пожежного ліфта повинен бути передбачений вихід безпосередньо назовні або через тамбур-шлюз з підпором повітря при пожежі у вестибюль будинку.

Як пожежний ліфт може бути використаний вантажний ліфт для автомобілів.

Влаштування ліфтів для транспортування пожежних підрозділів слід виконувати у відповідності до вимог НАПБ Б.01.007.

6.19З кожного поверху (секції) всіх типів гаражів повинно бути передбачено неменше двох розосереджених евакуаційних виходів безпосередньо назовні або в сходовіклітки. Допускається один з евакуаційних виходів передбачати на ізольовану рампу.Прохід по тротуарах на пандусах у сходову клітку допускається вважатиевакуаційним.

Виходи з приміщень, зазначених у 6.1, примітка 2, потрібно виконувати безпосередньо на рампи. Сполучення цих приміщень з приміщеннями для зберігання автомобілів не допускається.

6.20Відстань від найбільш віддаленої точки приміщення для зберігання автомобілів до найближчого евакуаційного виходу необхідно приймати згідно з табл. 4.

Таблиця 4

Гараж

Відстань до найближчого евакуаційного виходу, м, при розташуванні місця зберігання

Між евакуаційними виходами

У тупиковій частині приміщення

Підземний

Наземний

40

60

20

25

Примітка 1. Вимір довжини шляхів евакуації проводиться по середній лінії проходів і

проїздів з урахуванням розміщення автомобілів.

Примітка 2. Сходи як шляхи евакуації повинні мати ширину не менше ніж 1 м.

6.21Для виходу на рампу або в суміжний протипожежний відсік поблизу ворітабо у воротах потрібно передбачати протипожежні двері (хвіртку) з висотою порогу небільше 0,1 м.

Для можливості прокладання пожежних рукавів у нижній частині воріт необхідно передбачати люк з заслінкою, що самозакривається, розміром 200×200 мм.

  1. Виходи на покрівлю багатоповерхового гаража потрібно проектувати увідповідності до вимог СНиП 2.09.02 і ДБН В.1.1-7.
  2. Кількість зовнішніх воріт для виїзду (в'їзду) автомобілів з приміщеньзберігання, постів ТО і ТР у всіх типах гаражів слід приймати за наявності вприміщеннях автомобілів:

до 25 включно- одні ворота

понад 25 до 100- двоє воріт

понад 100- двоє воріт і додатково одні ворота на

кожні наступні повні або неповні 100

автомобілів.

Примітка. Розташування воріт у приміщеннях зберігання, постів ТО і ТР (за кількості воріт більше одиниці) повинне бути розосередженим.

6.24Із приміщень зберігання, постів ТО і ТР, розташованих на першому, уцокольному або підвальному поверхах, потрібно передбачати виїзди (в'їзди)автомобілів безпосередньо назовні.

Кількість зовнішніх воріт для в'їзду та виїзду автомобілів із приміщень зберігання, постів ТО і ТР, розташованих на першому поверсі, крім приміщень з одними воротами, допускається зменшувати на одні ворота за умови можливості виїзду назовні через одне суміжне приміщення, забезпечене нормативною кількістю воріт, розрахованих на загальну чисельність автомобілів у цих приміщеннях.

Примітка. В'їзд (виїзд) автомобілів з цокольного або підвального поверхів гаража через приміщення зберігання автомобілів на першому поверсі не допускається.

6.25У багатоповерхових гаражах для виїзду автомобілів з другого тавищерозташованих поверхів додатково до кількості зовнішніх воріт, розрахованих для виїзду з приміщень першого поверху, потрібно передбачати одні ворота на кожнусмугу руху по рампах або на кожні два стаціонарні ліфти. Ізольовані рампи повиннімати безпосередній виїзд назовні.

При застосуванні неізольованих рамп допускається здійснювати виїзди

автомобілів з вищерозташованих поверхів через приміщення першого поверху. При цьому до кількості воріт на першому поверсі слід додатково приймати одні зовнішні ворота на кожну смугу руху по рампах.

6.26В'їзди та виїзди з гаражів повинні забезпечуватися гарним оглядом і(розташовуватися так, щоб усі маневри автомобілів здійснювалися без створенняперешкод пішоходам і руху транспорту на прилеглій вулиці.

В'їзна та виїзна смуги повинні мати ширину не менше ніж 3 м; на кривих ділянках ширина смуги збільшується до 3,5 м.

