2.2.3. Перевірте наявність засобів пожежогасіння, наявність та справність аварійної сигналізації, а також наявність і справність інструменту, інвентарю і пристосувань.

2.2.4. Перевірте справність дверей і воріт. Впевніться, що вони легко відчиняються і не мають порогів, а засуви, гачки та інші улаштування воріт і дверей легко відмикаються. Не зав’язуйте мотузкою, не закручуйте дротом, не забивайте ворота і двері гвіздками.

2.2.5. Підлога повинна бути чистою, не слизькою, без вибоїн і нерівностей. Мокрі та слизькі місця підлоги посипте соломою або тирсою.

2.2.6. Впевніться, що проходи не захаращені кормами, інвентарем, сторонніми предметами.

2.2.7. Огляньте годівниці і автопоїлки. Вони не повинні мати гострих частин і предметів, які можуть травмувати вас або тварин. Впевніться в справності клапанних механізмів.

2.2.8. Не приступайте до роботи на несправному обладнанні.

2.2.9. Вивчіть клички, вік, темперамент закріплених корів.

2.2.10. Перевірте наявність попереджувальних написів на зовнішній стороні стійл, де знаходяться корови зі злим і неспокійним норовом.

2.2.11. Огляньте прив’язь корів. Вона повинна бути міцною, достатньо вільною і зручною для обслуговування тварин. Впевніться, що вона не закручена і не стискає шию тварини.

2.2.12. Огляньте поголів’я і при виявленні хворих і слабких тварин повідомте про них ветлікарю.

2.3. Для працівників, зайнятих доїнням овець і кіз

2.3.1. Надіньте спецодяг. Не переодягайтесь поблизу рухомих деталей і механізмів машин і обладнання.

2.3.2. Перевірте наявність та справність реманенту, посуду, засобів фіксації тварин. Огляньте робоче місце, переконайтесь у відсутності в робочій зоні сторонніх осіб. Впевніться, що робоче місце достатньо освітлене, а підлога чиста, суха, неслизька та рівна. Ліквідуйте наявні недоліки.

2.3.3. Огляньте поголів’я овець (кіз). Переконайтеся у відсутності баранів, цапів. Перевірте справність герлиги. Узгодьте свої дії з іншими працюючими.

2.3.4. Доїння тварин проводьте тільки в отарах, безпечних по туберкульозу, бруцельозу, ящуру та інших інфекційних хворобах.

2.3.5. Доїння овець і кіз проводьте в станках з пересувним щитом або на прив’язі.

2.3.6. Прослідкуйте, щоб під час доїння за допомогою доїльної установки ви були захищені системою огороджень. Система огороджень захищає від травмування тваринами.

2.3.7. Не захаращуйте проходи доїльним обладнанням, пристроями, сторонніми предметами.

2.3.8. Вода для підмивання вим’я повинна мати температуру 40–420С.

2.3.9. Великі ємності і баки промивайте способами, які виключають необхідність знаходження в них людей (щітками з подовженими ручками, розпилювачами тощо).

2.3.10. Визначте місце перебування під час грози.

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1. Для оператора машинного доїння корів

3.1.1. Доїння корів проводьте згідно з встановленим на фермі режимом і розпорядком дня, що сприяє формуванню і закріпленню у тварин спокійного і слухняного норову.

3.1.2. Поводьтеся з тваринами при виконанні всіх технологічних операцій спокійно, впевнено, лагідно. При підході до корів обов’язково окликніть (бажано їх кличками) спокійним, владним голосом. Не звертайтесь до тварин грубо, не дражніть і не бийте їх, оскільки цим ви можете викликати у тварин агресивність, що може призвести до травмування.

3.1.3. Підготуйте робоче місце для доїння корів.

3.1.4. Принесіть відро з теплою (40–450С) водою, м’яку еластичну губку або тканину для обмивання вим’я, доїльні апарати і поставте їх в місці, не доступному для тварин. Підготуйте корів до доїння, не викликаючи у них неприємних відчуттів, обумовлених механічними та термічними подразниками (сильне натискання, гаряча чи холодна вода тощо).

3.1.5. Впевніться, що корови прив’язані і спокійно стоять на своїх місцях. Виконайте підготовчі операції в такій послідовності: обмийте, витріть, зробіть масаж вим’я, здійте перші цівки молока, надіньте доїльні стакани на соски вим’я. Не порушуйте послідовності та безперервності проведення технологічних операцій.

