Якщо відповідь позитивна, вважають, що пристрій уведення пройшов випробовування. Якщо відповідь негативна, то пристрій уведення бракують,
7.3.2 Перестановка
Метод випробовування: пряме спостереження
Визначають, чи можна пристрій уведення переставити без застосовування інструмента. Якщо відповідь позитивна, вважають, що пристрій уведення пройшов випробовування, Якщо відповідь негативна, то пристрій бракують.
7.3.3 Блокування кнопки
Метод випробовування: пряме спостереження
Визначають, чи забезпечує технічне чи програмне забезпечення блокування кнопки. Якщо відповідь позитивна, вважають, що пристрій уведення пройшов випробовування. Якщо відповідь негативна, то пристрій бракують,
7.3.4 Переміщення покажчика
Метод випробовування: пряме спостереження
Визначають, чи достатньою мірою напрямок переміщення покажчика у головних напрямках відповідає очікуванням оператора: вліво — вправо, нагору — униз, уперед — назад.
Якщо відповідь позитивна, вважають, що пристрій уведення пройшов випробовування. Якщо відповідь негативна, то пристрій бракують.
7.3.5 Зворотний зв'язок
Метод випробовування: пряме спостереження
Визначають, чи є зворотний зв'язок, якщо увімкнена(-і) кнопка(-и) пристрою уведення. Якщо відповідь позитивна, вважають, що пристрій уведення пройшов випробовування. Якщо відповідь негативна, то пристрій бракують.
7.3.6 Здатність до обслуговування
Метод випробовування: пряме спостереження
Визначають, чи можна виконати передбачені виробником завдання з обслуговування пристрою введення без використовування спеціального інструмента.
Якщо відповідь позитивна, вважають, що пристрій уведення пройшов випробовування. Якщо відповідь негативна, то пристрій бракують.
7.4 Чіткість написів і можливість розпізнавання графічних символів
Метод випробовування: пряме спостереження чи перевіряння експлуатаційних характеристик
Визначають, чи є можливість прочитати всі написи і розпізнати всі символи з проектної відстані спостереження.
Щодо перевіряння експлуатаційних характеристик див. ISO 9241-3, зміна 1.
Якщо відповідь позитивна, вважають, що пристрій уведення пройшов випробовування. Якщо відповідь негативна, то пристрій бракують.
7.4.1 Розміри написів і графічних символів
Метод випробовування: пряме вимірювання, спостереження чи перевіряння експлуатаційних характеристик
Розраховують або визначають, чи відповідає висота знаків написів і графічних символів проектній відстані спостереження..
7.4.2 Відношення ширини написів до висоти
Метод випробовування: пряме вимірювання
Вимірюють ширину і висоту великих літер (крім «I») між їхніми краями і розраховують їх відношення.
7.4.3 Відношення висоти до ширини штриха знака в написах
Метод випробовування: пряме вимірювання
Вимірюють ширину штриха знака і висоту великої літери від її країв і розраховують їх відношення.
7.4.4 Контрастність написів і графічних символів
Метод випробовування: пряме вимірювання
Вимірюють контрастність написів і графічних символів і їхнього тла І розраховують відношення контрастностей.
7.4.5 Екран, чутливий до дотику: розташування цільового об'єкта
Метод випробовування: пряме вимірювання
Для вертикально орієнтованих чутливих до дотику екранів визначають, чи пристосоване розташування цільового об'єкта до антропометричних даних висоти плеча для передбачуваної групи користувачів.
Якщо відповідь позитивна, вважають, що пристрій уведення пройшов випробовування. Якщо відповідь негативна, то пристрій бракують.
Для горизонтально орієнтованих чутливих до дотику екранів визначають, чи розміщений цільовий об'єкт на рівні чи нижче рівня ліктя для передбачуваної групи користувачів.
Якщо відповідь позитивна, вважають, що пристрій уведення пройшов випробовування. Якщо відповідь негативна, то пристрій бракують.
7.4.6 Розмір і контрастність знака
Метод випробовування: пряме спостереження
Використовуючи автоматизоване робоче місце, обладнане відповідно до ISO 9241-5, визначають, чи відповідає розмір і контрастність знака вимогам ISO 9241-3, ISO 9241-7, ISO 9241-8 чи ISO 13406-2.
Якщо відповідь позитивна, вважають, що пристрій уведення пройшов випробовування, Якщо відповідь негативна, то пристрій бракують,
8 ВІДПОВІДНІСТЬ
Відповідність цьому стандарту може бути досягнута виконанням усіх вимог розділу 6.
