11.8. Будівництво повітряних переходів


11.8.1. При будівництві повітряних переходів необхідно мати розроблений проект виконання робіт і технологічні карти, що визначають послідовність і безпечні способи їх виконання.

11.8.2. Будівельний майданчик для збирання металоконструкцій і зварювання секцій труб необхідно розташовувати безпосередньо біля переходу, але при цьому потрібно враховувати можливість затоплення заплави під час підйому води (після випадання опадів, розтавання снігу тощо).

11.8.3. Електричні проводи, розташовані на відстані менше за 5 м від металевих інвентарних і постійних споруд, на час монтажу й демонтажу конструкцій повинні бути знеструмлені.

11.8.4. Кріплення підмостків та інших засобів підмощення, а також блоків для підйому елементів, які монтуються до конструкцій тимчасових або постійних споруд, допускається тільки з дозволу особи, відповідальної за виконання цих робіт і після того, як буде перевірена надійність конструкцій відповідним розрахунком.

11.8.5. Підмостки для збирання прогінних будов улаштовують згідно із ПВР, ГОСТ 26887-87 і ГОСТ 24258-88. Настили підмостків роблять з дощок, збитих у щити. Зазори між дошками не повинні бути більше за 10 мм. Кінці елементів, що стикуються, розташовуються на опорі з перекриттям її не менше ніж на 20 см. Зсув настилу повинен бути виключен. Настили підмостків захищаються поручнями висотою не менше за 1 м, що складаються з поручня, одного проміжного горизонтального елемента і нижньої бортової дошки висотою не менше за 15 см. Дерев'яні поручні повинні бути гладко обстругані. Підняті і встановлені на місце елементи опор і підмостків повинні бути негайно надійно закріплені зв'язками.

11.8.6. Влаштування підмостків шляхом укладання настилів або окремих дощок на випадкові опори не допускається.

11.8.7. Підвішені на пальцях підмостки, щоб уникнути розгойдування, повинні бути розкріплені розтяжками.

11.8.8. Крючки і петлі для підмостків потрібно заздалегідь ретельно оглянути й випробувати подвійним статичним розрахунковим навантаженням протягом 15 хв. Місця підвіски крючків і петель потрібно призначати заздалегідь.

11.8.9. Працівники, які виконують роботи по влаштуванню і розбиранню підмостків на висоті більше за 5 м, згідно зі СНиП ІІІ - 4-80* повинні користуватися запобіжними поясами і носити взуття з нековзною підошвою.

11.8.10. Скупчення людей на підмостях не допускається. Бути присутніми на робочому місці можуть тільки особи, які безпосередньо виконують роботу, і технічні керівники.

11.8.11. Для підйому верхолазів до робочих місць дозволяється застосовувати металеві драбини довжиною не більше за 5 м, які згідно з ГОСТ 25772-83 необхідно захистити металевими дугами з вертикальними зв'язками. Працювати з цих драбин забороняється.

11.8.12. Нижні кінці приставних драбин згідно з СНиП ІІІ - 4-80*, залежно від матеріалу опорної поверхні, повинні мати упори у вигляді металевих шипів або гумових наконечників, а верхні кінці - крючки, які закріпляють за надійні конструкції.

11.8.13. Східці (перекладини) дерев'яних приставних драбин згідно з ГОСТ 26887-87 повинні бути врізані в тятиви, які не менш ніж через 2 м потрібно зміцнювати стяжними болтами. Не дозволяється застосовувати драбини зі східцями, прибитими цвяхами, без врізання у тятиви.

11.8.14. При одночасному виконанні роботи й підтримуванні деталей потрібно застосовувати підмостки або ж драбини-приступки з верхніми робочими майданчиками, обгородженими поручнями.

11.8.15. Переносити по драбинах-приступках елементи, які монтуються, громіздкі й важкі предмети, а також складувати на них матеріали і які-небудь предмети не дозволяється.

11.8.16. Під час монтажу конструкцій у разі використання домкратів необхідно:

- по мірі підйому конструкції підводити під неї страхувальні клітки;

- домкрати опускати кожний раз на декілька сантиметрів по команді особи, відповідальної за дані роботи; запобіжні кільця домкратів знімати тільки на розмір застави;

- не допускати вільний вихід поршня гідравлічного домкрата більше за 2 см;

- застосовувати самогальмуючі домкрати;

- рейкові домкрати із зубчатою передачею обладнати безпечними рукоятками.

11.8.17. Очищати, ґрунтувати і фарбувати елементи прогінних будов, що монтуються слід до їх підйому й встановлення; у разі необхідності фарбування на місці, потрібно застосовувати монтажні возики, телескопічні вежі або підмощування.

11.8.18. Елемент, що підіймається краном, повинен утримуватися від розгойдування й поворотів відтяжками згідно з вимогами ДНАОП 0.00-1.03-02. Складальники при цьому повинні знаходитися за межами небезпечної зони.

