають бути не менше 20 м.

Відстань від скирт (стогів), штабелів грубих кормів повинна бути не менше 15 м — від ліній електропередач, 20 м — від доріг, 50 м — від будівель та споруд.

4.5.19. Скирти (стоги) і штабелі дозволяється розташовувати попарно. При цьому розриви між скиртами (стогами) та штабелями в одній парі мають бути не менше 6 м, між сусідніми парами — не менше 30 м. Протипожежні розриви між двома дарами повинні бути проорані смугою не менше 4 м завширшки на відстані 5 м від основи скирти (копиці) або штабеля.

4.5.20. Під час розрізання скирт чи стогів скирторізом призначається сигнальник, який повинен знаходитися за межами зони можливого падіння пиляльного ланцюга при поломках.

4.5.21. При використанні машин для навантаження соломи і сіна із скирт з одночасним подрібненням і пневматичним завантаженням у транспортні засоби не допускається перебування людей поблизу робочих органів машини, біля транспортних засобів і потоку подрібненої маси. Не дозволяється починати роботу в присутності сторонніх осіб.

4.5.22. При розбиранні скирт (стогів) не допускається утворення нависаючих козирків. У разі утворення козирків працювати під ними не дозволяється.

4.5.23. Переміщення нерозібраних скирт (стогів) волокушею на ферму проводиться по завчасно вибраному маршруту під керівництвом відповідальної особи, призначеної власником. Перебування людей на скиртах (копицях), що переміщують, не допускається.

Пресування сіна (соломи)

4.5.24. Перед початком робіт по пресуванню сіна (соломи) повинна бути перевірена справність вузлів прес-підбирача прокручуванням маховика вручну.

4.5.25. Під час роботи прес-підбирача не допускається:

— знаходитися на прес-підбирачі;

— заглядати в пресувальну камеру;

— поправляти руками в'язальний шпагат у в'язальному апараті;

— знаходитися в зоні обертання маховика;

— проштовхувати руками масу в приймальну камеру.

4.5.26. Під час використання прес-підбирача в стаціонарних умовах власник зобов'язаний:

— організувати подачу маси до приймальної камери з відстані не ближче 1,5 м справними вилами, які при подаванні маси не повинні доходити до приймальної камери ближче 0,5 м;

— встановити додаткові переносні огородження, запобігаючи доступу працівників до приймальної камери і зони обертання маховика карданного валу.

4.5.27. Під час роботи тюкоукладальника обслуговуючий персонал не повинен знаходитися ближче 1 м від робочих ланцюгів підбирача і поперечного транспортера та проштовхувати тюки в підбирач під час його руху.

4.5.28. Ручне докладання тюків, що обвалилися, дозволяється здійснювати тільки після зупинки агрегату.

4.5.29. Перед вивантаженням штабеля на землю необхідно упевнитися, що в небезпечній зоні немає людей. Під час розвантаження поправляти штабель вручну не допускається.

4.5.30. Працівники, які вкладають тюки в кузов транспортного засобу вручну, повинні знаходитися в кузові не ближче 1 м від бортів. Тюки потрібно подавати узгоджено.

4.5.31. Для піднімання в кузов транспортного засобу і спускання з нього працівникам слід використовувати приставні драбини.

4.5.32. Під час пресування соломи (сіна) не допускається перебування обслуговуючого персоналу і сторонніх осіб:

— біля штабеля тюків під час його стиснення;

— у робочій зоні машини при підніманні й опусканні штабеля;

— у кузові транспортного засобу, завантаженого тюками, під час їх транспортування;

— під платформою.

Штучне сушіння сіна

4.5.33. Вентиляційні установки для досушування сіна в скиртах і приміщеннях активним вентилюванням атмосферного або підігрітого повітря повинні монтуватися й експлуатуватися згідно з експлуатаційною документацією.

4.5.34. Пускова (рубильники, вимикачі, магнітні пускачі тощо) і запобіжна апаратура в установках і механізмах повинна бути в закритому виконанні, а електродвигуни, корпуси пускової, захисної і регулюючої апаратури силових шаф, розподільних щитів тощо заземлені або занулені.

4.5.35. На вхідному отворі вентилятора повинна бути установлена решітка з вічками 50x50 мм.

4.5.36. Вентиляційні установки, обладнані повітронагрівачем, повинні розміщуватися на відстані не менше 5 м від місця зберігання сіна.

4.5.37. Підігріте повітря в повітропровідний канал повинно подаватися по металевому повітропроводу або брезентовому рукаву, просоченому вогнестійкими речовинами.

4.5.38. Не дозволяється залишати без нагляду працюючу вентиляційну установку з повітронагрівачем, недопустиме накопичення поблизу нього рослинних решток.

4.5.39. Огляд і очищення повітророзподільних каналів системи повітророзподілу повинні проводити не менше двох працівників, один з них — спостерігач.

4.5.40. Пуск вентиляційних установок повинен здійснюватися послідовно. Не дозволяється запускати одночасно більше двох установок.

4.5.41. Включення пневмотранспортера і транспортера укладання кормів повинно проводитися після подачі попереджувального (світлового або звукового) сигналу.

Висушування рослин та відходів виробництва

4.5.42. Агрегати для висушування трав, соломи, зелених гілок дерев, виноградної вичавки та інших відходів харчової промисловості і для виготовлення вітамінного трав'яного борошна повинні бути встановлені під навісом або у приміщеннях. Горючі конструкції навісів та приміщень мають бути оброблені вогнезахисними речовинами.

Агрегати повинні мати справні прилади контролю температурного режиму та автоматику безпеки, яка відключає подавання палива у разі обриву полум'я форсунки.

4.5.43. Розпалювання, пуск та зупинку агрегату типу АВМ слід виконувати відповідно до експлуатаційної документації. Невиконання вимог експлуатації може спричинити вибух.

4.5.44. В протипожежному відношенні приготування і зберігання трав'яного борошна повинно відповідати вимогам Правил пожежної безпеки в Україні.

Силосування та закладання сінажу

4.5.45. До обслуговування обладнання баштових сховищ допускаються особи не молодше 18 років, які мають дозвіл на виконання робіт на висоті відповідно до НАОП 6.1.00-2.13-86.

4.5.46. Місця закладання силосу не повинні розміщуватися біля колодязів і водойм із питною водою та під лініями електропередач.

4.5.47. Роботи, пов'язані із закладанням силосу, Дозволяється проводити тільки у світлий час доби. У траншеях заглибленого типу допускається трамбувати силосну (сінажну) масу в темний час доби одним трактором при відсутності у траншеї допоміжних працівників і стаціонарному освітленні всієї поверхні робочої зони не менше 50 люкс.

4.5.48. Траншеї, що не використовуються, повинні-бути огороджені, а ті, що не підлягають подальшому використанню, — засипані.

4.5.49. Траншейні сховища наземного й напівзаглибленого типу повинні мати обвалування бокових стін із кутом нахилу не більше 90 (16 %) при ширині не менше 6 м. Обвалування повинно починатися на 0,2 м нижче верхнього краю бокової стінки.