ДОДАТОКА (довідковий)
ВИБИРАННЯ ПРИСТРОЮ УВЕДЕННЯ, ВИПРОБОВУВАННЯ ТА АНАЛІЗУВАННЯ ПРИЙНЯТНОСТІ ДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ
А.1 Вступ
Цей додаток більше інформує про елементарні задачі, ніж звертається до нормативних розділів цього стандарту. До нього вміщена інформація про потенційні методи випробовування пристроїв уведення, яка пропонується інститутам чи окремим особам для дослідження з метою їхнього подальшого затвердження.
А.2 Вибирання критеріїв для пристроїв уведення
Вибирання пристрою уведення залежить від завдання, для виконання якого аін призначений, і від умов робочого середовища, у якому він повинен бути використаний. Приклади прийнятності пристроїв уведення для основних і спеціальних елементарних задач наведено в таблиці А.1. Через те, що пристрої введення стають гнучкішими і легше змінюють конфігурацію, прийнятність їх для виконання елементарних задач може змінюватися. Крім того, заданий рівень ефективності роботи може бути підвищений використовуванням відповідних програм (наприклад, для драйвера і програмних функцій).
Таблиця А.1
Приклади прийнятності пристроїв уведення для виконання завдань
Елементарна задача | Пристрій |
Наведення | Мишка, координатна шайба, кульовий маніпулятор, планшет, стилограф, світлове перо, чутливий до дотику екран |
Вибирання | Мишка, координатна шайба, джойстик, планшет, стилограф, світлове перо, чутливий до дотику екран |
Перетаскування | Мишка, координатна шайба, планшет |
Ручне введення | Планшет |
Трасування | Координатна шайба, планшет, стилограф, світлове перо |
А.З Випробовування й оцінювання прийнятності до експлуатації
А.3.1 Загальні положення
Випробовування прийнятності до експлуатації застосовують для оцінювання ефективності, продуктивності й задоволення у визначеному середовищі.
Через те, що всі зазначені показники стосуються до різних аспектів прийнятності до експлуатації, вони можуть бути розглянуті й оцінені одночасно.
Приклади методів оцінювання ефективності, продуктивності й задоволення вміщено в додатках В, С та D. У додатку В міститься ряд методів випробовування оцінювання ефективності і продуктивності. У додатку С наведено методи оцінювання задоволення від роботи. У додатку D обговорюються вимірювання біомеханічних показників.
Додатки В — D призначені для надання допомоги конструкторам, виробникам і системотехнікам в оцінюванні прийнятності до експлуатації та ергономічних аспектів наявних і заново спроектованих пристроїв уведення. Методики оцінювання також можуть бути застосовані організаціями, яким необхідно визначити, чи відповідає певний пристрій уведення вимогам, що визначають прийнятність до експлуатації.
Випробовування для оцінювання прийнятності до експлуатації пристроїв уведення повинні проводити особи, що мають відповідні знання в областях технологи випробовування на зручність, статистичного аналізування й у користуванні приладами. Варто дотримуватися правил етики під час випробовування із залученням людей.
А.3.2 Навколишнє середовище
Місце для випробовування повинне бути тихе і таке, що не відволікає увагу. В ідеалі воно повинне бути обране в окремій випробовувальній зоні, наприклад, у лабораторії з перевіряння прийнятності до експлуатації.
До початку випробовування об’єкт випробовування повинен бути адаптований до умов навколишнього середовища протягом не менше ніж 15 хв. Об’єкт випробовування повинен підтримуватися на цьому рівні адаптації протягом всього випробовування.
А.3.3 Температурні умови
Температура навколишнього середовища повинна бути в межах від 20° С до 24° С і протягом випробовування не повинна коливатися більше ніж на 2° С. Відносна вологість повинна бути в межах від 30 % до 70 %. Швидкість повітря повинна бути нижче ніж 0,15 м/с.
А.3.4 Освітлення
Освітленість навколишнього середовища повинна бути максимум 250 + 250 cos А, де А — кут, утворений перетинанням площини, дотичної до центру дисплея, з горизонтальною площиною. Рекомендовані значення для відбивальної здатності поверхонь наведено в таблиці А.2.
