Під час виникнення пожежі необхідно повідомити керівництву цеху і диспетчерові підприємства і викликати пожежну охорону, а до її прибуття вжити всіх заходів щодо ліквідації пожежі своїми силами, діючи відповідно до інструкцій з пожежної безпеки.

1.25 Під час загоряння електропроводів, приладів, електрообладнання їх необхідно вимкнути від мережі і гасити осередок пожежі тільки сухим піском або пінними вогнегасниками.

Під час загоряння пальне-мастильних речовин не можна гасити полум'я водою. Для цього необхідно застосовувати землю, пісок, вогнегасники.

1.26. Захаращувати проходи і доступ до протипожежного інвентарю, вогнегасників, гідрантів не допускається.

1.27. Палити дозволяється у спеціально відведених для цього місцях.

1.28. Кожний вивантажувач повинен бути ознайомлений з планом ліквідації аварій на підприємстві в частині, яка має відношення до його робочого місця і дільниці виконання робіт.

1.29. Вивантажувач повинен дотримуватися правил особистої гігієни (мити руки перед їжею, їсти лише у визначеному місці, після роботи користуватися лазнею; стежити за чистотою і охайністю спецодягу, спецвзуття тощо).

1.30. Особи, що винні у порушенні вимог безпеки, що наведені в цій інструкції, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним в Україні законодавством

2 Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1 Одержавши завдання від майстра на виконання робіт, вивантажувач повинен:

2.1.1. дізнатися у працівників попередньої зміни про проходження технологічного процесу, про незавершені роботи;

2.1.2. перевірити наявність та справність шляхом огляду пристосувань, чалучних засобів, інвентарю;

2.1.3. провести огляд робочого місця, прибрати всі сторонні предмети,

переконатися у достатній освітленості;

2.1.4. довести до ладу спецодяг: прибрати кінці у куртки, що розвіваються; обшлаги рукавів застібнути; використовувати спецвзуття з захисними носками; одягти каску і рукавиці;

2.1.5. перевірити наявність діелектричного килимчика; заземлення електрообладнання, апаратури, реверсивного подавана підйому і опускання воріт; сигналізації під час підйому і опускання воріт.

2.2. Вивантажувач повинен перевірити наявність природного газу і продуктів неповного згоряння (оксиду вуглецю) і при виявленні запаху газу або оксиду вуглецю провентилювати своє робоче місце протягом 30 хвилин і тільки після цього стати до роботи.

2.3. Під час огляду печей вивантажувач повинен звернути особливу увагу на стан склепінь, топок, ходків, каналів печі.

2.4. Вивантажувач повинен також перевірити правильність встановлення переносних ланок колій.

2.5. Після приведення до ладу і огляду робочого місця і випробування вхолосту механізмів вивантажувач зобов'язаний доповісти майстру про результати огляду і після його дозволу стати до роботи.

3 Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Вивантажувач повинен виконувати роботу при достатньому освітленні в рукавицях і касці.

3.2. Вивантаження з печі випалених виробів необхідно проводити при температурі повітря у робочій зоні взимку - не вище 30°С, а влітку - не вище 40°С.

3.3. Під час виявлення витоку газу в робочій зоні необхідно негайно припинити роботи з навантаження - вивантаження виробів в кільцевій печі і доповісти майстру.

3.4. Під час роботи необхідно звернути увагу на рухомий транспорт, ходити, притримуючись лівого боку, рухаючись йому назустріч; при переході колії - оглянутися: чи не рухається рейковий транспорт.

3.5. Вивантаження випалених виробів з камер кільцевої печі вивантажувач повинен здійснювати поступовими уступами в межах "ялинки" з верху до низу для забезпечення стійкості продукції (прогару), що вивантажується з печі.

3.6. В разі нахилу садки або завалу роботу необхідно проводити під керівництвом майстра.

3.7. В процесі вивантаження потрібно звертати особливу увагу на стан склепіння каналів печі і ходків. У разі їх несправності робити щодо завантаження і вивантаження не допускаються.

Всі отвори в склепіннях камер при завантаженні і вивантаженні повинні бути закриті ґратами.

3.8. Завантаження напівфабрикату в кільцеві печі і вивантаження з них виробів повинні здійснюватися відповідно до технологічної інструкції і схеми садки, затверджених технічним керівником підприємства.

3.9. Транспортування напівфабрикатів і випалених виробів, подача вагонеток в камери печей дозволяється по рівних справних доріжках або вузькоколійних коліях із справними поворотними кругами. Поворотні переносні круги повинні мати ручки для перенесення і запобіжники для попередження сходу вагонеток з круга.

