1. ВІДПОВІДНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА

    1. Кожний задній захисний пристрій, офіційно затверджений на підставі цих Правил, пови­нен бути виготовлений таким чином, щоб він відповідав офіційно затвердженому типу стосовно приписів, викладених вище в розділі 7.

    2. Щоб перевірити дотримання приписів 8.1 треба належно контролювати виробництво.

    3. Власник офіційного затвердження повинен, зокрема:

      1. забезпечити наявність процедур ефективного контролю за якістю захисних пристроїв;

      2. мати доступ до контрольного обладнання, відповідності продукції кожному офіційно за­твердженому типу;

      3. забезпечити реєстрацію даних про результати випробовування і зберігання докумен­тації, яку надають, протягом періоду, визначеного за узгодженням з адміністративною службою;

      4. аналізувати результати кожного виду випробовування, щоб перевірити і забезпечити стабільність характеристик захисних пристроїв, враховуючи відхили, що допускаються в умовах промислового виробництва;

      5. забезпечити, щоб кожний тип ЗЗП, принаймні його розміри, матеріали і методи складання, відповідали офіційно затвердженому ЗЗП. У разі потреби треба проводити принаймні випробову­вання, продиктовані в розділі 3 додатка 5 до цих Правил;

      6. забезпечити, щоб у випадку невідповідності будь-яких зразків або випробовуваних де­талей, виявленої в ході даного типу випробовування, була б проведена ще одна вибірка і прове­дено ще одне випробовування. У цьому разі треба вжити всі необхідні заходи для відновлення відповідності даної продукції.

    4. Компетентний орган, що видав офіційне затвердження типу, може в будь-який час пере­вірити методи контролювання за відповідністю, які застосовують в кожній виробничій одиниці.

      1. Під час кожного перевіряння інспектору треба подавати журнали випробовування і ви­робничу документацію.

      2. Інспектор може зробити довільну вибірку зразків, випробовування з якими проводять в лабораторії виробника.

Мінімальна кількість зразків може бути визначена в залежності від результатів, одержаних під час перевіряння самим виробником.

    1. Якщо якість незадовільна або якщо необхідно перевірити результати випробовувань, про­ведених відповіднодо 8.4.2, інспектор робить вибіркузразків, які повинні бути направлені технічній службі, що випробовувала, для офіційного затвердження даного типу.

    2. Компетентний орган може провести будь-які випробовування, які приписують ці Правила.

    3. Звичайно компетентний орган дозволяє перевіряти один раз на рік. У випадку одержання в ході одного з перевірянь негативних результатів компетентний орган забезпечує прийняття всіх необхідних заходів для якнайшвидшого відновлення виробництва.

  1. САНКЦІЇ, ЩО ЇХ НАКЛАДАЮТЬ ЗА НЕВІДПОВІДНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА

    1. Офіційне затвердження типу ЗЗП, надане на підставі цих Правил, може бути скасовано, якщо не дотримуються викладені вище вимоги або якщо захисний пристрій не проходить випро­бовувань, приписаних у додатку 5.

    2. Якщо будь-яка Сторона Угоди, що застосовує ці Правила, відміняє надане нею раніше оф­іційне затвердження, вона негайно сповіщає про це інші Договірні Сторони, які застосовують ці Правила, за допомогою картки повідомлення, що відповідає зразку, наведеному в додатку 1 до цих Правил.

  2. МОДИФІКАЦІЯ ТИПУ ЗЗП І ПОШИРЕННЯ ОФІЦІЙНОГО ЗАТВЕРДЖЕННЯ

    1. Будь-яку модифікацію типу ЗЗП доводять до відома адміністративного органу, який на­дав офіційне затвердження даному типу ЗЗП. Цей орган може:

      1. або дійти до висновку, що внесені зміни не будуть мати значних негативних наслідків і що в будь-якому випадку даний ЗЗП, як і раніше, задовольняє приписи;

      2. або вимагати нового протоколу технічної служби, уповноваженої випробовувати.

    2. Підтвердження офіційного затвердження або відмову в офіційному затвердженні направ­ляють разом із переліком змін Сторонам Угоди, які застосовують ці Правила, відповідно до про­цедури, передбаченої вище в 6.3.

    3. Компетентний орган, який поширив офіційне затвердження, присвоює такому поширенню відповідний серійний номер і повідомляє про це інші Сторони Угоди 1958 року, які застосовують ці Правила, за допомогою картки повідомлення, яка відповідає зразку, наведеному в додатку 1 до цих Правил.

