7.7.5. Забезпечення безпеки виконання робіт із застосуванням козлових і стрілових кранів біля контактної мережі і повітряних ліній, що перебувають під напругою, має відповідати вимогам Правил охорони електричних мереж та НПАОП 60.1-1.48-00.

7.7.6. Не дозволяється підіймати вантаж без перевірки надійності його зачеплення.

У разі навантаження та розвантаження рейок їх зачеплення здійснюється не менше ніж у двох місцях.

7.7.7. Не дозволяється після закінчення навантаження, розвантаження або під час перерви в роботі залишати вантаж у підвішеному стані.

7.7.8. Дозволяється спарена робота двох стрілових кранів з однаковим режимом під керівництвом однієї особи, відповідальної за безпечне виконання робіт кранами.

На ці роботи повинен бути розроблений проект виконання робіт.

7.7.9. Спарена робота козлових кранів дозволяється за умови керівництва однією особою та наявності пристрою синхронної роботи електричної частини крана та механічного з'єднання кранів між собою.

7.7.10. Горизонтальне переміщення вантажу кранами виконується на висоті не менше від усіх предметів, що зустрічаються на шляху переміщення.

Не дозволяється переміщення вантажу над людьми.

7.7.11. Магнітні захвати, що не мають запобіжних пристосувань (у разі відключення струму), можуть використовуватися лише за умови огородження робочої зони.

7.7.12. Установка та робота крана ближче від крайнього проводу повітряної лінії електропередачі напругою більше 42 В допускаються при наявності наряду-допуску на кран та письмового дозволу організації, що експлуатує цю лінію.

7.7.13. Вантажопідіймальні машини та механізми (крім машин на гусеничному ходу) під час робіт у межах 40-метрової зони повітряних ліній електропередач на відстані не менше від електрифікованих залізничних колій заземлюються за допомогою переносного заземлювача (виготовленого за ГОСТ 12.1.030-81), заглибленого в ґрунт на глибину не менше .

7.7.14. Під час роботи вантажопідіймальних машин і механізмів на гумовому ходу в охоронній зоні контактної мережі постійного і змінного струму, проводів ДПР і повітряних ліній електропередачі напругою 6, 10, 35 кВ, розташованих на опорах контактної мережі або самостійних опор, заземлення корпусів зазначених машин і механізмів, у тому числі й у разі наявності автономних джерел електроживлення, слід виконувати на рейки, на які заземлені опори контактної мережі або до середньої точки дросель-трансформаторів.

7.7.15. Під час роботи в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі напругою 6 - 35 кВ і поблизу розподільних підстанцій напругою 6 - 35 кВ заземлення вантажопідіймальних машин і механізмів дозволяється встановлювати на контур заземлення підстанції.

7.7.16. Не дозволяється робота стрілових та козлових кранів при швидкості вітру 12 м/хв., що викликає відхилення на небезпечну відстань вільних (без вантажу) тросів і канатів, за допомогою яких піднімається вантаж.

7.7.17. Не дозволяється робота кранів на залізничному ходу на несправних коліях.

7.7.18. Під час виконання робіт краном на залізничному ходу мають бути чітко визначені умови переміщення стріли під контактною мережею.

7.8. Вимоги безпеки під час виконання робіт із застосуванням кранів на дрезинах

7.8.1. До навантаження та розвантаження матеріалів верхньої будови колії кранами на дрезинах можуть бути допущені водії дрезин, які мають посвідчення машиніста крана.

7.8.2. Приступати до роботи з краном на дрезинах дозволяється після загальмування ходової частини дрезини.

7.8.3. Керівник робіт контролює, щоб машиніст перед початком руху візка, каретки з краном, а також перед початком вантажних операцій крана попередив про це працівників звуковим сигналом.

7.8.4. Навантажувальними та розвантажувальними роботами краном на дрезинах керує працівник за посадою не нижче шляхового майстра або бригадира колії, який зобов'язаний стежити, щоб під час роботи крана ніхто не був під стрілою та піднятим вантажем.

7.8.5. Перед пропуском поїзда сусідньою колією вантаж опускається і робота крана припиняється.

7.8.6. Під час навантаження та розвантаження рейок і стрілочних переводів направляти їх дозволяється тільки за допомогою спеціальних відтяжок (розтяжок).

Не дозволяється направляти вантаж руками.

7.8.7. Рейки на дрезини укладаються між кабіною і бортом з обох боків в один ряд.

Рейки довжиною навантажуються за допомогою траверси на дрезину з причепленою до неї платформою.

Рейки мають бути надійно закріплені, борти дрезини та платформи закриті.

7.8.8. Під час навантаження та розвантаження шпал і брусів краном на дрезині стропальники мають дотримуватись заходів безпеки:

стропувати пакети шпал і брусів слід справними та випробуваними тросами;

стропувати пакет так, щоб уникнути зсуву і розвалу пакета;

підтримувати та направляти пакет спеціальними відтяжками та перебувати від вантажу, що піднімається, на відстані не ближче .

7.8.9. Пакети шпал розташовуються на навантажувальній площадці так, щоб забезпечувалась необхідна видимість машиністу під час руху дрезини.

Пакети шпал мають бути надійно зв'язані та закріплені на дрезині.

7.8.10. Пересування дрезин з вантажем на гаку крана дозволяється із швидкістю не більше, ніж указана в паспорті заводу - виробника дрезини.

8. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ НА ВИРОБНИЧІЙ БАЗІ КОЛІЙНИХ МАШИННИХ СТАНЦІЙ

8.1. Вимоги безпеки під час розвантаження, навантаження та складування матеріалів верхньої будови колії та ланок рейко-шпальної решітки

8.1.1. Організація та виконання вантажно-розвантажувальних робіт здійснюються відповідно до розділу 7 цих Правил.

8.1.2. Для підвішування вантажів на гак вантажопідіймальних кранів призначаються стропальники (такелажники), які пройшли навчання і перевірку знань на підприємстві та мають відповідне посвідчення.

8.1.3. Площадки, відведені для складування матеріалів верхньої будови колії, мають бути сплановані.

8.1.4. На виробничих базах КМС дерев'яні та залізобетонні шпали укладаються в штабелі.

Дерев'яні шпали та бруси складуються у визначених місцях із дотриманням установлених протипожежних розривів-проїздів відповідно до вимог чинного законодавства.

Залізобетонні шпали укладаються в штабелі з дотриманням горизонтальних рядів.

Між рядами шпал укладаються прокладки товщиною 40 - на відстані приблизно від кінців шпал.

Висота стрічкового штабеля дерев'яних і залізобетонних шпал має бути не більше .

8.1.5. Рейки укладаються на підошву в штабель пірамідальної форми висотою не більше .

Кожний верхній ряд штабеля за кількістю рейок повинен бути менше нижнього ряду на дві рейки (на одну від кожного краю).

Між рядами рейок укладаються прокладки.

Ширина штабеля має забезпечувати вертикальне захоплення рейок кранами без підтягування.

8.1.6. Розвантажувати та навантажувати металеві деталі скріплень, що поставляються без тари, необхідно із застосуванням магнітної плити.

8.1.7. У разі тривалого зберігання накладки та підкладки укладаються в штабелі висотою не більше інші скріплення (болти, шайби та ін.) мають міститися в спеціальній тарі.

Деталі рейкових скріплень з текстоліту, поліетилену, гуми та гумокорду мають міститися в приміщеннях або під навісом.

8.1.8. Для підіймання на штабель та спускання з нього застосовуються драбини.

8.1.9. Навантажувати, розвантажувати та складувати ланки рейко-шпальної решітки необхідно двома козловими кранами, колієукладальним краном (УК) або знімними кранами на залізничних платформах.

8.1.10. Ланки рейко-шпальної решітки укладаються в штабелі, висота яких залежить від місця розташування складу.

У разі розміщення штабелів у підкрановому просторі висота їх допускається для залізобетонних шпал - 15 ланок, для дерев'яних шпал - 16 ланок.

У разі розміщення штабелів поза підкрановим простором висота їх не повинна перевищувати 10 - 12 ланок для можливості застосування колієукладального або навантажувального кранів.

Між штабелями ланок мають бути розриви не менше .

8.2. Вимоги безпеки під час розбирання знятих з колії ланок і збирання нових ланок рейко-шпальної решітки

8.2.1. До робіт на ланкоскладальних та ланкорозбиральних лініях, не зв'язаних з керуванням механізмами ліній, допускаються монтери колії, що пройшли навчання та перевірку знань з охорони праці на даній лінії.

8.2.2. Перед початком роботи необхідно перевірити роботу механізмів ланкоскладальної або ланкозбиральної лінії без навантаження, правильність дії кнопок керування, магнітних пускачів.

8.2.3. У разі аварії або поломки механізмів лінії необхідно негайно зупинити лінію.

8.2.4. На лініях мають бути засоби пожежогасіння, аптечка, випробувані діелектричні захисні засоби: гумові килимки відповідно до вимог ГОСТ 4997-75, діелектричні рукавички.

8.2.5. Устаткування та місця складування матеріалів розташовуються безпечно для переміщення працівників, щоб уникнути в процесі роботи їх зустрічні рухи, а також зустрічні рухи матеріалів, машин, механізмів, транспорту та ін.; відповідають технологічній послідовності виконання робіт і забезпечують поточний метод.

Агрегати та механізми стаціонарних поточних ліній мають бути надійно закріплені.

