Статьи

Будівельна галузь — не з легких. Дуже часто внаслідок великої кількості факторів ризику тут створюються ситуації, що призводять до каліцтва працюючих. Тому без чіткого дотримання технологічних процесів, справності засобів праці, починаючи від молотка і закінчуючи вантажопідіймальними кранами, на будівельних майданчиках не обійтись. Того, хто нехтує безпекою при користуванні інструментами, під час роботи з механізмами, з вантажем, у котловані чи на висоті, нещастя може підстерегти у будь-яку хвилину.

Нерідко працюючих підводять засоби підмощування. Наприклад, їх ненадійне кріплення під час виконання опоряджувальних робіт на одній із виробничих будівель ВАТ «Світловодський маслосиркомбінат» 23 серпня 2006 р. спричинило обвалення конструкції і падіння з висоти маляра-штукатура. Робітниця отримала тяжку травму: закритий перелом гомілки правої ноги.
Через елементарне нехтування вимог безпеки під час роботи на висоті постраждала й маляр-штукатур ТОВ «Будфактура» (Кіровоград). 5 вересня молодій робітниці доручили пофарбувати в’їзні ворота підприємства. Не попередивши охоронника і не виставивши попереджувального знака, маляр піднялася з фарбою на дерев’яний поміст і приступила до роботи. Тим часом водій автомобіля, якому було потрібно заїхати на територію підприємства, відкрив ворота, і жінка разом з помостом опинилася на землі. На щастя, обійшлося без тяжких наслідків для здоров’я. Потерпіла кілька тижнів була на «лікарняному», витратила власні кошти на лікування.
Значна кількість випадків травмування працівників виникає через недотримання вимог безпеки під час виконання навантажувально-розвантажувальних і складських робіт. Наприклад, влітку 2006 р. під час розвантажування та складування матеріалів постраждали двоє працівників, знову ж таки з м. Світловодська, у ВО «Дніпроенергобудпром» та на ДП «Світловодський завод залізобетонних виробів». А у кіровоградських ВАТ «Кіровоградгідроспецбуд» та КП «Кіровоградбудіндустрія» одержали травми двоє робітників, які займалися очищенням бетонозмішувачів від залишків бетону.
Як засвідчує статистика, на будівельних майданчиках та підприємствах області, які виготовляють будматеріали і конструкції для будівництва, у 2006 р. на виробництві травмувався 21 виробничник, двоє з них загинули. Це проти 10 нещасних випадків загального травматизму та одного зі смертельним наслідком, що сталися у 2005 р. Негатив помітний.
До деякої міри зростанню рівня травматизму є виправдання. Якщо в 2005 р., зокрема, в капітальне будівництво області було вкладено близько 2,25 млн. грн., то в 2006 р. інвестиційні вклади становили понад 8,3 млн. грн. Зрозуміло, що за фінансовим потоком почалося освоєння коштів, зросли темпи будівельно-монтажних робіт, відбулося насичення будівельних майданчиків і виробництв устаткуванням, машинами та механізмами. Тож зона небезпечних виробничих факторів значно розширилася. До того ж виникли проблеми в організаційно-кадрових сферах виробництва. Раніше через занепад економіки і значне скорочення обсягів будівництва в Кіровоградській області (і не тільки в ній) почався відплив і міграція досвідчених будівельних кадрів на перспективніші будови, переважно у столицю та за межі країни. З іншого боку, зменшилися обсяги підготовки кадрів у закладах профтехосвіти, бо молодь, не відчуваючи попиту на будівельні професії, почала віддавати перевагу іншим.
Також варто зазначити, що на базі великих будівельних організацій та виробничих об’єднань, де раніше до деякої міри функціонувала відлагоджена система управління охороною праці, виділялися кошти на створення безпечних умов праці та соціально-правовий захист працівників, почали створюватися акціонерні товариства та приватні підприємства. Більшість їх керівників у першу чергу ставлять перед собою мету: стати на ноги і вижити будь-якою ціною, хоча б і за рахунок того, щоб усіма правдами і неправдами не потрапляти до поля зору представників державних наглядових органів та податківців. І звільнити себе від обтяжливої відповідальності за безпеку найманих, але не завжди правильно оформлених чи взагалі не оформлених на роботу працівників.
Ось ще один приклад. 6 грудня 2006 р. група інспекторів, очолювана заступником начальника Кіровоградської ДІОП в металургії, машинобудуванні, енергетиці, будівництві та котлонагляду П. Ларіоновим, у складі «Будівельного патруля» прибула на місце ремонтних робіт до колишнього Будинку культури працівників авіаремонтного заводу, що в Кіровограді. Бригада у складі чотирьох робітників виконувала обшивку стін фасаду металопластиком. Працювали вони на незакріплених, хитких риштуваннях без захисних касок і запобіжних поясів. Назвати прізвище роботодавця працівники категорично відмовилися. Тривалі пошуки власника, який переобладнував «вогнище» культури під свій бізнес, нічого не дали. Аби попередити можливе лихо, довелося звернутися за допомогою до міської прокуратури і призупинити роботи цієї «шабашки». Цього ж дня «Будівельний патруль» також призупинив будівництво 120-квартирного житлового будинку на розі вулиць Попова і Конєва. Генпідрядник ТОВ «Обрій» на той час не виконав інвентарні огородження робочих місць на висоті. Були відсутні посвідчення про навчання і перевірку знань з питань охорони праці у відповідальних інженерно-технічних працівників, виявлено також грубі відхилення від плану провадження робіт на спорудженні будинку.
Загалом протягом 2006 р. держінспекцією проведено 180 обстежень об’єктів будівельної галузі, з них 30 — методом «Будівельного патруля». В ході перевірок у 30 випадках призупинялося виконання робіт та було заборонено експлуатацію 62 одиниць устаткування, машин, механізмів, де існувала загроза життю і здоров’ю працюючих. За допущені порушення нормативно-правових актів з охорони праці до адміністративної відповідальності притягнено 83 посадові особи, серед них — 31 першого керівника (власника підприємства).
Стан охорони праці під час виконання будівельно-монтажних робіт у 2006 р. керівництво теруправління Держгірпромнагляду по Кіровоградській області запропонувало розглянути на черговому засіданні обласної ради з питань безпечної життєдіяльності населення. На ньому про усунення недоліків за інспекторськими приписами звітували керівники і власники підприємств. З метою поліпшення стану охорони праці та промислової безпеки на підприємствах будівельної галузі обласна рада з питань безпечної життєдіяльності населення вказала управлінню містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства на необхідність посилення вимог до розгляду матеріалів на отримання ліцензій на ведення будівельної діяльності. Для посилення ефективності наглядової роботи теруправління ініціювало розгляд питання про залучення в 2007 р. до участі в комплексних перевірках будівельних майданчиків та виробництв представників місцевих органів виконавчої влади, територіальних інспекцій у будівельній галузі та інших регіональних органів і громадських організацій.

Д. ТАНСЬКИЙ, керівник прес-служби ДП «Кіровоградський ЕТЦ» і теруправління Держгірпромнагляду по Кіровоградській області, О. ГРИБ, начальник Кіровоградської ДІОП в металургії, машинобудуванні, енергетиці, будівництві та котлонаглядуДо списку