  3. ОСТАТОЧНЕ ПРИПИНЕННЯ ВИРОБНИЦТВА

Якщо власник офіційного затвердження остаточно припиняє виробництво якого-небудь типу заднього захисного пристрою, офіційно затвердженого на підставі цих Правил; він повинен інфор­мувати про це компетентний орган, який надав офіційне затвердження. Після одержання відповід­ного повідомлення цей компетентний орган повідомляє про це інші Сторони Угоди 1958 року, які застосовують ці Правила, за допомогою картки повідомлення, яка відповідає зразку, наведеному в додатку 1 до цих Правил.

  1. НАЗВИ І АДРЕСИ ТЕХНІЧНИХ СЛУЖБ, УПОВНОВАЖЕНИХ ВИПРОБОВУВАТИ ДЛЯ ОФІЦІЙНОГО ЗАТВЕРДЖЕННЯ, ТА АДМІНІСТРАТИВНИХ ОРГАНІВ

Сторони Угоди, які застосовують ці Правила, повідомляють Секретаріату Організації Об’єдна­них Націй назви й адреси технічних служб, уповноважених випробовувати для офіційного затверд­ження, а також адміністративних органів, які надають офіційне затвердження і яким треба направ­ляти реєстраційні картки офіційного затвердження, відмови в офіційному затвердженні або ска­сування офіційного затвердження, які видають в інших країнах.

ЧАСТИНА II. ОФІЦІЙНЕ ЗАТВЕРДЖЕННЯ ДОРОЖНІХ ТРАНСПОРТНИХ
ЗАСОБІВ СТОСОВНО ВСТАНОВЛЮВАННЯ ЗЗП ОФІЦІЙНО
ЗАТВЕРДЖЕНОГО ТИПУ

  1. ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

    1. Для цілей частини II цих Правил:

      1. офіційне затвердження дорожнього транспортного засобу (approval of a vehicle)

Офіційне затвердження типу дорожнього транспортного засобу стосовно встановлювання ЗЗП офіційно затвердженого типу відповідно до частини I цих Правил

  1. тип дорожнього транспортного засобу (vehicle type)

Дорожні транспортні засоби, які не мають між собою розходжень стосовно таких основних ха­рактеристик, як:

  • довжина задньої осі;

  • конструкція, розміри і конфігурація задньої частини дорожнього транспортного засобу і її висота від рівня дороги, а також характеристики підвіски в тій мірі, у якій вони впливають на до­тримання приписів пункту 19 цих Правил;

  • офіційно затверджені ЗЗП, встановлені на дорожні транспортні засоби.

    1. Інші визначення, застосовувані до частини II, викладені в розділі 3 цих Правил.

  1. ЗАЯВКА НА ОФІЦІЙНЕ ЗАТВЕРДЖЕННЯ

    1. Заявку на офіційне затвердження типу дорожнього транспортного засобу стосовно встановлювання ЗЗП офіційно затвердженого типу надає виробник дорожнього транспортного засобу або його належним чином уповноважений представник.

    2. До заявки треба додавати вказані нижче документи в трьох примірниках і такі вказівки:

      1. креслення дорожнього транспортного засобу, які зображують відповідно до критеріїв, викладених у 13.1.2 цих Правил, вид дорожнього транспортного засобу збоку і позаду із зазначенням розташування офіційно затверджених ЗЗП і докладним описом елементів його (їх) кріплення до шасі дорожнього транспортного засобу;

      2. зазначання максимальної маси дорожнього транспортного засобу;

      3. перелік ЗЗП, призначених для встановлювання на дорожньому транспортному засобі;

      4. на прохання компетентного органа повинен бути також поданий формуляр повідомлення щодо офіційного затвердження типу кожного ЗЗП (див. додаток 1 до цих Правил).

    3. Технічній службі, уповноваженій випробовувати для офіційного затвердження, надають один дорожній транспортний засіб, тип якого підлягає офіційному затвердженню і який призначе­ний для встановлювання офіційно затвердженого ЗЗП.

      1. Дорожній транспортний засіб, який не має всіх елементів, властивих даному типу, може бути допущений до випробовування тільки в тому разі, якщо заявник може довести компетент­ному органу, що відсутність зазначених елементів ніяк не впливає на результати випробовування з точки зору приписів цих Правил.

    4. До видачі офіційного затвердження за типом конструкції компетентний орган повинен пе­ресвідчитись в тому, що виробник прийняв належні заходи для забезпечення ефективного конт­ролювання за відповідністю виробництва.

  2. ОФІЦІЙНЕ ЗАТВЕРДЖЕННЯ

    1. Якщо транспортний засіб, поданий на офіційне затвердження на підставі цих Правил, обладнаний офіційно затвердженим ЗЗП і задовольняє приписам нижченаведеного розділу 16, то даний тип транспортного засобу підлягає офіційному затвердженню.

