У

Перекриття залізобетонне

Кладка одношарова із газобетонних блоків на клейовому розчині

Колона залізобетонна

теплювач залізобетонної колони

Шов кладочний вирівнюючий із цементно-піщаного розчину

Утеплювач торця залізобетонного перекриття Елемент кріплення (дюбель)

Джгут пінополі етиленовий

0 ЗО (ППЖ)

Мастика гідроізолююча

нетверднуча

Р

Утеплювач


исунок 6.1
- Конструктивне рішення влаштування вузла примикання стіни із
газобетонних блоків до перекриття
  1. При будівництві багатоповерхових будівель в сейсмічних районах України (сейсмічністю 6 балів і вище) згідно з ДБН В.1.1-12 зовнішні стіни повинні мати гнучкі зв'язки з конструкціями каркаса для забезпечення його горизонтального переміщення. З цією метою між колоною каркаса і стіною необхідно передбачати деформаційні шви завширшки не менше ніж 20 мм, які заповнюються пружним герметиком, а також виконувати армування зовнішніх стін та їх анкерування до вертикальних несучих конструкцій. Схеми та конструктивні рішення армування газобетонної кладки зовнішніх стін наведені на рисунку 6.2. Армування здійснюється закладанням двох стрижнів арматури діаметром 8 мм в пази, профрезеровані у газобетонній кладці із заведенням їх кінців за вертикальну арматуру, яка приварюється до закладних деталей у колонах, пілонах або внутрішніх несучих стінах.

Анкерування зовнішніх газобетонних стін здійснюється за допомогою з'єднувальних кутових елементів із корозійностійкого металу (рис. 6.3). При цьому товщина пластини з'єднувального кутового елемента становить від 2 мм до 5 мм. Закріплення кутового елемента до залізобетонних колон (пілонів) здійснюється в одній точці за допомогою дюбелів, а до газобетонних стін у двох точках за допомогою нагелів (цвяхів). Кількість шарів армування зовнішніх газобетонних стін і їх анкерування до несучих вертикальних і горизонтальних конструкцій визначається статичним та динамічним розрахунком від впливу вітрових та сейсмічних навантажень. Для підвищення сейсмостійкості газобетонних стін перший ряд кладки зовнішніх газобетонних стін рекомендується анкерувати до перекриття шляхом просвердлення наскрізних отворів у газобетонних блоках діаметром 20 мм та у перекриттях на глибину не менше 80 мм із заведенням арматури діаметром 8 мм класу А400С і замонолічуванням цементно-піщаним розчином.

  1. До конструктивно-теплотехнічних рішень, які знижують тепловитрати через залізобетонні перекриття, відносяться (рис. 6.4):

  • утеплення торців плит перекриттів за допомогою ефективного утеплювача із мінеральної вати або пінополістиролу та обкладанням добірними елементами із газобетонних блоків (плит). При цьому стінова кладка із газобетонних блоків може зміщуватися назовні на величину утеплювального шару, але не більше ніж 1/3 ширини газобетонного блока;

  • утеплення балконної плити з парапетом плитним утеплювачем із зовнішнього боку із подальшим заскленням балкона;

  • встановлення термовкладишів завтовшки від 100 мм до 200 мм із пінополістиролу між монолітним перекриттям та балконною плитою і з'єднанням їх несучою арматурою із корозійно­стійкої сталі.

Розрахункові значення опору теплопередачі багатошарових зовнішніх стін з додатковими теплоізоляційними та оздоблювальними шарами наведено в додатку Д.

  1. Внутрішні стіни (перегородки) багатоповерхових будівель каркасного типу, як і зовнішні, є ненесучими і сприймають навантаження від власної ваги, вітрових (при відкритих вікнах) і сейсмічних впливів. Тому товщина внутрішніх стін (перегородок) визначається проектом з урахуванням вимог щодо їх стійкості, вогнестійкості та звукоізоляції. Технічні рішення внутрішніх стін багатоповерхових будівель та вузлів їх з'єднання наведені у додатку Е.

  2. При обкладанні зовнішніх газобетонних стін лицьовою цеглою із повітряним прошарком, з метою покращення тепловологісного режиму стіни по площині цегляної кладки встановлюють спеціальні вентиляційні пристрої для відводу вологи або конденсату (рис. 6.5).

Конструктивно вентиляційні елементи рекомендується розміщувати у вертикальних швах через 1 м по ширині кладки, в нижньому ряду над перекриттям, у верхньому ряду під перекриттям, а також над і під віконними і дверними перемичками або згідно з проектом (рис. 6.6).