6.27 Розміри зовнішніх воріт для в'їзду - виїзду автомобілів (проріз воріт) потрібно приймати з урахуванням таких габаритів наближення:

перевищення найбільшої ширини автомобіля при

проїзді перпендикулярно до площини воріт- 0,7 м

те саме, при проїзді під кутом до площини воріт- 1,0 м

перевищення найбільшої висоти автомобіля (зурахуванням можливого встановлення багажника та

сигнально-освітлювальних пристроїв)- 0,2 м.

6.28 Зовнішні ворота можуть бути використані як евакуаційні виходи при влаштуванні будь-якого типу воріт за наявності хвірток без порогів або з порогами висотою не більше 0,1 м. Розміри хвірток і їхнє розміщення повинні відповідати вимогам, які ставляться до евакуаційних виходів.

6.29 Відстань від в'їздів у гаражі та виїздів з них до перехресть вулиць різного значення, а також місткість накопичувального майданчика перед основним в'їздом у гараж повинні прийматися згідно з 5.7, 5.8.

6.30 Рух автомобілів на в'їзних гвинтових рампах незалежно від типу останніх повинен проектуватися в напрямку проти годинникової стрілки; рух на виїзних рампах залежно від їхнього типу може мати напрямок як за годинниковою стрілкою, так проти неї. Перевагу потрібно віддавати останньому.

6.31 Шляхи руху автомобілів усередині гаражів повинні бути оснащені покажчиками, що орієнтують водія. Місця розташування окремих автомобілів, їхнього номера, а також покажчики напрямку руху повинні бути розмічені на проїзній частині або вивішені на боксах.

6.32Покриття підлог гаража повинне бути стійким до впливу нафтопродуктів,розраховано у тому числі і на механізоване прибирання приміщень та мати коефіцієнтзчеплення не менше ніж 0,5.

Покриття підлог потрібно передбачати з матеріалів, що забезпечують групу поширення полум'я по такому покриттю не нижче РП1.

6.33У багатоповерхових гаражах ухили підлог кожного поверху, а такожрозміщення трапів і лотків повинні передбачатися так, щоб виключалося потрапляннярідин на рампи та поверхи, розташовані нижче.

  1. При виїзді (в'їзді) на рампу або в суміжний протипожежний відсік, а такожна покритті (при розміщенні там автостоянки) повинні передбачатися заходи щодозапобігання можливого розтікання палива у разі пожежі.
  2. При використанні даху будинку для стоянки автомобілів вимоги до цьогопокриття застосовуються такі ж, що і для звичайних перекриттів гаража. Верхній шартакого експлуатованого покриття слід передбачати з матеріалів груп горючості Г1,РП1, В1.

  1. Приміщення для зберігання автомобілів допускається проектувати безприродного освітлення або з недостатнім по біологічній дії природним освітленням.
  2. При проектуванні адміністративно-побутових приміщень гаражів повиннідотримуватися вимоги СНиП 2.09.04.

Наземні гаражі закритого типу

6.38Ступінь вогнестійкості наземних закритих гаражів, площу поверху в межахпротипожежного відсіку та припустиму кількість поверхів будинків слід приймати затабл. 5.

Таблиця 5

Ступінь

вогнестійкості

гаража

Допустима кількість

поверхів гаража

Площа поверху в межах протипожежного

відсіку, не більше м2

одноповерхового

багатоповерхового

І, II

9

10400

5200

III

5

5200

2600

III а

2

3600

1200

ІV

1

2600

-

V

1

1200

-

Примітка 1. Для багатоповерхових гаражів з напівповерхами (напіврампами) загальна кількість поверхів визначається як кількість напівповерхів поділена на два, площа поверху - як сума двох суміжних напівповерхів.

Примітка 2. Ступінь вогнестійкості гаражів в індивідуальному одноквартирному, у тому числі блокованому, житловому будинку не нормується.

6.39У наземних закритих гаражах протипожежні відсіки повинні бутивідокремлені протипожежними стінами та перекриттями 1 типу. Прорізи впротипожежних стінах і перегородках слід захищати протипожежними дверима(воротами) згідно з ДБН В.1.1-7.

6.40 У гаражах закритого типу І і II ступенів вогнестійкості для виділення місцьзберігання автомобілів, які належать громадянам, допускається передбачати

відособлені бокси. Перегородки між боксами повинні бути суцільними (без прорізів) з межею вогнестійкості не менш REI 45. Ворота в боксах необхідно передбачати у вигляді сітчастого огородження з негорючих матеріалів або повинні мати на висоті 1,4-1,6 м отвори розміром не менше ніж 300x300 мм для подавання засобів гасіння та здійснення контролю за протипожежним станом боксу.