11.8.19. Пілони, стояки, палі та інші конструктивні елементи необхідно стропити тільки в певних фіксованих точках за петлі або скоби. У місцях накладання стропа жорсткі ребра таких конструкцій потрібно захищати дерев'яними прокладками для запобігання строп від перетирання і різких перегинів.

11.8.20. Одночасне ведення робіт у двох або більш ярусах по вертикалі допускається в тому випадку, якщо між ярусами будуть влаштовані захисні огорожі (настили), які гарантують безпеку працюючих на нижньому ярусі.

11.8.21. Перед кожною зміною необхідно перевіряти стан палебийного обладнання. Виявлені недоліки необхідно усунути до початку робіт. При огляді або ремонті копер повинен бути опущений у нижнє положення.

11.8.22. З'єднання парових і повітряних шлангів повинно забезпечувати повну надійність. Для з'єднання шлангів не дозволяється застосовувати дротяні скрутки замість хомутів.

11.8.23. Не дозволяється занурювати палю при неповному з'єднанні її з наголовником або при появі бічних коливань палі.

11.8.24. Віброзанурювач дозволяється включати тільки після його спуску на палю і ослаблення підтримуючого поліспаста. Поліспаст при роботі вібромеханізму необхідно підтримувати в ненапруженому стані, але так, щоб у разі аварії наголовника вібратор не міг упасти.

11.8.25. Під час зрізання верхнього кінця залізобетонної палі необхідно закріпити частину, що зрізається, для запобігання її довільному падінню. Робітники, зайняті зрізкою, повинні користуватися захисними окулярами.

11.8.26. У разі використання трубопроводу як пролітної будови, трубну секцію можна монтувати в прольоті з насувом на опори.

11.8.27. Під час монтажу прогінних будов і трубопроводів необхідно дотримуватися наступних заходів безпеки:

- підіймати, переміщувати або протягати конструкції і трубні секції за сигналами, що подаються керівником робіт;

- кількість трубоукладачів, інших машин і механізмів призначати за розрахунком, залежно від довжини й маси конструкції, що монтується;

- для закріплення блоків, вант, розчалок улаштовувати надійні якоря (постійні або тимчасові) згідно з розрахунками;

- до підйому трубної секції необхідно переконатися у відсутності на ній неукріплених предметів, інструментів та ін.;

- в період протягування трубної секції по прогінній будові всі інші роботи в небезпечній зоні припинити. Допуск осіб, не зайнятих безпосередньою установкою трубної секції на прогінній будові, закрити, небезпечну зону визначити попереджувальними знаками;

- не допускати знаходження людей на відстані ближче за 50 м від трубної секції, що протягується, натягнутого сталевого каната, на трубній секції, що протягується і що підіймається;

- під час поздовжнього насування трубної секції тягові і розчалювальні сталеві канати повинні бути в натягнутому положенні;

- прогінну будову після установки на опори негайно закріпити анкерними болтами й зв'язками;

- прохід по конструкціях прогінної будови після установки ії в проектне положення може бути дозволений тільки керівником робіт;

- сталевий страхувальний канат запобіжного пояса повинен бути закріплений за надійні конструкції.

11.8.28. Під час монтажу трубної секції на тимчасових опорах, місця установки останніх повинні бути сплановані, а основа під опори не повинна зазнавати деформації під навантаженням. У разі недостатньої несучої здатності основи, вжити заходи щодо ущільнення ії або підвищити несучу здатність іншим способом, що гарантує від осідання. Опори зі шпальних кліток необхідно скріпляти будівельними скобами щоб уникнути зміщення шпал.

11.8.29. Під час будівництва прогінних будов висячої і вантової систем необхідно дотримуватися наступних заходів безпеки:

- підвіски, опорні сідла, розпірки та інші конструктивні елементи потрібно виготовляти в централізованих майстернях і доставляти на монтажний майданчик у вигляді готових, збільшених вузлів для подальшого монтажу в прольоті;

- територію для розтягування і розмітки сталевих канатів потрібно вирівняти, перехід через русло потоку перекрити тимчасовими містками, розрахованими на пропуск машин, що використовуються на роботах;

- для розмітки несучих сталевих канатів їх натягують трактором або лебідкою зусиллям, що забезпечує напруження в канаті до 400 - 500 кгс/см2 (40 - 50 МПа), кінець сталевого каната потрібно закріпляти на березі тимчасовим якорем, розмітку несучих сталевих канатів здійснюють, використовуючи для цього двохбарабанний станок, що укріпляється на полозках; під час розмітки не можна знаходитися біля барабанів або гальмувати барабани ручним способом (важелем);

- місце проведення робіт по заливанню анкерних стаканів, призначених для закладання в них кінців несучого сталевого каната, захищати від атмосферних опадів.