    2. Кожному офіційно затвердженому типу присвоюють номер офіційного затвердження, перші дві цифри якого (у даний час 01 відповідно до серії поправок 01, які набули чинності 25 бе­резня 1989 року) вказують на серію поправок, що відповідає самим останнім найважливішим тех­нічним змінам, внесеним у Правила до моменту видачі офіційного затвердження. Одна і та сама Договірна сторона не може присвоїти цей номер іншому типу дорожнього транспортного засобу.

    3. Сторони Угоди 1958 року, які застосовують ці Правила, сповіщають про офіційне затверд­ження, поширення офіційного затвердження або відмову в офіційному затвердженні типу дорож­нього транспортного засобу на підставі цих Правил за допомогою картки, яка відповідає зразку, приведеному в додатку 2 до цих Правил.

    4. На кожному дорожньому транспортному засобі, що відповідає типу дорожнього транспорт­ного засобу, офіційно затвердженому на підставі цих Правил, треба проставляти на видному і легко доступному місці, зазначеному в реєстраційній картці офіційного затвердження, міжнародний знак офіційного затвердження, що складається з:

      1. кола, у якому проставлена літера «Е», за якою слідує відмітний номер країни, яка на­дала офіційне затвердження1);

      2. номера цих Правил, за яким йде літера «R», тире і номер офіційного затвердження, що проставляють праворуч від кола, вказаного в 15.4.1.

    5. Якщо дорожній транспортний засіб відповідає типу дорожнього транспортного засобу, офіційно затвердженому на підставі одного або декількох доданих до Угоди Правил у тій самій країні, яка надала офіційне затвердження на підставі цих Правил, то не треба повторювати позна­чення, передбачені в 15.4.1; у цьому випадку номери Правил і офіційного затвердження та додат- кові позначення всіх Правил, стосовно яких надають офіційне затвердження в країні, яка надала офіційне затвердження на підставі цих Правил, розташовують у вигляді вертикальних колонок пра­воруч від позначення, передбаченого в 15.4.1.

    6. Знак офіційного затвердження повинен бути чітким і таким, що не стирається.

    7. Знак офіційного затвердження розміщують поряд із табличкою з основними технічними да­ними дорожнього транспортного засобу, яку прикріплює виробник, або проставляє на цій табличці.

    8. У додатку 4 до цих Правил наведені приклади знаків офіційного затвердження.

  3. ПРИПИСИ СТОСОВНО ВСТАНОВЛЮВАННЯ

ОФІЦІЙНО ЗАТВЕРДЖЕНОГО ЗЗП

    1. Дорожній просвіт до нижнього краю захисного пристрою навіть у порожнього дорожнього транспортного засобу не повинен перевищувати 550 мм за всією шириною пристрою, у цьому ви­падку висота від рівня ґрунту до точок, у яких на пристрій впливають випробовувальні навантаження відповідно до частини І цих Правил, зазначені в реєстраційній картці офіційного затвердження (розділ 7 додатка 1), не повинна перевищувати 600 мм.

    2. Ширина заднього захисного пристрою ні в якому разі не повинна перевищувати довжину задньої осі, виміряну за найбільш віддаленими точками коліс, крім опуклих частин шин біля по­верхні землі, і водночас не повинна бути коротшою від неї більш ніж на 100ммз кожного боку. За наявності декількох задніх осей до уваги беруть довжину найдовшої задньої осі. Крім того, варто перевірити дотримання приписів 3.1.2 і 3.1.3 додатка 5, які регламентують відстань від точок при­кладання випробовувальних навантагдо зовнішньої кромки задніх коліс (розділ 7 додатка 1), і зро­бити відповідний запис у реєстраційній картці офіційного затвердження.

    3. Пристрій треба встановлювати таким чином, щоб відстань по горизонталі між задньою частиною пристрою і заднім краєм дорожнього транспортного засобу не перевищувала 400 мм; ця відстань повинна бути зменшена на величину зареєстрованої деформації (7.3 частини І), яку ви­мірюють в будь-якій точці прикладання випробовувальних навантаг (розділ 8 додатка 1) уході офі­ційного затвердження заднього захисного пристрою відповідно до положень частини І цих Правил і зазначену в реєстраційній картці офіційного затвердження. Під час вимірювання цієї відстані всі частини дорожнього транспортного засобу, висота яких на транспортному засобі в порожньому стані перевищує 3 м від рівня землі, не враховують.