Порушення послідовності проведення підготовчих операцій викликає занепокоєння і больові відчуття у корови і вона може травмувати вас.

3.1.6. Будьте особливо уважні і обережні при надіванні доїльних апаратів на соски полохливих та неспокійних тварин.

3.1.7. Під час доїння не відволікайтесь і не відволікайте інших сторонніми розмовами, не дратуйте цим тварин.

3.1.8. Після закінчення віддачі молока негайно і без ривків зніміть доїльні стакани з сосків вим’я. Не перетримуйте доїльний апарат на сосках вим’я корови, тому що це викликає больові відчуття і занепокоєння її, що може призвести до травмування.

3.1.9. При роботі на доїльній площадці типу “Ялинка” не заходьте в груповий станок, якщо в ньому знаходяться корови. Не стійте в дверях, не проходьте і не виходьте з доїльного залу, коли корів впускають на доїльний майданчик або випускають з нього.

3.2. Для працівників, зайнятих ручним доїнням корів

3.2.1. Доїння корів проводьте згідно з встановленим на фермі режимом і розпорядком дня, що сприяє формуванню і закріпленню у тварин спокійного і слухняного норову.

3.2.2. Поводьтеся з тваринами при виконанні всіх технологічних операцій спокійно, впевнено, лагідно. Не звертайтесь до тварин грубо, не дражніть і не бийте їх, оскільки цим ви можете викликати у тварин агресивність, що може призвести до травмування.

3.2.3. При прив’язуванні корів дотримуйтесь таких вимог безпеки:

– прив’язуйте зі сторони годівниці після того, як вони стануть на свої місця і заспокояться;

– цеп прив’язі беріть за вільний кінець;

– не намотуйте цеп прив’язі на руку;

– установлюйте баранчик в таке кільце цепу, щоб прив’язь не заважала корові рухатися і не стискала їй шию.

3.2.4. Вимийте водою спочатку гумові чоботи, потім руки і обличчя теплою водою з милом. Надіньте чистий халат і косинку. Підготуйте робоче місце для доїння корів.

3.2.5. Принесіть і поставте в місці, не доступному для тварин, інвентар і пристрої для доїння: ослінчик, відро з теплою (40–45оС) водою, м’яку еластичну губку або шмат тканини для обмивання вим’я, відро-дійницю і кухоль для перших цівок молока.

3.2.6. При доїнні корів в стійлах слід використовувати фіксатори кінцівок і хвоста.

3.2.7. Підготуйте корову до доїння, не викликаючи у неї неприємних відчуттів, обумовлених механічними та термічними подразниками (сильне натискання, гаряча чи холодна вода тощо).

3.2.8. При проведенні підготовчих операцій перед доїнням корів дотримуйтесь встановленої технології, послідовності операцій і таких вимог безпеки:

– окликніть корову по кличці спокійним, владним голосом для попередження про своє наближення;

– підійдіть до корови ззаду, з правої сторони;

– впевніться в спокійній поведінці корови, прив’яжіть її хвіст мотузкою до лівої задньої ноги;

– поставте ослінчик з правої сторони від корови в стійке, зручне для роботи положення і сядьте на нього;

– при обмиванні вим’я теплою водою із відра або розбризкувача не допускайте її попадання на шкіру обличчя і слизисту очей, рота, носа;

– при неспокійній поведінці корови під час масажу вим’я зменшуйте силу надавлювання на вим’я і заспокоюйте її спокійним голосом;

– здійте перші цівки молока у кухоль.

3.2.9. Не здоюйте перші цівки молока на підлогу, тому що молоко хворих корів може стати причиною розповсюдження інфекції. Дотримуйтесь встановлених зооветеринарних правил догляду за вим’ям корови.

3.2.10. Про помічені ознаки захворювань вим’я корови повідомте ветлікаря.

3.2.11. Під час доїння не відволікайтесь і не відволікайте інших сторонніми розмовами, не дратуйте цим тварин.

3.2.12. Для зменшення втомлюваності пальців рук поєднуйте звичайний прийом доїння з доїнням кулаком.

3.2.13. Не залишайте поблизу тварин інструмент, інвентар та інші предмети, які можуть бути перевернуті або відкинуті тваринами і травмувати вас.