  1. При влаштуванні газобетонних стін з обкладанням лицьовою цеглою повітряний прошарок між шарами газобетонної кладки і облицювальної цегли повинен складати не менше ніж 40 мм.

При влаштуванні газобетонних стін із навісними фасадними системами їх кріплення за допомогою дюбелів здійснюється як до газобетонних стін, так і до монолітних залізобетонних плит




Колона залізобетонна


Шов кладочний вирівнюючий


Перекриття залізобетонне


Елемент кріплення (дюбель)


Шов деформаційний


Оздоблення внутрішнє


У теплювач плитний


Деталь закладна


Утеплювач торця

залізобетонного псрскриггя


Мастика гідроізолююча нетвердіюча


Арматура (струна) 06мм А240С


Арматура підсилююча 08мм А240С (за проектом)


Кладка одношарова із газобстонних блоків на клейовому розчині

Штукатурка зовнішня із сухих полімерцементних сумішей


Утеплювач колони залізобетонної


Шов деформаційний


Кладка із газобетонних блоків на клейовому розчині


Штраба 30x30мм (нарізується інструментом і заповнюється розчином)


Еластична паклівка


Арматура підсилююча 08мм А240С (за проектом)

Джгут пінополіетиленовий 0 3О(ППЖ)



































Рисунок 6.2 - Стіна зовнішня одношарова із газобетонних блоків,
підсилена поздовжньою арматурою













а - загальний вигляд з'єднувального елемента; б - схема влаштування з'єднання


Рисунок 6.3 - Анкерування зовнішніх газобетонних стін за допомогою з'єднувальних кутових елементів із корозійностійкого металу


Кладка із газобетонних

блоків на клейовому розчині

Плита перекрила залізобетонна монолітна

Штукатурка зовнішня із сухих полимер- цементных сумішей

Утетювач плитний

Цегляна кладка



а - при влаштуванні суцільної конструкції із залізобетонною балконною плитою; б - утеплення балкона із зовнішньої сторони, при влаштуванні суцільної плити перекриття

Рисунок 6.4 - Приклади конструктивно-теплотехнічних рішень із зниження
тепловитрат через залізобетонні плити перекриття

перекриттів. Монтажні схеми кріплення навісних фасадних систем і розміри елементів кріплення визначаються конструктивними розрахунками згідно з вимогами ДБН В.1.2-2, ДБН В.2.6-162 та з використанням методів розрахунків і рекомендацій виробників навісних фасадних систем і елементів кріплення

.



Рисунок 6.5 - Конструкція вентиляційного пристрою




Рисунок 6.6 - Приклад розташування вентиляційних пристроїв на фасаді будівлі



  1. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ З УЛАШТУВАННЯ КОНСТРУКЦІЙ БУДІВЕЛЬ

    1. Кладка газобетонних стін будівель виконується, як правило, в один або в два блоки в залежності від результатів теплотехнічних та конструктивних розрахунків і, за необхідності, з додат­ковим влаштуванням теплоізоляційних та оздоблювальних шарів.

    2. Кладка газобетонних блоків виконується на клейовій розчиновій суміші з товщиною шару не більше 3 мм, яка готується з сухої суміші модифікованої на місці безпосередньо перед початком роботи.

Сухі суміші модифіковані для приготування клейових розчинових сумішей повинні відповідати вимогам ДСТУ Б В.2.7-23 та ДСТУ Б В.2.7-126. Технічні характеристики сухих і розчинових сумішей для кладки стін із газобетонних блоків вказуються виробником на упаковці і повинні відповідати показникам, наведеним у таблиці 7.1 в залежності від пори року, коли проводяться будівельні роботи.

Таблиця 7.1 - Технічні характеристики сухих, клейових розчинових сумішей і клейових розчинів

Показники

Літні умови

Зимові умови

Крупність заповнювача, мм

1,25

Здатність утримувати вологу, %

не менше 95

Густина сухої суміші, кг/дм3, не більше

1,7

Границя міцності на стиск, МПа

від 5 до 10

Міцність на вирив, МПа

не менше 0,5

Морозостійкість

не менше ніж F 50


Кінець таблиці 7.1

Показники

Літні умови

Зимові умови

Робоча товщина швів, мм

не менше ніж 1,25

Рухливість розчинової суміші, см

від 7 до 12

Термін використання готового розчину, год.