    4. Максимальна маса типового дорожнього транспортного засобу, який підлягає офіційному затвердженню, не повинна перевищувати значення, зазначене в картці повідомлення щодо офі­ційного затвердження кожного типу ЗЗП, призначеного для встановлювання на даному дорожньому транспортному засобі. Відстань між двома подовжніми площинами, дотичними до зовнішніх кро­мок коліс задньої осі дорожнього транспортного засобу, який підлягає офіційному затвердженню, повинна бути така, щоб відстань від двох зовнішніх випробовувальних точок ЗЗП, згаданих у3.1.3 додатка 5, до цих площин становила (300 ± 25) мм.

  1. ВІДПОВІДНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА

    1. Кожен дорожній транспортний засіб, офіційно затверджений на підставі цих Правил, повинен бути виготовлений таким чином, щоб він відповідав офіційно затвердженому типу стосовно приписів, викладених вище в розділі 16.

    2. З Щоб перевірити відповідність приписам вищенаведеного пункту 17.1, треба належно контролювати виробництво.

    3. Власник офіційного затвердження повинен, зокрема:

      1. забезпечити наявність процедур ефективного контролювання за якістю дорожніх транс­портних засобів у тому, що стосується дотримання приписів вищенаведеного розділу 16;

      2. забезпечити достатню кількість перевірянь кожного офіційно затвердженого дорожнього транспортного засобу стосовно встановлювання заднього захисного пристрою офіційно затверд- женого типу, для того щоб кожен виготовлений дорожній транспортний засіб відповідав специфі­каціям транспортних засобів, представлених для офіційного затвердження за типом конструкції;

      3. забезпечити, щоб у разі виявлення в ході перевірянь, які проводять відповідно до 17.3.2, невідповідності одного або кількох дорожніх транспортних засобів приписам вищенаве- деного розділу 16, були прийняті всі необхідні заходи для відновлювання відповідності виробництва.

    4. Компетентний орган, який видав офіційне затвердження типу, може в будь-який час пе­ревірити методи контролювання за відповідністю, застосовувані в кожній виробничій одиниці. Цей орган може також провести вибіркові перевіряння на дорожніх транспортних засобах серійного виробництва з точки зору дотримання приписів, викладених вище в розділі 16.

    5. У випадку, якщо в ході контролювання і перевіряння відповідно до 17.4 отримані неза­довільні результати, компетентний орган повинен забезпечити прийняття всіх необхідних заходів для якнайшвидшого відновлення відповідності виробництва.

    6. Зазвичай компетентний орган дозволяє перевіряти один раз на рік. У випадку одержання в ході одного з перевірянь негативних результатів компетентний орган забезпечує прийняття всіх необхідних заходів для якнайшвидшого відновлення виробництва.

  2. САНКЦІЇ, ЩО ЇХ НАКЛАДАЮТЬ ЗА НЕВІДПОВІДНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА

    1. Офіційне затвердження типу дорожнього транспортного засобу, надане на підставі цих Правил, може бути скасовано, якщо не дотримуються викладені вище вимоги.

    2. Якщо будь-яка Сторона Угоди, що застосовує ці Правила, скасовує надане нею раніше офі­ційне затвердження, вона негайно повідомляє про це інші Договірні сторони, які застосовують ці Правила, за допомогою картки повідомлення, яка відповідає зразку, наведеному в додатку 2 до цих Правил.

  3. МОДИФІКАЦІЯ ТИПУ ДОРОЖНЬОГО ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ І ПОШИРЕННЯ ОФІЦІЙНОГО ЗАТВЕРДЖЕННЯ

    1. Будь-яку модифікацію типу дорожнього транспортного засобу доводять до відома адмі­ністративного органу, який надав офіційне затвердження даному типу дорожнього транспортного засобу. Цей орган може:

      1. або прийти до висновку, що внесені зміни не будуть мати значних негативних наслідків, і що в будь-якому разі даний дорожній транспортний засіб, як і раніше, задовольняє приписам,

      2. або вимагати нового протоколу технічної служби, уповноваженої випробовувати.

    2. Підтвердження офіційного затвердження або відмову в офіційному затвердженні направ­ляють разом із переліком змін Сторонам Угоди, які застосовують ці Правила, відповідно до про­цедури, передбаченої в 15.3.

    3. Компетентний орган, який поширив офіційне затвердження, присвоює такому поширенню відповідний серійний номер і повідомляє про це інші Сторони Угоди 1958 року, які застосовують ці Правила, за допомогою картки повідомлення, яка відповідає зразку, наведеному в додатку 2 до цих Правил.

  4. ОСТАТОЧНЕ ПРИПИНЕННЯ ВИРОБНИЦТВА