За наявності виїзду з кожного боксу безпосередньо назовні допускається передбачати перегородки з негорючих матеріалів з ненормованою межею вогнестійкості в одно-двоповерхових гаражах І, II й III ступенів вогнестійкості. При цьому у двоповерхових гаражах перекриття повинні бути протипожежними 3-го типу. Ворота в цих боксах також повинні мати на висоті 1,4-1,6 м отвори розміром не менше ніж 300×300 мм.

Примітка. Влаштування негорючих сітчастих огорож для кожного місця зберігання автомобіля допускається незалежно від місткості та поверховості наземного гаража.

Наземні гаражі відкритого типу

6.41 Ступінь вогнестійкості наземних гаражів відкритого типу, припустиму поверховість та площу поверху в межах протипожежного відсіку необхідно приймати за табл.6.

Таблиця 6

Ступінь вогнестійкості

Допустима кількість поверхів гаража

Площа поверху в межах протипожежного відсіку, м2

І, II

III

ІІІа

9

6

3

5200

2600

2000

Примітка 1. Ширина корпусу в гаражах відкритого типу не повинна перевищувати 40 м.

Примітка 2. Конструктивна схема гаражів відкритого типу ІІІа ступеню вогнестійкості повинна бути каркасною.

6.42Влаштування боксів, спорудження стін (за винятком стін сходових кліток) іперегородок, які перешкоджають провітрюванню, у гаражах відкритого типу недопускається. За необхідності виділення місць зберігання автомобілів, які належатьгромадянам, допускається застосування сітчастого огородження з негорючихматеріалів.

Висота парапетів, які виконуються з негорючих матеріалів, на поверхах не повинна перевищувати 1 м.

Як заповнення відкритих прорізів у зовнішніх огороджувальних конструкціях допускається застосування сітки, а для зменшення впливу атмосферних опадів над відкритими прорізами - козирків з негорючих матеріалів. При цьому повинне забезпечуватися наскрізне провітрювання поверху. Провітрювання в напрямку прилеглої житлової забудови не дозволяється.

6.43Конструкції сходових кліток у гаражах відкритого типу, незалежно відїхнього ступеня вогнестійкості, повинні мати межу вогнестійкості та межі поширеннявогню, які відповідають сходовим кліткам будинків II ступеня вогнестійкості.

6.44На першому поверсі в гаражах відкритого типу потрібно передбачатиопалювальні приміщення для обслуговуючого персоналу, зберігання протипожежногоінвентарю і т.ін.

Підземні гаражі

6.45 Ступінь вогнестійкості підземних гаражів, допустиму кількість поверхів та площу секції в межах протипожежного відсіку необхідно приймати за табл. 7.

Таблиця 7

Ступінь вогнестійкості

Допустима кількість поверхів гаража

Площа секції в межах протипожежного відсіку, м2

І, ІІ

І

1-2

3-5

3000

2600

Примітка 1. Приміщення та інженерні мережі (комунікації), зазначені в 6.1, примітка 2, повинні бути відокремлені від приміщень зберігання автомобілів глухими протипожежними перегородками 1-го типу.

Примітка 2. Межа вогнестійкості перекриттів і стін, які відокремлюють гараж, вбудований в індивідуальний одноквартирний, у тому числі блокований житловий будинок або прибудований до них, не нормується.

6.46Підземні гаражі потрібно розділяти глухими протипожежними стінами 1-готипу на протипожежні відсіки (з чисельністю автомобілів до 200 шт.), а в межахпротипожежного відсіку - протипожежними стінами 2-го типу (з протипожежнимиворотами 2-го типу, що автоматично закриваються у разі пожежі) на секції місткістюне більше 100 автомобілів.

Між підземними поверхами гаражів влаштовуються суцільні протипожежні перекриття 1-го типу.

Примітка. У підземних гаражах, як правило, поділ машино-місць перегородками на окремі бокси не допускається. В окремо розташованих на незабудованій території підземних гаражах, які мають не більше 2-х поверхів, допускається влаштування відокремлених боксів, що відповідають вимогам 6.40. При цьому повинні передбачатись самостійні виїзди назовні з кожного підземного поверху.

6.47 3 кожного поверху (секції) в підземних гаражах потрібно передбачати згідноз 6.19, 6.21, 6.23 не менш двох розосереджених виїздів і евакуаційних виходів. Один звиїздів допускається передбачати не більш ніж через одну суміжну секцію.

Допускається влаштування виїздів з поверхів підземного гаража у спільні для поверхів відкриті у зовнішнє середовище рампи.

Сполучення рамп із зовнішнім середовищем може здійснюватися через відкриті прорізи в перекриттях (стінах) рамп площею не менш 1 м , які влаштовують не рідше ніж через 60 м по довжині або в перекритті над центральною частиною гвинтових рамп.