8.2.6. Перед укладанням ланки рейко-шпальної решітки на стійки транспортного візка ланкорозбиральної лінії протиугони з рейок знімаються.

Не дозволяється виконувати роботи під піднятим перевантажувачем, перебувати на візках, що переміщуються, розвантажувати скріплення з піддонів транспортного візка під час руху.

8.2.7. Під час розбирання решітки на розшивній машині ланки рейко-шпальної решітки розкладаються так, щоб підошви рейок не лежали на ребордах опори.

Під час проходу розшивної машини на наступну ланку необхідно переконатися в збігу рейкових стиків.

8.2.8. Розкладка старих ланок для розбирання вручну здійснюється на висоту не більше чотирьох ярусів.

Розібрані рейки знімаються краном.

8.2.9. Старі скріплення з піддонів транспортного візка ланкорозбиральної лінії періодично розвантажують на площадку складування та сортування.

Скріплення після закінчення розбирання на розшивній машині або ручного розбирання збирають, транспортують на площадку складування або навантажують на рухомий склад краном з магнітною плитою.

8.2.10. Скріплення на фронті роботи із зборки ланок мають міститися в ємностях, розташованих у розривах стендової колії або вздовж колії.

Не дозволяється розміщення скріплень поза ємностями складальної стендової колії.

8.2.11. Під час опускання рейок дозволяється утримувати їх тільки за головку.

Не дозволяється утримувати рейки за підошву.

8.2.12. Підвішування шпал під час монтажу рейок виконується за допомогою спеціальних пристроїв ланкозбиральної лінії.

8.2.13. Під час антисептування отворів, розсвердлених у дерев'яних шпалах, і забиванні костилів монтери колії повинні працювати в захисних окулярах і спецодязі відповідно до вимог НПАОП 60.1-3.01-04.

8.2.14. Не дозволяється перебувати та встановлювати протиугони на ланці, що пересувається на візках.

8.2.15. Сортування та пакетування шпал на ланкорозбиральній лінії здійснюється на сортувальнику шпал.

Шпали, що розібрані на розшивній машині або у разі ручного розбирання, сортують і збирають у пакети вручну.

Пакети шпал укладають рядами в стрічковий штабель.

Придатні та непридатні шпали складуються окремо.

Придатні шпали укладаються в штабель висотою не більше .

8.2.16. Для збирання нових ланок рейки, шпали, бункери або контейнери із скріпленнями подають кранами з дотриманням заходів безпеки відповідно до вимог розділу 7 цих Правил.

8.2.17. Зібрані ланки, шпали, перевідні бруси складуються в штабелі відповідно до вимог нормативно-технічних актів з пожежної безпеки на залізничному транспорті.

8.2.18. Пакети ланок на платформах колієукладального поїзда закріплюються відповідно до вимог нормативно-технічних актів.

8.2.19. Не дозволяється під час розбирання та збирання ланок рейко-шпальної решітки на ланкозбиральних та ланкорозбиральних лініях:

перебувати під піднятою ланкою рейко-шпальної решітки;

перебувати ближче від троса під час затягування пакета або ланки на робочу позицію;

підходити до піднятої ланки з боку ближче ;

підходити ближче до торця піднятої ланки, яка подається на розбірний вузол.

8.3. Вимоги безпеки під час складування баластових матеріалів

8.3.1. Колійний розвиток складу та довжина розвантажувальної колії мають відповідати обсягові складованого баласту.

Висота насипу розвантаженого баласту допускається до з ухилом на відводі до стрілочного переводу не крутіше 40 ‰.

8.3.2. На розвантаження хопер-дозатори подаються локомотивом вагонами вперед.

Кількість вагонів, що подаються одночасно на розвантаження, залежить від довжини розвантажувальної колії та потужності локомотива, здатного рухати й утримувати поїзд на ухилі відводу.

У разі подачі вагонів для розвантаження та зворотного руху до стрілочного переводу включення автогальм обов'язкове.

8.3.3. Розвантажувальна колія має бути тупиковою.

Наприкінці колії повинен стояти металевий упор, який у міру накопичення баласту піднімається разом з колійною решіткою.

8.3.4. Швидкість подачі вагонів під розвантаження в тупику має бути не більше 15 км/год.

8.3.5. Розвантажується баласт з хопер-дозаторів на кінцях шпал та по всій ширині з установкою дозувальних пристроїв на відмітку +15.

Швидкість руху поїзда під час розвантаження 3 - 5 км/год.

8.3.6. До подачі під розвантаження чергової партії хопер-дозаторів кінці шпал мають бути звільнені від вивантаженого раніше баласту і розвантажувальна колія піднята.

Колія має бути приведена у стан, що забезпечує безпечний проїзд хопер-дозаторів.

8.3.7. Розвантаження слід виконувати по черзі по одному хопер-дозатору.