3.2.14. Молоко, зібране з перших цівок, здайте окремо, у встановленому порядку.

3.3. Для працівників, зайнятих доїнням овець і кіз

3.3.1. Доїння овець і кіз проводьте згідно з встановленим на фермі режимом і розпорядком дня, що сприяє формуванню і закріпленню у тварин спокійного і слухняного норову.

3.3.2. Не працюйте при недостатньому освітленні робочого місця.

3.3.3. Слідкуйте за чистотою підлоги. Посипте на слизькі місця пісок, тирсу, солому. Не працюйте у взутті зі слизькими підошвами.

3.3.4. Поводьтеся з тваринами при виконанні всіх технологічних операцій спокійно, впевнено, лагідно. Не звертайтесь до тварин грубо, не дражніть і не бийте їх, оскільки цим ви можете викликати у тварин агресивність, що може призвести до травмування.

3.3.5. Не приступайте до роботи без засобів індивідуального захисту.

3.3.6. Не знаходьтеся на шляху руху тварин (в воротах, проходах, розколах).

3.3.7. Доїння розпочинайте зі спокійних тварин.

3.3.8. Надійно фіксуйте неспокійних тварин у станку (спокійних тварин досвідченим дояркам можна не фіксувати).

3.3.9. Доїння проводьте швидко, прийнятим способом, не завдавайте болю тваринам. Виконуйте правила особистої гігієни і зоогігієни.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Вимкніть обладнання, електроустаткування. Органи керування встановіть в нейтральне положення, на пускове обладнання повісьте плакат: “Не вмикати! Працюють люди”.

4.2. Заженіть тварин на місце їх постійного утримання, закрийте ворота, двері.

4.3. Після доїння всі доїльні апарати і молокопроводи, молочний посуд добре промийте і продезинфікуйте спеціальним мийним розчином. При приготуванні його застосовуйте засоби індивідуального захисту (окуляри, гумові рукавиці, чоботи та прогумований фартух).

4.4. Під час з’єднання трубопроводу гарячої води з молокопроводом слідкуйте, щоб крани молокопроводу були закриті, а шланги надійно надіті на кінці патрубків.

4.5. При несправності або відсутності автоматичної циркуляційної установки промивання і дезинфекцію доїльних апаратів проводьте підсмоктуванням гарячого мийного або дезінфекційного розчину із відра. При цьому не допускайте розливання розчину або води на підлогу, попадання їх на обличчя, в очі, а також на одяг.

4.6. Наведіть порядок і приберіть робоче місце. Очистіть інструмент, інвентар, пристрої і покладіть у відведене місце.

4.7. Зніміть і приведіть в порядок спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту, складіть їх у шафи в побутових кімнатах для зберігання.

4.8. Помийте руки і обличчя теплою водою з милом. Прийміть душ.

4.9. При здачі зміни повідомте змінника про технічний стан обладнання і розкажіть про особливості виконання роботи.

4.10. Про всі несправності, помічені в процесі роботи, і вжиті заходи до їх усунення повідомте керівника робіт.

4.11. Зробіть загальну гімнастику і масаж рук.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При аварії або відключенні електроенергії відключіть обладнання, припиніть роботу і повідомте керівника робіт.

5.2. При виникненні пожежі подайте сигнал пожежної небезпеки, негайно повідомте про це керівника робіт, пожежну частину і приступіть до гасіння пожежі наявними засобами (вогнегасники, внутрішній пожежний гідрант, пісок, земля, брезент), виключіть всі електрифіковані установки та обладнання, евакуюйте людей і тварин з небезпечної зони.

5.3. При нещасному випадку на робочому місці з працівником звільніть потерпілого від дії небезпечного фактора і надайте йому першу (долікарську) допомогу. Викличте швидку медичну допомогу або вжийте заходів щодо транспортування потерпілого у найближчу лікувальну установу і повідомте керівника робіт.

5.4. У випадку травмування припиніть роботу, надайте необхідну першу долікарську допомогу, при необхідності зверніться до лікаря, повідомте керівника робіт.

5.5. При раптовому виникненні агресії з боку тварин ізолюйте агресивну тварину, втихомирюйте окремих тварин за допомогою батога, палиці-водила, водяного (пінного) струменя із вогнегасника або закривши тварині очі (всю голову) за допомогою підручних засобів (халат, мішок, ряднина тощо).

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)