3.10. При встановленні вагонетки на електролафет вивантажувач повинен переконатися в закритті запобіжного кулачка.

3.11. Відстань від місця вивантаження вогнетривких виробів до вогню в кільцевих печах повинна бути не менше 20 м.

3.12. Під час роботи вивантажувач повинен бути уважним, не відвертатися самому і не відвертати інших.

3.13. Вагонетки, ш;о переміщуються вручну, повинні бути обладнані гальмівними пристроями і оббиті повстю; на кожній вагонетці повинна бути позначена її вантажопідйомність. При переміщенні вагонетки робітник повинен знаходитися ззаду вагонетки.

3.14. В кінці відкотних колій вагонеток повинні бути запобіжні тупики, що перешкоджають сходу вагонеток з рейок.

3.15. В місцях підходу відкотних колій до колій ручного лафета (електропередавальних вузлів) на ньому повинні бути пристрої (стопори, упори, автоматичні вимикачі гальмів), що запобігають скочуванню вагонетки.

3.16. Поворотні круги повинні бути обладнані пристроями, які забезпечують точне стикування рейок поворотного круга з коліями відкотних колій вагонеток і нерухомість поворотних кругів при накочуванні і скочуванні вагонеток.

3.17. На поворотних кругах повинні бути стопорні пристрої для фіксації вагонеток.

3.18. Скіповий підйомник повинен бути обладнаний автоматично діючими гальмівними пристроями (уловлювачами), які забезпечать зупинку ковша (короба) на будь-якій ділянці траси у випадку обриву каната, а також кінцевими вимикачами підйому ковша (короба).

3.19. Під час роботи вивантажувач не повинен:

3.19.1. тягнути вагонетку на себе, пересуватися попереду рухомої вагонетки, їздити на вагонетках, зупиняти їх на ходу;

3.19.2. підлазити під стоячі вагонетки;

3.19.3. переходити в невстановлених місцях через транспортери, конвеєри, підлазити під них і заходити за огородження;

3.19.4. укладати вироби на несправні вагонетки;

3.19.5. перевантажувати вагонетку вище норми;

3.19.6. користуватися відкритим вогнем в камері печі і коло газових пальників; пам'ятаючи, що у суміші з повітрям природний газ може вибухати;

3.19.7. під час завантаження і вивантаження кільцевих печей увозити напівфабрикати у піч; вивозити випалену продукцію з печі через один хідник;

3.19.8. під час руху колискового конвеєра пересуватися між колисками;

3.19.9 працювати в печі при температурі повітря вище 40°С влітку і 30°С взимку;

3.19.10. працювати в печі при виявленні витоку газу;

3.19.11. працювати при несправному склепінні печі і несправних хідниках;

3.19.12. ставати до роботи при поганому освітленні або при його відсутності;

3.19.13. користуватися несправними поворотними кругами і несправним рейковим господарством;

3.19.14. відпочивати або обігріватися усередині теплових агрегатів і печей.

4 Вимоги безпеки по закінченні робіт

4.1. Якщо по закінченні зміни процес випалу виробів в печі продовжується, то вивантажувач повинен передати зміннику всі дані про режим випалу, вид і сортамент виробів в печі; час закінчення випалу і початок вивантаження виробів з печі.

4.2. У будь-якому випадку перед закінченням зміни вивантажувач повинен здійснити прибирання свого робочого місця, прибрати інструмент і пристосування у спеціально відведене місце.

4.3. Під час прибирання садочного майданчика необхідно вимкнути подавач вагонеток і вивісити плакат: "Не вмикати! Працюють люди!"

4.4. Про всі зауваження і неполадки в роботі вивантажувач повинен повідомити майстру або начальнику дільниці.

4.5. Після дозволу майстра направитися у лазню і прийняти душ.

5 Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1 Імовірними аварійними ситуаціями при роботі вивантажувача можуть бути пожежі або загорання, витік газу, вибух суміші газу з повітрям, аварійна зупинка печі, завал садки, а також стихійні лиха (повінь, буревій, зсуви тощо)

5.2. Про аварію або можливу аварійну ситуацію вивантажувач повинен повідомити керівникові робіт - майстру або начальнику дільниці.

5.3. Керівник робіт зобов'язаний повідомити усіх працюючих про те, що сталося, і вивести їх в безпечне місце.

5.4. Особи, які задіяні оперативною частиною плану ліквідації аварій, повинні суворо виконувати вимоги керівника.

5.5. У випадку виникнення пожежі необхідно викликати пожежну охорону, а до її прибуття ліквідувати загоряння наявними первинними протипожежними засобами.

5.6. Якщо внаслідок аварії є потерпілі, необхідно додати їм першу долікарську допомогу.