3.36.19. При використанні переносних електроламп необхідно переконатися в наявності на них запобіжної сітки, справності шнура. Напруга не повинна перевищувати 12 В.

3.36.20. Машиніст бурової установки повинен бути ознайомлений з переліком робіт, виконуваних в електроустановках у порядку поточної експлуатації. При виконанні складніших і небезпечних робіт машиніст є другою особою, першою особою при цьому повинен бути електрослюсар.

3.36.21. Після закінчення ремонту необхідно перевірити, чи не залишилися у вузлах і механізмах деталі і інструмент.

4. Вимоги безпеки по закінченню роботи

  1. Машиністу бурової установки забороняється залишати робоче місце до приходу змінюючого машиніста. За відсутності змінника машиніст повинен знеструмити верстат, закрити двері верстата і доповісти про закінчення роботи.
  2. Здаюча зміна повинна підготувати устаткування, інструмент і матеріали приймаючій зміні.
  3. При здачі машиніст зобов'язаний:
  4. Зняти електропостачання з верстата.
  5. Закрити болтові з'єднання і зробити змащення верстата.

4.3.3. Оглянути живлячий кабель, устаткування, механізми і апаратуру.

  1. Привести в порядок захисні засоби.
  2. Огородити пробурені свердловини.
  3. Очистити робочий майданчик верстата.
  4. Попередити змінного машиніста і особу технагляду про всі помічені порушення правил охорони праці і несправності під час роботи.
  5. Записати в змінному журналі результати роботи і стан бурового верстата, розписатися про здачу зміни з вказівкою дати і часу.

4.4. Після виїзду з кар'єру розписатися в журналі видачі нарядів.

  1. При виконанні вибухових робіт верстат необхідно відігнати в безпечне місце, яке визначається особою технагляду.
  2. Після зміни необхідно помістити спецодяг в спеціально відведене місце і прийняти душ.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Машиніст бурової установки повинен знати причини виникнення аварійних ситуацій і вміти їх ліквідувати.

  1. При виникненні небезпеки обвалення уступу (поява тріщин, обвали) необхідно припинити буріння, підняти буровий снаряд і за допомогою виносного пульта вивести верстат з небезпечної зони.
  2. При заїзді буровим верстатом ближче 2 м від брівки уступу необхідно припинити роботу, повідомити про те, що трапилось, особу нагляду і надалі виконувати його вказівки.
  3. Ознаками аварійних ситуацій при роботі бурової установки, є:

- сильний нагрів підшипників електромашин і редукторів, циліндрів компресорів, підвищення температури масла в гідросистемі;

- підвищення тиску в повітрязбірнику;

- відмова в роботі манометрів і іншої контрольно-вимірювальної апаратури;

- несправність запобіжних сигналів;

- тріщини і пропуск повітря в повітрязбірнику;

- теча масла в гідросистемі;

- іскріння щіток колектора;

- «залипання» контактів магнітних пускачів;

- спалах трансформаторної підстанції або верстата.

  1. У разі виникнення аварійної ситуації машиніст бурової установки повинен діяти згідно плану ліквідації аварій.
  2. Приступаючи до ліквідації аварій, машиніст бурової установки повинен негайно припинити роботу і повідомити про аварію особу нагляду.
  3. Залежно від характеру аварії машиніст повинен використовувати засоби захисту від поразки електрострумом, пожежогасіння або покинути місце аварії.

5.8. Машиніст бурової установки повинен уміти користуватися засобами пожежогасіння.

5.9. При виникненні пожежі на верстаті машиніст бурової установки і його помічник повинні знеточити верстат і потушити вогонь наявними засобами (вогнегасник, пісок, вода). У випадку, якщо вогонь погасити не вдалося, через диспетчера викликати пожежну команду. Електропроводку (зокрема електродвигун), що горить, під напругою гасити можна тількивуглекислотним вогнегасником.

5.10. При виявленні постраждалих машиніст або його помічник повинні терміново викликати лікаря і усунути дію на організм постраждалого чинників, загрозливих життю і здоров'ю.

  1. Надання долікарської допомоги повинне виконуватися з урахуванням характеру пошкоджень, швидко і чітко.
  2. Кожен робітник повинен уміти надати першу допомогу постраждалому так:

5.12.1. При втраті свідомості або клінічній смерті слід вживати наступні заходи:

- забезпечити правильність кровообігу;

- укласти постраждалого на спину, не закидаючи голови і не згинаючи шиї, розстебнути комір, брюки, при почервонінні обличчя, важкому хрипкому диханні необхідно придати постраждалому напівсидяче положення;

- забезпечити достатній приплив свіжого повітря;

- застосовувати штучне дихання і непрямий масаж серця.

  1. Штучне дихання виконують вдуванням повітря в рот або ніс постраждалого.
  2. Надаючий допомогу видаляє з порожнини рота постраждалого чужорідні тіла або харчову масу, підводить свою ліву руку під його шию, а правою зміщує щелепа до верху для попередження западання язика. В цьому випадку гортань постраждалого звільняється для проходження повітря.

5.12.4. Надаючий допомогу робить два-три глибокі вдихи, а потім через марлю або хустку вдуває повітря з свого рота в рот постраждалого. Після кожного вдиху дихальні шляхи постраждалого звільняються для видиху.

5.12.5. В цей час надаючий допомогу знов робить два-три глибокі вдихи і повторює вдування повітря постраждалому.

5.12.6. Частота вдихів «з рота в рот» 12-16 разів на хвилину.

5.12.7. Правильність проведення штучного дихання перевіряється по розширенню грудної клітини, її опусканню і характерному шуму при видиху повітря з легень потерпілого через рот і ніс.

5.12.8. Штучне дихання виконують до прибуття лікаря.

5.12.9. При опіках - на опікову поверхню тіла накладають суху стерильну пов'язку, використовуючи для цього індивідуальний пакет або перев'язувальні засоби з аптечки.

5.12.10. При кровотечі - рану, що кровоточить, закрити перев'язувальним матеріалом, придавити її зверху, не торкаючись пальцями самої рани, тримати тиск на протязі 4-5 хв. Якщо кровотеча зупиниться, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього накласти шматок вати і забинтувати поранене місце. При сильній кровотечі, якщо кровотеча не зупиняється після накладення пов'язки, застосовується здавлення кровоносних судин, що живлять поранену область за допомогою згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, скрутнем.

5.12.11. При переломах - надати хворій кінцівці найзручніше і найспокійніше положення. Необхідно зберегти спокійне положення пошкодженої частини тіла під час доставки постраждалого в лікарню.

5.12.12. При поразці електрострумом перша допомога складається з двох етапів:

- звільнення потерпілого від дії струму;

- надання йому медичної допомоги.

Відключити напругу, якщо неможливо цього зробити, то необхідно обірвати або перерубати дроти гострим предметом з ізольованою ручкою. При відриві постраждалого від струмоведучої частини електроустановки слід користуватися струмонепровідними предметами або сухим одягом. Якщо постраждалий знаходиться на висоті, необхідно вжити заходи, що виключають його падіння.