не менше ніж 1,5

Температура використання

від 5 °С до 25 °С

не нижче ніж мінус 10 °С



Звичайні клейові суміші передбачені для використання за температури вище ніж 5 °С. При використанні зимових клейових сумішей необхідно виконувати такі рекомендації:

  • зберігати мішки з сумішами в приміщенні, що опалюється;

  • використовувати теплу воду (не вище 55 °С) і змішувати клейову суміш в теплому приміщенні. Температура готової суміші повинна перевищувати 10 °С;

  • до і після використання необхідно ізолювати посуд, що використовується для приготування клейової суміші і захищати робоче місце від вітру;

  • час використання підігрітої суміші становить не більше 30 хв;

  • час застигання суміші, що нанесена на кладку, - максимум 5 хв;

  • блоки, що використовуються для кладки і арматура для швів, не повинні бути замерзлими, засніженими або мокрими.

  1. Для приготування клейової розчинової суміші суху суміш модифіковану змішують з водою згідно з інструкцією заводу - виробника. Перемішування виконують спеціальним інструментом (насадкою), яка встановлюється на дрелі, на малих обертах. Застосування змішувальної насадки спеціальної форми зменшує залучення повітря в суміш, що запобігає зниженню міцності клейового розчину. Після перемішування розчинову суміш витримують від 3 хв до 5 хв, після чого пере­мішують повторно, для підвищення однорідності і якості розчину. В готову розчинову суміш не дозволяється добавляти воду чи суху суміш. При зниженні рухомості розчинової суміші її необхідно повторно перемішати. При виконанні робіт за температури вище 25 °С необхідно захищати розчи­нову суміш від впливу сонячного проміння. Клейову розчинову суміш наносять на поверхню укладених блоків за допомогою спеціального ручного інструменту - ковша із зубчастою кромкою на ширину, яка дорівнює ширині блоків. Це дозволяє виконувати шви однакової ширини і товщини. Шар розчину наносять завдовжки не більше ніж 3 м для запобігання його висиханню. Для кладки стін застосовуються газобетонні блоки різних типів:

  • з плоскими боковими вертикальними гранями;

  • з пазогребеневими вертикальними гранями;

  • U- подібні (лоткові).

При кладці газобетонних блоків з плоскими боковими вертикальними гранями горизонтальні і вертикальні шви заповнюються клейовою розчиновою сумішшю по всій поверхні (суцільне запов­нення) (рис. 7.1).

При кладці блоків з пазогребеневими боковими вертикальними гранями здійснюється суцільне заповнення горизонтальних швів та часткове (по краях) заповнення вертикальних швів (рис. 7.2).

При укладанні блоків надлишок клею видавлюється за поверхню стіни і підрізується після затвердіння. Не дозволяється використовувати затирання надлишку клейової розчинової суміші по поверхні кладки.

Перед кладкою першого ряду газобетонних блоків на фундаментах та перекриттях влаштовують нижній вирівнюючий шар з цементно-піщаного розчину завтовшки не більше 3 см для нівелювання неточностей поверхні бетонування при влаштуванні фундаментів або перекриттів при зведенні будівлі. Неточність відміток вирівнюючого шару не повинна перевищувати 3 мм, тобто товщини шару клейового розчину.

    Рисунок 7.1 - Одношарова кладка стін будівель із газобетонних блоків з плоскими гранями суцільним заповненням горизонтальних і вертикальних швів




    Рисунок 7.2 - Одношарова кладка стін будівель із газобетонних блоків з профільованими гранями і суцільним заповненням горизонтальних та частковим заповненням вертикальних швів



      1. Виконання робіт рекомендується здійснювати за температури від 5 °С до 25 °С. При виконанні робіт в суху спекотну погоду контактні поверхні блоків рекомендується зволожувати. За температури нижче ніж 5 °С необхідно дотримуватися правил виконання робіт в зимовий період. Верхню поверхню кладки необхідно захищати від атмосферних впливів та при перервах у роботі.

      2. Для виконання кладки газобетонних блоків, а також для оброблення блоків (різання, пиляння, свердлення, фрезерування тощо) застосовують різні ручні інструменти. До комплекту ручного інструменту відносяться: ковші, терки, ручні та електрофрези, штраборізи, ножівки, дрелі та інші інструменти.

    1. ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ РОБІТ

      1. При прийманні робіт з кладки газобетонних стін та при передачі для виконання наступних опоряджувальних та оздоблювальних робіт необхідно перевіряти: