Статьи

Недавно Донецька державна інспекція промислової безпеки та охорони праці в будівництві спільно із ДП «Донецький експертно-технічний центр» організувала прес-тур журналістів місцевих газет, радіо й телебачення по будівельних об’єктах Донецька. В акції взяв участь і наш власний кореспондент Геннадій ЩУРОВ.

Image00114.jpgПредставники засобів масової інформації були ознайомлені з ситуацією, що склалася в будівельній галузі. У першому півріччі 2007 р. загинуло 9 осіб — стільки ж, як і за відповідний період попереднього року. У цілому ж будівельний комплекс не дорахувався минулого року 15 працівників. Травмуючі фактори у більшості випадків найбанальніші: працівники падають з висоти; на них обрушуються конструкції, інші важкі предмети. Були випадки ураження електричним струмом, дії рухомих частин машин і механізмів. Були дорожньо-транспортні пригоди.
Начальник інспекції С. Удовичко зазначив: «Обсяги житлового будівництва щорічно зростають на 30—40%. На жаль, цей процес не супроводжується навчанням персоналу, підвищенням дисципліни на підприємствах. Для спорудження багатьох об’єктів залучаються некваліфіковані працівники, не додержуються елементарні правила безпеки, не передбачаються заходи захисту під час роботи на висоті».
Одна із серйозних причин травмування у будівництві, вважає начальник відділу ЕТЦ Л. Савчук,— відсутність необхідних технологій з будівництва «хмарочосів», а також брак кваліфікованих спеціалістів, які можуть працювати на складному устаткуванні. Залишає бажати кращого і якість виконання проектних робіт.
З початку 2007 р. інспекцією проведено 419 перевірок на 360 об’єктах. Це набагато більше, ніж у попередньому році. Призупинялася робота 388 об’єктів, на яких виявлено 4361 порушення. Оштрафовано 95 керівників, а всього штрафи накладені на 260 працівників. Усі ці випробувані «виховні» заходи, безумовно, ефективні. Але державним інспекторам у будівництві, яких в області всього 9, не встежити за усім, що відбувається на майже двох тисячах піднаглядових підприємств. Тому С. Удовичко і його команда шукають нові форми роботи.
Значна увага приділяється «Будівельному патрулю». Його основне завдання — здійснення цільового нагляду та оперативне реагування на факти порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці під час виконання будівельно-монтажних робіт. До роботи патруля залучаються відповідальні працівники теруправління та експертно-технічного центру, інспекцій котлонагляду, енергетики, представники органів прокуратури, інспекції державного архітектурного контролю, відділів охорони праці місцевих держадміністрацій.
Image00110.jpgЯкі найхарактерніші порушення, що виявляються «Будівельним патрулем»? Це, перш за все, відсутність дозволів на ведення робіт. Не проводяться інструктажі та навчання працівників. Нерідко виявляється відсутність технологічної документації на провадження будівельно-монтажних робіт, що передбачає вирішення питань безпеки праці.
Устаткування експлуатується без захисних огороджень і блокувальних пристроїв, не проводиться технічне опосвідчення устаткування. Порушуються терміни проходження медоглядів. Роботи виконуються без оформлення (у потрібних випадках) нарядів-допусків. Відсутнє заземлення електроустановок...
Який вихід бачить інспекція зі становища, яке склалося, що потрібно зробити, щоб примусити роботодавця виконувати вимоги законодавства про охорону праці?
У першу чергу, на думку начальника інспекції, необхідно посилити вимоги адміністративного впливу. Тісніше співробітничати з місцевими органами влади, прокуратурою, удосконалювати технічне навчання інспекторів.
Журналісти у супроводі держінспекторів і працівників ЕТЦ побували на кількох будівельних об’єктах міста, де побачили багато з того, про що їм розповів начальник інспекції. Так, під час зведення багатоповерхового житлового будинку по вул. Ходаківського в Калінінському районі обласного центру генеральний підрядник — ТОВ «Технополіс» — своїми силами будівельно-монтажні роботи не виконував, а найняв двох субпідрядників. За результатами перевірки видано приписи, в яких зафіксовано 15 порушень. Заборонено проведення робіт з монтажу опалубки і наладки контурних стін на третьому і четвертому поверхах. Притягнено до адміністративної відповідальності двох виконробів і начальника дільниці.
З головним державним інспектором О. Чекарамит ми зустрілися на будівництві 16-поверхового будинку по вул. Куйбишева, де інспекція перевіряла виконання раніше виданого припису. Всі присутні пересвідчилися, що керівництво ТОВ «Донміськбуд» оперативно відреагувало на зауваження, і зараз недоліки усунено.
...Весь день журналісти і держінспектори провели разом. Це була й своєрідна перевірка об’єктів за участі громадськості, і навчання для тих, хто пише про питання промислової безпеки. У пресі з’явилося більше десяти публікацій. Прозвучав звіт про рейд по обласному радіо, показано репортаж Донецькою обласною державною телерадіокомпанією.
Головна мета, яка переслідувалася організаторами спільного з пресою «Будівельного патруля», думаю, була досягнута. Адже газети прочитали, подивилися і послухали передачі про порушення й ті, про кого йшла мова, і їхні рідні, сусіди, працівники та їхні роботодавці. Сподіватимемося, що цей захід матиме практичний результат, і буде врятовано чиєсь життя. А це не так вже й мало.

На знімках:
начальник Донецької державної
інспекції промислової безпеки і охорони праці в будівництві С. Удовичко,
головний державний інспектор
О. Чекарамит і начальник будівництва багатоповерхового будинку М. Нечаєв обговорюють підсумки рейду
«Будівельного патруля» (зліва направо);
журналісти зацікавлено розпитують будівельників про умови їхньої праці.

Фото автораДо списку