Сплав для заливання необхідно готувати в тиглю на переносному горні, тигель повинен мати лоток для зливання розплавленого металу та ізольовану ручку довжиною не менше за 0,8 мм, анкерний стакан перед заливанням встановлювати на надійну підставку;

- під час заливання стаканів осіб, не зайнятих цією роботою, видалити на відстань не менше за 5 м; роботу потрібно виконувати в захисних окулярах і рукавицях з крагами; анкерний стакан перед заливанням сплаву добре просушити і підігріти до температури 200°С; заливати стакан треба безперервним струменем із постукуванням по ії стінках;

- для контролю якості закладення сталевих канатів у стакани одночасно з робочими зразками виготовляють пробний зразок для подальшого його випробування;

- після перевірки якості заливання робочих анкерних стаканів до них кріпляться натяжні пристрої анкерних опор;

- під час підйому й укладання трубної секції в опорні сідла висячої прогінної будови трубоукладачами або лебідками потрібно застосовувати монтажну колиску, підвішену так, щоб працюючий на ній такелажник не знаходився під трубопроводом, що монтується.

11.8.30. Під час протягування трубної секції і сталевих канатів через водну перешкоду по плавучих (понтонних) опорах, розставляння опор повинно виконуватися за розрахунком з надійним закріпленням їх якорями. На кожній плавучій опорі повинен бути настил із дощок товщиною 40 мм. Між суміжними плавучими опорами повинні бути влаштовані перехідні містки шириною не менше за 0,8 м, а по периметру настилу на плавучих опорах і по обох сторонах переходів - поручні.

11.8.31. Елементи риштувань, що демонтуються, підмостків або інших пристроїв масою більше за 80 кг, необхідно опускати краном, лебідкою або таллю. Демонтаж риштувань, підмостків та інших тимчасових конструкцій можна вести тільки під безпосереднім керівництвом особи, відповідальної за виконання цих робіт. Небезпечна зона в районі елементів, що демонтуються, повинна бути огороджена і доступ людей до неї закритий. Розбирати елементи, що демонтуються слід тільки по ярусах зверху вниз.

Розбирання елементів вищого ярусу не повинно порушувати стійкості нижнього. Не дозволяється завалювати або скидати елементи, що демонтуються.

11.8.32. Виконувати верхолазні роботи з монтажу або демонтажу повітряних переходів на відкритому повітрі при вітрі більше за 6 м/с, під час ожеледиці, сильного снігопаду або дощу забороняється. На час припинення робіт, щоб уникнути довільного зміщення, всі механізми повинні бути надійно закріплені.


12. Електрохімічний захист трубопроводів від корозії

12.1. Загальні вимоги


12.1.1. Під час виконання робіт по спорудженню електрохімзахисту трубопроводу необхідно дотримуватись вимог проекту, ”Правил охорони електричних мереж”, ДНАОП 0.00-1.21-98, НАОП 1.1.21-1.02-85, НАОП 1.1.23-1.03-84, НАОП 1.1.23-1.08-77, “Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей”, ГОСТ 25812-83, СНиП 3.04.03-85 і СНиП III – 42-80.

12.1.2. У разі необхідності виконання робіт по спорудженню електрохімзахисту на трубопроводах, заповнених продуктом, що транспортується, їх потрібно вести тільки на основі письмового дозволу організації, що експлуатує трубопровід. На дільницях трубопроводу, де є витік газу, нафти або нафтопродуктів, виконувати такі роботи забороняється.

12.1.3. До робіт з монтажу, наладки і випробування пристроїв електрохімзахисту допускаються особи, які мають кваліфікаційну групу з електробезпеки, згідно з ДНАОП 0.00-1.21-98, не нижче за III.

12.1.4. Особи, які виконують електромонтажні роботи, повинні бути забезпечені (за встановленими нормами) захисними засобами і запобіжним пристосуванням (гумові діелектричні рукавички, калоші або боти, захисні окуляри, запобіжний пояс, монтерські кігті та ін.). Захисні засоби повинні мати клеймо з зазначенням дати останнього випробування. Терміни випробування не повинні перевищувати встановлених норм.


12.2. Спорудження повітряних і кабельних ліній електропередач


12.2.1. Стовпові опори, як правило, встановлюються за допомогою підіймальних кранів або лебідок. Не дозволяється вести підіймання опор і монтаж проводів під час вітру, швидкість якого перевищує допустиму для роботи даного крана та зазначеному в його паспорті, а також під час грози.

12.2.2. Підійматися на стовпову опору дозволяється тільки після попередньої перевірки її стійкості особою, відповідальною за виконання робіт. При підійманні необхідно користуватися запобіжним поясом.

12.2.3. Під час переїзду автотранспорту через розгорнутий на дорозі провід потрібно знизити швидкість, про що попереджають встановлені попереджувальні знаки або сторожові пости. Для проходу машин на гусеничному ходу встановлюються переїзди або об'їзди.