Таблиця А.2
Відбивальна здатність поверхонь
Об'єкт | Відбивна здатність |
Стеля | від 70 % до 80 % |
Стіни | від 30 % до 50 % |
Підлога | від 20 % до 30 % |
Меблі | від 20 % до 50 % |
Яскравість знаків чи тла (залежно від того, яка більша) випромінювального дисплея (наприклад, з електронно-променевою трубкою (ЕПТ)) повинна бути приблизно 100 кд/м2, але не нижче ніж 35 кд/м2 за рівня контрастності не менше ніж 3:1. Яскравість знаків чи тла (залежно від того, яка більша) пасивних дисплеїв (наприклад, рідиннокристалічних чи електролюмінесцентних дисплеїв повинна бути не менше ніж 35 кд/м2 за рівня контрастності не менше ніж 3:1. На дисплєї не повинно бути видимих відблисків від освітлювальної арматури чи вікон,
А.3.5 Випробовувальне робоче місце
Автоматизоване робоче місце повинне відповідати вимогам ISO 9241-5. У складі робочого місця повинні бути:
стілець із регульованою висотою сидіння і кутом нахилу спинки;
робоча поверхня, регульована по висоті;
дисплей, регульований так, щоб центр дисплея міг розташовуватися під кутом погляду учасників випробовування між 20° і 50° нижче горизонтальної лінії;
тримач документів, за необхідності;
підставка для ніг;
достатній робочий простір.
А.3.6 Учасники випробовування
Розробнику методики випробовування повинні бути надані відомості щодо передбачуваної групи користувачів. Учасники випробовування повинні якнайкраще представляти передбачувану групу користувачів пристрою уведення. Такі відмінності між користувачами, як стать, вік, зорові характеристики (користування коригувальними лінзами), переваги лівої чи лравої руки, розмір кисті і попередній досвід користування пристроєм уведення повинні бути розглянуті під час вибиран-ня зразкового учасника випробовування,
А.3.7 Випробовувальне устаткування
Випробовувальна система повинна бути здатною:
відображати візуальні вхідні сигнали;
збирати та зберігати вхідні впливи;
регулювати час сеансу;
відзначати, друкувати чи відображати на екрані вхідні впливи та помилки.
Випробовувані дисплеї повинні відповідати усім вимогам ISO 9241-3. Для відображення зображень з усіх пристроїв уведення повинен бути використаний той самий дисплей. Якщо необхідно використовувати різні дисплеї, вони повинні мати однакову полярність і однаковий вид шрифту. Програмні драйвери (діапазон швидкостей) для кожного випробовуваного пристрою повинні бути однаковими.
А.3.8 Процедури випробовування
А.3.8.1 Призначеність пристрою
Новітні пристрої уведення повинні бути випробувані порівнянням з великою кількістю пристроїв, що були, в основному, схвалені користувачами.
Результат може бути оформлений як опис порівняння двох пристроїв одного виду, але різних конструкцій (наприклад, два різних розміри чи різні форми мишок) чи двох різних видів пристроїв (наприклад, мишок і кульових маніпуляторів). Паралельно може виявитися необхідним порівняти пристрої під час виконання ними різних елементарних задач.
У разі порівняльного випробовування двох чи більше пристроїв, кожен учасник повинен виконати випробовування кожного пристрою. Усім випробовуваним пристроям уведення привласнюють умовні анонімні позначення (наприклад, «A» i «В»), а всі розпізнавальні етикетки і позначення повинні бути закриті. Порядок представлення повинен бути так відрегульований, щоб унеможливити будь-який негативний вплив, що виник через порядок випробовування.
А.3.8.2 Тривалість часу сеансу
Випробовування не повинне продовжуватися більше ніж 4год на день для кожного учасника, включаючи перерви. Щогодини роблять перерву на 5 хв. Тривалість сеансу повинна бути достатньою, щоб досягти певної статистичного вірогідності зразків експлуатаційної якості.
А.3.8.3 Статистичне оброблення
Щоб гарантувати відповідну силу і рівень вірогідності випробовування, потрібно використовувати звичайний статистичний протокол. Усі результати випробовування повинні бути оброблені з використовуванням альфа-рівня 0,05,
А.3.8.4 Конфіденційність
Повинна бути забезпечена конфіденційність індивідуальних результатів. Дані, що можуть допомогти ідентифікувати учасників випробовування, не повинні бути надані організаторами випробовування.
ДОДАТОК В (довідковий)
ОЦІНЮВАННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ТА ЕФЕКТИВНОСТі
В.1 Вступ
Призначеність цього додатка полягає в описі методики виконання випробовування щодо оцінювання продуктивності та ефективності наявних і нових пристроїв уведення. Він містить інформацію стосовно потенційних методик, які пропонуються інститутам і окремим особам для дослідження э метою їх подальшого затвердження.
У цих випробовуваннях пропонується вимірювати пропускну здатність. Через те, що неможливо визначити єдину процедуру, що охопить усі пристрої уведення і всі можливі випадки їхнього використовування, у цьому додатку наведено різні процедури випробовування.
В.2 Процедура огляду
Випробовування пристроїв уведення проводять виконанням завдань, для яких вони призначені. Методи випробовування, описані в цьому додатку, розроблені для оцінювання таких елементарних задач: